Prechod Tlstej a Ostrej – naše krásky

Autor článku Brano Šimko

22. júla 2020

Krásne letné počasie nás opäť vyhnalo von. Tentokrát sme sa vybrali na jedno z najkrajších a najnavštevovanejších miest u nás v Turci – Ostrú a Tlstú. Tie dva kope sa dajú zdolať na jednu šupu a máte z toho krásnu celodennú túru plnú úžasných výhľadov na celý Turiec. Ak sa vám pošťastí, tak ako aj nám môžete vidieť po ceste kamzíky. My sme sa na túto túru vybrali ráno a tak sme mali šťastie a nestretli sme veľa turistov. Je úžasné mať celú túto krásnu trasu len pre seba. O túre na Ostrú som písal už aj v minulom článku a tak sa nebudem moc opakovať. Určite si ho prečítajte.

Pár informácií o túre na Drieňok

  • Nadmorská výška začiatok: 495 m.n.m.
  • Nadmorská výška Ostrá : 1264 m.n.m.
  • Nadmorská výška Tlstú: 1373 m.n.m.
  • Prevýšenie: 1044 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 17 km
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Na trase je turistická značka – modrá, zelená a následne žltá
  • Krásne výhľady

Navštívené: júl 2020

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Začíname v krásnej Gaderskej doline

Turiec asi nemá dolinu, ktorá by bola viac navštevovaná ako tá Gaderská. Je známa po celom Slovensku. A myslím si, že právom. Môžete sa tu vyšantiť, či už na korčuliach, bicykli, behu alebo kolobežkách. Ako na podnose máte krásnu prírodu. Okrem toho je vstupnou bránou na krásne pohoria Veľkej Fatry. Ako som už spomínal aj my začíname v Gaderskej doline a po modrej značne z Ústia Konského dolu smerujeme na Muráň. Odtiaľ naše kroky povedú na Sedlo Ostrej a na samotnú Ostrú. O tejto túre ste si mohli prečítať aj v tomto článku. Tentokrát sme mali šťastie a za Muráňom sme pri prvých skalách stretli aj kamzíka. Úžasné stretnutie. Najprv sme o ňom ani nevedeli a pozoroval nás spoza kríkov. Následne sa nám ukázal v plnej krásne a nehybne nás pozoroval. Keď sme však chceli vytiahnuť foťáky, aby sme ho odfotili tak spozornel a ušiel nám do skalného okna. Krásny zážitok.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Ostrá a Zadná Ostrá

Krásne počasie, nikde ani mráčik a slniečko nás príjemne hrialo. Užívali sme si tieto prekrásne výhľady z Ostrej. Celý Turiec ako na dlani. Po pár minútach sme sa chceli zapísať do vrcholovej knihy, tá je ale už plná mien. Tak sme od tohto nápadu upustili a zamierili na Zadnú Ostrú. Pre mňa je pohľad zo Zadnej Ostrej na Ostrú ten najkrajší. Čudujem sa mnohým, ktorí idú na Ostrú a týchto pár minút pre tú krásu neobetujú. Zo Zadnej Ostrej sme si to namierili do lesa a čakalo nás asi hodinové cupkanie až na Tlstú. Ešte na začiatku sa nám otvorili krásne panorámy na hrebeň Veľkej Fatry – Krížnu, Ostredok a ďalšie kopčeky. Následne sme už šli raz mierne do kopca, potom smerom dole v hustom lese bez výhľadov. Ku koncu sme sa opäť dostali ku skalám, pri ktorých sme museli zdolať ďalšie reťaze. Po chvíli sme sa ocitli na Bágľovom kopci. Odtiaľ to už bol len kúsok na našu druhú krásavicu – Tlstú.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Tlstá je presné taká, ako sa volá

Vychádzame z lesa a pred nami sa črtajú obrysy Tlstej. Sme vo výške 1373 metrov. Krásny kopec, kde si každý nájde svoje miesto. Ja osobne to mám rád hlavne kúsok pod hrebeňom smerom na Ostrú. Nachádzajú sa tu prudké kamenné zrázy. O to krajšie sú potom výhľady. Presne na tomto mieste sme sa nachvíľu zložili a občerstvili. Točíme, fotíme a oddychujeme, čo to ide. Tu stretáme aj prvých turistov. Dve malé skupinky. Dosť ma prekvapuje, že je leto a tak málo ľudí. Možno ich odradila predpoveď počasia, ktorá sa dosť mýlila. Je krásne slnečno a nie moc teplo. Ideál, keby nie je polka leta.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Po ceste ešte obzrieť Mažarnú jaskyňu

Takmer sa túto našu úchvatnú jaskyňu aj zabudol. Z Tlstej sme si to namierili rovna nadol. Po reťaziach sme bežali stále dole a potom sme si spomenuli, že sme sa nezastavili na Mažarnej. Tak sme sa pár metrov vrátili naspäť a šli sme obzrieť, či je tu poriadok. Krásna jaskyňa, ktorá je dlhá až 134 metrov. Je neuveriteľné, čo dokáže príroda vytvoriť. Raz sme chceli ísť, čo najďalej, ale je tam poriadna tma. Navyše sa začali ozývať čudesné zvuky, tak sme to rýchlo otočili. Odvtedy už to neskúšam. Z Mažarnej bežíme ďalej do Gaderskej doliny a čuduj sa svete, je tu plnka. Na parkovisku hlava na hlave, všade na okolí turisti. Takže nič sa nezmenilo.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Slovíčkom na záver o túre na Ostrú a Tlstú

Krása, krása, krása. Neviem ako inak opísať túto túru. Jednoznačne, kto to nezažil nepochopí. Krajšie výhľady len ťažko hľadať. Keď sa do toho pridajú ešte aj adrenalínové zážitky v podobe prekonávania skál a reťazí, tak nie je nad čím váhať. Ak by som hľadal negatívum na tejto túre, tak márne. Mňa tieto dva kopce očarili už dávno a veľmi rád sa na ne vracám. Osobne sa vždy snažím ísť, čo najskôr ráno (alebo s týždni), aby som sa vyhol davom ľudí. Ak sa na túto na Ostrú alebo Tlstú vyberiete, určite neoľutujete. Ak by som hľadal nevýhodu, tak je to možno plná Gaderská dolina. Ale na túre už sa z dosahu ľudí stratíte. Také malé odporúčanie. Ak pôjdete priemerným turistickým tempom, z deťmi a podobne, tak sa pripravte na to, že vám táto túra zaberie celý deň. Určite neodporúčam ísť naľahko. Zoberte si zo sebou dostatok vody a nejaké jedlo. Nie je sranda ostať niekde v horách. A ešte také malé varovanie. Pár ľudí už na Ostrej a Tlstej zahučalo, tak si dávajte pozor kam šľapete. Ak by ste chceli ďalšiu krásnu túru, tak jednoznačne odporúčam Drieňok, takého menšieho brata týchto dvoch krásavíc.

Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...

Naše posledné články

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne