3 tipy na zimnú túru v našej Turčianskej záhradke
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

13. decembra 2021

Pre mňa osobne je zima asi to najkrajšie ročné obdobie a je stvorená na zimné túry. Kam by som sa ja vybral počas zimy? Mám niektoré miesta, kde chodím stále dookola a užívam si krásu, ktorú nám príroda vie vyčarovať.
Turčianska záhradka - Lysec - krásne zasnežený strom

Prechádzka Belianskou dolinou

Začal by som ľahšou prechádzkou Belianskou dolinou. V zime má skutočne svoje čaro. Už na začiatku doliny nájdete zamrznutú vodnú nádrž. Následne sa vám na ceste otvorí výhľad na prekrásny Lysec pred vami. Z doliny vyzerá skutočne mohutne. Pokračujete dolinou, na ktorú sa napája Žiarna dolina. Tá je známa predovšetkým množstvom jaskynných útvarov. Ale tie by som nevyhľadával, ak pri vás nie je niekto, kto to okolie dobré pozná. Popri ceste vedie potok, ktorý v zime krásne zamrzne. Skutočne poteší oko nejedného fotografa. Cez Beliansku dolinu sa dostane až ku chate Havranovo. Tu sa môžete vybrať na Borišov. Aj keď trasa po zelenej cez Košariská je v zime dosť problematická. Nebýva dobre prešľapaná a s vysokou pravdepodobnosť sa budete prebárať v snehu. Z Havranova preto odporúčam pokračovať rovno až ku krásnemu vodopádu v Došnej. V zime je pekne zamrznutý. Síce nie je najvyšší, ale srdce fotografov určíte poteší. Ďalej v doline sa nachádzajú ďalšie sústavy jaskýň. Došná a Suchá, no tie tiež objavujú prevažne jaskyniari a bez nich by som tam neliezol. Prechádzka k vodopádu v Došnej má približne 10 kilometrov, takže máte peknú niekoľko hodinovú prechádzku Belianskou dolinou. Nie je nič nezvyčajné, že na tejto trase stretnete aj množstvo bežkárov.
Turiec - Belianska dolina

Okruh nad Nolčovom

V Zime by som vám taktiež odporučil návštevu Veľkej doliny. Nie všetci ju poznáme pod týmto názvom, pretože sa vyráža z Nolčova. A ja ju skôr nazývam Nolčovská dolina. Ani neviem prečo. Táto dolina je skutočne krásna. Popri ceste ide malý potôčik, ktorý v zime zamŕza. Okrem toho v doline nie je toľko miest, ktoré by boli zasiahnuté lesnou ťažbou. Dolina má približne 5 kilometrov a na jej konci nájdete prístrešok. Tu by som však vašu púť nekončil a pokračoval hore po zvážnici. Asi po pol hodinke sa dostane do sedla Príslop, pri ktorom sa nachádza najmladšia a asi aj v Turci najkrajšia (teda podľa mňa) útulňa Príslop. V sedle by som zabočil doľava smerom na Nolčovskú Maguru, z ktorej máte krásne výhľady na Krivánsku a Lúčansku Malú Fatru. Tento kút Turca nie je veľmi navštevovaný turistami, takže budete mať túto krásu takmer pre seba. Opäť sa však pripravte na to, že hore na hrebeni môžete byť tí, ktorí si budú musieť prešľapať cestu snehom. Tento okruh meria približne 15,5 kilometra a má prevýšenie približne 750 metrov. Preto je v zime trošku náročnejší a je dobre vyraziť ráno, aby sa vám na tejto túre niečo nepredvídateľné neprihodilo.

Turiec - Veľká dolina

Lysec je v zime magický

Treťou a pre mňa až srdcovou záležitosťou je krásny Lysec. V zime je túra skutočne očarujúca. Túto túru asi poznajú všetci Turčania. Najradšej chodím po žltej značke, lebo si z lúky je krásny výhľad. Či už na zasnežené pohoria Veľkej Fatry alebo Lúčanskú Fatru. Osobne na Lysec najradšej chodím až poobede, aby som na vrchole stihol západ slnka. Vtedy má príroda svoje čaro. Zlatá farba, ktorá sa opiera do zasnežených svahov Lysca mi vždy vyrazí dych. V týchto chvíľach akoby zastal čas a človek sa spojí s prírodou na okolo. Zo sna vás prebudí až vietor a mráz, ktorý vám jemne štípe tvár. Následný zostup po tme s čelovkami na hlavách je tiež zážitok. Ak sa na nočné zostupy ešte necítite, určite si na Lysec vybehnite aj cez deň. Zasnežené a zamrznuté stromy na jeho vrchole sa podobajú na strážcov, ktorí na vás dávajú pozor. Ak máte šťastie a dobré počasie vidíte až do ďalekých Tatier. Ale najviac vám asi učaruje blízky Borišov. Lysec je obľúbený aj pre vyznávačov skialpinizmu. Ale ako všetko v živote je o tolerancií jeden druhého a prírody, tak aj na Lysci si svoje miesto všetci nájdeme.

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole
Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne