Krásna Belianska dolina
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

24. februára 2021

Pri našom mapovaní turčianskych dolín pokračujeme v tej Belianskej. Pri jej návšteve som mál úplne iný dojem ako to bolo v Sklabinskej doline, ktorú sme navštivili naposledy. Belianska dolina je takisto veľkým lákadlom pre mnohých turistov. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že sa na jej konci nachádza chata Havranovo, vodopád v Došnej a je odrazovým mostíkom na Chatu pod Borišovom. Skúsme si teda ukázať, čo všetko nám táto krásna dolina ponúka.

Turiec - Belianska dolina

Začiatok v Belej – Dulice

Obec leží v nadmorskej výške 512 metrov na rozhraní dvoch geomorfologických celkov a to Veľká Fatra a Turčianska kotlina, vo Fatransko-tatranskej oblasti Vnútorných západných Karpát, na brehoch Belianskeho potoka pod jeho sútokom s potokom Vôdky. Tieto potoky vymodelovali v pohorí Veľkej Fatry doliny Beliansku a Jasenskú. Z toho dôvodu ponúka množstvo vyžitia. Pri Belej sa takisto nachádza pekná rozhľadňa na Kalníku. Blízka Jasenská dolina poskytuje vyžitie pre lyžiarov, či cyklistov. Z Belej až do Jasenskej vedie náučný chodník. Poďme sa pozrieť viac na Beliansku dolinu.

Turiec - Belianska dolina

Až po Žiarnu dolinu

Už na začiatku doliny je potrebné nechať auto. Ďalej sa totižto nachádza Národný park Veľká Fatra a nie je možné pokračovať autom bez povolenia. Auto nechávam pod skalným útvarom po ľavej strane. Na jeho vrchu sa nachádza aj krásna lavička a pekný výhľad. Dostanete sa tam po vychodenom chodníku, ale je to strmá cesta a ja osobne tam vždy spadnem na zadok. Pokračujeme ďalej do doliny a už na jej začiatku sa nachádza pekná vodná nádrž. Tu sa môžete vydať aj po žltej značke a dostanete sa až na Lysec. My ideme ďalej po zelenej značke. Beliansku som navštívil v zime a tie prechody cestou sú skutočne čarovné. Navyše predo mnou sa pomedzi stromy ukazuje krásna lúka na Lysec. Čarovné prostredie. Po 4 kilometroch prídem ku smerovníku Vokolište. Na najbližšej čistine sa do Belianskej doliny napája dolina Žiarna. Tá je známa predovšetkým množstvom jaskynných útvarov. Voľne prístupných na vlastné riziko. Osobne by som tam nešiel bez niekoho, kto to tam pozná.

Turiec - Belianska dolina

Až na chatu Havranovo

Od priesečníka Žiarskej doliny (tu sa nachádza aj malý prístrešok) po chatu Havranovo je cesta pomerne rovnaká. Ozvláštňuje ju len Beliansky potok. Ten bol v čase mojej návštevy krásne zamrznutý. Úplná radosť pozerať na to, čo dokáže príroda. Po 2 kilometroch som sa dostal na smerovník Šindolnej doliny. Doľava od neho začína krásne ochranné pásmo Madačov, ktoré sa tiahne od Jarabiny. Miesto plné života a vzácnych biotopov. Odtiaľto už je to ku chate Havranovo približne 20 minút. Zrazu na vás spoza lesa vykukne krásny areál Havranovo. Chata aj v čase Covidovu fungovala. Síce len bufet, ale predsa. Odtiaľto je možné ísť na Chatu pod Borišovom a Borišov. Pripravte si ďalšiu hodinku a čosi šľapania. Ja pokračujem ďalej hlbšie do Belianskej doliny.

Turiec - Belianska dolina

Vodopád v Došnej

Od chaty Havranovo pokračuje žltý značený chodník až ku Vodopádu v Došnej. Tu prvý krát v doline narážam na zásah človeka. Pár vyrúbaných stromov. Ale skutočne prvý krát. Asi po 1 kilometri sa dostávam na odbočku ku Vodopádu. Je to celkom nenápadné miesto, ale nájdete ho podľa značky a ceduľe Národného parku. Odtiaľto je to k vodopádu skutočne pár minút – asi 2 :D. Ak by ste pokračovali ďalej po ceste dostanete sa až k sústave jaskýň Suchá. Opäť kráska lokalita, známa predovšetkým jaskyniarom. A poďme späť k vodopádu v Došnej. Nie je príliš veľký, ale aj tak krásny. V zime pekne zamrznutý a je to také tichučké a kľudné prostredie. Človek tu načerpá energiu. Ak by som pokračoval nad vodopád dostanem sa ku ďalším jaskyniam. Ale opäť to nie je značený chodník a nachádzame sa v NP. Takže ak vás tam stretne nejaký ujo z odznačikom môžete dostať malú pokutku.

Turiec - Belianska dolina

Slovíčkom na záver o Belianskej doline

Je krásna. Takto by som ju asi definoval. Skutočne som mal z nej skvelý pocit. Síce je dlhá. Od auta až ku Vodopádu v Došnej je to 10 kilometrov. Ale každý jeden stál za to a neustále ma niečo prekvapilo, zaujalo. Raz krásne zasnežené stromy, výhľad na Lysec, zamrznutý potok, chata Havranovo a následne aj samotný vodopád. Po ceste som stretol veľa ľudí na bežkách a ďalších bežcov. V Belianskej doline to skutočne žilo. V lete ideálne na bicykel. Nezabudnite ísť až ku vodopádu v Došnej. To miesto má svoje čaro. A nezabudnite prečítať ďalšie naše články. Ak ste fanúšikmi dolín, tak odporúčam Sloviansku alebo Nolčovskú.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Naše posledné články

Kde v Turci sa dá bežkovať?

Kde v Turci sa dá bežkovať?

V Turčianskej záhradke sú ideálne prírodné podmienky pre bežecké lyžovanie. To je jedným z najzdravších športov vôbec. Bežkár pri ňom zapája rovnomerne celé telo a trávi čas na čerstvom vzduchu. Ak dobre nasneží, tak sa v našom regióne nachádzajú kilometre zasnežených...

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne