Špičiak nad Hornou Štubňou nás príjemne prekvapil
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

2. februára 2021

Turčianska záhradka je plná krásnych miest, o ktorých veľa ľudí nevie. Špičiak (okr. Turčianske Teplice) je presne toho príkladom. Tento vrch vysoký 966 m.n.m. sa nachádza nad Hornou Štubňou a môžete ho vidieť už z diaľky. Pre väčšinu turistov je úplnou neznámou. Navštevujú ho len domáci a ľudia z okolia. Kedysi sa na ňom aj lyžovalo, ale Tatrapoma je už v hroznom stave. Nejedná sa o nejakú dlhú túru, ale skôr o prechádzku do prudkého kopca, na ktorej konci máte za odmenu krásne výhľady na Dolný Turiec. Tento kopček sme zaradili aj do našej výzvy na rok 2021, ktorú nájdete v tomto článku.

Turiec - Špičiak

Začiatok v Hornej Štubni

Musím povedať, že aj pre mňa to bola neznáma. Nikdy som na tomto kopčeku nebol a to bola veľká chyba. Keďže som sa rozhodol spontánne, tak som sa na túru nijako nepripravoval. Už v úvode som spravil chybu. V Hornej Štubni som odbočil až pri smerovníku, ktorý označuje cyklotrasu smerom na Turček. Takzvanú Turčiansku cyklomagistrálu. Následne som auto nechal za rodinnými domami. To sa možno domácim nemusí páčiť. Preto odporúčam odbočiť smerom doľava. Tou cestou sa dostanete až pod starý vlek na Hornej Štubni, kde je dostatok miesta pre vaše auto. Nižšie vám priložím mapku.

Turiec - Špičiak

Poďme hore na Špičiak

Už od auta som videl, že to nebude až taký ľahký kopček. Na vrchol to síce nie je ďaleko, ale čaká ma pekné stúpanie. Auto som nechal v nadmorskej výške približne 675 m.n.m. a vystúpam až do výšky 966 m.n.m., na 1,5 kilometra dlhej trati. Od parkoviska nemáte kde zablúdiť. Stačí sledovať starý lyžiarsky vlek. Až hore je pekne prešľapaná cesta. Musím povedať, že 4 mesiace nič nerobenia sa na mojej kondícií prejavili. Predtým by som tento kopček vybehol ako nič. Teraz som sa pekne zadýchal už od prvých metrov. Aspoň mám čas sa poobzerať okolo seba. Tento svah musel byť dobrý aj pre lyžiarov, bohužiaľ sú teraz také snehové podmienky aké sú a takéto vleky nemajú šancu prežiť. Svah je už poriadne zarastený z oboch strán cesty, po ktorej idem. Keď sa otočím, mám krásny výhľad. Už len pre toto sa tu oplatilo ísť.

Turiec - Špičiak

A sme hore na Špičiaku

Od parkoviska som išiel niečo málo cez 30 minút. Skutočne príjemná prechádzka. Stále makáte hore kopca a nie je čas si vydýchnuť. Krásne výhľady na celý Turiec. Od ľavej strany sa vám ukazujú Kremnické vrchy, ďalej doprava nasleduje pohorie Žiar a cesta SNP. V diaľke je vidieť Vyšehrad a po ľavej strane sa vám otvára Horná Lúka, Humience a v pozadí vidieť aj vysielač na Martinských holiach. Tým smerom vidíte krásne aj na Čremošnianske lúky a Hornú Štubňu s Teplicami máte ako na dlani. Toto všetko vidíte vďaka tomu, že vrchol Špičiaku je rúbaň. Ale musím pochváliť, lebo som si všimol, že spod snehu vyrastajú malé stromky. Raz z toho bude opäť krásny les.

Turiec - Špičiak

Slovíčkom na záver o Špičiaku – 966 m.n.m.

Krásna prechádzka. Veľmi príjemne ma prekvapila. Do kopca som si poriadne zamakal a následný zbeh po primrznutom snehu bol tzv. ,,na parádu“. Síce je to prudší kopček, ale ten výstup nie je príliš dlhý. Celú cestu hore sú krásne výhľady. Ja som šiel na západ slnka a preto boli tie momenty o to čarovnejšie. Škoda, že sa mi nepodarilo zistiť dokedy fungoval vlek. Oprava: Ďakujem pekne Martine Uhrínovej Jánošikovej za informáciu, že vlek fungoval do roku 2009. Krásny kopček. Ideálne miesto, kam sa vybrať na prechádzku. A vy si môžete škrtnúť ďalšie miesto v našom zozname výzvy na rok 2021 s Turčianskou záhradkou. Mimochodom tento kopček alebo skôr lesy za ním sa nazývaju Špicenberg. Asi to má pôvod v nemčine, keďže Hornú Štubňu kolonizovalo v 14. storoční nemecké obyvateľstvo.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne