Krásna prechádzka Teplickými serpentínami

Autor článku Brano Šimko

28. apríla 2020

Jar máme v plnom prúde a všade naokolo už cvrlikajú vtáčiky. Zobudili sme sa do krásneho rána a rozmýšľali, kam by sme sa vybrali na malý výlet, keď je takto pekne. Už dávno sme neboli na Teplických serpentínach a tak sme sa rozhodli ísť práve sem. Je to krásne miesto neďaleko Turčianskej Štiavničky, ktoré dostalo vďaka obci a dobrovoľníckym združeniam opäť svoju krásnu podobu. Na jar je dostatok vody a preto nás čakal krásny zážitok.

Pár informácií o Teplických serpentínach

  • Nadmorská výška: 488 m.nm.
  • Nadmorská výška vrchol: 647 m.n.m.
  • Dĺžka trasy: približne 4 km
  • Priemerný čas: 1 hodina
  • Patrí medzi 7 divov Turca
  • Krásna prechádzka
  • Vhodná pre všetkých

Navštívené: apríl 2020

Teplické Serpentíny v Turci

Začiatok v Turčianskej Štiavničke

Sadáme do auta a mierime do Turčianskej Štiavničky. Práve tu sa dnes začína naša prechádzka. Prichádzame do krásnej turčianskej obce a len smutne pozeráme na oplotený areál miestneho kaštieľa. Tento objekt dlhé roky chátral a teraz sa ho len pomaličky snaží dávať dokopy jeho majiteľ. Je škoda, že je tento areál oplotený, pretože park v jeho okolí je krásny. V minulosti plný ľudí a v súčasnosti pustý, no stále nádherný. Prechádzame okolo vysokého plota a naše auto parkujeme neďaleko blízkej studničky. Tá sa nachádza smerom na Sklabinský Podzámok. Tu naša prechádzka začína. Na úvod ideme do mierneho kopčeka, ktorý je dlhý len niekoľko metrov. Zvyšok trasy bude v miernejšom tempe, teda až na záver. Po asi 5 minútach prichádzame k prvému jazierku. Pri prvom jazierku sa nachádza informačná tabuľa a malá lavička, kde si môžte odfúknuť. Za jazierkom sa nachádza malý skalný vodopád.

Teplické serpentíny v Turčianskej Štiavničke

Zaujímavosť pre vás

Teplické serpentíny predstavujú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Ide o dômyselný historický systém prívodu vody do obce, najmä kaštieľa a kaštieľskeho parku, ktorý v rokoch 1870 – 1875 vybudoval gróf Révay.

Teplické serpentíny sú jednoducho krásne

Už na prvý pohľad ste na krásnom mieste. Hustý les všade navôkol, žblnkotajúca voda vás bude prevádzať celou cestou a v neposlednom rade kľud a štebotanie vtákov. Práve kvôli týmto dôvodom Teplické serpentíny navštevuje toľko ľudí. Môže sa zdať, že k nim chodí každý, ale nie je tomu tak. Toto miesto je kľudné a na úseku sa turisti stratia. Prechádzame popri malých kanálikoch, ktoré vedú vodu z vyšších jazierok. Od jazierka kráčame serpentínkami proti prúdu zurčiaceho potôčika až k hornej sústave jazierok a neustále obdivujeme hrádzky, maličké zátočiny, drevené žľaby, mostíky, dômyselne umiestnené kamene a hlavne neskutočne ostré zákruty, ktoré nútia potôčik každú chvíľu tiecť v protismere. Pomaličky cez niekoľko mostíkov prechádzame až k tomu najvyššiemu. Tu sa nachádza niekoľko ohnísk a lavičiek. Naša prechádzka nekončí na tomto mieste a smerujem až k takzvanému “Krížu”. Vrchol našej prechádzky kde sa nachádza krásna vyhliadka.

Teplické Serpentíny v Turci
Teplické Serpentíny v Turci

Vyhliadka na Teplických serpentínach

Od posledného jazierka nás čaká najťažší úsek našej dnešnej prechádzky. Nie je až taký dlhý, len približne pol kilometra, ale ťahá sa do prudkého kopca. Tento úsek je navyše poznačený víchricou a sú tu popadané stromy. Z toho dôvodu si treba dávať pozor. Po pár minútach sa nachádzame na rovinke, ktorá vedieť k vyhliadke. Na jej konci nachádzame krásny výhľad na Lúčanskú Malú Fatru. Pri tabuľke, ktorá je celá z dreva sa nachádzajú skaly, na ktorých je položený drevený kríž. Chvíľu sa nechávame unášať tým kľudom čo tu panuje a mierime späť domov.

Teplické Serpentíny v Turci

Slovíčkom na záver o prechádzke na Teplických serpentínach

Lesy Turčianskej Štiavničky, na úpätí Veľkej Fatry neďaleko mesta Martin, ukrývajú krásnu a nesmierne zaujímavú lokalitu, ktorá bola v roku 2008 zaradená medzi „sedem divov Turca“. Teplické serpentíny predstavujú sústavu menších horských jazierok prepojených vodnými kanálikmi. Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými serpentínovými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Teplické serpentíny sú turisticky veľmi príťažlivým miestom. Hustý les, horské jazierka a zurčiaca voda vytvárajú spoločne s faktom, že ide o pomerne málo známe a navštevované miesto, skutočnú oázu pokoja. Chodník, ktorý lokalitou prechádza je síce neoznačený, avšak dobre viditeľný. Jeho prechod je nenáročný, zvládnu ho bez problémov i rodiny s deťmi.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...

Naše posledné články

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne