Prechod Tlstej a Ostrej – naše krásky

Autor článku Brano Šimko

22. júla 2020

Krásne letné počasie nás opäť vyhnalo von. Tentokrát sme sa vybrali na jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest u nás v Turci – Ostrú a Tlstú. Tie dva kope sa dajú zdolať na jednu šupu a máte z toho krásnu celodennú túru plnú úžasných výhľadov na celý Turiec. Ak sa vám pošťastí, tak ako aj nám môžete vidieť po ceste kamzíky. My sme sa na túto túru vybrali ráno a tak sme mali šťastie a nestretli sme veľa turistov. Je úžasné mať celú túto krásnu trasu len pre seba. O túre na Ostrú som písal už aj v minulom článku a tak sa nebudem moc opakovať. Určite si ho prečítajte.

Pár informácií o túre na Drieňok

  • Nadmorská výška začiatok: 495 m.n.m.
  • Nadmorská výška Ostrá : 1264 m.n.m.
  • Nadmorská výška Tlstú: 1373 m.n.m.
  • Prevýšenie: 1044 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 17 km
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Na trase je turistická značka – modrá, zelená a následne žltá
  • Krásne výhľady

Navštívené: júl 2020

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Začíname v krásnej Gaderskej doline

Turiec asi nemá dolinu, ktorá by bola viac navštevovaná ako tá Gaderská. Je známa po celom Slovensku. A myslím si, že právom. Môžete sa tu vyšantiť, či už na korčuliach, bicykli, behu alebo kolobežkách. Ako na podnose máte krásnu prírodu. Okrem toho je vstupnou bránou na krásne pohoria Veľkej Fatry. Ako som už spomínal aj my začíname v Gaderskej doline a po modrej značne z Ústia Konského dolu smerujeme na Muráň. Odtiaľ naše kroky povedú na Sedlo Ostrej a na samotnú Ostrú. O tejto túre ste si mohli prečítať aj v tomto článku. Tentokrát sme mali šťastie a za Muráňom sme pri prvých skalách stretli aj kamzíka. Úžasné stretnutie. Najprv sme o ňom ani nevedeli a pozoroval nás spoza kríkov. Následne sa nám ukázal v plnej krásne a nehybne nás pozoroval. Keď sme však chceli vytiahnuť foťáky, aby sme ho odfotili tak spozornel a ušiel nám do skalného okna. Krásny zážitok.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Ostrá a Zadná Ostrá

Krásne počasie, nikde ani mráčik a slniečko nás príjemne hrialo. Užívali sme si tieto prekrásne výhľady z Ostrej. Celý Turiec ako na dlani. Po pár minútach sme sa chceli zapísať do vrcholovej knihy, tá je ale už plná mien. Tak sme od tohto nápadu upustili a zamierili na Zadnú Ostrú. Pre mňa je pohľad zo Zadnej Ostrej na Ostrú ten najkrajší. Čudujem sa mnohým, ktorí idú na Ostrú a týchto pár minút pre tú krásu neobetujú. Zo Zadnej Ostrej sme si to namierili do lesa a čakalo nás asi hodinové cupkanie až na Tlstú. Ešte na začiatku sa nám otvorili krásne panorámy na hrebeň Veľkej Fatry – Krížnu, Ostredok a ďalšie kopčeky. Následne sme už šli raz mierne do kopca, potom smerom dole v hustom lese bez výhľadov. Ku koncu sme sa opäť dostali ku skalám, pri ktorých sme museli zdolať ďalšie reťaze. Po chvíli sme sa ocitli na Bágľovom kopci. Odtiaľ to už bol len kúsok na našu druhú krásavicu – Tlstú.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Tlstá je presné taká, ako sa volá

Vychádzame z lesa a pred nami sa črtajú obrysy Tlstej. Sme vo výške 1373 metrov. Krásny kopec, kde si každý nájde svoje miesto. Ja osobne to mám rád hlavne kúsok pod hrebeňom smerom na Ostrú. Nachádzajú sa tu prudké kamenné zrázy. O to krajšie sú potom výhľady. Presne na tomto mieste sme sa nachvíľu zložili a občerstvili. Točíme, fotíme a oddychujeme, čo to ide. Tu stretáme aj prvých turistov. Dve malé skupinky. Dosť ma prekvapuje, že je leto a tak málo ľudí. Možno ich odradila predpoveď počasia, ktorá sa dosť mýlila. Je krásne slnečno a nie moc teplo. Ideál, keby nie je polka leta.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Po ceste ešte obzrieť Mažarnú jaskyňu

Takmer sa túto našu úchvatnú jaskyňu aj zabudol. Z Tlstej sme si to namierili rovna nadol. Po reťaziach sme bežali stále dole a potom sme si spomenuli, že sme sa nezastavili na Mažarnej. Tak sme sa pár metrov vrátili naspäť a šli sme obzrieť, či je tu poriadok. Krásna jaskyňa, ktorá je dlhá až 134 metrov. Je neuveriteľné, čo dokáže príroda vytvoriť. Raz sme chceli ísť, čo najďalej, ale je tam poriadna tma. Navyše sa začali ozývať čudesné zvuky, tak sme to rýchlo otočili. Odvtedy už to neskúšam. Z Mažarnej bežíme ďalej do Gaderskej doliny a čuduj sa svete, je tu plnka. Na parkovisku hlava na hlave, všade na okolí turisti. Takže nič sa nezmenilo.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Slovíčkom na záver o túre na Ostrú a Tlstú

Krása, krása, krása. Neviem ako inak opísať túto túru. Jednoznačne, kto to nezažil nepochopí. Krajšie výhľady len ťažko hľadať. Keď sa do toho pridajú ešte aj adrenalínové zážitky v podobe prekonávania skál a reťazí, tak nie je nad čím váhať. Ak by som hľadal negatívum na tejto túre, tak márne. Mňa tieto dva kopce očarili už dávno a veľmi rád sa na ne vracám. Osobne sa vždy snažím ísť, čo najskôr ráno (alebo s týždni), aby som sa vyhol davom ľudí. Ak sa na túto na Ostrú alebo Tlstú vyberiete, určite neoľutujete. Ak by som hľadal nevýhodu, tak je to možno plná Gaderská dolina. Ale na túre už sa z dosahu ľudí stratíte. Také malé odporúčanie. Ak pôjdete priemerným turistickým tempom, z deťmi a podobne, tak sa pripravte na to, že vám táto túra zaberie celý deň. Určite neodporúčam ísť naľahko. Zoberte si zo sebou dostatok vody a nejaké jedlo. Nie je sranda ostať niekde v horách. A ešte také malé varovanie. Pár ľudí už na Ostrej a Tlstej zahučalo, tak si dávajte pozor kam šľapete. Ak by ste chceli ďalšiu krásnu túru, tak jednoznačne odporúčam Drieňok, takého menšieho brata týchto dvoch krásavíc.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne