Výzva – Martinské hole vertikálne
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

23. mája 2022

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená. Vďaka tomu, že tam pred rokom ťahali kameň nové káble tieto zarastené časti vysekali a nám sa otvorila nová cesta.
turcianskazahradka-martinskeholevertical01

Kde začať?

Začiatok túry je ako takmer vždy na Martinské hole na Stráňach pri mostíku. Tu si môžete pustiť časovať, lebo jeden segment na aplikácii Strava začína už tu. Ten druhý začína až nad budovou starej lanovky. Prechádzme okolo starej budovy. Ak chcete chodte sa pozrieť aj dnu, ale teda už tam nie je moc čo pozerať. Budova je v hroznom stave. Našli sme tam aj starú tabuľu s cenníkom, ktorý je ešte v KSČ. Takže rarita riadna. Ale poďme šľapať. Lebo nás čaká ťažký výstup.

turcianskazahradka-martinskeholevertical02

Iba hore

Od začiatku až do konca idete hore. Mne to pripomínalo akúsi cestu po schodoch. Terén nie je najlepší nakoľko sa vám niekedy pošmykne noha na nie príliš stabilnom teréne. Predsa len si hlina a kamene ešte nesadli, keďže to rozkopali len minulý rok. Čím viac to prechodíme tým asi lepšie. Na ceste skrížite cestu 3 zvážniciam. Prvá mieri na ferratu a tie zvyšné dve do neznáma (aspoň pre mňa). Na poslednej serpentíne sa dostanete na cestu. Potom už stačí len prejsť cez skaly a zachvíľočku ste pri hornej stanici našej starej lanovky na Martinských holiach.

turcianskazahradka-martinskeholevertical03

Zaujímavá časť

Zaujímavé je sledovať vaše výkony na týchto 2 segmentoch. Cez stravu sa to dá pekne pozrieť. Ak by ste chceli kľudne nám cez sociálne siete napíšte, aký ste mali čas na tejto trase a môžeme si vytvoriť spoločnú tabuľku a potom si porovnávať naše výkony. Držíme palce a veríme, že sa vám bude táto trasa páči.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Naše posledné články

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých...

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne