Výzva – Martinské hole vertikálne
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

23. mája 2022

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená. Vďaka tomu, že tam pred rokom ťahali kameň nové káble tieto zarastené časti vysekali a nám sa otvorila nová cesta.
turcianskazahradka-martinskeholevertical01

Kde začať?

Začiatok túry je ako takmer vždy na Martinské hole na Stráňach pri mostíku. Tu si môžete pustiť časovať, lebo jeden segment na aplikácii Strava začína už tu. Ten druhý začína až nad budovou starej lanovky. Prechádzme okolo starej budovy. Ak chcete chodte sa pozrieť aj dnu, ale teda už tam nie je moc čo pozerať. Budova je v hroznom stave. Našli sme tam aj starú tabuľu s cenníkom, ktorý je ešte v KSČ. Takže rarita riadna. Ale poďme šľapať. Lebo nás čaká ťažký výstup.

turcianskazahradka-martinskeholevertical02

Iba hore

Od začiatku až do konca idete hore. Mne to pripomínalo akúsi cestu po schodoch. Terén nie je najlepší nakoľko sa vám niekedy pošmykne noha na nie príliš stabilnom teréne. Predsa len si hlina a kamene ešte nesadli, keďže to rozkopali len minulý rok. Čím viac to prechodíme tým asi lepšie. Na ceste skrížite cestu 3 zvážniciam. Prvá mieri na ferratu a tie zvyšné dve do neznáma (aspoň pre mňa). Na poslednej serpentíne sa dostanete na cestu. Potom už stačí len prejsť cez skaly a zachvíľočku ste pri hornej stanici našej starej lanovky na Martinských holiach.

turcianskazahradka-martinskeholevertical03

Zaujímavá časť

Zaujímavé je sledovať vaše výkony na týchto 2 segmentoch. Cez stravu sa to dá pekne pozrieť. Ak by ste chceli kľudne nám cez sociálne siete napíšte, aký ste mali čas na tejto trase a môžeme si vytvoriť spoločnú tabuľku a potom si porovnávať naše výkony. Držíme palce a veríme, že sa vám bude táto trasa páči.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

Naše posledné články

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne