5 tipov na romantické prechádzky na jeseň
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

5. októbra 2021

Leto je už dávno preč. Vyzerá to tak, že v posledných dňoch sme si užili aj to posledné babie leto a čaká nás zmena počasia. Kraťasy zmeníme za dlhé nohavice a tričká za bundy. Avšak mám pre vás dobrú správu. Jeseň nemusí byť v znamení depresie, lebo u nás v Turci je množstvo miest, kde si môžete vychutnať čaro jesenného počasia a predovšetkým nádherne sfarbené lesy. Prinášame vám 5 tipov, kam sa ísť prejsť, aby ste načerpali energiu a zažili pár romantických chvíľ.
Turčianska záhradka - mosovsky park

Park v Mošovciach

Pre nás možno najkrajší park u nás v Turci. Prechádzka krásnym chodníkom a pod nohami vám šúští lístie. Listy sa sfarbili do všetkých farieb. Viete o tom, že tu rastie viac ako 55 druhov drevín? Z toho je 40 exotických. Ďalšou zaujímavosťou je takzvaný Ostrov lásky, ku ktorému sa viaže aj legenda, že sa tu stretávala Mária Révayová s Jánošíkom. Okolo zurčí potôčik, ktorý dopĺňa romantickú atmosféru tohto parku. V jazierku plávali kačky. Nám prechádzka trvala asi hodinku. Malý tip: navštívte park tesne pred západom slnka. Lúče, ktoré prechádzajú pomedzi koruny stromov potešia nejedno srdce romantika.
Turcianska zahradka - na kluci

Okolie rozhľadne na Kalníku

Raj pre zamilovaných? Toto miesto máme veľmi radi. Pre nás má neskutočnú atmosféru a z jedného dôvodu aj veľmi osobnú. My tu chodíme veľmi často. Ani nie tak kvôli rozhľadni (nie že by nebola pekná), ale keď sa prejdete od rozhľadne smerom na západ asi 10 minút ku jednému stromu, tak je tam krásne. My sme si tu robili svadobné fotografie a nedávno aj fotografie našich detí. Na tomto mieste akoby zastal čas. Úplne najkrajšie je tu pri západe slnka. Vidíte až za Zniev na ďaleký Kľak. Prechádzka vám zaberie 30 minút až hodinku. Podľa toho ako dlho si budete užívať západ slnka. Bohužiaľ, sme tu boli pred pár dňami a cestu k stromom nám zničili poľnohospodári. Inak rozhľadňa má názov na Kalníku, ale nachádza sa nad Belou.
Turčianska záhradka - teplické serpentíny

Teplické serpentíny vás očaria v každom období

Jedno z miest, ktoré je krásne v každom ročnom období. Jeseň nie je výnimkou. Všade napadané lístie dotvára takmer romantickú idylku. Oddýchnuť si môžete pri niekoľkých jazierkach, kde nájdete drevené lavičky. Prechádzka jednoznačne stojí za to. Prechádzate popri vodnom kanáliku. Dajte si pozor, aby ste sa nezamočili. Na mnohých miestach voda preteká cez chodník. Teraz na jeseň je vo vodnom kanály aj dosť lístia. Na konci tejto prechádzky sa môžete dostať až na vyhliadku pri Kríži. Odtiaľ je krásny výhľad na Krivánsku Malú Fatru. Celá prechádzka trvá okolo 2 hodín.

kejty113_fotografia

Fotografia od kejty113

Ondrášovské skaly vás chytia za srdce

Miesto, ktoré hádam nemusíme predstavovať. Krátka, ale krásna prechádzka na Ondrášovské skaly je už pomaličky povinnou jazdou. Za mňa osobne už trošku preplnené miesto, no sú momenty a hlavne dni, keď tu nestretnete ani živej duše. Za mňa osobne je toto miesto najčarovnejšie skoro ráno. Keď sa k tomu pridá aj ranná inverzia, tak vaše srdce určite zaplesá. Len pozor na brumkáčikov, aby ste nemali o zážitok viac.

Turčianska záhradka - my dvaja

V Turci je všade krásne

A toto je veľká pravda. Je jedno, kam sa v Turci vyberiete, vždy nájdete miesto, ktoré vás chytí za srdce. Ono to v konečnom dôsledku nie je ani tak o tom samotnom mieste, ale o tej osobe, s ktorou tieto romantické chvíle budete tráviť. Sami dobre viete, čo má daná osoba rada. Pre niekoho to môže byť romantická večera pri sviečkach. Pre iného západ slnka na Lysci. Ďalší zase uprednostní hojdanie sa na hojdačke pri západe slnka. Je len na vás, ktoré miesto si vyberiete. Veríme, že vám tento náš malý zoznam romantických miest v Turci pomôže prežit pár krásnych chvíľ po boku vašej polovičky. Jeseň je stvorená na romantické prechádzky, tak si ich užite.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Spomienka na spoločný výstup na Lysec

Spomienka na spoločný výstup na Lysec

Jedno veľké ďakujem by si zaslúžili všetci naši fanúšikovia a priaznivci nášho projektu. Ako zhodnotiť tento skutočne krásny deň vo vašej spoločnosti? Vráťme sa teda spoločne pár riadkami k tejto krásnej akcii.Nápad Myšlienka nad zorganizovaním spoločného výstupu už...

Naše posledné články

Cez Bystričku na Humience a ešte ďalej

Cez Bystričku na Humience a ešte ďalej

Miesto tak krásne, že ho máte len pre seba? O tom sú Humience. A teraz dosť romantiky. Celú cestu som mal pocit akoby sme boli v inom svete. Svete bez ľudí, kde je skutočne krásna príroda a máte čas si užiť ten kľud pre seba. Paradoxne, čo by kameňom dohodil sa...

Koruna Turca – deň tretí – Do neznáma

Koruna Turca – deň tretí – Do neznáma

Deň 3. Po zdolaní hrebeňa Malej Fatry od Šútova až po Fačkovské sedlo sme toho mali ráno akurát tak dosť. Hlava už aj rozmýšľala to vzdať, no skorý budíček nás predsa len opäť dostal späť na nohy. Tie mimochodom neskutočne boleli. Najhoršie na tom boli chodidlá. Pri...

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Deň číslo 2 nám ani nemohol začať lepšie. Budík na 4:15. Dole Martin ešte sladko spí a my sa preberáme po včerajších 40 kilometroch. Z postele sa stávalo veľmi ťažko a na wc som prešiel ako káčer. Zadok a triesla odreté. Na nohe pľuzgier a chodidlá boleli akoby som na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne