Prechádzka Kantorskou dolinou
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

4. januára 2021

Niekedy nás životná situácia zaviedia na miesta, o ktorých sme predtým možno ani len nerozmýšľali, že by sme sa na nevrátili. Takto nejako by som definoval to, že som sa po dlhých rokoch opäť ocitol v Kantorskej doline. Operácia kolena ma natoľko limituje, že na nejaké veľké túry môžem zabudnúť. O to som radšej, že u nás v Turčianskej záhradke máme toľko krásnych miest, ktoré sú na dosah pre všetkých. Kantorskú dolinu som si pamätal ešte z detstva. Krásna dolina, cez ktorú zurčal potok a na jej konci je krásna čistinka, kde sa môžete na chvíľu zložiť. Poďme si teda ukázať, čo zažijete v okolí Sklabinského Podzámku.

Turiec - Kantorská dolina

Začiatok v Sklabinskom Podzámku

Začiatok dnešnej prechádzky je v malej turčianskej dedinke Sklabinský Podzámok (522 m.n.m.). Ako už z názvu zisťujeme, nachádza sa pod Sklabinským hradom. Krásna zrúcanina, ktorej verím že svitá na lepšie časy. Okrem toho je v tejto dedinke ďalším lákadlom Katova skala. Ideálna túra pre všetkých, ktorí majú radi rýchle túry s pekným výhľadom. Mňa dnes nohy zavedú do ďalšieho lákadla tejto obce. Tým je neďaleká Kantorská dolina. Na konci dediny je malé parkovisko (odrazový bod pre túru na Katovu skalu) a tam nechávam auto. Po dobre upravenej ceste mierim hlbšie do doliny. V jej úvode sa po ľavej strane naskytá krásny pohľad práve na Katovu skalu. Prechádzame popri domčekoch a na chvíľu mi spoločnosť robí aj voľne pustený vlčiak. PS: bol veľmi milý a nechal ma prejsť celého.

Turiec - Kantorská dolina

Od Kaplny ideme vpravo

Po úvodných minútach a 2 kilometroch v nohách sa dostávame na rázcestie ku Kaplne (569 m.n.m.). Tu sú na výber dve možnosti. Doľava na žltú značku a odtiaľ dolinou, alebo smerom na Veľkofatranský Kľak. Tadiaľ dnes nepôjdeme a ukážeme si to inokedy. Alebo môžme ísť doprava po zelenej značke smerom na Jarabinú (1314 m.n.m.). Po pár stovkách metrov sa dostávame ku chate, ktorú vlastní urbár. Na nej je prvá pamätná tabuľa, ktorá poukazuje na to, že sa tu počas 2. sv. vojny stretávali partizáni. Od chaty  po 500 metroch sa nachádza rampa, kde už nemôžete pokračovať autom. Doteraz sme stále šli do mierného kopčeka, ale to prevýšenie si takmer ani nevšimnete. Za rampou ma čakal menší šok, ktorý som nečakal.

Turiec - Kantorská dolina

Čo sa to tu stalo?

Toto som si veru nepamätal. Namiesto krásneho hustého lesa to je samá holina. A teraz chcem povedať, že v mojom videu na youtube, ktoré bolo ešte pred týmto článkom, som trošku predbiehal. Pre niektorých to vyznelo, že za to môžu tí, ktorí tu rúbu drevo. Po upozornení niektorých z vás (za čo vám veľmi pekne ďakujem) som zistil, že túto spúšť spôsobila veterná víchrica z roku 2014. Takže za tu devastáciu môže nakoniec sama príroda. Pohľad to bol strašný. Našťastie vďaka ľuďom, ktorí tu boli vysádzať stromy, tu možno raz bude opäť krásny les. Takže veľká vďaka všetkým, ktorí pomáhajú prírode sa opäť postaviť na nohy. Od tejto holiny sa posúvam ďalej do doliny. Prechádzam okolo ďalších dvoch chát, ktoré patria urbáru. Ich okolie je skutočne čarovné a raz by som takto mimo civilizácie chcel stráviť pár dní. Viete prečo? V celej Kantorskej doline som nemal ani len 1 paličku signálu.

Turiec - Kantorská dolina

A sme na konci Kantorskej doliny

A pomaličky som sa dostal až na koniec Kantorskej doliny. Na jej konci sa nachádza pamäťník SNP. Nachádzam sa v nadmorskej výške 766 m.n.m., takže som prekonal 264 metrov na trase približne 6 a pol kilometra. Veľmi príjemná prechádzka. Za pamätníkom sa nachádza krásna čistinka, kde si môžete na chvíľu oddýchnuť a taktiež sa tu nachádza bunker, ale ku nemu vedie menšia zachádzka. Odtiaľto môžete ďalej pokračovať po zelenej značke až na vrch Jarabiná (1313 m.n.m.), ale to už je dlhšia túra. Ja som sa na chvíľu zastavil a oddýchol si, aby koleno nedostalo úplne zabrať a rozhodol som sa vrátiť späť do auta.

Turiec - Kantorská dolina

Slovíčkom na záver

Krásna prechádzka. Bohužiaľ kvôli tej holine som mal veľmi nepríjemný pocit, že to bolo dielo ľudí. Keď som zistil, že to urobila príroda, tak sa mi uľavilo a som rád, že práve ľudia opäť pomáhajú prírode toto miesto zalesniť. Kantorská dolina ponúkne veľkú krásu. Pekný potôčik, ktorý celý čas zurčí je oku lahodiaci. 3 krásne horárne, ktoré sa tu nachádzajú sú taktiež pastvou pre oči. Na konci je krásna čistinka, na ktorej si môžete oddýchnuť. A takých pár poznatkov z tejto túry. Cesta meria približne 7 kilometrov, takže môže trvať viac ako hodinu. Veľa slnka na nej nečakajte. Hlavne v zime sa dobre oblečte. A pre koho je ideálna? Turisti, bežci, cyklisti, rodinky s kočíkom. Na korčule to asi nebude. Verím, že sa vám tento môj poznatok o Kantorskej doline páčil a nižšie prikladám video z tejto krásnej doliny. Rozhodli sme sa zmapovať ďalšie naše doliny.

Turiec - Kantorská dolina
Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne