Rozprávková zimná túra na Lysec vo Veľkej Fatre

Autor článku Brano Šimko

13. januára 2020

Mnou milovaný a zároveň nenávidený Lysec. Výstup na tento vrch je pre mňa ako na hojdačke. Raz si túru náramne užijem a inokedy ju zo srdca preklínam. Navštívil som ho už niekoľko krát a nie vždy som si to užil. Raz som to dokonca v nervoch otočil naspäť domov a dušoval sa, že už na Lysec nepôjdem. Tentokrát sme sa na Lysec vybrali v zime a táto túra bola úžasná. Napriek tomu, že je tak trochu ukrytý hlbšie v pohorí, výhľad z jeho vrcholu určite patrí medzi tie najkrajšie, aké Veľká Fatra ponúka. V prípade dobrého počasia vidíte Vysoké a Nízke Tatry, Hrebeň Veľkej aj Malej Fatry a takmer celú Turčiansku kotlinu. Nepreháňam.

Pár informácií o túre na Lysec

  • Nadmorská výška – vrchol: 1381 m.n.m.
  • Nadmorská výška – Jasenská dolina: 495 m.n.m.
  • Prevýšenie: 885 metrov
  • Časová náročnosť podľa KST: 3 hodiny smer hore
  • Časová náročnosť podľa mňa: okolo 3 a pol hodiny, tam aj späť
  • Náročnosť: podľa môjho názoru túto túru zvládne každý
  • Vzdialenosť: celkovo 12 km tam aj späť
  • Plusy: krásne výhľady
  • Mínusy: na vrchole nenájdete chatu, fučí tu – neustále

Dátum článku: január 2020

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole

Ako sme začali túru na Lysec

Na Lysec sa môžete dostať rôznymi trasami. My sme si dnes vybrali pre nás tu naj pohodlnejšiu. Z obce Belá – Dulice sme autom zabočili do Jasenskej doliny. Auto sme nenechali na parkovisku pri lyžiarskom vleku, ale pokračovali ďalej dolinou a zaparkovali až pri rozostavanej chate Lysec. Parkovisko nemôžete minúť, lebo sa nachádza pri starej zjazdovke, ktorá sa už nepoužíva. Tu máte dve možnosti. Prejsť pešo kúsok ďalej do doliny, kde natrafíte na modrú značku. Táto trasa na Lysec je najstrmšia a ja ňou nerád chodím, lebo celý čas idete lesom a nemáte takmer žiadne výhľady. Naopak moja obľúbená trasa je plná nádherných výhľadov. Z toho dôvodu prechádzame cez mostík a stúpame smerom na starú zjazdovku. Nemáte, kde zablúdiť aj napriek tomu, že sa tu nenadchádza žiadna značka. Na vrchu zjazdovky narazíte na žltú značku, ktorá vedie od lyžiarskeho strediska Jasenská dolina (toho stále fungujúceho).

TIP – Na Slovensku nemáme iba jeden Lysec

Vedeli ste, že na Slovensku je hneď niekoľko vrchov, ktoré nesú názov Lysec? A nie sú len dva, je ich rovno 6. Prvým je ten náš Veľko Fatranský (1381 m.n.m.). Nasleduje Lysec v Západných Tatrách, ktorý sa nachádza južne od Salatínu s výškou 1830 m.n.m. V pohorí Tribeč (áno tam, kde sa strácajú ľudia) sa nachádza Veľký Lysec (547 m.n.m). Na ďalší Lysec môžeš natrafiť na Orave s výškou (945 m.n.m). Pri Zvolene je Malý (799 m.n.m.) a Veľký Lysec (886 m.n.m.) a ten posledný sa nachádza neďaleko od Lučenca a má výšku 716 m.n.m.

Lesíkom až na lúku

Na vrchu starej zjazdovky nájdeš žlté značenie a nezabudni, že tvoja trasa vedie doľava. Oporným bodom je vysokých strom na čistine. Nie je možné ho netrafiť (teda dúfam). Veľmi rád si dávam po zjazdovke svižnejšie tempo, aby som sa na úvod trošku zahrial. Akonáhle sa dostanem na čistinu, tak sa aspoň na chvíľku trasa zmierňuje a máte tam dosť času vydýchať sa. Táto čistinka sa nachádza v sedle Medzijarky. Nebojte sa, ak si ceduľu nevšimnete lebo sa nachádza viac na pravom od nášho smeru trasy. Po asi 20 minútach stúpania v lese sa dostávate na priestrasnstvo, ktore delí les od najťažšieho úseku tejto trasy. Začiatok dlhej, ba až nekonečne lúky. Lúka je pre väčšinu turistov akýmsi miľníkom. Keď už ste na nej máte pocit, že to do cieľa je len kúsok a následne prejdete previsom a vidíte pred sebou ďalšie stúpanie a tento „jav“ sa vám zopakuje hneď niekoľkokrát, kým sa ocitnete až vo svojom cieli.

Lúka

Na začiatku lúky nájdete na strome informačnú ceduľku Sedla Poľka vo výške 1086 m. n. m. Zo sedla je to priamo hore po hrebeni približne hodinka. Otvárajú sa nám krásne výhľady na celú Belianskú dolinu, vrchol Borišov a okolité kopce Veľkej Fatry. Prichádzame na otvorené priestranstvo a tak nám začína mierne fúkať. To máme ešte šťastie, pretože tu fúka takmer neustále a omnoho horší vetrík. Keď k tomu pridáme teplotu okolo 0 stupňov celzia, tak sa máme ešte na čo tešiť.

Za 10 minút prejdeme prvú časť hrebeňa a na ľavej strane sme uvideli malý prístrešok. Prístrešok je v zime zasypaný snehom a nedá sa do neho dostať. Navyše je zamknutý. Z ľavej strany má prístrešok niekoľko medzier. Hrebeň Lysca býva na vrchole veľmi klamlivý. Stále si myslíš, že si už hore, no pred sebou vidíš stále ďalší a ďalší kopec. Asi ti to troška uľahčím. Kopce sú 3, ten prvý je najprudší, ostatné sú už ľahšie a výrazne kratšie. 

Krásne výhľady po ceste na Lysec

Sme v cieli – Lysec s 1385 m.n.m.

Akonáhle uvidíte na pravej strane prudký previs, tak ste už takmer v cieli. Niekoľko desiatok metrov od vrcholu si treba dávať väčší pozor. Predovšetkým v zime. Je tu prudký zráz do Belianskej doliny. Väčšinou sa na vrchole nachádza vyfúkaný a zmrznutý sneh. Nie je to sranda, tak si dávajte pozor. Z tohto miesta je už veľmi dobre vidieť vrcholový smerovník s číslom 1381 m.n.m. Nachádzame sa v cieli. Naša túra môže pokračovať až na Malý Lysec 1298 m.n.m. No úprimne Vám poviem, ja som tam ešte nikdy nešiel, takže vám o tomto prechode neviem veľa povedať. Za dobrého počasia, ktoré sme mali aj my je vidno takmer celú Turčiansku kotlinu vrátane Malej FatryPloskú, Borišov a hlavný hrebeň Veľkej Fatry (Ostredok a Krížnu). V diaľke je vidno vrcholky Západných a Nízkych Tatier.

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole

Pár slov na záver o túre na Lysec

Ako som už na začiatku písal. Výstup na Lysec je veľmi zradný. Jeden krát môžete mať krásne počasie, bezvetrie a túru si náramne užijete. Inokedy vás ofúkne, prší a počasie sa dokáže za chvíľku zmeniť o 100 %. My sme mali tentokrát šťastie. Síce sme vyrazili pomerne neskoro (až okolo 12:00) na obed a v zimnom období sa to nemusí vyplatiť, no v našom dnešnom prípade tomu bolo naopak. Za takmer 2 hodinové šliapanie hore sme si užili nádherný západ slnka a videli hrebene Vysokých, Níznych Tatier ako aj hrebeň Malej a Veľkej Fatry. Tie pohľady z Lysca sú neskutočné.

Odporúčam túru na Lysec každému, kto sa ocitne v Turci. Aby sme stihli celú túru otočiť do tmy, tak sme museli dole bežať. Z toho dôvodu sme to hore dolu stihli za menej ako 3 hodiny. Bohužiaľ, ak máte horšiu kondíciu alebo si neverí na zbeh dole, tak táto túra môže trvať viac ako 4 hodiny. Z toho dôvodu odporúčam vyraziť ráno, aby ste sa nezatúlali v nejakom lesíku a nehľadali pomoc.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne