Rodinná prechádzka na Šútovský vodopád

Autor článku Brano Šimko

10. apríla 2020

Krásne jarné počasie, ktoré v posledných dňoch panuje sme museli využiť. Dlho sme neváhali a spravili si k Šútovskému vodopádu malý rodinný výlet. Zobrali na plecia turisticky nosič pre malinkú, nasadli do auta a hor sa za dobrodružstvom. Šútovský vodopád je jeden z najvyšších a najkrajších vodopádov Slovenska práve v tomto období vytvára dokonalé prírodné predstavenie, ktoré by ste si nemali nechať ujsť. Na jar ja pravdepodobne najkrajší, pretože má dostatok vody. Šútovský vodopád je štvrtým najvyšším vodopádom Slovenska a v turčianskej záhradke vyšší nenájdete. Patrí aj medzi tie najkrajšie, ktoré v krajine máme.

Pár informácií o túre k Šútovskému vodopádu

  • Nadmorská výška začiatok: 460 m n.m.
  • Nadmorská výška vodopád: 765 m n.m.
  • Dĺžka túry: približne 5 km jedným smerom
  • Čas túry: približne 1 hodina – podľa tempíčka
  • Dĺžka vodopadu: podľa ročného obdobia, až 38 metrov

Navštívené: apríl 2020

Šútovský vodopád v Turci

Začíname na Orave

Túru sme začali netradične na parkovisku v časti Kraľovany – Rieka. Chceli sme si ešte pozrieť Šútovské jazero. Práve Kraľovany už patria pod Oravu. Druhá možnosť je zaparkovať priamo v obci Šútovo na parkovisku pripravenom pre návštevníkov Šútovského vodpdu. Vo väčšine prípadov tu stretnete niekoho, kto od vás vyberie 2 eurá. Niekedy to ľudia obchádzajú a parkujú pri Šútovskom jazere. Najvyšší v Malej Fatre. Na celom Slovensku štvrtý. Reč je o Šútovskom vodopáde, ktorý má okrem týchto superlatívov aj prívlastok jedného z najkrajších vodopádov našej krajiny. Postarala sa o to určite aj pozoruhodná krajina v regióne Turiec. Vysoké hory, lesy, potoky a všade prítomná príroda, ktorou sa tento kraj môže pýšiť prispeli k atraktivite vodopádu. Šútovský vodopád sa nachádza v rovnomennej Šútovskej doline neďaleko rovnomennej obce Šútovo na južnej strane Malej Fatry. Aj voda, ktorá vodopádom preteká pochádza z potoka, ktorý nesie rovnaké meno.

Zaujímavosť pre vás

Kraľovany – Rieka, kde je začiatok našej túry patrí už pod Oravu. Jedná sa o prvú a najstaršiu krivdu spáchanú na našom kraji. V roku 1420 kráľ Žigmund odňal svoju osadu Kraľovany z právomoci Turčianskej stolice a venoval ju ako léno Oravskému hradu. (Ján Januš – Turiec)

Túra to nie je náročná

Od Šútovského jazera prechádzame pomaličky po asfaltovej ceste až k druhému parkovisku, kde začína aj náučný chodník.  Túto trasu zvládnu aj tí najobčasnejší turisti. Od parkoviska až po koniec našej túry ideme miernym kopčekom. Na začiatku asi 1 kilometer až ku chate Vodopád vedie asfaltová cesta. Celý čas nám po ľavej strane zurčí potôčik. Nachádza sa tú aj malá vodná nádrž a už pri nej môžete vidieť malé kaskády. Pri chate Vodopád sa nachádza smerovník, kde je napísané, že  k odbočke k Šútovskému vodopádu je to približne 45 minút. Odtiaľ ešte 5 minút a sme v cieli našej túry. Dá sa to zvládnuť aj rýchlejšie. Od chaty sa asfaltová cesta mení na lesný chodník, ktorý je plný kameňov. Popri chodníčku sa nachádzajú informačné tabule náučného chodníka a tak sa o tomto mieste môžete dozvedieť niečo viac.

Záverečná. Sme pred Šútovským vodopádom

Asi po hodinke pohodového tempa sme sa dostali do cieľa. Celú cestu nám robil doprovod Šútovský potok. Skutočne krásna trasa. Príležitostne môžete po bokoch naraziť na ďalší menší potôčik, ktorý sa vleje do Šútovského potoka. Po hodinovej prechádzke sa pred nami otvoril tento krásny vodopád. Je radosť na neho pozerať. Plný vody udivil aj našu malú, keďže sa chvíľku predtým zobudila. Prvý krát sa nám stalo, že sme sa na vodopáde ocitli sami. Bolo to asi tým, že je karanténa a šli sme doobeda. Tento pocit samoty netrval dlho, lebo asi po 5 minútach už prichádzali ďalší turisti, ktorých sme obiehali. Po malom občerstvení na drevených „lavičkách“ sme zamierili späť domov.

Slovíčkom na záver o túre na Šútovský vodopád

Táto túra je ideálna pre všetkých, ktorí sa chcú prejsť krásnou prírodou a pritom na konci objaviť čaro nášho Turca. Mnohokrát som tu stretol očividných „neturistov“, ktorí sa premávajú v šľapkách, lodičkách, rifliach, kožúškoch a podobne. Udivuje ma, čo sú ľudia schopní si na túru obliecť. Celá trasa sa dá zvládnuť za 2 hodinky. Všetko záleží na tom ako dlho sa chcete na mieste zdržať a ako rýchlo napredujete. Keďže táto túra nie je do strmého kopca, tak je to skôr prechádzka s krásnym prekvapením na konci. Predovšetkým v zime a na jar je Šútovský vodopád nádherný. Navyše celé to okolie vodopádu a priľahlého potôčika pôsobí veľmi ukľudňujúco. Taká moja malá rada na záver. Tejto túre by som sa určite vyhol cez víkendy, sviatky a na obed. Vtedy je tu neuveriteľne veľa ľudí. Kľučkujete pomedzi deti, psov, turistov, ale aj „neturistov“ a nemusí vám to pridať na pohode. Ak sa už dostane ku vodopádu tvoria sa tu davy foto lovcov, ktorí vám môžu dojem z celého tohto výletu pokaziť. Každopádne je Šútovský vodopád ten najkrajší v našej krásnej turčianskej záhradke. Jednoznačne odporúčame. Ak chcete nájsť kľudnejšie mesto, tak si prečítajte náš článok o Katovej skale alebo Nolčovskej Magure.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne