Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

29. novembra 2023

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i národného významu. Na Slovensku nie je veľa oblastí, kde je môžné spojiť turistiku s prehliadkou unikátnych ochranných území a objektov. Pre nás Turčanov to však nie je problém. V dnešnom článku sa pozrieme na prírodné rezervácie, ktoré sa nachádzajú na území Turca.
Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Prírodná rezervácia Biela skala

Biela skala je prírodná rezervácia v katastrálnom území obce Blatnica. Nachádza sa vo Veľkej Fatre na konci Dedošovej doliny. Táto prírodná rezervácia bola založená v roku 1993 s rozlohou chráneného územia 185,1 hektára. Územie prírodnej rezervácie má pestrý a rozmanitý lesný porast, povrch poznačený krasovými procesmi a tvarmi. V tejto prírodnej rezervácií sa nachádza aj rovnako nazvaný vrch Biela skala s nadmorskou výškou 1384 m.n.m. a je z neho krásny výhľad na okolité veľkofatranské vrcholy. Pod vrcholom sa nachádza aj jaskyňa.
turčianska záhradka biele skaly

Fotografia od Rastislav Biarinec

Prírodná rezervácia Goľove mláky

Goľove mláky sú prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v pohorí Malá Fatra neďaleko sútoku Studenca a Snilovského potoka. Patria do katastrálneho územia obce Turany. Výmera chráneného územia je 6,83 hektára so 4. stupňom ochrany, bez ochranného pásma. Chránené územie je sú súčasťou Národného parku Malá Fatra. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1988. Predmetom ochrany je rašelinisko s chránenými a ohrozenými druhmi rastlín. Nachádzajú sa neďaleko známeho kempu v Trusalovej.
turčianska záhradka goľové mláky

Fotografia od Juraj Buzák

Prírodná rezervácia Hajasová

Patrí do katastrálneho územia obce Lipovec. Výmera chráneného územia je 7,17 hektára s 5. stupňom ochrany, bez ochranného pásma. Chránené územie je súčasťou Národného parku Malá Fatra. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1976. Predmetom ochrany sú lesné spoločenstvá povodia Hoskory ako zachovalej ukážky reprezentujúcej veľkú rozlohu lesov ležiacich na kryštaliniku. Hajasová sa nachádza v lesoch pod Panošinou v smere na Lipovskú Maguru a Chatu pod Suchým. Nie je to príliš dostupné miesto. 

turčianska záhradka hajasová

Smer na Hajasovú z osaby Jánošikovo

Prírodná rezervácia Hrabinka

Hrabinska je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza taktiež v Malej Fatre. Patrí do katastrálneho územia obce Turany. Výmera chráneného územia je 0,40 hektára so 4. stupňom ochrany. Rezervácia bola vyhlásená v roku 1988. Predmetom ochrany je slatinné rašelinisko, kde sa na pomerne malej ploche vyskytuje niekoľko spoločenstiev, ktoré vytvárajú pestrú mozaiku prechodných fytocenóz. Vyskytujú sa tu 2 kriticky ohrozené druhy – rosička anglická a páperec nízky, no i ojedinelá ostrica oblastná. Rezervácia sa nachádza neďaleko hlavnej cesty pri motoreste v Trusalovej.

turčianska záhradka - hrabinka

Fotografia od Martina Kleskeňa

Prírodná rezervácia Hrádok

Hrádok je prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza v Krivánskej Malej Fatre v katastrálnom území obce Lipovec. Výmera chráneného územia je 6,75 hektára bez ochranného pásma s 5. stupňom ochrany. Chránené územie je takisto súčasťou Národného parku Malá Fatra. Túto rezerváciu vyhlásili už v roku 1976. Predmetom ochrany je typická rozmanitosť lesných spoločenstiev so zachovalým drevinovým zložením lesných porastov pre potreby lesníckeho výskumu. Nachádza sa neďaleko Prírodnej rezervácie Hajasová a takisto k nej nie je dobrý prístup.

turčianska záhradka hrádok

Označenie vrchla Hrádok 606 m.n.m.

Prírodná rezervácia Katova skala

Katova skala je prírodná rezervácia v správe štátnej ochrany prírody Veľká Fatra. Nachádza sa v katastrálnom území obce Sklabinský Podzámok. Územie bolo vyhlásené v roku 1982 na rozlohe 46,69 hektára. Predmetom ochrany je ochrana geomorfologicky výrazného skalného komplexu s krasovými javmi a so zachovalými pôvodnými spoločenstvami rastlín a živočíchov. Katovu skalu asi netreba predstavovať. Je obľúbeným miestom všetkých turistov a sú z nej skutočne krásne výhľady a to predovšetkým pri západe slnka. O túre na Katovu skalu sme si písali v dvoch článkoch. Jedná túra zo Sklabinského Podzámku a druhá cez Teplické Serpentíny.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Toto boli prírodné rezervácie na území Turca

V ďalších článkoch sa pozrieme na ďalšie chránené územia v Turčianskej záhradke. Či už prírodné pamiatky, národné prírodné rezervácie alebo chránené územia. Turiec je skutočne rozmanitý.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne