Krásne hojdačky nájdete aj v Turčianskej záhradke

Autor článku Brano Šimko

11. marca 2021

Pri prechádzkach Turčianskou záhradkou možno naraziť na milé prekvapenie. Hojdačku priamo v prírode. Mnohokrát na zaujímavých miestach s krásnym výhľadom, inokedy len tak bez výhľadu uprostred lesa. Vďaka týmto bezplatným atrakciám sa tak každý na malú chvíľu môže vrátiť do detských čias. Vo väčšine prípadov za to môžeme poďakovať vám Turčanom, ktorí tieto hojdačky do prírody pridávate. Skúsili sme zozbierať tie, ktoré nájdete u nás v Turci? Máme všetky? 🙂

turcianska zahradka - chata pod klacianskou magurou

Číslo 1 – Kľačianska Magura

Možno aj najnavštevovanejšia hojdačka v Turci. Nachádza sa po ceste na Kľačiansku Maguru. Tesne za tým ako prejdete takzvanou lúkou. Bohužiaľ z nej nie sú výhľady, ale aj napriek tomu má svoje čaro. Nedávno ju nejakí dobráci zničili. No vďaka dobrým ľuďom je opäť späť.

GPS: 49°08’30.5″N 18°57’09.2″E

Číslo 2 – Známa višňa v Žabokreckých hájoch

Čarovné miesto neďaleko Žabokriek poznáme hádam všetci. Toto miesto je krásne predovšetkým vďaka pekným výhľadom na Turiec. Toto prostredie dotvára krásna višňa v strede lúky. Predovšetkým na jar, keď kvitne má neuveriteľné čaro. Ale napíšem aj jedno negatívum tohto miesta. Opäť sa viaže na jar, keď kvitne. Nájdete tu kvantum ľudí a nie všetci sú ohľaduplní k tomuto peknému miestu. Odpadky, autá. Toto do prírody skutočne nepatrí. Radšej preto autom zaparkujte nižšie a pekne sa ku višni prejdite pešo.

GPS: 49.026491, 18.948076

 

Turiec - čerešňa

Foto od reb_rizma z nášho Instagramu

Číslo 3 – Dolina pri Necpaloch

Opäť jedno krásne a kľudné miesto v našom Turci. Dolina, alebo ako niektorí poznajú Kostolište pri Necpaloch, je ideálne miesto na peknú prechádzku. Na jej konci nájdete prastarú lipu, ktorá je chránená. Pri nej sa nachádza stará kúria, ktorá mala aj iné funkcie. Toto miesto syčí históriou. Bolto skvelý nápad na lipe urobiť hojdačku. Nike a Miňovi za to veľmi pekne ďakujeme :).Verím, že toto miesto ostane aj naďalej také krásne aké je a nebude ničené nami turistami.

GPS: museli sme vymazať, lebo sa nevieme správať k prírode :-/ 

Turiec - Kostolište

Foto od mati_pristachova z nášho Instagramu

Číslo 4 – Ešte raz Necpaly

Aktualizácia: Táto hojdačka je zrušená. Návštevníci robili bordel…

Okolie Necpál je skutočne dar. Nájdete tu mnoho miest s pekným výhľadom a preto môžu hojdačky vyrásť na mnohých stromoch. Toto je ďalšia z nich. Výhľad na celú Lúčansku Malú Fatru a keď to spojíte so západom slnka, tak je to neskutočná romantika.

GPS: hojdačka je zrušená, lebo tam bol neporiadok :-/

Turiec - Necpaly

Foto od kristina_jesenska z nášho Instagramu

Číslo 5 – Kláštor pod Znievom

Ideme o level vyššie. Toto miesto obľubujú predovšetkým tí, ktorí sa radi otužujú. Voda je príjemná a čo takto si nad ňou zalietať. Táto hojdačka bol úžašný nápad. Nájdete ju neďaleko železničnej zastávky v Kláštore pod Znievom. Odtiaľ sa musíte vybrať smerom na Turčiansky Ďur a prejsť popod železničný most. Potom už máte toto krásne a tiché miesto len pre seba.

GPS: 48.949117, 18.847734

Turiec - kláštor pod znievom

Foto od Martiny Matejovej z nášho Facebooku

Číslo 6 a 7 – Čremošné 2 kusy

Lúky nad Čremošným sú krásne. Tie výhľady na Dolný Turiec stoja za prechádzku. Na tomto mieste môžete nájsť dokonca dve hojdačky. Minulý rok pribudla prvá a tento rok sa rady rozšírili. Môžeme poďakovať Erike s priateľom. Prvú hojdačku nájdete neďaleko žltej značky a ku tej druhej sa musíte prejsť trošku ďalej. Ale ako sa hovorí, kto hľadá nájde.

GPS: 48.852234, 18.912315

Turiec - čremošné

Foto od radka_fox z nášho Instagramu

Turiec - čremošné

Foto od erilett z nášho Instagramu

Číslo 8 – Trebostovo

Úprimne priznám, že o tejto hojdačke veľa neviem. Len to, že je nad Trebostovom. Informácie doplním hneď ako ich získam. Doplnené informácie od Ivetky Skaličanovej. Ešte raz Ďakujem 🙂

,,Trebostovská hojdačka sa nachádza na Tankovej ceste, od Trnova aj Trebostova je to kúsok, vidno ju z cesty na lavej strane smer Trebostovská rozhľadňa.”

GPS: 49.0250970, 18.8348060

Turiec - Trebostovo

Foto od Karolína Dobiášová z nášho Facebooku

Číslo 9 – Chleb

Pod Chatou pod Chlebom nájdete ďalšiu hojdačku. Nachádza sa na starom vleku. Je to skutočne čarovné miesto s pekným výhľadom. Navyše ak nájdete podobne zmýšľajúceho parťáka je to miesto, kde sa dokonale vyblbnete.

GPS: 49.1795361N, 19.0496189E

turiec - chleb

Foto od lucajamborova z nášho Instagramu

Číslo 10 – Valča

Nedávno vytvorená hojdačka neďaleko Valče. Nájdete ju po ceste ku rybníkom v Brčnej. Je v pomerne náročnejšom teréne a musíte ku nej prejsť do kopčeka, ale ten výhľad jednoznačne stojí za to.

GPS: 49.0053606, 18.8279583

Turiec - Hojdačka Valča

Foto od littleadventurelove z nášho Instagramu

Číslo 11 – Slovany

Opäť jedna vytvorená hojdačka neďaleko Slovian. V lesíku nazývanom Vajadero. Skrytá pred očami turistov a nadšencov. Nájdete tu, ak pôjdete v Slovanoch pri bytovke smerom doprava hore lúkou až pod horu a po ľavej strane sa na vás usmeje.

GPS:48,973994 18,825020

Turiec - Hojdačka Valča

Foto od tatianalamošová z nášho Instagramu

Záver

Či sme ich zozbierali všetky, čo sa v Turci nachádzajú? Asi nie, pretože každým dňom vznikajú nové a nové. Preto, ak viete o ďalšej tak sa o ňu s nami podeľte a radi ju pridáme do zoznamu. Možno aj s vašou krásnou fotkou. Verím, že sa k týmto miestam budete správať so všetkou pokorou, predsa len to ľudia robia aj pre vás a po vás ich chcú využívať aj ďalší. Užívajte našu krásnu Turčiansku záhradku a teším sa na ďalší článok. Nezabudnite, ak máte ďalšie info budeme radi, keď nám napíšete 🙂

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...

Naše posledné články

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne