Zimná túra na Chatu pod Kľačianskou Magurou

Autor článku Brano Šimko

10. januára 2020

Jedno z najobľúbenejších miest na turistiku v Turci je práve Chata pod Kľačianskou Magurou. Ani moje prvé kroky, ako „blogera“ nebudú viesť inam. Táto túra je pre mňa (ako aj pre mnohých iných ľudí) srdcovkou. Krásne prostredie, výhľady a v cieli nájdete krásnu horskú chatu s ochotným personálom a výbornými plackami. Ak by Vám nestačilo ostať na chate, tak môžete pokračovať na Suchý a následne prejsť až do Strečna alebo na hrebeň Krívanskej Malej Fatry. Poďme sa teda pozrieť ako vyzerá túra na Chatu na Kľačianskej Magure. Píšem o mojich dvoch výstupoch počas Vianočných sviatkov v roku 2019.

Pár informácií o túre na Martinské hole

  • Nadmorská výška – chata: 1 145 m.n.m.
  • Nadmorská výška – Turč. Kľač.: 395 m.n.m.
  • Prevýšenie: 750 metrov
  • Časová náročnosť podľa KST: 2 hodiny
  • Časová náročnosť podľa mňa: okolo 1 hodiny
  • Náročnosť: podľa môjho názoru túto túru zvládnu všetci
  • Vzdialenosť: 2,5 km smer hore
  • Plusy: krásne výhľady, možnosť občerstvenia, krátka túra
  • Mínusy: veľa turistov, problém s parkovaním

Dátum článku: zima 2019

Lúky, lesík a potom strmhlav hore

Píše sa 24.12 a 31.12 2019 a pre našu Vianočnú a Silvestrovskú túru sme si vybrali Chatu pod Kľačianskou Magurou. Pre mňa majú tieto dni a miesto špeciálnu príchuť. Už pred 10 rokmi sme sa s otcom rozhodli zaviesť akúsi tradíciu. A vždy v tieto dni spoločne bok po boku šľapeme na túto horskú chatu. 10 rokov za sebou, či sneží, prší alebo je krásne, tradícia pokračuje. 10 rok by mal byť niečím výnimočný a tak sme zo sebou zobrali aj po „ťapke“ nášho domáceho všelieku, aby sme si mohli dať hore dúšok domácej slivovice.

Naša túra začína v Turčianskych Kľačanoch. Parkovisko a následný mostík je asi najčastejším východiskovým bodom ako sa dostať na koniec tejto túry. V oba dni bolo parkovisko plné autami. Určite mali mnohí ľudia problém zaparkovať. Do Turčianskych Kľačian sa môžete zviesť autobusovou dopravou z Martina alebo Vrútok (číslo autobusu 27). My sme dnes využili služby mojej sestry, ktorá nás zviezla až na parkovisko pod mostík.

Chodník lesom na Chatu pod Kľačianskou Magurou

Krátke občerstvenie a vyrážame

Dole sme si dali po štamperlíku domácej, aby sme sa zahriali a dostali do správnej turistickej teploty a ideme nato. Začiatok tejto túry je veľmi príjemný. Od mostíka až po prvý lesík to nie je žiadne ťažké stúpanie. Ľahučkým tempom napredujeme a užívame si výhľady na Malú Fatru (smer Martinské hole). Kľačany sa neustále rozrastajú a po oboch stranách môžete vidieť nové rodinné domy. Cez lúku sa po pár minútach dostávame do lesíka, ktorým pôjdeme približne pol hodinu. Počasie nám nepraje – prší. Veríme, že vyššie vytiahneme už mačky. Na väčšine miest je síce blato, ale miestami sa tu nachádza aj ľad a nechceme riskovať nejaké zbytočné pošmyknutie. Popri nás zurčí potôčik. Tohtoročná zima nepraje lyžiarom, keďže ešte na Vianoce nemáme v nižšej nadmorskej výške takmer žiadny sneh.

Po ceste stretávame veľa turistov. Stúpanie nie je príliš strmé, aj keď môj oco už poriadne fučí. Prejavuje sa rozdiel v našich rokoch narodenia a rozdielna kondícia? Pretíname prvú zvážnicu a na minútku si dávame pauzu. Pomalým tempom napredujeme ďalej a preskakujeme potok, ktorý pretína chodník. Asi po 15 minútach cestou lesom sa nachádzame pri studničke, ktorá je približne v 1/3 celej cesty. Lavičky pri drevenom altánku sú už obsadené a tak len s pozdravom a úsmevom prechádzame okolo a mierime k najťažšiemu úseku dnešnej túry.

Zaujímavosť

V turistike nejde o rekordy, ale predsa len sa niektoré nájdu. Chata pod Kľačianskou Magurou vždy lákala extrémistov a tak sa tu organizujú rôzne oficiálne aj neoficiálne preteky. Medzi tie oficiálne patrí beh na Kľačiansku Maguru, ktorý organizuje Jaro Šavol. Tento pretek sa zvyčajne koná začiatkom mája. Beží sa od mostíka až po chatu a rekord v mužskej kategórií drží Miroslav Vanko z časom 24:09 z roku 2006. Medzi ženami bola najrýchlejšia Dominika Wisniewska v roku 2012 s časom 32:03. Pre mňa osobne nepredstaviteľné časy a to si myslím, že nie som až taký „neturista“.

Ďalšou (tentokrát neoficiálnou) súťažou medzi nadšencami je koľko krát sa im podarí zdolať chatu za 24 hodín. Táto súťaž je známa ako Magurský projekt. Viac o tomto nápade a dočítate na stránka www.tyger.sk, ktorý je aj strojcom tohto nápadu. Myslím, že doterajší rekord drží Lukáš Šichta, ktorý zdolal Maguru 15 krát. Celkovo je to 75 km a 11 250 nastúpaných metrov (ak som to teda dobre zrátal). Ďalší nepredstaviteľný projekt, nad ktorým si človek láme hlavu. Kde si limity niektorých turistov.

Lúka

Po pár metroch sa nachádzame na ďalšej zvážnici, ktorá je posledná pred nástupom na lúku. Tento úsek celej túry je najstrmší a tak sa znova posilňujeme všeliekom. Pod lúkou máte dve možnosti. Zabočiť doľava a prejsť cez lesík alebo ísť doprava a prejsť cez lúku. Neviem, ale ja z nejakého dôvodu vždy chodím lúkou. Páčia sa mi výhľady na celý Turiec. Tento úsek sa začíname mierne trápiť. Tohtoročná zima nepraje a tak sa tu nachádza veľa blata, na ktorom sa šmýka. Preto postupujeme pomaličky. Ja vždy trošku zaberiem, ale následne počkám, aby sme šľiapali všetci traja spoločne. Po asi 20 minútach sa dostávame na vrchol lúky a užívame si pohľady na Turiec. Sme za 1/2 celej túry a už v nás vládne spokojnosť, lebo sme zvládli najťažšiu časť. 

turcianska zahradka - chata pod klacianskou magurou

Po pár metroch opäť vchádzame do lesíka a pokračujeme pekne po chodníku. Po poslednom strmom úseku sa ocitávame na čistinke. Tu môžete nájsť skrytý strom, na ktorom sa nachádza teplomer. Dnes na Vianoce nám ukazuje príjemných + 2 stupne celzia. Veru táto zima nie je zatiaľ bohviečo. Vieme, že do cieľa je to menej ako 10 minút a tak pokračujeme v ceste. Za lesíkom sa nám naskytá vytúžený pohľad na chatu.

Po príchode na chatu smerujeme do baru na 1 „orosené“. Nachádza sa tu dosť turistov, ale to je na Vianoce normálne. Dávame si pivko a usušíme si veci nad krbom. Na chatu nám to trvalo približne hodinu a pol. Na Vianoce bohužiaľ nefunguje kuchyňa a tak budeme dnes bez placiek, ale to nám vôbec nevadí.

Vianočná tradícia

Je to už neuveriteľné, ale nás spoločný 10 Vianočný výšľap je za nami. Verím, že v tejto tradícií budeme pokračovať aj ďalej. Cez sviatky nejde o rekordy, ale o to aby sme strávili nejaký čas spolu. Podľa turistických značiek trvá táto túra 2 hodiny od zastávky MHD až po Chatu pod Kľačianskou Magurou. Nám to trvalo približne 1 hodinu a 30 minút, takže sme nešli ako slimáci, ale ani ako nejaký ultra-bežci. Jednoducho príjemné tempo. Dnešný cieľ bol iný, ako lámať rekordy. Som rád, že si držíme túto tradíciu a verím, že v nej budeme pokračovať ďalej.

Pár slov na záver

Chata pod Kľačianskou Magurou je krásna chata v úžasnom prostredí. Počas celej túry sa vám naskytnú krásne výhľady. Nejedná sa o dlhú túru a môžete je v príjemnom tempe zvládnuť pomerne rýchlo. Na chate vás bude čakať výborný kolektív ľudí a pozitívnym myslením. Na občerstvenie odporúčam nejaké to pivko a hlavne placky alebo parené buchty, no ani kapustnica nie je na zahodenie. Drahá Magura vidíme sa zas a znovu. Ľudkovia hor sa do hôr.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne