18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Autor článku Brano Šimko

11. októbra 2022

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si vyberiete práve vy? Tieto tipy nájdete aj v brožúre o turizme v Turci vytvorené mestom Martin.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Teplické Serpentíny – Veľká Fatra

Nenáročná túra

Unikátny systém siedmych rybníkov dômyselne prepojený vodnými serpentínami a kaskádami, ktoré privádzajú vodu do Turčianskej Štiavničky. Vybudoval ich v roku 1875 gróf Révay. Nenáročný chodník v tieni stromov pravidelne križuje potok s malými vodopádmi. Obľubujú ho najmä deti. Ponúka osvieženie a zábavu aj v sparnom lete. Začína pri altánku s minerálnym prameňom na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Od najvyššieho jazera možno pokračovať ešte vyššie na vrchol vrchu Teplica, k miestu zvanému ,,Na kríži“. Nie len, že je tu úžasný výhľad na hrebeň Malej Fatry, vďaka miestnemu umeleckému rezbárovi je rozpoznateľný každý vrch panorámy. Vratáť späť sa možno po lesnej ceste.

3 kilometre – 2:40 hodiny

Tipy v okolí: Pamätná izva Jána Kostru v Turčianskej Štiavničke – rodný dom, Slovanská modla v Turčianskej Štiavničke, Sučiansky hrad nad obcou Podhradie

Celý článok nájdete TU a na youtube nájdete aj video.

Teplické Serpentíny v Turci

Hrad Sklabiňa – Veľká Fatra

Nenáročná túra

Mnohé hrady vidno už z diaľky a dominujú svojmu okoliu. Sklabiňa je iná. Každý, kto prechádza Turčianskou kotlinou, márne očami hľadá hrad. Nevidno ho. Je ukrytý vo výbežkoch Veľkej Fatry. Hoci nie je vysoko, z najvyššieho miesta hradu vidno do diaľav. Na jednej strane Katova skala, na druhej strane Malá Fatra a výhľad takmer na celý Turiec, aby pozornosti dávnych hradných pánov nič neušlo. V marci 2020 sa vlastníkom hradu stalo Občianske združenie Donjon, ktoré sa snaží o jeho oživenie. Návštevníkom je po krátkej prechádzke z obce Sklabinský Podzámok alebo malého parkoviska pri ceste okrem hradu prístupné múzeum v budove v predhradí a nová výstava o stavebnom vývoji hradu s malým lapidáriom v južnej bašte pri prvej bráne. Vstup do hradu je spoplatnený.

2 kilometre – 1 hodina

Tipy v okolí: Sklabinská a Kantorská dolina, Katova skala, Teplické serpentíny

Článok o Sklabinskom hrade a video o Sklabinskom hrade.

Turiec - Sklabinský hrad

Hrad Blatnica – Veľká Fatra

Nenáročná túra

Máloktorý hrad je tak ľahko dostupný, ako práve zrúcanina Blatnického hradu. Stojí nevysoko a len kúsok od Blatnice – jednej z najkrajších turčianskych obcí. Vedie k nemu nenáročný náúčný chodník. Hoci sa naň netreba šplhať vysoko, je z neho pútavý výhľad do diaľav. Hrad ponúka výhľad na Gaderskú dolinu, vrchol Pekárovej skaly, či Tlstej. Hrad bol postavený na ochranu cesty zvanej ,,Magna via“, kráľovskej poštovej cesty, ktorá prechádzala cez Turiec. V okolí hradu sú bohaté archeologické náleziská, medzi skvosty patrí najmä blatnický meč. Jeho repliku môžete nájsť v areáli hradu. Práve ten sa spomína v legende o odvážnom mládencovi Blatoňovi, ktorý zachránil život nitrianskym kniežatám Pribinovi a Mojmírovi. Zrejme podľa neho dostal hrad názov Blatnica a územie na počesť pamätnej poľovačky na turov nazvali Turiec. Na záchrane hradu sa už niekoľko rokov podieľa Občianske združenie Diadém.

4,8 kilometra – 1:30 hodiny

Tipy v okolí: Gaderská a Blatnická dolina, Mlynčekovo, Čertova brána na konci Gaderskej doliny, Kostol sv. Ondreja v blízkych Sebeslavciach

Článok o Blatnickom hrade a video o Blatnickom hrade

 

Blatnický hrad v Turčianskej záhradke

Katova skala – Veľká Fatra

Nenáročná túra

Cieľom túry začínajúcej v Sklabinskom Podzámku je zaujímavý skalnatý útvar opradený mnohými povesťami. Podľa jednej z nich je v skale zakliata dievčina, ktorú treba vyslobodiť. Zaujímavé kamenné ,,postavy“ a jaskyne lemujú celý lesný chodník. Faktom je, že tu naši predkovia vybudovali praveké hradisko a na základe nálezov možno túto lokalitu zaradiť medzi najvýznamnejšie archeologické pamiatky v Turci. Vrchol ponúka úžasný výhľad na hrebeň Veľkej Fatry i Turčiansku kotlinu. Po červenej značke je z neho možné zostúpiť do obce Podhradie. Celé okolie Katovej skaly je úzko spojené s partizánmi a Slovenským národným povstaním.

7,8 kilometra – 2:30 hodiny

Tipy v okolí: Kantorská dolina – pamätník SNP, Sklabinský hrad, Obec Sklabiňa – stredisko partizánskeho hnutia

Článok o Katovej skale a video o Katovej skale

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Hrad Zniev – Žiar

Nenáročná túra

Hoci je cieľom tejto túry zrúcanina druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku, nie je náročná. Naopak, kľukatý, pestrý chodník je pre rodiny s deťmi a menej zdatných turistov ako stvorený. Vedie spočiatku popri malebnej kalvárii, pre ktorú sa oplatí spraviť malú okľuku a na chvíľu opustiť zelenú značku. Borovicový les striedajú bukové pásma a lúky, ktoré turistov privedú k zrúcanine hradu Zniev a poskytnú nádherné výhľady na Veľkú Fatru a Turčiansku kotlinu. Vrchol kopca sa nachádza ešte necelých 10 minút chôdze na západ a oskrýva pohľad na hustý hrebeň Lúčanskej Malej Fatry. Po drevenom hrade, ktorý tu kedysi stál už niet ani stopy.

8,2 kilometra – 2:40 hodiny

Tipy v okolí: Kalvária s kostolom sv. Kríža, Pamätná izba obce Kláštor pod Znievom, 1. slovenské katolícke gymnázium

Článok o hrade Zniev a video o Znieve

Marcový výstup na zrúcaninu hradu Zniev z Kláštora pod Znievom

Šútovský vodopád – Malá Fatra

Nenáročná túra

Šútovský vodopád je vynikajúcim tipom na rodinný výlet. Je to pozvoľná prechádzka bez významnejších stúpaní vedúca k jednému z najvyšších vodopádov na Slovensku. Vody, ktoré napĺňajú 38 metrov vysoký vodopád, majú pôvod v Mojžišových prameňoch. Vďaka nim je vodopád výdatný a úchvatný bez ohľadu na ročné obdobie. K Mojžišovým prameňom, vrcholovým častiam pohoria Krivánskej Malej Fatry a k Chate pod Chlebom je potrebné pokračovať po značke a počítať s prudším stúpaním.

8,6 kilometra – 2:30 hodiny

Tipy v okolí: Chata pod Chlebom – chata s celoročnou prevádzkou, Veľký Kriváň – najvyšší vrch Malej Fatry

Článok o Šútovskom vodopáde

turcianska zahradka - koruna turca - sutovsky vodopad

Borišov – Veľká Fatra

Stredne náročná túra

Mohlo by sa zdať, že všetky cesty vedú na Borišov. Vedú k nemu značky všetkých farieb z každej strany. Z Turca je to hlavne výstup z Balcierova (so začiatkom v Necpalskej doline – 10 kilometrov) alebo z Havranova (so začiatkom v Belianskej doline – 7 kilometrov). Stredne náročná túra patrí medzi turistami vyhľadávané miesto nielen pre nádherný kruhový výhľad zo samotného vrcholu, ale aj pre Chatu pod Borišovom, ktorá sa nachádza tesne pod ním. Trasu si možno ozvláštniť výstupom na neďaleký vrch Ploská alebo pokračovať ktorýmkoľvek smerom.

21,8 kilometra – 5:30 hodiny

Tipy v okolí: Necpalské vodopády, Obecné múzeum – notariát v Necpaloch, Kostol sv. Ladislava, Rozhľadňa na Brotnici

Článok o túre na Borišov a video o tejto túre

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

Lysec – Veľká Fatra

Stredne náročná túra

V záplave vrcholov Veľkej Fatry je tento impozantný kopec rozpoznateľný hneď. Je jediný z polovice ,,holohlavý“. Jeho severná strana je zalesnená, južnú tvoria hôľne úbočia, ktoré poskytujú úchvatné výhľady. Hrebeň Veľkej Fatry i končiare Malej Fatry vrátane Veľkého Rozsutca, či Kľaku. Za dobrého počasia sa zjavia i Nízke, Vysoké a Západné Tatry. Ako začiatok trasy si možno vybrať Jasenskú dolinu (modrá značka za chatou Lysec). Zostúpiť sa dá pre zmenu po žltej značke. Lákavé je pokračovanie cez Malý Lysec na turistami vyhľadávanú chatu pod Borišovom, čo je ale časovo náročnejší prechod. V Zimnom období je obľúbeným cieľom ski-alpinistov.

10,6 kilometra – 4:25 hodiny

Tipy v okolí: Jasenská dolina, Rozhľadňa na Kalníku a na Tŕní, Turčianske Jaseno – Kostol sv. Margity, Pamätnica Jeseniovcov

Článok o Lysci a video o Lysci

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole

Malofatranský Kľak – Malá Fatra

Stredne náročná túra

Ďalší z nezameniteľných vrchov, ktorý stojí za návštevu je Malofatranský Kľak. Kto ho raz zazrie, už si ho s iným vrchom nepomýli. Jedna z najlepších (aj najdlhších) alternatív nástupu je obec Vrícko. Zelená značka totiž vedie popri národnej prírodnej pamiatke – 30 metrov vysokom Kľackom vodopáde. Zurčiaci vodopád je najlepšie navštíviť na jar, kedy je vďaka topiacemu sa snehu jeho prietok najsilnejší. Od rázcestia pod skalou je to na samotný Kľak už len kúsok. Kruhový výhľad z jeho vrcholu na všetky okolité pohoria je úchvatný. Zostúpiť možno po žltej značke, ktorá vedie cez Reváň do Fačkovského sedla.

11 kilometov – 4 hodiny

Tipy v okolí: Kľacký vodopád

turcianska zahradka - koruna turca - klak

Malofatranský Minčol – Malá Fatra

Stredne náročná túra

Strmý výstup vedie po žltej turistickej značke z konečne zástavy Kolónia Hviezda ATC cez Sedlo Prašivé až k samotnému vrcholu. Minčolu dominuje dvojkríž a dozaista patrí k tým krajším slovenským výhľadovým kopcom. Zároveň je s ním spradená história Slovenského národného povstania. Z vrcholu sa možno kochať pohľadom na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, Krivánsku Malú Fatru, Veľkú Fatru, Tatry, Javorníky a Beskydy, či priľahlú Turčiansku a Žilinskú kotlinu. Strmý zostup po modrej turistickej značke cieli do Vrútok. No samotný vrchol je križovatkou viacerých turistických ciest. Zostúpiť moťno aj do obcí Turie, Višňové alebo Strečno.

12,7 kilometra – 5 hodín

Tipy v okolí: Rozhľadňa na vrchu Špičák – Strečno

Článok o Minčole a video o Minčole

Turiec - Minčol

Ferrata HZS – Malá Fatra

Stredne náročná túra

Aj v Malej Fatre si možno vyskúšať schopnosti a odvahu na zaistenom turistickom chodníku v náročnom teréne, pre ktorý sa vžil názov ferrata. Jednosmerný chodník zasadený do kaňonu Pivovarského potoka. Začal možno pri konečnej autobusovej zastávke v časti Martin – Stráne. V úvode potok pretkávajú len drevené lávky a krásna scenéria vrátane pozostatkov ťažobných vozíkov a koľajníc. Prvé technické pomôcky, traverzy po skalných stienkach a železné stupačky začínajú vo výške 930 m.n.m. Vo výške 1130 m.n.m. sa ferrata rozvetvuje na dve cesty s rôznym stupňom náročnosti (B a C), aby sa na vrchu opäť stretli. Lesná cesta pokračuje smerom na hrebeň Martinských holí a k turistickým chatám. Od nich možno pokračovať ďalej po hrebeni alebo sa vrátiť do Martina po turistickej značke cez Hodinovku. Peši alebo s ďalšou dávkou adrenalínu na zjazdových kolobežkách.

12,7 kilometra – 5 hodín

Tipy v okolí: Martinské hole, mesto Martin

Článok o Martinských holiach a video o Martinských holiach

turčianska záhradka - Ferrata HZS

Kľačianska Magura a Suchý – Malá Fatra

Stredne náročná túra

Hoci je prvá časť tejto túry pomerne strmá, prekonáva 750 metrov, je veľmi vyhľadávaná. Dôvodom je celoročne otvorená Chata pod Kľačianskou Magurou s prekrásnym výhľadom na hrebeň Lúčanskej Malej Fatry, Turiec i Veľkú Fatru. Zelená turistická značka odtiaľ pokračuje lesom do sedla pod Suchým. Pokračuje rýchlym stúpaním až na hrebeň Krivánskej Malej Fatry, na vrchol Suchého s nádhernými výhľadmi na všetky strany. Ako zostupnú trasu je možné zvoliť ďalšiu chatu – pod Suchým a popri zrúcanine hradu Starhrad zostúpiť až do Nezbudskej Lúčky.

17 kilometrov – 7 hodín

Tipy v okolí: Hrad Strečno, Hrebeň Malej Fatry

Článok o Chate pod Kľačianskou Magurou a video o tejto túre

Chata Kľačianska Magura - turčianska záhradka

Chleb – Malá Fatra

Stredne náročná túra

Pomerne náročná túra na Chleb prechádza mnohými čarovnými zákutiami. Začína v dedinke Šútovo, odkiaľ vedie nenáročný chodník k jednému z najvyšších vodoádov na Slovensku, 38 metrov vysokému Šútovskému vodopádu. Odkiaľ vedie prudkým výstupom až k Mojžíšovým prameňom, ktoré ho napájajú. Miesto, ktoré ponúka prvé výhľady na Stoh, Žobrák, či Krpeliansku priehradu s priľahlým hrebeňom Veľkej Fatry. Kto si chce užiť hrebeň a výhľad na všetky svetové strany, pokračuje po modrej turistickej značke ku Kopiskám. Odtiaľ k sedlu za Hromovým a po červenej na vrchol samotného Chlebu. Cez Snilovské sedlo je to už len na skok na najvyšších vrchol Krivánskej Malej Fatry – Veľký Kriváň (1709 m.n.m.). Ideálym zostupom je zelená turistická značka s neďalekou celoročne prevádzkovanou Chatou pod Chlebom. V zime je obľúbeným cieľom ski-alpinistov. Pokračujúca zelená značka stočí chodník cez Zajacovú naspäť do dediny Šútovo.

19 kilometov – 7 hodín

Tipy v okolí: Kraľoviansky meander, Vodná nádrž Krpeľany, Teplické serpentíny

Článok o túre na Chleb a video o tejto túre

Turčianska záhradka - Chleb

Drienok – Veľká Fatra

Stredne náročná túra

Stredne náročná a pomerne dlhá túra, nech je štart v ktorejkoľvek z okolitých obcí. Najkrajšia cesta je z obce Rakša. No začať možno aj vo vzdialenejšej obci Blatnica. Vydať sa po zelenej značke a spoznať aj útroby 6 kilometrov dlhej Blatnickej doliny. Nasleduje strmší výstup lesom až na trávnatý vrchol. Drienok, niekedy označovaný aj Drieňok, ponúka nádherné výhľady na hrebeň Veľkej Fatry až po Kremnické vrchy. Zostup po modrej turistickej značke dovedie chodník k rázcestníku Mača, odkiaľ je možné pokračovať v zostupe do Mošoviec alebo dediny Rakša.

19,3 kilometov – 6,3 hodiny

Tipy v okolí: Blatnica – jedna z najkrajších obcí v Turci s tradičnou olejkárskou architektúrou, Mošovce – Múzeum Jána Kollára, Rakša Pamätný dom M. M. Hodžu

Článok o Tlstej a Ostrej a video o tejto túre

Turiec - Drieňok

Tlstá a Ostrá – Veľká Fatra

Náročná a dlhá túra

Tlstá a jej menšia sestra Ostrá patria k najrozmanitejším a najatraktívnejším jednodňovým túram Veľkej Fatry. Trasa začína pozvoľným stúpaním po asfaltovej ceste Gaderskej doliny popri žblnkotajúcom potoku. Asi po pol hodine sa odpojí vpravo a modrá značka sa vnára do lesného porastu. Tu začína prudšie stúpanie spleťou serpentín popri jaskyni Mažarná. Chodník zastavuje na tlstom kopci s rozložitou vrcholovou lúkou a výhľadmi na protiľahlú Ostrú, skalné bralá a terasy tyčiace sa nad Konským dolom a Turčianskou kotlinou. Pokračuje niečo viac ako hodinový prechod lesom k Zadnej Ostrej. Odtiaľ sa otvárajú výhľady na majestátny vrchol Ostrej aj Drienka. Výstup na skalnatý monument Ostrú uľahčujú reťaze a spestruje prírodné skalné okno. Vrchol ponúka zaslúžené výhľady na všetky svetové strany. Prudký zostup po žltej značke cez Juriášovú dolinu vystrieda pozvoľná zelená Blatnickou dolinou až k miesto, kde trasa začínala.

16,8 kilometov – 7:30 hodiny

Tipy v okolí: Blatnický hrad, Čertová brána, Jaskyňa Mažarná

Článok o Tlstej a Ostrej a video o tejto túre

Výstup na Ostrú v Turčianskej záhradke

Hrebeňovka Krivánskej Malej Fatry

Náročná a dlhá túra

Hrebeňovú túru možno začať v Turčianskych Kľačanoch alebo v obci Nezbudská Lúčka. Strmému výstupu na západnú časť začínajúceho hrebeňa – vrch Suchý sa nedá vyhnúť. Následný panoramatický výhľad počas celej túry za to však stojí. Väčšina trasy totiž prechádza hôľnym pásmom a výhľad je dychberúci. K najkrajším patrí pohľad na Malý Kriváň z Bielych skál. Hrebeňovku Krivásnekj Malej Fatry možno pohodlne rozdeliť na dva dni prechodu s prenocovaním na CHate pod Chlebom. Zo Snilovského sedla je to k chate len kúsok.

38 kilometov – celý deň

Článok o hrebeňovke a video o tejto túre

turcianska zahradka - koruna turca - maly krivan

Hrebeňovka Lúčanskej Malej Fatry

Náročná a dlhá túra

Prechod Lúčanskou Malou Fatrou možno odštartovať v dedine Strečno. Okolo stredovekého hradu Strečno a rozhľadne Špičiak pokračuje strmí výstup k sedlu Javorina s pamätníkom I. československého armádneho zboru. Cez Saračníky a Minčol pokračuje trasa na Martinské hole. Ubytovať sa možno na niektorej z chát. Trasa pokračuje náročnejším úsekom cez Hnilickú Kýčeru, Skalky a nezameniteľný malofatranský Kľak. Zostup k cieľovej lokalite Staré cesty sa počíta medzi tie strmšie.

42 kilometov – celý deň

Článok o tejto hrebeňovke a video o tejto túre.

turcianska zahradka - koruna turca - jankova

Hrebeňovka Veľkej Fatry

Náročná a dlhá túra

Množstvo lákavých vrcholov Veľkej Fatry a dlhé doliny vedúce k ich úbočiam priam zvádzajú k hrebeňovému prechodu. Možností je niekoľko, no vždy je to dlhá trasa s veľkým prevýšením. Pevným bodom je vždy možnosť prenocovania. Najlepšie je rozdeliť ju na dva až tri dni s nocľahom v hoteli Kráľová Studňa, Chate pod Borišovom alebo niektorej z mnohých horských útulní. Hrebeňovka vedie pestrou horskou krajinou s úchvatnými výhľadmi. Krásu krajiny dotvára v letných mesiacoch najmä kvetena a pastierstvo, ktoré tu stále prevláda. Zimné obdobie ponúka skvelé podmienky na skialpové túry a prechody na snežniciach.

53 kilometov – 2 dni

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne