Krásne hojdačky nájdete aj v Turčianskej záhradke

Autor článku Brano Šimko

11. marca 2021

Pri prechádzkach Turčianskou záhradkou možno naraziť na milé prekvapenie. Hojdačku priamo v prírode. Mnohokrát na zaujímavých miestach s krásnym výhľadom, inokedy len tak bez výhľadu uprostred lesa. Vďaka týmto bezplatným atrakciám sa tak každý na malú chvíľu môže vrátiť do detských čias. Vo väčšine prípadov za to môžeme poďakovať vám Turčanom, ktorí tieto hojdačky do prírody pridávate. Skúsili sme zozbierať tie, ktoré nájdete u nás v Turci? Máme všetky? 🙂

turcianska zahradka - chata pod klacianskou magurou

V zozname nájdete:

 • Kľačianska Magura
 • Višňa v Žabokreckých hájoch
 • Dolina pri Necpaloch – zrušená
 • Nad Necpalmi – zrušená kvôli odpadkom
 • Kláštor pod Znievom – zničená
 • Sučany
 • Čremošné – 2 x
 • Trebostovo
 • Chleb
 • Valča
 • Kláštor pod Znievom
 • Ontário
 • Ďanová

Číslo 1 – Kľačianska Magura

Možno aj najnavštevovanejšia hojdačka v Turci. Nachádza sa po ceste na Kľačiansku Maguru. Tesne za tým ako prejdete takzvanou lúkou. Bohužiaľ z nej nie sú výhľady, ale aj napriek tomu má svoje čaro. Nedávno ju nejakí dobráci zničili. No vďaka dobrým ľuďom je opäť späť.

GPS: 49°08’30.5″N 18°57’09.2″E

Číslo 2 – Známa višňa v Žabokreckých hájoch

Čarovné miesto neďaleko Žabokriek poznáme hádam všetci. Toto miesto je krásne predovšetkým vďaka pekným výhľadom na Turiec. Toto prostredie dotvára krásna višňa v strede lúky. Predovšetkým na jar, keď kvitne má neuveriteľné čaro. Ale napíšem aj jedno negatívum tohto miesta. Opäť sa viaže na jar, keď kvitne. Nájdete tu kvantum ľudí a nie všetci sú ohľaduplní k tomuto peknému miestu. Odpadky, autá. Toto do prírody skutočne nepatrí. Radšej preto autom zaparkujte nižšie a pekne sa ku višni prejdite pešo.

GPS: 49.026491, 18.948076

 

Číslo 3 – Dolina pri Necpaloch

Opäť jedno krásne a kľudné miesto v našom Turci. Dolina, alebo ako niektorí poznajú Kostolište pri Necpaloch, je ideálne miesto na peknú prechádzku. Na jej konci nájdete prastarú lipu, ktorá je chránená. Pri nej sa nachádza stará kúria, ktorá mala aj iné funkcie. Toto miesto syčí históriou. Bolto skvelý nápad na lipe urobiť hojdačku. Nike a Miňovi za to veľmi pekne ďakujeme :).Verím, že toto miesto ostane aj naďalej také krásne aké je a nebude ničené nami turistami.

GPS: museli sme vymazať, lebo sa nevieme správať k prírode :-/ 

Číslo 4 – Kláštor pod Znievom

Ideme o level vyššie. Toto miesto obľubujú predovšetkým tí, ktorí sa radi otužujú. Voda je príjemná a čo takto si nad ňou zalietať. Táto hojdačka bol úžašný nápad. Nájdete ju neďaleko železničnej zastávky v Kláštore pod Znievom. Odtiaľ sa musíte vybrať smerom na Turčiansky Ďur a prejsť popod železničný most. Potom už máte toto krásne a tiché miesto len pre seba.

GPS: 48.949117, 18.847734

Číslo 5 a 6 – Čremošné 2 kusy

Lúky nad Čremošným sú krásne. Tie výhľady na Dolný Turiec stoja za prechádzku. Na tomto mieste môžete nájsť dokonca dve hojdačky. Minulý rok pribudla prvá a tento rok sa rady rozšírili. Môžeme poďakovať Erike s priateľom. Prvú hojdačku nájdete neďaleko žltej značky a ku tej druhej sa musíte prejsť trošku ďalej. Ale ako sa hovorí, kto hľadá nájde.

GPS: 48.852234, 18.912315

Číslo 7 – Trebostovo

Úprimne priznám, že o tejto hojdačke veľa neviem. Len to, že je nad Trebostovom. Informácie doplním hneď ako ich získam. Doplnené informácie od Ivetky Skaličanovej. Ešte raz Ďakujem 🙂

,,Trebostovská hojdačka sa nachádza na Tankovej ceste, od Trnova aj Trebostova je to kúsok, vidno ju z cesty na lavej strane smer Trebostovská rozhľadňa.“

GPS: 49.0250970, 18.8348060

Číslo 8 – Chleb

Pod Chatou pod Chlebom nájdete ďalšiu hojdačku. Nachádza sa na starom vleku. Je to skutočne čarovné miesto s pekným výhľadom. Navyše ak nájdete podobne zmýšľajúceho parťáka je to miesto, kde sa dokonale vyblbnete.

GPS: 49.1795361N, 19.0496189E

Číslo 9 – Valča

Nedávno vytvorená hojdačka neďaleko Valče. Nájdete ju po ceste ku rybníkom v Brčnej. Je v pomerne náročnejšom teréne a musíte ku nej prejsť do kopčeka, ale ten výhľad jednoznačne stojí za to.

GPS: 49.0053606, 18.8279583

Číslo 10 – Kláštor pod Znievom

Pôvodne sa táto hojdačka nachádzala nad Slovanmi, no chalani ju z rôznych dôvodov (ľudia tam robili neporiadok, domaci sa sťažovali, že im autá brázdia po lúkach a podobne) presťahovali a táto hojdačka sa dnes nachádza nad ,,veľkou lavičkou“ v Kláštore pod Znievom. V lesíku na pravej strane. Podľa tohto lesíka dostala hojdačka názov ,,Hôrdačka“. Našli skutočne krásne miesto s výhľadom na Zniev.

GPS: 48.986637, 18.807561

 

Číslo 11 – Ontário

Ďalšia pekná hojdačka nad vodou. Medzi Turčianskymi Kľačanmi a Sučanmi nájdete jazero Ontário. Známe je aj vďaka tomu, že sa tu koná Turčiansky kotlík (kedysi Štiavnický). 

GPS: 49.113686, 18.972836

 

Číslo 12 – Ďanová

Nad ďalším rybníkov v Ďanovej sa takisto nachádza jedna hojdačka.

GPS: 48°58.05883’N, 18°55.44947’E

A kúsok od Ďanovej na druhej strane ďalšia. 🙂

GPS: 48.987329,18.915907

 

Číslo 13 – Na skale v Sučanoch

Miesto, ktoré poznajú predovšetkým domáci a začínajúci horolezci vznikla taktiež pekná hojdačka. Dnes už znova opravená, lebo bola zničena. Verím, že táto vydrží dlhšie.

GPS: 49.090690, 18.999806

 

Záver

Či sme ich zozbierali všetky, čo sa v Turci nachádzajú? Asi nie, pretože každým dňom vznikajú nové a nové. Preto, ak viete o ďalšej tak sa o ňu s nami podeľte a radi ju pridáme do zoznamu. Možno aj s vašou krásnou fotkou. Verím, že sa k týmto miestam budete správať so všetkou pokorou, predsa len to ľudia robia aj pre vás a po vás ich chcú využívať aj ďalší. Užívajte našu krásnu Turčiansku záhradku a teším sa na ďalší článok. Nezabudnite, ak máte ďalšie info budeme radi, keď nám napíšete 🙂

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne