Nenechajte si ujsť zrúcaninu hradu Blatnica

Autor článku Brano Šimko

14. marca 2020

Blatnická a Gaderská dolina sú najnavštevovanejšími miestami v turčianskej záhradke. Tieto dve doliny ponúkajú veľa možností, kde sa môžu turisti vyžiť. Sú východiskovým bodov na Tlstú a Ostrú. Okrem toho môžete obe doliny prejsť na bicykli, pešky alebo si požičať elektro bicykle a kolobežku. Okrem toho sú tieto doliny aj východiskovým bodom k zrúcanine Blatnického hradu. Jedná sa o najkrajší zachovaný hrad v Turci (subjektívny názor). Prechádzka k Blatnickému hradu nie je vôbec náročná a nezaberie Vám veľa času. Na Blatnickom hrade som bol nespočetne veľa krát a vždy ma prekvapí, akým spôsobom sa dobrovoľníkom darí túto zrúcaninu zveľaďovať. Dalo by sa povedať, že táto zrúcanina nám ožíva priamo pred očami. Poďme sa pozrieť ako vyzerá zrúcanina Blatnického hradu na začiatku roka 2020.

Pár informácií o zrúcanine Blatnického hradu

  • Nadmorská výška: 634 m.n.m
  • Pohorie: Veľká Fatra – Bralná Fatra
  • Postavený: v druhej polovici 13. storočia
  • Prvá zmienka: r. 1300
  • V súčasnosti ho reštaurujú

Navštívené v marci 2020

Blatnický hrad v Turčianskej záhradke

Prístup k hradu

Našu prechádzku začíname na parkovisku pri Blatnickom pamätníku v ústí Blatnickej a Gaderskej doliny. Po novom sa vám môže stať, že vás zastaví výberca symbolického parkovného. My sme mali šťastie a ujo nás tentokrát nezachytil, a tak si parkujeme zadarmo. Smerujeme popod drevený vstup do Gaderskej doliny. Prvá časť trasy vedie po asfaltovej ceste a na pravej strane môžeme vidieť malý park, v ktorom nájdete jazierko, malé ihrisko pre deti a niekoľko exponátov ako spomienku na SNP – pamätník a pár diel. Po pár minútach sa dostávame k ďalšiemu parkovisku pri penzióne, ktorý sa nachádza na začiatku Gaderskej doliny. Keďže je víkend, tak je toto druhé parkovisko beznádejné zaplnené. Urobili sme dobre, že sme naše auto nechali na prvom parkovisku a behať hore dole.

Pokračujeme ďalej po “novej” asfaltovej ceste. Našu cestu nám spríjemňuje zurčiaci potôčik, v ktorom nájdete krásne čistú, ba až krištáľovú vodu. Tento potôčik z neho vždy príjemne osvieži a to predovšetkým počas letných mesiacov. Asi po desiatich minútach sa dostávame k odbočke k hradu Blatnica (521 m.n.m). Okrem tejto cesty sa na hrad dá dostať aj ďalšími trasami. Môžete pokračovať ďalej až k starej horárni a následne sa zvážnicou dostane na hrad z opačnej strany. Najkratšou cestou je možnosť zaparkovania priamo pod hradom. Pri ceste medzi obcou Blatnica a jej časťou Sebeslavce môžete nechať auto. Na hrad je to potom približne 5 minút do strmšieho kopčeka.

Zaujímavosť pre vás

V roku 1921 sa tu natáčal náš prvý Jánošík. Hrali v ňom Teodor Pištek, Karel Schleichert alebo Mária Fábryová. Príbeh tohto filmu o Jánošikovi sa odvíja retrospektívne, v spomienkach starého baču. Autori zakomponovali do príbehu aj niekoľko humorných situácii, ktoré odpozorovali z amerických westernov. Nakrúcanie tohto filmu sa rozbehlo v roku 1921 a štáb sa usídlil rovno v obci Blatnica. Využili krásu tunajších hôr a hradu Blatnica pre svoju kompozíciu. Tento film bol v roku 1995 zapísaný do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Lesnou cestičkou až ku hradu

Od odbočky ku hradu Blatnica pôjdeme po krásnom lesnom chodníku. Na hrad je od odbočky približne 20 minút kľudným tempom. Niekto to prebehne skutočne za pár minút. Pod hradom sa môžete zastaviť na Chate pod hradom, ktorá bola otvorená len nedávno. Táto chata ponúka niečo malé pod zub s pivkom alebo kofolou. Osobne sme ešte nemali možnosť využiť jej služby, tak vám ju neviem nejako zhodnotiť. Od tejto chaty je to na hrad približne 5 minút. Podľa toho, ktorým z chodníkov pôjdete. My sme šli po značenej trase, ktorú lemujú informačné tabule.

Čo nájdeme na hrade Blatnica

V súčasnosti zrúcanina hradu prechádza veľkou rekonštrukciou. Dobrovoľníci na ňom urobili veľa práce, no veľa ich ešte len čaká. Je krása pozerať ako sa nám história opäť vracia pred oči. Na vrchu nájdete malú chatku, v ktorej si môžete zakúpiť magnetku alebo iné suveníry. Bohužiaľ nie vždy tu nájdete niekoho, kto by vám niečo  predal. Okrem toho tu nájdete neuveriteľné výhľady. Panoráma Turca sa nám otvára dokorán a to z toho dôvodu, že stromov v jeho okolí ubúda. Vďaka tomu máte Turiec ako na dlani. Vidíte na všetky svetové strany. Pred sebou máte aj krásne vrcholky Tlstej a Ostrej. Nájdete tu taktiež malú vyhliadku na Gaderskú dolinu.

Historické okienko

Prvá správa o hrade Blatnica pochádza z 13. storočia, keď bol jeho majiteľom Peter z Brezovice. Časté striedanie majiteľov hradu a spoluvlastníctvo vyvolávali mnohé súdne spory, čím trpeli nie len poddaní, ale aj samotný Blatnický hrad. Neskôr sa stal kráľovským majetkom za vlády cisára Ferdinanda I. Habsburského.  Postavený bol na ochranu cesty, ktorá viedla na sever, ale neskôr stratil svoj význam, keďže sa čím ďalej tým viac jeho polohe vyhýbali obchodné cesty. Hrad významnejšie rozšírili Révayovci v roku 1540, ktorý ho od cisára dostali za odmenu. Rodu Révayovcov patril tento hrad až do konca 18. storočia. Neskôr sa ho zmocnili povstalci Imricha Thökölyho a Františka II. Rákockyho. Po týchto povstaniach hrad pomaly upadal a naposledy ho dali opraviť Révayovci v roku 1744. Osudovým sa tomuto hradu stal požiar v roku 1760, po ktorom ho už Révayovci neobnovovali. Po tomto požiari už slúžil iba ako hospodársky objekt. V roku 1790 ho opustili poslední obyvatelia a odvtedy pomaly pustol.

Slovíčkom na záver o zrúcanine hradu Blatnica

Pre mňa osobne je Blatnický hrad tou najkrajšou zrúcaninou v Turčianskej záhradke. Obdivujem pracovitých dobrovoľníkov, ktorí sú ochotní na úkor svojho voľného času pracovať na obnove takýchto historických pamiatok. Hrad je skutočne dostupný pre každého. Je to krátka a pekná prechádzka, ktorú zvládnu aj deti. Na jej konci nájdete úchvatnú zrúcaninu, z ktorej sú nádherné výhľady na Turiec a okolité vrcholky, ako napríklad Tlstá, Ostrá alebo na Koziu skalu. Za pekného počasia sa môžete pokochať výhľadom na hrebeň Malej Fatry. S hradom sa spájajú aj mnohé povesti, napríklad tá o Blatnickom meči, tyranovi, kráľovej studni alebo sokoliarovi. Ak sa nachádzate v Turci tak vám vrelo odporúčam návštevu Blatnického hradu a priľahlých dolín. Naša prechádzka nám trvala približne hodinku a pol. S tým, že sme si pri hrade chvíľku posedeli, keďže bolo nádherné počasie. Pri jeho návšteve buďte opatrí, keďže sa tu v súčasnosti nachádza dosť lešení a iných stavebných pomôcok. Nám sa v minulosti stalo, že z hradného múru vypadol aj nejaký ten kameň. To je aj dôvod, prečo hrad navštevujete na vlastnú zodpovednosť. Preto buďte opatrí, kam sa chcete dostať.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne