Ondrašovské skaly. Krása ukrytá v Turci

Autor článku Brano Šimko

10. júna 2020

Už vopred sa musím trošku pokarhať. Veľmi sa hanbím, ale toto nádherné miesto som navštívil prvý krát. Dalo by sa povedať, že som ho mal celý čas na očiach a nikdy ma ani len nenapadlo, aká krása ma môže čakať na konci tejto túry, resp. prechádzky. Ondrašovské skaly som objavil vďaka Instagramu. Nejedná sa o žiadnu dlhú túru, ale skôr krátku prechádzku. Poďme sa teda pozrieť, čo nám Ondrašovské skaly ponúkajú.

Pár informácií o túre na Ondrašovské skaly

  • Nadmorská výška Ondrašovské skaly: 812 m.n.m.
  • Nadmorská výška začiatok túry: 465 m.n.m.
  • Prevýšenie: 345 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 4 km
  • Pohorie: Malá Fatra
  • Na trase nie je turistická značka
  • Výhodou sú krásne výhľady na celý Turiec

Navštívené: Máj 2020

Turiec - Ondrašovské skaly

Začíname za obcou Ondrašová

Cestou z Martina do Prievidze som nespočetnekrát prechádzal cez turčiansku obec Ondrašová. Teda popri tejto obci, lebo hlavná cesta cez ňu nevedie. Vždy som si všimol skaly za touto obcou, ktoré vystupujú z lesa nad dedinou. Sadáme do auta a mierime za obec Ondrašová. Trošku som toto miesto poznal, keďže som tadeto bežal aj moju výzvu na 100 kilometrov za týždeň. Keď ideme z obce Moškovec, tak do obce Ondrašová je prudká pravotočivá zákruta. Treba si dať pozor, aby ste nevbehli do protismeru. Obec nie je príliš dlhá a tak ju autom prechádzame za chvíľku. Následne za obcou mierime po asfaltovej ceste až pod horu. Na jej konci sa nachádza rampa a vedľa nej je parkovisko s kamiónmi. Tu sa otáčame a parkujeme auto na kraji cesty. Naokolo nie je živej duše. Prechádzame pešo ďalej za rampu do krásneho lesíka. Na stromoch si všímame bielo-zelené značky a tak sa ich snažime sledovať. Táto trasa nie je turisticky značená, teda nevedia tu žiadna oficiálna trasa.

Turiec - Ondrašovské skaly

Zaujímavosť pre vás

Na vrchu sa nachádza krásna drevená lavička, z ktorej je krásny výhľad na celú Turčiansku záhradku. Vidíte z tohto miesta skutočne na všetky svetové strany.

Prechádzka čarovným lesíkom

Snažíme sa držať na zvážnici. Jedná sa o menej strmý úsek celej túry. Po pár minútach sa nám na pravej strane objavila malá a hlavne stará drevená chatka. Nie je už v dobrom stave. Nachádza sa tu aj staré kreslo. Moc sme sa pri tejto chate nezdržovali, pretože okolo prechádzali nejakí lesníci a prepichávali nás pohľadmi. Asi sa im nepáčilo, kde sme sa to ocitli. Po asi 10 minútach máme na výber. Pokračovať zvážnicou alebo si to namieriť doprava do prudšieho svahu. Ideme doprava. Spoza stromov sa nám otvoril krásny lesík. Skutočne čarovné miesto. Pár minút a sme opäť na zvážnici. Pravdepodobne tej istej, ktorú sme predtým opúšťali. Mierime doprava a opäť po pár metroch z tejto zvážnice schádzame dole.

Turiec - Ondrašovské skaly

Výhľad, ktorý ti vyrazí dych

Po pár minútach sa nám otvorili krásne výhľady na celý TuriecPlošina na Ondrašovskej skale je dosť rozľahlá a ponúka výhľady od severu Turčianskej kotliny (Krivánska časť Malej Fatry a Veľká Fatra) až po pohoria na juhu (Kremnické vrchy a Žiar). Rovno oproti vidieť hlavný hrebeň Veľkej Fatry s Lyscom, Ostrou, Tlstou a Krížnou. Je to miesto, kde človek strávi určite viac ako 5 minút a popasie si oči na kráse. Okrem výhľadu je v masíve ukrytých niekoľko skalných okienok a skalná brána. Skutočne sme sa nevedeli vynadívať. Očarujúce miesto. Sadli sme si na lavičku a užívali si to ticho. Zrazu nám na nose pristáli prvé kvapky a tak je čas ísť domov.

Turiec - Ondrašovské skaly
Turiec - Ondrašovské skaly

Slovíčkom na záver o prechádzke na Ondrašovské skaly

Cesta späť nám trvalo o niečo menej ako hore. Túto približne 50 minútovú prechádzku sme si náramne užili. Nikde ani nohy (teda okrem lesníkov). Nepochybujem, že na vrchole sa môžete zdržať omnoho dlhšie ako my. Tie výhľady sú krásne. Je to ideálne ak sa za peknými výhľadmi na našu Turčiansku záhradku nechcete trápiť na dlhých celodenných túrach. Cestou hore som mal pocit ako v rozprávke. Prechádzali sme krásnym lesíkom, pod nohami nám praskali popadané konáre a šušťalo lístie. Na vrchol sme prišli približne za 25 minút, takže to zvládnu úplne všetci. Predovšetkým sa to musí páčiť deťom. Nie je to na ne príliš prudké a ani dlhé. Na konci sú výhľady ako za odmenu. Z tejto túry sme vám pripravili aj video a tak si ho môžete  pozrieť nižšie. Ak hľadáte aj iné menej náročné túry v našom krásnom Turci, tak odporúčame Katovu skalu alebo Zniev.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to...

Naše posledné články

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

Barbora Lilgová – od kopačiek k modelingu

"Rozhovory s úspešnými Turčanmi". Dnes sme vyspovedali Barborku Lilgovú, ktorá pochádza z Martina. Kedysi hrávala futbal za MŠK Fomat Martin. V súčasnosti sa venuje fotomodelingu. O tejto mladej slečne sa dovziete viac v našom rozhovore.Barborka, si šikovné mladé...

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Vzniká iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť

Turiec je jediným regiónom severného Slovenska (a pravdepodobne aj stredného Slovenska), ktorý nedisponuje vlastným plno-organizovaným regionálnym múzeom. Túto zásadnú medzeru sa pokúsi postupne vyplniť vznikajúca iniciatíva Turčianska vlastivedná spoločnosť. Aké...

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Turiec s deťmi – Tiešňavy pri Krpeľanoch

Jedno z miest, o ktorých sme netušili. Dozvedeli sme sa to vďaka našej facebookovej skupine, kde ste toto miesto pridali vy. Preto sme sa rozhodli si ho prejsť a odskúšať aj na vlastnej koži. A musím už v úvode povedať, že nás veľmi príjemne prekvapilo. Mne osobne to...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne