Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

1. septembra 2022

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku alebo Necpalskú dolinu. Preto väčšina turistov chodí z opačnej strany cez Liptovské Revúce, ale dnes si ukáže podľa mňa najkrajšiu možno trasu.

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

Kde začať?

Aby sme sa dnes dostali na Borišov vybrali sme sa bicyklom do Necpál. Práve dnes sa tu koná krásne podujatie DUATLON. Určite si ho budúci rok vyskúšajte. Na štarte nás bolo asi 200 štartujúcich. My sme to dnes vôbec nesilili a tak sme sa zaradili na koniec štartovacej listiny. Na bicykli je dolina skutočne rýchlovka. Na jej konci v Balcierovo nás čakalo depo, kde sme si odložili bicykle. Ak by ste šli mimo pretek, tak môžete ísť ešte niekoľko metrov ďalej a zamknúť bicykel o niektorí strom alebo ho hodiť do kríkov. Garantujem vám, že v tejto doline váš bicykel nohy nedostane.

turiec - borisov duatlon

Miesto, kde sa cítite ako doma

Z Balcierova sa dostanete do lesíka, kde už makáte len hore. Tu vlastne prejdete aj najväčšie prevýšenie. Doteraz to bola ,,rovinka“. V lese si treba dávať pozor, aby ste to neprepálili. Nezľaknite sa. Cestu hore zvládnete ľahšie ako si myslíte. V lese nájdete aj drevené schody, ale mne nejako nevychádza krok a tak idem vedľa nich. Keď vyjdete vonku, ocitnete sa na čistinke, z ktorej vidíte na Borišov a Plosku. To je znamenie, že už to bude len kúsok.

turiec - borisov duatlon

Čarovná chata

Výhodou toho, že sme sa zúčastnili Duatlonu bolo to, že v cieli nás čakala množstvo usmiatych tvári. Skvelá atmosféra, veľa známych. Inak vám garantujem, že na Borišove by ste veľa ľudí nestretli. Doslova. Mne sa raz stalo, keď som tu prišiel v zime, že na mňa chatár kukal čo tam robím. V tom mi povedal, že som po 3 dňoch prvý návštevník. Celkom opustená horská chata. Ale dnes to tu žije. Chata je skutočne krásna a vo vnútri sa dá aj prespať. 

turiec - dualton borisov

Slovkom na záver o Borišove

Na samotný vrchol Borišova to už máte len kúsok. Tu sa tiež niekedy koná pretek zvaný Beh na Borišov. Treba tiež odskúšať. Výhľady zhora sú skutočne krásne. Či už na kotlinu alebo hrebeň Veľkej Fatry. Duatlon je najlepšia možnosť ísť na Borišov. Skombinovať bicykel a turistiku má svoje čaro. Hlavne, pretože budete dole rýchlejšie akoby ste mali 12 kilometrovú Necplaskú dolinu prejsť naspäť peši. Okrem toho sme si Duatlon zvolili aj preto, že Necpalská dolina je známa výskytom medveďov. A tak sme radi, že nám ich pretekári pred nami vyplašili.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Naše posledné články

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých...

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne