Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu.

Autor článku Brano Šimko

17. februára 2020

Zima v roku 2020 je asi jedna z najzvláštnejších aké som zažil. Je možné, že v polke februára nemáme takmer nikde sneh? Očividne áno, preto mi túra na Katovu skalu pripomínala skôr jesennú prechádzku ako zimnú túru. Katova skala sa nachádza v katastrálnom území obce Sklabinský Podzámok. Neďaleko tejto obce môžete nájsť aj zrúcaninu Sklabinského hradu. Na výber na Katovu skalu sú dve trasy, buď zo samotnej obce Sklabinský Podzámok alebo z obce Podhradie. My sme zvolili prvú variantu. Jedná sa o krásnu kratšiu túru, ktorá vám skutočne nezaberie celý deň a preto vám odporúčam navštíviť už vyššie spomínaný hrad. K tomuto miestu sa viaže aj legenda o zakliatej panne, ale o tom si ešte povieme nižšie v článku.

Pár informácií o túre na Katovu skalu

  • Nadmorská výška – vrchol: 927 m.n.m.
  • Nadmorská výška – obec Skl. Podzámok: 550 m.n.m.
  • Prevýšenie: 377 metrov
  • Časová náročnosť podľa KST: 2 hodiny smer hore – dole
  • Časová náročnosť podľa mňa: okolo 1 a pol hodiny tam aj späť
  • Náročnosť: podľa môjho názoru túto túru zvládne každý
  • Vzdialenosť: 5 km
  • Plusy: krásne výhľady, nenáročná túra, kľud
  • Mínusy: na vrchole nenájdete chatu, na vrchole treba dávať pozor

Ktorý deň sme absolvovali túto túru? 14.2.2020

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Začiatok výstupu na Katovu skalu

Katova skala sa nachádza v ochrannom pásme národného parku Veľká Fatra vo výške 927 m.n.m nad Kantorskou dolinou a obcou Sklabinský Podzámok (550 m n. m.), západne od turčianskeho hrebeňa Veľkej Fatry, takmer na úrovni vrcholu Kľak (áno ďalší Kľak v Turci). Vedie cez ňu červená turistická značka zo Sklabinského Podzámku do Podhradia (Sklabinský Podzámok – Katova skala – Dolné Dvoriská – Podhradie). Doba výstupu z Podzámku je približne jedna hodina. Preto je výstup na vrchol vhodný skôr ako bleskový výlet, než ako plnohodnotná celodenná túra.

Začiatok túry je veľmi rozpačitý. Keď prídete do obce Sklabinský Podzámok, tak sa chvíľku hľadáte. Ani ja som prvý krát nevedel, kde sa celá túra začína. Tak sme sa obzerali po nejakej značke, ale žiadnu si nevšimli. Nakoniec sme sa dostali až na koniec dediny, kde sa nachádza malinké parkovisko (zaplnené drevom) s malou informačnou tabuľou. Chodník vedie pomedzi 2 rodinné domy. Na začiatku prejdete lúkou a potom lesným terénom, pričom začiatok výstupu je pomerne strmí.

Zaujímavosť pre vás

Vedeli ste, že skutočný vrchol Katovej skaly sa nachádza desiatky metrov od skaly, z ktorej je taký krásny výhľad? Veru áno, vrchol s názvom Katova skala sa nachádza približne 200 metrov smerom k Podhradiu v lese. Ďalšou zaujímavosťou je, že sa v oblasti nachádza až 9 jaskýň, ktoré majú rôznu veľkosť (od 5 až po 61 metrov na dĺžku).

Krásne výhľady

Následne sa stúpa do menšieho kopčeka serpentínami, sem-tam sa chodník mihne okolo zaujímavej skalky, keďže celá oblasť je bohatá na krasové útvary. Serpentíny sú často zasypané množstvom lístia, ale aspoň si pospomínate na svoje detské časy – krásne to tu šuští. Túru vám takisto spestrí podomácky vyrobený chodník, ktorý vám pomôže prejsť cez jednu zvážnicu. Na vrchole nájdete nádherný polkruhový výhľad na Veľkú Fatru, časť Turčianskej kotliny a aj na Lúčanskú časť Malej Fatry. V čase našej túry bola pomerne veľká oblačnosť a tak sa nám nepodarilo vidieť Kľak, ale Ostrú a Lučanskú časť Malej Fatry sme mali ako na dlani. Takisto si môžete z výšky pozrieť Sklabinský hrad, ktorého zrúcaniny vytŕčajú z priľahlého lesíka.

Oblasť Katovej skaly je chránená, patrí do prírodnej rezervácie o výmere 47 ha. Ide o ochranu geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Na Katovej skale je možné skalolezectvo, aj keď len v niektorých ročných obdobiach iba s povolením.

Povesť o Katovej skale

Mystický charakter dodáva Katovej skale blízkosť zrúcaniny Sklabinského hradu. Hovorí sa, že práve vďaka stredovekým tradíciám popravovania dostala blízka skala názov, ktorý má v súčasnosti. Čo je pravdy na tvrdení, že zo skaly boli naozaj zhadzovaní nepohodlní ľudia, sa už dnes nedozvieme. Isté však je, že Katova skala vzhľadom naozaj dáva význam svojmu menu. Impozantnosť skalnej steny vynikne hlavne pri pohľade z diaľky, alebo priamo z Kantorskej doliny. Pri státí na jej vrchole si zasa poviete, že tu sa veru neradno pošmyknúť. Dávajte si na to pozor, pretože už bol nejeden smrteľný pád. Názov vrcholu však mohol vzniknúť ešte v dávnejšej minulosti, keď v danej oblasti bolo hradisko púchovskej kultúry, ktoré však zaniklo v 11. storočí.

Ku Katovej skale sa viaže aj jedna povesť. Podľa nej je v skale zakliata mladá dievčina. Do skalnej steny ju zavrel ukrutník, aby ju tým donútil stať sa jeho ženou. Keďže toto na ňu nezabralo, tak ju preklial a ona teraz musí sedieť na jeho poklade a raz za sto rokov má možnosť vysloviť jedno slovo. A tak sa vraj zo skaly raz za sto rokov ozve „vysloboď!“ – samozrejme s očakávaním, že ju vyslobodí nejaký švárny mládenec. Budete práve vy ten jej vyvolený?

Krásne výhľady z Katovej skaly

Pár slov na záver o túre na Katovu skalu

Krásna hodinová prechádzka smerom na Katovu skalu prináša úchvatný záver. Výhľad na celú Turčiansku záhradku je krásny. V prípade krásneho počasia je táto túra nenahraditeľná. Za hodinku ste v cieli a môžete sa kochať krásnou prírodou. Je veľká škoda, že v úvode túry neviete kadiaľ sa vybrať. Obec by mohla trošku popracovať na spropagovaní tejto krásne prechádzky. Túra samotná nie je vôbec náročná. Strmší úvod a následne príjemná prechádzka po serpentínach, nie je náročná. Bohužiaľ počas samotnej túry nenájdete výhľady. Celá túra vedieť cez les, ktorý kryje akýkoľvek výhľad. Až na konci sa pred vami otvorí krásna panoráma. Spojte túto túra aj so Sklabinským hradom a máte pred sebou krásne strávený deň.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne