5 tipov na romantické prechádzky na jeseň
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

5. októbra 2021

Leto je už dávno preč. Vyzerá to tak, že v posledných dňoch sme si užili aj to posledné babie leto a čaká nás zmena počasia. Kraťasy zmeníme za dlhé nohavice a tričká za bundy. Avšak mám pre vás dobrú správu. Jeseň nemusí byť v znamení depresie, lebo u nás v Turci je množstvo miest, kde si môžete vychutnať čaro jesenného počasia a predovšetkým nádherne sfarbené lesy. Prinášame vám 5 tipov, kam sa ísť prejsť, aby ste načerpali energiu a zažili pár romantických chvíľ.
Turčianska záhradka - mosovsky park

Park v Mošovciach

Pre nás možno najkrajší park u nás v Turci. Prechádzka krásnym chodníkom a pod nohami vám šúští lístie. Listy sa sfarbili do všetkých farieb. Viete o tom, že tu rastie viac ako 55 druhov drevín? Z toho je 40 exotických. Ďalšou zaujímavosťou je takzvaný Ostrov lásky, ku ktorému sa viaže aj legenda, že sa tu stretávala Mária Révayová s Jánošíkom. Okolo zurčí potôčik, ktorý dopĺňa romantickú atmosféru tohto parku. V jazierku plávali kačky. Nám prechádzka trvala asi hodinku. Malý tip: navštívte park tesne pred západom slnka. Lúče, ktoré prechádzajú pomedzi koruny stromov potešia nejedno srdce romantika.
Turcianska zahradka - na kluci

Okolie rozhľadne na Kalníku

Raj pre zamilovaných? Toto miesto máme veľmi radi. Pre nás má neskutočnú atmosféru a z jedného dôvodu aj veľmi osobnú. My tu chodíme veľmi často. Ani nie tak kvôli rozhľadni (nie že by nebola pekná), ale keď sa prejdete od rozhľadne smerom na západ asi 10 minút ku jednému stromu, tak je tam krásne. My sme si tu robili svadobné fotografie a nedávno aj fotografie našich detí. Na tomto mieste akoby zastal čas. Úplne najkrajšie je tu pri západe slnka. Vidíte až za Zniev na ďaleký Kľak. Prechádzka vám zaberie 30 minút až hodinku. Podľa toho ako dlho si budete užívať západ slnka. Bohužiaľ, sme tu boli pred pár dňami a cestu k stromom nám zničili poľnohospodári. Inak rozhľadňa má názov na Kalníku, ale nachádza sa nad Belou.
Turčianska záhradka - teplické serpentíny

Teplické serpentíny vás očaria v každom období

Jedno z miest, ktoré je krásne v každom ročnom období. Jeseň nie je výnimkou. Všade napadané lístie dotvára takmer romantickú idylku. Oddýchnuť si môžete pri niekoľkých jazierkach, kde nájdete drevené lavičky. Prechádzka jednoznačne stojí za to. Prechádzate popri vodnom kanáliku. Dajte si pozor, aby ste sa nezamočili. Na mnohých miestach voda preteká cez chodník. Teraz na jeseň je vo vodnom kanáliku aj dosť lístia. Na konci tejto prechádzky sa môžete dostať až na vyhliadku pri Kríži. Odtiaľ je krásny výhľad na Krivánsku Malú Fatru. Celá prechádzka trvá okolo 2 hodín.

kejty113_fotografia

Fotografia od kejty113

Ondrášovské skaly vás chytia za srdce

Miesto, ktoré hádam nemusíme predstavovať. Krátka, ale krásna prechádzka na Ondrášovské skaly je už pomaličky povinnou jazdou. Za mňa osobne už trošku preplnené miesto, no sú momenty a hlavne dni, keď tu nestretnete ani živej duše. Za mňa osobne je toto miesto najčarovnejšie skoro ráno. Keď sa k tomu pridá aj ranná inverzia, tak vaše srdce určite zaplesá. Len pozor na brumkáčikov, aby ste nemali o zážitok viac.

Turčianska záhradka - my dvaja

V Turci je všade krásne

A toto je veľká pravda. Je jedno, kam sa v Turci vyberiete, vždy nájdete miesto, ktoré vás chytí za srdce. Ono to v konečnom dôsledku nie je ani tak o tom samotnom mieste, ale o tej osobe, s ktorou tieto romantické chvíle budete tráviť. Sami dobre viete, čo má daná osoba rada. Pre niekoho to môže byť romantická večera pri sviečkach. Pre iného západ slnka na Lysci. Ďalší zase uprednostní hojdanie sa na hojdačke pri západe slnka. Je len na vás, ktoré miesto si vyberiete. Veríme, že vám tento náš malý zoznam romantických miest v Turci pomôže prežit pár krásnych chvíľ po boku vašej polovičky. Jeseň je stvorená na romantické prechádzky, tak si ich užite.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne