Turistická výzva na rok 2021 od Turčianskej záhradky

Autor článku Brano Šimko

15. januára 2021

Ahojte, počas toho ako zdieľame vaše fotografie na našom Instagrame sme si všimli jednu vec. Veľa z vás volí pomerne tradičné túry akými sú Martinské hole, Kľačianska Magura, Chleb, Ostrá alebo Tlstá. Preto nás napadlo vytvoriť takýto zoznam alternatívnych kopcov a kopčekov, ktoré by ste mohli navštíviť v roku 2021. Vzhľadom na tento rok, sme sa rozhodli vytvoriť zoznam 21 inšpirácií, ktoré by ste mohli spoznávať. Ak chcete kľudne nás naďalej cez sociálne siete označujte #turcianskazahradka , @turcianskazahradka alebo nám fotku pošlite. Spoločne môžeme túto métu dosiahnuť. Verím, že aj týchto 21 kopcov vás inšpiruje viac a viac spoznávať našu krásnu Turčiansku záhradku. A ešte na záver by som dodal. Tento zoznam nemá fungovať ako podobné projekty typu Doby Tatry. Nedostanete za ne medaile, nemusíte nikde nič platiť. Slúži len pre vás a vašu vnútornú motiváciu posunúť svoju zvedavosť na ďalší level.

Príroda v Turci

Číslo 1 – Kopa – 1187 m.n.m.

Pre mnohých možno úplne neznámy vrch. Je posledným vrchom západnej – turčianskej časti hlavného hrebeňa Veľkej Fatry. Vrchol Kopy je kompletne zalesnený a neposkytuje nijaké výhľady, kúsok nižšie je však odbočka k vyhliadkovej skalnej plošine s krížom, z ktorej sa naskytá celkom pekný výhľad na rieku Váh, obec Stankovany, Šípsku Fatru s majestátnym vrchom Šíp a tiež na Veľký Choč a vrcholce Malej Fatry v pozadí. Na výstup odporúčame zastaviť auto za vodnou priehradou v Krpeľanoch a ísť po žltej značke.

Číslo 2 – Nolčovská Mogura – 1059 m.n.m.

O Nolčovskej Magure, resp. Mogure sme už písali v článku. Mogura láka predovšetkým krásnym výhľadom na Krivánsku Malú Fatru. Ideálne je zastaviť za Nolčovom, pri smerovníku Nolčovo prístrešok a využiť buď žltú – kratšiu a stmršiu trasu alebo zelenú – dlhšiu trasu.

Číslo 3 – Veľkofatranský Kľak – 1394 m.n.m.

„Idem na Kľak.“ Pri tejto vete sa v mysli každého turistu vybaví známy pohľad na skalnaté nosisko z Fačkovského sedla, veľký dvojkríž na vrchole, samotný vrchol obsypaný turistami, ďaleké výhľady cez pol Slovenska. Lenže v Turci máme aj Veľkofatranký Kľak, ktorý je rovnakým lákadlom. Na tento Kľak vedie mnoho ciest. Odporúčame využiť trasu zo Sklabinského Podzámku a následne sledovať žltú značku.

Turčianska záhradka - Nolčovská Magura

Výhľad z Nolčovskej Magury

Číslo 4 – Jarabiná – 1313 m.n.m.

Jarabiná je krásny vrch na hrebeni Veľkej Fatry. Ak máte dobré počasie vidíte až do Tatier. Vrchol je pomerne dosť zalesnený. Na túru môžete využiť hneď niekoľko trás. Odporúčame trasu cez Kantorskú dolinu po zelenej značke.

Číslo 5 – Lučenec – 1041 m.n.m.

Teraz nemyslíme mesto na južnom Slovensku, ale vrch nad obcou Sklabiňa. Začiatok túry vedie po modrej značke, ktorou sa dostanete aj na Mažiarky, Kečku alebo Jarabinú. No po pár kilometroch odbočíte na žltú značku a dostanete sa práve na vrch Lučenec.

Číslo 6 – Malý Lysec – 1297 m.n.m.

O Lysci ste už počuli všetci, ale ruku na srdce. Koľkí z vás pokračovali ďalej po modrej značke až na Malý Lysec? Asi málokto z nás odpovedal áno. Malý Lysec je už ako vieme z názvu nižší ako Lysec, ale ohromí vás fantastickými výhľadmi na veľkú časť Veľkej Fatry, Nízkych Tatier, či Malej Fatry. Vrchol je trávnatý a môžete si dosýtosti oddýchnuť pred ďalšími krokmi. Z Malého Lysca môžete prejsť taktiež na Jarabinú.

Turčianska záhradka - Lysec - krásne zasnežený strom

Číslo 7 – Ostredok – 1596 m.n.m.

Môže v našom zozname inšpirácií chýbať najvyšší vrch Veľkej Fatry? Nie nemôže. Ideálne sa naň dostanete po hrebeni Veľkej Fatry z Krížnej. My však odporúčame trošku náročnejšiu trasu. Prvých 15 kilometrov po rovinke cez Gaderskú a Dedošovú dolinu. Následne z Drobkova po zelenej značke strmo hore až na Ostredok.

Číslo 8 – Drieňok – 1268 m.n.m.

Dieňok je jedným z najpôsobivejších vo Veľkej Fatre, nepatrí však k najfrekventovanejším, čo môže mnohým vyhovovať. Z jeho vrcholu ležiacom vo výške 1268 m n. m. sa naskytá nádherný kruhový výhľad do šíreho okolia.  Akýmsi nepísaným symbolom vrchu je veľmi zaujímavo pokrútený vyschnutý strom nachádzajúci sa v najstrmšej časti výstupu. Na Drieňok je možné vystúpiť po značkovaných turistických chodníkoch z obcí Rakša, Mošovce, Čremošné či Blatnica. My odporúčame peknú trasu z Mošoviec po modrej značke.

Číslo 9 – Špičiak – 968 m.n.m.

Nad obcou Horná Štubňa sa pýši 968 m vysoký vrch Špičiak (Ostrý vrch, Spitzenberg). Možno ste o ňom ešte nepočuli. Jedná sa o kratšiu prechádzku, ale výhľady jednoznačne stoja za to tam ísť. Nevedie tam síce oficiálna turistická trasa. Stačí zastať na konci obce Horná Štubňa a nemôžete minúť.

Turiec - Drieňok

Výhľad z Drienku

Číslo 10 – Čremošnianske lazy – 789 m.n.m.

Opäť viac prechádzka ako celodenná túra. Lenže tú si môžete predĺžiť, ak z Čremošnianskych lazov budete nasledovať žltú značku až na Krížnu. Čremošnianske lazy sú krásnym kútom nášho Turca. Dlhé lúky a krásne výhľady sú veľkým lákadlom.

Číslo 11 – Bralová skala – 826 m.n.n.

Bralová skala (825,6 m n. m.) je nevýrazný, čiastočne odlesnený vrch na východnom okraji pohoria Žiar. Za začiatočný bod využite obec Sklené. Následne sledujte modrú značku a na smerovníku Cesty hrdinou SNP zamierte doľava po červenej značke. Krásne výhľady, či už na Turčiansku záhradku alebo Handlovú.

Číslo 12 – Vyšehrad – 829 m.n.m.

Hradisko a pekný výhliadkový bod. To je Vyšehrad. Na jeho konci sa nachádza hneď niekoľko skalných útvarov, ktoré poskytnú ukážkový výhľad na Turiec. Odporúčame využiť zelenú trasu z obce Jasenovo. Jedná sa skôr o peknú krátku prechádzku ako náročnú túru.

Vyšehrad - Turiec

Výhľad z Vyšehradu

Číslo 13 – Skalky – 1191 m.n.m.

Skalky ležia v tieni známejšieho a navštevovanejšieho Kľaku, v južnej časti Malej Fatry. Dostaneme sa sem za necelé 3 hodiny z Vrícka. Je to atraktívne, fotogenické, príjemné miesto, kde vás cestu môže spríjemníť aj medveď. Minimálne stopy po ňom určite nájdete.

Číslo 14 – Dutá skala- 1054 m.n.m.

Dutá skala leží síce mimo turistických chodníkov, ale je dobre viditeľná už zďaleka. Obdivovali sme ju už z Kľaku, zo Znieva, Vrícka, ale aj z okna vlaku. A samozrejme, zaujímavo vyzerá aj pri pohľade na mapu. No a keď sme zistili, že jaskyňa v nej má pekný portál museli sme ju zaradiť do tohto zoznamu.

Číslo 15 – Hnilická Kýčera – 1218 m.n.m.

Vrch je súčasťou hlavného hrebeňa, ktorý vedie od severu z Martinských holí a pokračuje južným smerom cez Skalky na Kľak. Je pomerne výrazný, nakoľko susedné vrchy v hlavnom hrebeni sú nižšie a menej mohutné. Vrch je husto zalesnený, no samotný vrchol pokrýva horská lúka, umožňujúca kruhový rozhľad. Odporúčame dlhšiu trasu cez Sloviansku dolinu z Valče po zelenej trase. Po ceste prejdete cez Krčmu a Zraz.

Turiec - Partizánske bunkre vo Valči

Číslo 16 – Horná Lúka – 1299 m.n.m.

Vrch je súčasťou hlavného hrebeňa, ktorý vedie juhozápadno-severovýchodným smerom. Vrcholová časť je pokrytá miestami riedkym lesným porastom, čo umožňuje obmedzený výhľad, východné svahy vrcholu sú odlesnené výraznejšie. Odporúčame trasu z Trebostova po modrej značke.

Číslo 17 – Humience – 1398 m.n.m.

Humience sú nevýrazný hôľnatý vrch v centrálnej časti Lúčanskej Malej Fatry. Nachádza sa v rázsoche Podkovy, vybiehajúcej z Vidlice. Západné aj južné svahy klesajú do doliny potoka Bystrička. Z vrcholu sú pekné výhľady na veľkú časť Turčianskej záhradky a Veľkej Fatry. Odporúčame žltú trasu z Bystričky cez Lázky.

Číslo 18 – Veterné – 1442 m.n.m.

Vrch je súčasťou hlavného hrebeňa, ktorý vedie juhozápadno-severovýchodným smerom. Vrcholová časť je výrazne plochá, bez lesného porastu, čo umožňuje kruhový výhľad. Nižšie časti sú porastené zmiešaným lesom, na svahoch sú husté porasty čučoriedok. Odporúčame trasu cez Martinské hole, Veľkú lúku a po červenej trase až na Veterné.

Martinské hole - lyžovačka - Turčianska záhradka

Číslo 19 – Suchý – 1468 m.n.m.

Áno vieme, že najlepšie sa na Suchý vrch dostanete práve cez Chatu pod Kľačianskou Magurou. Aj my vám odporúčame túto trasu. Ale sami dobre vieme, že vždy sa zacvikneme na chate a ďalej sa nám už nechce. Ale to je veľká škoda. Výhľady, ktoré práve Suchý ponúka sú krásne a stoja za tú námahu.

Číslo 20 – Malý Kriváň – 1671 m.n.m.

Skalnatý vrchol mohutného vrchu je bez vyššej vegetácie, preto umožňuje kruhový výhľad na široké okolie. Severovýchodný horizont sčasti zatieňujú vrcholy hlavného hrebeňa Krivánskej Malej Fatry, juhozápadnému dominujú vrcholy Martinských holí. Výborne viditeľné sú aj Žilinská a Turčianska kotlina a všetky okolité pohoria. Pre nás ideálna trasa je zo Sučian a útulňu Vendovka.

Číslo 21 Mojžišove pramene – 1140 m.n.n.

Mojžišove pramene sú pramene vody, ktoré zaujímavo vytekajú zo skalnej steny na východnom svahu južného vrcholu Krivánskej Malej Fatry. Mojžišove pramene svojou vodou napájajú Šútovský vodopád. Následne sa dá krásne pokračovať až na Chleb. Vieme, že tam sa lepšie dostanete cez generál.

Turčianska záhradka - Chleb

BONUS

Dostali sme sa na koniec článku. Verím, že spoločne v roku 2021 zdoláme týchto 21 vrcholov. Verím, že sa nám pochválite  vašimi fotkami. Stačí nás na Instagrame označiť #turcianskazahradka alebo @turcianskazahradka a veľmi radi vás prezdieľame. Verím, že pre mnohých z vás to môže byť pekná výzva. Ako bonus na záver by som subjektívne určil srdce Turca. Dúfam, že sa na mňa nikto nenahnevá. Pre nás je to kopec nad Socovcami. Odkiaľ je krásny výhľad na všetky strany. Nižšie si môžete stiahnuť aj PDF súbor, kde je všetkých 21 kopcov a môžete si ich postupne odškrtávať.

Stiahnite si zoznam všetkým miest

Nezabudnite sa pochváliť svojimi fotkami.

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne