Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

29. novembra 2023

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i národného významu. Na Slovensku nie je veľa oblastí, kde je môžné spojiť turistiku s prehliadkou unikátnych ochranných území a objektov. Pre nás Turčanov to však nie je problém. V dnešnom článku sa pozrieme na PRÍRODNÉ PAMIATKY, ktoré sa nachádzajú na území Turca. 
Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Prírodná pamiatka Mažarná

Mažarná je jaskyňa a prírodná pamiatka v správe príspevkovej organizácie Správa slovenských jaskýň. Je dlhá približne 130 metrov. Našli sa tu pozostatky jaskynného medveďa, stopy z doby bronzovej ako aj granáty zo Slovenského národného povstnia. Priestory jaskyne boli vytvorené priesakovými vodami, obohatenými o oxid uhličitý, neskôr sa však rozšírovali aj odrobovaním skalného masívu vplyvom mrazového zvetrávania. Zo 45 metrov dlhej vstupnej siene jaskyňa pokračuje 2 smermi. Granátovou a Stĺpovom chodbou, z ktorej pokračuje do Jazierkovej siene.
Územie bolo vyhlásené v roku 1994 a naposledy novelizované v roku 2009.  Ochranné pásmo nebolo určené. Predmetom ochrany je jaskyňa, ktorá je prístupná návštevníkom s cieľom zotavovať sa a poznávať jej prírodné a historické hodnoty.
Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Toto kreslo tam už nenájdete.

Prírodná pamiatka Šútovská epigenéza

Šútovská epigenéza je prírodná pamiatka, ktorá sa nachádza pri sútoku Váhu a Šútovského potoka. Patrí do katastrálneho územia obcí Ratkovo a Šútovo. Za prírodnú pamiatku bola vyhlásená v roku 1979 a novelizovaná v rokoch 1980 a 2004. Výmer tejto prírodnej pamiatky je 52,19 hektára a má 4. stupeň ochrany. Predmetom ochrany sa stala jedinečná reliefna forma a dvojnásobný epigenický zárez rieky Váh a Šútovského potoka pri ich zahlbovaní . V tejto lokalite sa nachádza aj archeologický nález ,,Boroviny“. Jedná sa staré hradisko. Celá prírodná pamiatka sa rozprestiera pri známej ceste, ktorou denne prejdú tisíce áut.
turčianska záhradka - šútovská epigenéza

Fotografia od Martina Kleskeňa

Národná prírodná pamiatka Kľacký vodopád

Kľacký vodopád na nachádza v Lúčanskej Malej Fatre, asi 4 kilometre severozápadne nad obcou Vrícko, pod známym Malofatranským Kľakom vo výške 990 m.n.m. Tento 30 metrov vysoký vodopád bol, ako jeden z piatich na Slovensku v roku 1996 vyhlásený za národnú prírodnú pamiatku. Dokumentuje vývoj reliéfu krajiny a erozívnu činnosť vody. Predmetom ochrany je vodopád dotvorený kaskádami a obrími hrncami, ktorý je dokladom vývoja reliéfu Lúčanskej Malej Fatry. 
klacky vodopad v turcianskej zahradke

Národná prírodná pamiatka Perlová jaskyňa

Perlová jaskyňa je národná prírodná pamiatka v správe príspevkovej organiácie Správa slovenských jaskýň. Nachádza sa v Belianskej doline. Jaskyňa bola vyhlásená za NPP v roku 2001 vyhláškou Ministerstva životného prostredia. Je predmetom ochrany prírodných hodnôt celoslovenského významu. Vchod do jaskyne je situovaný v ľavom svahu Došnej dolinky v nadmorskej výške 910 m. Jaskyňa je vytvorená v triasových gutensteinských vápencoch križňanského príkrovu – sekvencie Veľkého Boku. Ide o fluviokrasovo–rútivú horizontálnu jaskyňu s doposiaľ známou dĺžkou jaskynných chodieb 470 m. Bola objavená po prekopaní sutiny a uvoľnení zaklinených skál v strmo stúpajúcej chodbe. Ďalej sa jaskynné priestory rozširujú a na bočných stenách chodby sa nachádza sintrová výplň vo forme bielych sférolitických útvarov a kaskádovitých jazierok s jaskynnými perlami. Sú zaujímavé, hrudkovité, s priemerom až 2-3 cm. Podľa ich hojného výskytu je odvodené aj pomenovanie jaskyne. V jaskyni sa vyskytujú aj väčšie priestory, kde na dne na spadnutých blokoch a sutine sa vytvorili tenké palicovité stalagmity, vysoké až 1,5 m. V iných častiach podzemných priestorov sú stropné časti bohato vyplnené mohutnými sférolitickými útvarmi a kyjakovitými stalaktitmi.
turčianska záhradka - perlova jaskyna

Fotografia od Rastislav Biarinec

Toto boli prírodné pamiatky na území Turca

V ďalších článkoch sa pozrieme na ďalšie chránené územia v Turčianskej záhradke. Či už prírodné rezervácie, národné prírodné rezervácie alebo chránené územia. Turiec je skutočne rozmanitý.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne