Nazrieť do srdca Malej Fatry a pocítiť kúsok neba v jeden okamih – to je Chleb
Turčianska záhradka - Nika Bartošová

Autor článku - Nika Bartošová

20. novembra 2020

„Hovorí sa, že všetci hľadáme zmysel života. Ja si to nemyslím. V skutočnosti to, po čom túžime, je pocítiť život.“ Joseph Campbell

Tak zatváram oči a dychtivo hľadám zásuvku s nápadom pre dokonalý útek k sebe. Vo vzduchu lieta množstvo lákavých možností, ale dnes som sa rozhodla ísť si naproti. Že kde to je? Keď zaparkujete auto pri kempe v Trusalovej a chytíte sa žltej značky, onedlho ste tam.

Je to pravé jesenné ráno. Chladný vánok sa mi opiera do tváre. Hmla tiahnuca sa v tesnej blízkosti zeme a ticho miestami prerušované jeleňou rujou mi doslova prepletá nohy. Na kamennom chodníku špičkami ohmatám snáď každý šuter, no nemôžem sa prestať obzerať. To bude zrejme posledný poplašený jeleň bažiaci po láske. Niet účinnejšieho myšlienkového reštartu.

Turčianska záhradka - Chleb

Začiatok túry na Chleb je v Trusalovej

Nejeden výšľapinistický blog spomína 1200 výškových metrov deliacich ma od vrcholu. Tento nežný nástupový chodník tu nie je len tak pre srandu králikov. Keby sa tu od prvej značky pretŕča slávna lúka ako ex zjazdovka zvaná „Generál“, i nemalý turista by sa akurát okolo paličky otočil. Toto je to miesto, kde dám telu na známosť, že sa niečo chystá a popritom si smiem po niekoľkých metroch lúky naplno vychutnať chodník vedúci priamo cez nefalšovaný, plnotučný les. Píšem vychutnať a plnotučný les celkom úmyselne, pretože nikde nezažívam tak pravú atmosféru lesa ako práve tu a ešte o niečo vyššie. Chodník sa totiž na križovatke zvanej Zajacová, onedlho spája so zelenou značkou v smere zo Šútova a tu sa naskytá možnosť pokračovať po zelenej značke širokou zvážnicou popri potoku.

Turčianska záhradka - Chleb

V zime na skialpoch aj inou cestou

Tu sa patrí v krátkosti spomenúť priam mystický a neokukaný skialpinistický chodník Revajskou dolinou, ktorý vedie od prvej zákruty na zelenej značke priamo do lesa a popri potoku. Dá sa tu úžasne stratiť, pretože tie nádherné pohľady vám celkom opantajú myseľ, no a dá sa to zvládnuť nie len skialp amatérom, ale aj šľapajúcou katastrofou a to mám pre vás nádejní skialpinista/skialpinistka povzbudenie priam z pravej ruky. Keď vám potok zmizne pred očami, dostanete sa pod prvú Krivánsku muldu. Tu sa môžete vybrať rovno a dostanete sa do Snilovského sedla, smerom doprava prídete k chate a smerom doľava muldou na Veľký Fatranský Kriváň. Táto trasa je známa veľkým množstvom snehu, hlavne na jar. Vy už chlípete čaj na chate, čo? Ale my dnes ideme inú trasu, tak poďme späť na Zajacovú. Takže je tu zelená serpentínková zvážnica alebo je tu tiež ťažko odolateľná ponuka…

Turčianska záhradka - Chleb

Zo Zajacovej až na Ploštiny

Alebo je tu tiež ťažko odolateľná ponuka odbočiť z cesty vpravo strmo do lesa. Ja to beriem skratkou, niežeby mi doma deti plakali, ale jedno sa mi doma tak isto rehoce ako je isté, že si na mňa spomenie, keď vyhladne. Tí, ktorí tu zvolia komfort nesmúťte, pretože okrem dvoch skromných výhľadov a druhého dejstva lesa, môžete naposledy zalapať po dychu pred sľubovanými výškovými metrami. Chodníky sa opäť stretnú a značka sa stočí vľavo do lesa len kúsok za vyznačenou odbočkou na oficiálnu skialpinistickú cestu popri lúke Generál až k chate. Tu už stehná príjemne hrejú. Na tomto mieste sa ja pravidelne strácam, niežeby chýbalo nejakému významnému stromu zelené značenie, ale je jednoduché sa tu nechať uniesť. Pri východe z lesa stojí skromná občerstvovačka pred dlho očakávaným Generálom.

Cez Generál až ku chate pod Chlebom

Počas výstupu v lese sa mi hmla pomaly strácala pred očami. Na strmej lúke ma príjemne hrialo slnko a celkom určite mi horeli stehná. Nepamätám si to, pretože keď som sa otočila za výhľadom, ktorý ma celý čas tlačil dopredu, bola som ako „tabula rasa“, tzv. nepopísaná tabuľa, nič netušiaca o laktáte. Kútiky sa mi rozutekali až k ušiam a takmer poskakujúc som upaľovala až na vrchol. Po ceste si premeriam pohľadom aktuálne prerábanú celoročne otvorenú chatu pod Chlebom, no tu je podstatná žltá značka smerujúca k monumentálnej prírodnej rozhľadni. Šibem hore pomedzi čučky a zastavím sa až pri kosodrevine, spoza ktorej sa mi naskytajú prvé pohľady na okolité vrchy Malej Fatry do pol pása ponorených do oblakov. Zo všetkých pohľadov najviac milujem pohľad na Rozsutec a priľahlý hrebeň zo závetria Chlebu. Tu si pokojne rozjímam kým ma zima nevyženie.

Turčianska záhradka - Chleb

Chleb vám učaruje krásnymi výhľadmi

Už po mojom prvom výstupe na Chleb mi ostal tento vrchol zapísaný ako balkón a zakaždým sa v tom utvrdzujem. Chleb je srdcom Malej Fatry a milovníkom hôr motá hlavy nie len výhľadom na Oravské Beskydy, Veľkú a Lúčanskú Fatru, Nízke i Západné Tatry či Chočské vrchy. Je to kopec možností. Na samotný Chleb som si mohla vybrať okrem chodníka z Trusalovej, chodník zo Šútova cez Mojžišove pramene, ktorý je mi srdcu dokonca ešte bližší pre viac ticha a otvorených výhľadov. Alebo sa mi ako správnej „outdoormame“ naskytá možnosť skratky cez lanovku z Vrátnej doliny priamo do Snilovského sedla.

 

Turčianska záhradka - Chleb

Chleb nemusí byť vaša posledná zastávka

Z Chlebu by som sa mohla rozbehnúť po hrebeni cez Hromové a Steny až na Poludňový Grúň a ešte ďalej na Stoh či Veľký a Malý Rozsutec. Na druhú stranu sa môžem pobrať cez Veľký a Malý Kriváň až na Suchý a zísť popri zrúcanine starého strečnianskeho hradu až do Strečna, či naopak skočiť na šišky do našej zbožňovanej chaty pod Kľačianskou Magurou a z nej zbehnúť do Vrútok.

Teraz už len šupom dolu na palacinky a kakao do kempu k Janke a nabudúce si pôjdem naproti do lesov vrchu Žobrák, z ktorého sa poberiem na nekonečný Stoh a prešpacírujem sa sedlom Medziholie až na prekrásnu Osnicu. Alebo okúsim Baraniarky a Kraviarske?

Turčianska záhradka - Chleb
Turčianska záhradka - Nika Bartošová

Nika Bartošová

,,Malá osobnosť prekypujúca pozitívnou energiou a otvorenou mysľou, s príšerným time-managementom, ešte horším zmyslom pre humor, ale schopná kreatívne vnímať objavované a posúvať ďalej hodnotu svojich zážitkov.“

Video z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry si môžete pozrieť nižšie.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne