Veľkofatranské útulne, ktoré musíš zažiť

Autor článku Brano Šimko

23. júna 2020

Priprav si batoh, teplý spacák a nalaď sa na parádny zážitok. Veľkofatranské útulne patria k tým najkrajším na Slovensku. Môžeš si byť istý, že zmenia tvoj pohľad na divočinu. Prebudenie na hrebeni Veľkej Fatry jednoznačne stojí za to, aby si to vyskúšal. Stačí, ak vyjdeš zo svojej komfortnej zóny. Prinášame ti zoznam útulní vo Veľkej Fatre, v ktorých môžeš prečkať búrku, nachvíľu si oddýchnuť alebo pár nocí prespať. Nie všetky v našom zozname sú vhodné na nocľah, ale strechu nad hlavou tu nájdeš. Rozmýšľal som, odkiaľ začať. Nakoniec pôjdeme od Šturca smerom na hrebeň Veľkej Fatry až po Kraľovany. Budem sa snažiť zaznamenať iba útulne na „našej“ Turčianskej časti Veľkej Fatry. Rád by som podotkol, že stav týchto prístreškov sa rýchlo mení. To isté platí aj pre pramene v ich okolí. V prípade, že máte aktuálnejšie informácie, tak nám prosím vás napíšte. Článok budeme pravidelne  aktualizovať.

Pár informácií o Veľkofatranských útulniach

  • 1 Horský hotel – Kráľova studňa
  • 1 Horská chata – Chata pod Borišovom
  • 1 Koliba
  • 3 Prístreškov
  • 6 Salašov

Rád by som podotkol, že stav týchto prístreškov sa rýchlo mení. To isté platí aj pre pramene v ich okolí. V prípade, že máte aktuálnejšie informácie, tak nám prosím vás napíšte. Článok budeme pravidelne  aktualizovať.

Posledná aktualizácia: Jún 2020

Útulne vo Veľkej Fatre - Salaš pod Suchým Vrchom

Viem, že hranica Veľkej Fatry je kúsok za Šturcom (smerom ku Kremnickým vrchom), ale ja som si práve Šturec vybral za začiatočný bod celého článku. Od Šturca sa po zvážnici presunieme na hrebeň Veľkej Fatry a následne budeme pokračovať až ku Kraľovanom. Ja som svoju prvú túru na hrebeň začínal práve v sedle Malý Šturec. Vtedy sme šli na bicykloch a po ceste som si všímal rôzne malé drevené prístrešky, ktoré ma zaujali. Útulne sú prioritne určené na jednorázové prenocovanie turistov počas prechodu hrebeňom. Nie všetky však spĺňajú aspoň minimálne nároky. Poďme sa teda pozrieť na tie vo Veľkej Fatre.

Prístrešok pri Malom Šturci

Tento malý prístrešok môžu využiť na chvíľkový odpočinok práve turisti, ktorí sa rozhodli zdolať známu Cestu hrdinov SNP. Zo sedla Malý Šturec je to k tomuto prístrešku približne 2 kilometre. Nie je to príliš veľký drevený prístrešok. Strecha bola opravená a tak sa tu môžete skryť pred dažďom alebo slnkom. Vo vnútri sa nachádza len jedna lavica. Podlaha je utlačená hlina. Ak by ste sa tu chceli aj vyspať, tak je to len pre silné povahy. Pri našej návšteve bolo okolie chaty nepokosané. Tráva až po hlavu.

GPS: 48.8495667N, 19.0071097E

Plusy a mínusy: Nachádza na červenej značke Cesty hrdinov SNP. Neodporúčam na prenocovanie. Pitná voda sa v okolí nenachádza.

Turiec - Ondrašovské skaly

Prístrešok pod Krásnym kopcom

Tento malý prístrešok sa nachádza na ceste zo Šturca na hrebeň Veľkej Fatry (rovnako ako prvý spomínaný). Dalo by sa povedať, že sa jedná o podobnú stavbu, ktorá nie je vhodná na prenocovanie. Skôr len na krátke odpočinutie. Strecha je plechová a vo vnútri opäť nájdete lavicu, na ktorej si môžete sadnúť. Keď sme sa v prístrešku zastavili, tak sme si všimli, že podlaha je zničená. Vedľa prístrešku sa nachádza malé ohnisko. Voda sa v blízkosti prístrešku nenachádza.

GPS: 48.8626497N, 19.0274244E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na červenej značke Cesty hrdinov SNP. Neodporúčam na prespanie. Pitná voda sa tu nenachádza. 

Turiec - Ondrašovské skaly

Horský hotel Kráľova studňa

Myslím, že tento hotel netreba nikomu predstavovať. V tomto zozname pôsobí ako 7 * hotel v Dubaji. Dúfam, že ste sa nezľakli. Na druhej strane, zlaté kľučky tu budete hľadať márne. Dobré jedlo, pitie a nocľah na vlastnej posteli naopak určite nájdete. Tento horský hotel sa nachádza neďaleko vrcholu Krížna. Do hotela sa môžete dostať autom (ale musíte si vopred zavolať), na bicykli alebo po svojich. Je výborným bodom na túru po hrebeni Veľkej Fatry. Ak sa chcete dozvedieť o možnostiach ubytovania v tomto hoteli, tak odporúčam navštíviť ich www stránku.

GPS: 48.8762011N, 19.0409522E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na červenej značke Cesty hrdinov SNP a žltej značke. Ideálny pre prenocovanie. Kompletná ponuka služieb.

wwwhttp://www.kralovastudna.com/

Číslo na hotel0911 827 079

Turiec - Ondrašovské skaly

Prístrešok nad Kráľovou studňou

Neďaleko Horského hotela Kráľova studňa sa nachádza aj drevený prístrešok, kde môžu prenocovať tí odvážnejší. Nachádza sa na okraji riedkeho lesa pri trase zelenej turistickej značky vedúcej z Blatnickej doliny k hotelu Kráľová studňa. Pri zostupe po červenej značke na hrebeňovke z Krížnej je ho vidno už z diaľky. Tento drevený prístrešok je skromný, jednoduchý a má šindľovú strechu. Podlaha je opäť ako v prvom prípade iba udupaná hlina. V strede prístrešku môžete nájsť ohnisko, aby ste si mohli trošku prikúriť. Nad ohniskom sa nachádza otvor. Vodu si môžete ísť nabrať do neďalekého hotela (do 10 minút).

GPS: 48.8815922N, 19.0366858E

Plusy a mínusy: Nachádza neďaleko zelenej značky z Blatnickej doliny (od Sedlo pod Smrekovom). Prespanie len pre odvážnych. Voda sa nachádza v neďalekom hoteli. Keď sme tam boli, tak bol vnútri poriadny neporiadok :/

Turiec - Ondrašovské skaly

Salaš pod Suchým Vrchom

Salaš sa nachádza v krásnom prostredí približne 100 metrov od hlavného hrebeňa Veľkej Fatry pri zostupe zo Suchého vrchu. Jeho zelenú strechu si nemôžete nevšimnúť. Táto drevená koliba je vďaka ľuďom čo sa u ňu starajú vo výbornom stave. V salaši sa dá prespať, aj keď v menších počtoch. Dovnútra sa zmestí okolo 5 ľudí. V zadnej časti sa nachádza malá drevárnička a sekera. V salaši sa nachádza aj piecka, panvice a riad. Veľký luxus, ktorí sme nečakali. Pred prístreškom je ohnisko, lavice a stôl. Keď sme prechádzali okolo, tak sme nikoho nestretli. Vnútri bolo pekne čisto. Voda sa nachádza neďaleko salaša a je pekne označená.

GPS: 48.9155661N, 19.0872433E

Plusy a mínusy: Pekný salaš len kúsok od hrebeňa pod Suchým vrchom. Voda sa tu nachádza. Ideálny na prenocovanie.

Salaš pod Suchým vrchom

Za túto fotku ďakujeme cillomiro

Salaš Mandolína

Ak idete na túru z Necpalskej doliny smerom na Koniarky môžete sa neďaleko žltej značky zastaviť alebo aj prenocovať na Salaši Mandolína. Ideálne miesto, kde si môžete oddýchnuť. Krásne prostredie tohto salaša vám vyrazí dych. Tento salaš pri túre nemôžete prehliadnuť. Salaš bol postavený v osemdesiatych rokoch, ale nedávno bol zrekonštruovaný. Salaš je drevený na kamenných základoch a môže tu naraz prenocovať približne 10 ľudí. Pri našej návšteve sme tu našli aj sekeru, nejaké drevo, bohužiaľ aj nejaké odpadky, ktoré sme potom zobrali so sebou dole. S vodou je tu trošku problém.

GPS: 48.9183861N, 19.0874078E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na žltej značke z Necpalskej doliny na Koniarky. Na prespanie je to ideálne miesto. Voda nie je. Bohužiaľ sme tu našli neporiadok po turistoch.

Salaš Mandolína

Za túto fotku ďakujeme mich_al_bartos

Salaš pod Kýškami

Rozmýšľal som, či tento salaš zaradiť do nášho zoznamu, keďže sa nachádza niekoľko 100viek metrov na Revúcku stranu Veľkej Fatry. Koliba sa nachádza priamo na žltej turistickej značke. Len niekoľko 100viek metrov od červenej turistickej značky. Stavba je zachovalá. Strecha drží pokope. Vo vnútri sa nachádzali aj nejaké staré matrace a piecka. Na horné poschodie sa dalo prejsť po drevenom rebríku vo vnútri salaša. Pri prístrešku sa nachádza voda. Na prespanie pre nenáročných turistov ako stvorené. Počul som (nevyskúšal), že v noci vám robia spoločnosť myšky a ovečky.

GPS: 48.9228333N, 19.1031333E

Plusy a mínusy: Nachádza sa neďaleko Chyžiek na hrebeni Veľkej Fatry. Voda je neďaleko. Na prenocovanie len pre odvážnych.

Salaš pod Kyškami

Za túto fotku ďakuejeme matbnk

Salaš na Košariskách

Tento malý salaš sa nachádza na trase z Havranova (Belianska dolina) na Borišov. Nedá sa prehliadnuť, pretože sa nachádza vedľa zelenej turistickej trasy. Tento prístrešok je drevený a nie je príliš veľký. Na prespanie nie je ideálny. Skôr v ojedinelých prípadoch. Radšej by som využil chatu v Havranove alebo až Chatu pod Borišovom. Má dve poschodia, no na tom druhom sú poriadne medzery medzi latami, ktoré slúžia ako stena. Na spodnom poschodí bol zase poriadny neporiadok. Trošku sme tam nakukli a nebol to príjemný pohľad. Malý prameň som si všimol trošku nižšie pri prístrešku, ale bol vyschnutý. Nájdete ho od smerovníka skratkou do lesa pri válovoch. Pred prístreškom bolo malé ohnisko. V núdzovom prípade by sa tu dalo prespať, ale je to pre odvážne povahy.

GPS: 48.9537419N, 19.0826433E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na zelenej značke z Belianskej doliny na Borišov. Voda nie je. Stav prístrešku nie je komfortný, na prespanie by som ho neodporúčal. Len v núdzových prípadoch. Skutočne núdzových.

Turiec - Ondrašovské skaly

Salaš pod Borišovom – Necpalský salaš

Tento malý salaš sa nachádza na trase z Necpalskej doliny (po modrej značke) na Borišov. Nedá sa prehliadnuť, pretože sa nachádza vedľa turistickej trasy (cca 100 metrov) a vedie k nemu chodník. Tento prístrešok je v lepšom stave ako salaš na Košariskách. Keď sme šli okolo, tak bolo zamknuté. Nakukli sme teda dnu a tento malý drevený prístrešok nás príjemne prekvapil. V stenách je dosť dier, ale nie je to nič hrozné. Strecha držala a myslím, že by vydržala aj väčšiu búrku. V prípade nutnosti by sa tu cca 10 ľudí určite zmestilo. Na druhé poschodie, kde sa dá prenocovať sa dostanete rebríkom (horizontálnym). Aj pred týmto prístreškom sa nachádza malé ohnisko. Prameň sa nachádza približne 150 metrov pod svahmi Borišova. Je ho vidieť z turistického chodníka. V dobrých podmienkach sa voda nachádza aj 10 metrov od chaty smerom na východ.

GPS: 48.9373367N, 19.0940100E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na modrej turistickej trase. Dá sa prespať na vrchnom poschodí, vodu sme si nevšimli.

Necpalský salaš

Za túto fotku ďakujeme cillomiro

Chata pod Borišovom

Jedna z najkrajších horských chát nielen u nás, ale aj na celom Slovensku (taký skromný názor). Ideálne miesto pre vašu túru s možnosťou prenocovania. Ľudovo zariadená jedáleň vám ponúkne rôzne možnosti občerstvenia. V chate môžete nájsť útulné, až by som povedal domácke prostredie. Chata ponúka celoročnú prevádzku, takže tu nájdete útočisko v každom ročnom období. Chata ponúka nocľah pre 20 ľudí, z toho dôvodu je predovšetkým cez víkendy dobré na chatu zavolať a zarezervovať si miesto.

GPS: 48.9405356N, 19.0974981E

Plusy a mínusy: Priesečník všetkých horských turistických chodníkov (žltá, modrá, zelená aj červená značka). Ideálna na prenocovanie. Kompletná ponuka služieb.

Číslo na chatu: 0905 729 959

Turiec - Ondrašovské skaly

Salaš Sestričky

Opäť jedno z miest, pri ktorých som rozmýšľaľ, či ho zaradím do nášho zoznamu útulní. Tento prístrešok sa totižto nachádza na trase z Ľubochnianskej doliny na Borišov (po žltej značka). Teda nie na „našu“ Turčiansku stranu. Tento salaš sa volá Sestričky, pretože sa jedná o dve budovy. Keď sme prechádzali okolo bola otvorená iba tá, ktorá vyzerala staršie. Z diaľky vyzerali lepšie ako zblízka. Hneď sme si všimli, že staršia budova je samá diera. To čo nás čakalo, keď sme otvorili dvere ma zaskočilo. Vo vnútri boli bojové podmienky. Prach, špina a neporiadok. Možno sa to už zmenilo. Netuším. Vo vnútri bola aj piecka, takže sa tam dá zakúriť. Trošku nižšie od kolíb sa nachádzal malý potôčik.

GPS: 48.9421667N, 19.1099667E

Plusy a mínusy: Nachádza sa pri žltej značke z Ľubochnianskej doliny na Borišov. Otvorená iba staršia chata. Podmienky nie sú vhodné na prenocovanie.

Salaš Sestričky

Za túto fotku ďakuejem adventure_life_of_dreamer

Prístrešok pod Medzijarkami

Pekný prístrešok sa nachádza kúsok pod Medzijarkami, ktoré sa nachádzajú medzi Belianskou a Jasenskou dolinou. Najlepšie sa k tomuto prístrešku dostanete, ak na začiatku Belianskej doliny odbočíte doľava po žltej značke do Slávkovej doliny. Prístrešok nájdete na lúke priamo na žltej značke. Stavba pôsobí novo, strecha je škridlová a tento prístrešok má až 3 dverí. Keď sme šli okolo neskúšali sme, či je otvorené. Mal som dojem, že to je skôr súkromný objekt ako prístrešok pre nás všetkých. Až na základe vašich správ som zistil, že tu je možné prespať. Teda, ak sa nemýlime. Túto stavbu podľa našich informácií zveľadili skauti.

GPS: 49.0035667N, 19.0199833E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na žltej značke. Ideálna na prenocovanie. Pri chate sa nachádza prameň.

Turiec - Ondrašovské skaly

Koliba Pri sedle Príslop

Pekný prístrešok, na ktorý sa dostanete z Nolčovskej doline alebo cez sedlo Príslop. Z Nolčova je asi najlepší prístup k tomuto prístrešku. Stačí sledovať zelenú značku. Prístrešok sa nachádza priamo pri zvážnici. Keďže sa jedná o novší prístrešok, tak je vo výbornom stave. Podlaha má drevené dosky a vo vnútri sa nachádzajú stôl aj stoličky. Pri kolibe sa nachádza aj prameň. Keď sme okolo prechádzali bolo leto a už len trošku kvapkal. Preto si v letných mesiacoch zo sebou prineste vodu. Osobne myslím, že táto koliba patrí k tomu najkrajšiemu, čo sa vo Veľkej Fatre nachádza (teda, čo sa útulní týka). Myslím, že sa tu vyspí okolo 10 ľudí. Ak sa uskromnia. Jednu vec som si však nevšimol a to je možnosť si v zime trošku prikúriť.

GPS: 49.0689500N, 19.1186667E

Plusy a mínusy: Nachádza sa na zelenej značke z Nolčova do Sedla Príslop. Ideálna na prenocovanie. Pri chate sa nachádza prameň – v lete slabší.

Sedlo Príslop

Za túto fotku ďakujeme mladejsi

Slovkom na záver

Verím, že tento článok poteší každého, kto má rád našu krásnu prírodu. Veľká Fatra je užasná. Hrebeň poskytuje krásne výhľady. Chcel by som sa poďakovať neznámym ľuďom, ktorí tieto „obydlia“ budovali a doteraz sa o ne starajú. Nerobia to pre seba, ale pre tých, ktorí prichádzajú, aby si oddýchli, prenocovali či našli útočisko pred nepohodou. Niektoré útulne už zanikli, mnohé boli zničené a iné sa stali legendárnymi. Tento článok zachytáva zoznam tých útulní vo Veľkej Fatre, ktoré sa zachovali a stále nám turistom nejeden krát pomohli v ťažkých chvíľach. 13 pekných miest, ktoré si môžete vybrať pre nové dobrodružstvo. Dúfam, že som vás týmto článkom o našich útulniach aspoň trošku inšpiroval a možno vám niekedy pomôžu. Nezabúdajte, že tieto poväčšine drevené prístrešky slúžia všetkým, ktorí to potrebujú. Preto by som vás poprosil, aby ste sa v nich snažili správať tak, ako u seba doma. Vážme si to, čo po našich predkoch ostalo. A ešte na záver by som chcel poďakovať cillomiro, mladejsi, adventure_life_of_dreamer, matbnk, mich_al_bartos za krásne fotky a fatrancovi za kontrolku článku. Mnohé pekné miesta vo Veľkej Fatry nájdete aj v našich článkoch „Čo vidieť v Turci 1“ a „Čo vidieť v Turci 2„.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne