Krásna Veľká Nolčovská dolina a Sedlo Príslop
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

14. januára 2021

Nikdy by som nevedal, že budem tak rád chodiť do okolia dedinky Nolčovo. Nemyslel som, že vie niečo ponúkať, ale veľmi som sa mýlil. Nielenže sa z Nolčova dostanete aj na Nolčovskú Moguru. Krásny kopec, ktorý ponúkne ešte krajšie výhľad. Môžete sa prejsť Nolčovskou Veľkou dolinou, ktorá ma veľmi príjemne prekvapila. Poďme si teda povedať, čo všetko v tejto doline uvidíte.

Turiec - Veľká dolina

Začiatok nad Nolčovom

Začiatok dnešnej prechádzky je rovnaký ako na Nolčovskú Mogoru. Auto môžete nechať na parkovisku pri smerovníku Nolčovo, prístešok. Od tohto momentu už by ste autom nemali pokračovať. Nachádzate sa v II. stupni ochranného pásma národného parku Veľká Fatra. Takže auto nechávam pri chate a pokračujem pešo. Už od prvých krokov som si uvedomil, že kráčam po krásnej ceste. Porovnal by som ju s Gaderskou dolinou. Úvod je veľmi príjemný. Nie príliš strmé stúpanie sa začína pekne pozvoľna. Pomaličky prechádzam lesíkom. Krásne stromy, ktoré majú rôzne tvary. Popri ceste vidím hneď niekoľko prameňov, ktoré sa vlievajú do Nolčovského potoka.

Turiec - Veľká dolina

Až ku smerovníku pod Brdcom, prístrešok

Táto pekná asfaltová cesta vedie približne 4 kilometre a dostanete sa až ku smerovníku pod Brdcom. Cesta bola miestami prudšia a tak sa dá zvládnuť pešo alebo na bicykli. Ak by ste chceli ísť na korčuliach, tak to neodporúčam. Popri ceste som si všimol krásne kamenné mosty, studničky a ďalšie priamene, ktoré vedú do hlavného potoka. Okrem toho som si všimol, že tento potok sa krásne vlní. Popri ňom boli krásne stromy, ktoré sú pokryté machom. Radosť sa prechádzať. Pri smerovníku pod Brdcom sa nachádza aj malý prístrešok, kde si môžete na chvíľku odpočinúť. Po pár minútach idem ďalej smerom ku sedlu Príslop.

Turiec - Veľká dolina

Útulňa koliba Príslop

Pokračujem po zelenej značke. Asfaltová cesta mizne pod nohami. Prechádzam na peknú lesnú zvážnicu. Tá je vo výbornom stave až do sedla Príslop. Cesta sa kľukatí horou a prechádzam popri pekných kŕmelcoch. Táto horská zvážnica bola už na vrchole samý ľad, takže vhodná obuv je na mieste. Po približne 2 kilometroch sa spoza hory usmieva krásna útulňa. Koliba Prílop. Táto útulňa slúži všetkým. Je najmladšia zo všetkých Veľkofatranských útulní. Ich zoznam sme spísali v samostatnom článku. Bola postavená v roku 2011. Okrem toho, že v nej môžete prespať, tak sa vždy v júli v jej okolí koná Nolčovská kosa. Preteky v kosení trávy. Útulňa má 2 poschodia a je vo výbornom stave. Z útulne do sedla je to už len kúsok.

Turiec - Veľká dolina

Sedlo Príslop

Zo sedla máte niekoľko možností. Najčastejšie turisti asi pokračujú na Veľkofatranský Kľak. Myslím, že je to jedna z najkrajších ciest na tento kopec. Okrem toho sa môžete rozhodnúť ísť na Nolčovskú Maguru alebo do Ľubochnianskej doliny. Ja som to otočil späť domov. Bola to krásna dlhšia prechádzka, ktorú si jednoznačne užijete.

Turiec - Veľká dolina

Slovíčkom na záver o Nolčovskej doline

Krásna prechádzka. Musím povedať, že Nolčovská Veľká dolina ma príjemne prekvapila. Krásna cesta, meandre potoka, veľké množstvo prameňov a niekoľko odpočinkových miest. Veľké lákadlo pre všetkých. Dolina z Nolčova až do sedla Príslop meria približne 8 kilometrov a prekonáte 600 výškových metrov. Takže to nie je najľahšia prechádzka, ale určite stojí za to dostať sa aspoň k Útulni Koliba Príslop. Verím, že sa vám ďalší tip páči a niekedy sa cez Nolčovskú dolinu prejdete. Ak by ste chceli ďalšiu nenáročnú prechádzku, tak odporúčame Kantorskú dolina.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne