Sklabinský hrad – nová nádej na obnovu

Autor článku Brano Šimko

20. augusta 2020

V našom krásnom Turci sa nachádzajú 4 zrúcaniny hradov. O dvoch z nich sme už článok písali (Hrad Zniev a Blatnický hrad). Tento krát sme navštívili Sklabinský hrad a posledný do partie nám ostáva ten Sučiansky. Na návštevu Sklabinského hradu sme si vybrali pekný augustový deň. Dozvedeli sme sa, že sa tu budú konať hradné slávnosti. Pekná akcia, plná rôznych stánkov a predovšetkým pestrého programu, ktorý bol okorenený dobovými kostýmami. Sklabinský hrad len nedávno zmenil majiteľa, ktorý s ním má veľké plány.

Pár informácií o zrúcanine Sklabinského hradu

  • Nadmorská výška: 626 m.n.m
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Postavený: v prvej polovici 13. storočia
  • Prvá zmienka: r. 1309
  • V súčasnosti ho reštaurujú

Navštívené v auguste 2020

Turiec - Sklabinský hrad

Prístup k Sklabinkému hradu

Prístup k hradu je veľmi jednoduchý. Hrad sa nachádza na vŕšku medzi Sklabiňou a Sklabinským Podzámkom vo výške 624 m.n.m. Parkovisko by ste tu hľadali márne. Možností, kde nechať auto je však dostatok. Priamo k hradu vedie lesná cesta. Zaparkovať môžete pri hospodárskej budove (od cesty ju pekne vidieť) alebo môžete nechať auto vedľa cesty. My vo väčšine prípadov necháme auto tesne za Sklabiňou na vrchu kopca. Odtiaľ je to asi 15 minútová prechádzka priamo ku hradu. Počas tejto prechádzky máte krásny výhľad na Katovu skalu ako aj na celý Turiec na druhej strane. To, že sa tu nenachádza poriadne parkovisko je menšie (väčšie) mínus.

Turiec - Sklabinský hrad

Zaujímavosť pre vás

V roku 2018 bol Sklabinský hrad načas relatívnym hitom. Vtedajší majiteľ ho umiestnil na stránky realitnej kancelárie. Čo malo za následok záujem médií, lebo taký hrad na predaj sa nevidí každý deň. Po dvoch rokoch neúspešného hľadania kupcu, sa bývalému majiteľovi podarilo hrad predať a novým majiteľom sa stalo OZ Donjon.

Ako dnes vyzerá Sklabinský hrad

Snaha sa združeniu OZ Donjon oduprieť nedá. Bohužiaľ hrad až príliš dlho chátral a preto z neho už ostalo len torzo jeho slávy. Hospodárska budova pred hradom je vo výbornom stave. Zvyšok tvoria už len ruiny. Tie sa podarilo „oplotiť“, aby mali turisti väčší pocit bezpečia. Na hrade je hneď niekoľko bášt, ktoré nie sú zastrešené. Okolo hradu vedie pekná cestička, ktorá vás zavedie až na najvyšší bod celej zrúcaniny. Z tohto bodu je krásne vidieť aj na Katovu skalu, ktorá sa vyníma nad obcou Sklabinský Podzámok. Okolie hradu bolo pekne vykosené a v areáli nájdete množstvo značiek, dokonca aj nový drevený rebrík, po ktorom sa dostanete bezpečne na druhú stranu nádvoria. V prednej časti hradu sa nachádza aj prvá – južná bašta, ktorá je už pod strechou. Tá slúži ako vchod do celého hradu. Podľa plánov OZ plánujú zastrešiť aj zvyšných 6 budov.

 

Turiec - Sklabinský hrad

Čo nájdeme na Sklabinskom hrade

Mali sme šťastie, pretože sme si pre našu návštevu vybrali hradné slávnosti. Program bol bohatý. Od ukážok historických tancov, programu pre deti, príchodu Márie Terézie až po výstrely z dela. Celý program sprevádzali ľudia v dobových kostýmoch. Na prvom nádvorí bolo aj niekoľko stánkov, kde ste si mohli vybrať niečo na občerstvenie, vyrezávané drobnosti alebo cínových panáčikov. Myslím, že ak pôjdete na bežnú návštevu tieto veci tu nenájdete. Na začiatku hradu je hospodárska budova, kde si môžete kúpiť nejaký suvenír. Pekným spestrením je stádo pasúcich sa kôz, ktoré sú zvyknuté na ľudí a nechajú sa vám pohladkať. Treba dávať pozor, predsa len sú to zvieratá.

Turiec - Sklabinský hrad
Turiec - Sklabinský hrad

Historické okienko

Hrad postavili v prvej polovici 13. storočia na kopci vo výške 626 m n. m. Prvá, nie úplne jasná zmienka o hrade pochádza z roku 1309. Prvým majiteľom hradu bol magister Donč. Od roku 1328 hrad zastával dôležitú úlohu, sídlila tu Turčianska stolica. V roku 1434 hrad po útoku husitov vyhorel. O niečo neskôr bol postupne opravený. Kráľ Matej Korvín ho daroval synovi Jánovi. Hrad získal v roku 1527 František Révay, ktorý sa veľmi skoro stal dedičným županom Turca.

Objekt bol vo vlastníctve Révayovcov nepretržite od roku 1527 až do 1914, keď im všetky majetky skonfiškovali komunisti. Následne bol hrad v rukách Cebriánovcov  a Hubayovcov. Za partizánske akcie sa v auguste roku 1944 nemecké vojsko pomstilo vypálením hradného kaštieľa a dediny Sklabinský PodzámokPribližne v rokoch 1967- 68 sa obyvateľ zo susednej Sklabine, pán Ďurík, rozhodol pustiť do rekonštrukcie hradu. Od roku 2000 má hrad od obce v prenájme Občianske združenie Donjon, ktoré plynulo nadviazalo na prácu dobrovoľníkov. Po rokoch nezáujmu, vedomého ponechania hradu vlastnému osudu je v rukách aktívnych, a hlavne zanietených ľudí, ktorí majú záujem o jeho zachovanie. to je vítaná zmena.

Tieto informácie som čerpal z blogu Mateja Chmúrneho na blog.sme a následne mi ich editoval Miroslav Eliáš, ktorý pracuje na monografií o Sklabinskom hrade (mala by vyjsť v roku 2021)

Turiec - Sklabinský hrad

Slovíčkom na záver o zrúcanine Sklabinského hradu

Po dlhej dobe by som povedal, že mám z toho dobrý pocit. Akcia, na ktorej sme sa zúčastnili bola pekne zorganizovaná. Neostáva nám nič iné len veriť, že súčasný majiteľ to myslí s hradom dobre. Podľa jeho rozprávania tomu skutočne tak bude. Tento hrad má veľký potenciál stať sa jedným z najnavštevovanejších miest u nás v Turci. Stačí tomu trošku pomôcť. A ako? Možno aj vašou návštevou na tomto hrade. Verím, že rokmi sa jeho stav zlepší. Pre nás to bol pekný výlet a hlavne veľa pozitívnej energie. Nezabudnite si prečítať aj naše články o Znieve a Blatnickom hrade.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne