Minčol vie vždy príjemne prekvapiť

Autor článku Brano Šimko

24. septembra 2020

Tohtoročná jeseň je priam ukážková. Jasné a teplé počasie. Bol by hriech sedieť doma a tak sme sa s kamarátom Aďom vybrali na Minčol. Tento vrch je pre nás zakliaty. Vždy, keď sme chceli ísť hore, tak sme nedošli. Raz v zime sme sa asi 2 hodiny brodili po pás v snehu a nakoniec to aj tak otočili. Dnes, ale všetko hralo pre nás a veril som, že sa konečne na Minčol dostaneme. Vyrazili sme trošku neskôr a tak sme nezačínali od tradičného miesta pri rampe cestou na Martinské hole, ale autá potiahli až do Sedla nad Hradišťom. Odtiaľ to malo byť podľa turistickej značky približne 2 a pol hodiny. Vedel som, že to zbehneme omnoho rýchlejšie a mal som pravdu.

Pár informácií o túre na Minčol

  • Nadmorská výška Sedlo nad Hradišťom: 699 m.n.m.
  • Nadmorská výška Minčol: 1364 m.n.m.
  • Prevýšenie:  665 metrov
  • Čas podľa turistickej značky: 2:20
  • Náš čas: 1:05
  • Na vrchole sa nachádza dvojkríž a krásny výhľad na všetky svetové strany
  • Ideálny bod, ak chcete pokračovať na Veľkú Lúku alebo Strečno

Navštívené: september 2020

Turiec - Minčol

Od Sedla nad Hradištom ku Ráztokám

Keďže Aďo trošku meškal, tak som sa zo sedla vybral sám. Je to taký zvláštny pocit prechádzať sa v lese sám. Je pravda, že vo väčšine prípadov chodím behávať alebo na túry sám, ale dnes som mal akýsi divný pocit, že ma spoza stromov niekto sleduje. Našťastie to bol len pocit. Už od začiatku stúpate do kopčeka. Vlastne takto to ide až na samotný Minčol. Na začiatku je hora vyrúbaná. Našťastie už rastú nové stromy a to mi dalo nádej, že raz to bude opäť krásny les. Asi po 500 metroch nachádzam prvý pramienok, takže ak budete potrebovať vodu môžete ju doplniť tu. Po asi 15 minútach sa dostávam na krásnu lúčku a zvážnicu. Tento bol sa nazýva Ráztoky. Nesmerujeme po zvážnici, ale pekne ďalej po žltej značke. Keďže Aďo ma stále nedobehol, tak si príjemňujem prechádzku tlieskaním.

Turiec - Minčol

Od Ráztok až ku prameňu Dlhá lúka

Od Ráztok sa cesta trošku zmierňuje. A vchádzate do krásneho lesa. Skutočne som sa nevedel vynadívať na rôzne tvarované stromy. Na okolí sú predovšetkým duby a smreky. Po pár minútach sa opäť dostávam do vyrúbaného pásu, na ktorom rastú nové stromy. Toto miesto je mi dobré známe a vnútorne som si vravel, že ak by som stretol macka tak to bude tu. Je to tu pre neho ideálne miesto. V tom mi myšlienky prerušilo šušťanie z kríkov. Tlieskal som o dušu, ale šušťanie neprestávalo. Je čas počkať na Aďa. A tak som zostúpil trošku nižšie a sledoval les. V diaľke som zazrel srnku a po 5 minútach na mňa spoza chrbta vybafne Aďo. Konečne sme dvaja a pokračujeme lesíkom až k Dlhej lúke. Doposiaľ sme na túre nemali žiadne výhľady a tak sa nám len po pravej strane otvára pohľad na Krivánsku Malú Fatru a na náš cieľ Minčol. Popri čučoriedkach sa dostávame až ku prameňu Dlhá lúka. Zaujímavé, že vodu sme v ňom nenašli. Preto by som sa na tento prameň v letných mesiacoch moc nespoliehal.

Turiec - Minčol

Od prameňa až na Minčol (1364 m.n.m.)

Asi najkrajšia časť celej túry. Svah sa zmierňuje a vchádzame do krásneho lesa. Náš cieľ je priamo pred nami. Z prameňa na hrebeň nám to trvalo asi 15 minút a už sa nám otvárajú krásne panorámy. Na vrchole je krásny dvojkríž. Akýsi symbol tohto miesta. Na chvíľku zastavíme a vychutnáme si tie nádherné výhľady. Prichádza zlatá hodinka. Krásne farby, čo vie vyčariť naša príroda stoja za tento výstup. Krivánsku Fatru máme priamo pred sebou, to isté sa dá povedať o Turčianskej kotline a Veľkej Fatre. Vrchol Minčola je skutočne kúzelný. Rozmýšľame, či ideme späť dole alebo ešte prebehneme ku vysielaču na Krížavu. Dlho sme neváhali a našu túru si ešte trošku predĺžime. Oficiálne je to na vysielač 1hodinu a 15 minút. Takže v našej kondícií by sme to mohli stihnúť okolo pol hodiny. A nebol som ďaleko od pravdy.

Turiec - Minčol

Po hrebeni na Krížavu a následne do chaty na Holiach

Hrebeň bol najkrajšia časť tohto behu. Ja osobne mám tieto behy veľmi rád. Máte výhľad na obe strany Malej Fatry. Navyše sme mali šťastie, že po pravej strane nám zapadá slniečko a tie farby, ktoré kúzli majú neopakovateľné čaro. Ani sme sa nenazdali a zbehli sme na Prašivé (1220 m.n.m.). Odtiaľ smerujeme do mierneho kopčeka až na krásku lúku medzi Krížavou a Minčolom. Toto miesto sa volá Zázrivá (1394 m.n.m.) a má neopakovateľnú atmosféru. Tu stretáme aj prvého turistu na dnešnej túre. Po pár minútach vbiehame do kosodreviny za vysielačom. Keď sme z nej vybehli už za mierne stmievalo a tak sme sa rozhodli zbehnúť na Chatu na Martinských holiach. Tu nás čakala moja pani manželka, ktorá tu bola s Emkou na malej túre ku vysielaču (2 ročná Emka bude asi po rodičoch). Dávame si čajík a mierime späť ku autám. Krásne popracovné poobedie za nami.

Turiec - Minčol

Slovíčkom na záver

Jedna z najkrajších túr v poslednej dobe. Nie príliš náročný výstup s krásnymi výhľadmi na okolité kopce. Do toho sa pridá ešte západ slnka a neskutočné jesenné farby, ktoré vie príroda vyčarovať a nie je nad čím váhať. Navyše ak si túru predĺžite po hrebeni Malej Fatry, tak zažijete neopakovateľné zážitky. Nám túra na Minčol trvala približne 1 hodinu a 5 minút. Oficiálne by to malo byť približne 2:20. Takže sme ten čas poriadne prepálili. Po ceste nájdete aj 2 pramene, ale tie boli vyschnuté, takže v lete pravdepodobne bez vody. Celá túra z Sedla nad Hradišťom – Minčol – Krížava a Chata na Martinských holiach merala 10 kilometrov a trvala nám približne 2 hodiny. Ideálny tip na rýchlu túra po práci. Tie výhľady neoľutujete. Samozrejme z túry je aj video, ktoré si môžete pozrieť nižšie alebo na našom youtube kanale.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne