Malofatranský Kľak – krásna jarná túra

Autor článku Brano Šimko

1. mája 2020

Len nedáno som dokončil projekt odbehnúť 100 kilometrov v našej krásnej turčianskej záhradke. Video z neho môžete nájsť na našom Youtube. Pre mňa osobne to bol najväčší bežecký výkon v mojom živote. Chcel som si dať pár dní kľud, aby si telo trošku oddýchlo. No to by nemohlo byť vonku tak nádherne. Preto sme sa rozhodli neleniť a opäť sme išli na naše krásne hory. Tentokrát sme si na túru zvolili náš Malofatranský Kľak. Vrch, ktorý má svoj špecifický tvar. Pohľady na jeho vrchol skutočne stoja za to. Začiatok nebol v Turci, ale to dúfam nikomu nebude vadiť. Začíname totižto vo Fačkovskom sedle. Na výber sme mali aj začiatok vo Vrícku, ale tentokrát sme nechceli túru s veľkým prevýšením.

Pár informácií o túre na Kľak

  • Nadmorská výška Kľak:1351 m.n.m
  • Nadmorská výška začiatok vo Fačkovskom sedle: 802 m.n.m.
  • Prevýšenie: 565 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 4,5 km
  • Pohorie: Malá Fatra
  • Po žltej značke
  • Výhodou sú krásne výhľady

Navštívene: apríl 2020

Kľak v Turčianskej záhradke

Začíname vo Fačkovsom sedle

Ako som už spomínal vyššie. Na výber ako sa dostať na vrch Kľak máte hneď niekoľko možností. Prístup je v podstate z každej svetovej strany. Zrejme najobľúbenejším východiskovým bodom je Fačkovské sedlo, z ktorého je výstup aj najrýchlejší. A práve túto trasu sme si dnes zvolili aj my. Trasa z Fačkovského sedla ide po žltej značke. Vystúpiť na Kľak však môžete aj z obce Fačkov, prípadne z obce Vrícko (tu túra začína v našom krásnom Turci). Ďalšou možnosťou je ísť z Čičmianskeho rázcestia taktiež po zelenej značke. Turisti, ktorí majú radi dlhé a celodenné túry môžu vyskúšať ísť hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry po červenej značke. 

Kľak v Turčianskej záhradke

Zaujímavosť pre vás

Krásny Kľacký vodopád – leží východne od Kľaku smerom na Vrícko po zelenej značke. Takže na trase z Fačkovského sedla ho nemáte šancu vidieť a musíte si zájsť pomerne ďaleko mimo trasy a treba rátať s väčším prevýšením.

Začíname pozvoľna

Z Fačkovského sedla je túra asi najprijateľnejšia. Teda zo všetkých spomenutých možností. Priamo vo Fačkovskom sedle parkujeme naše auto na veľkom parkovisku. Peniaze od nás nikto nepýtal, čiže usudzujeme že je bezplatné. Alebo sme mali len kusisko šťastia. Z parkoviska je pekný výhľad smerom na vrchol Kľaku. Ďalší krásný výhľad môžete nájsť aj z vrchu Zniev, o ktorom sme písali v inom článku. Na parkovisku sme nenašli veľa áut. Šli sme v strede týždňa. Mysleli sme si, že na tejto túre bude plno turistov, ale začiatok tomu moc nenasvedčoval. Ale pravdu sa dozviete až v nasledujúcich riadkov.

Kľak v Turčianskej záhradke

Po ceste na Kľak prechádzame všetkými terénmi

Trasa z Fačkovského sedla na Kľak vedie spočiatku cestičkou popri lúke. Odtiaľ uvidíte celé sedlo vrátane lyžiarskych vlekov a zjazdoviek. Na rázcestí sa ešte dozviete, že na vrchol to je ešte 1 hodina a 40 minút. Tentokrát je odhad takmer presný. Väčšina trasy vedie po lesnej cestičke. Cesta lesom je príjemná s neustálym stúpaním, ktoré nie je príliš extrémne. Stúpanie je najväčšie hneď pri vstupe do lesa a potom neskôr približne kilometer pred vrcholom. Zle sa chodilo jedine po klzkých kamienkoch. Každopádne od Revánskeho sedla, čo je lúka približne v polovici trasy bol už výstup bezproblémový. Musím ešte napísať jednu vec. Síce sa nachádzame v národnom parku a neviem presne aké sú v ňom pravidlá. Popri celej ceste sme nachádzali medvedí cesnak. Na niektorých miestach ho bol celý les. A tam, kde bol cesnak boli aj húfy ľudí, ktorí ho zbierali. Či je to povolené nechám na posúdenie iných (PS: my sme nezbierali….).

Kľak v Turčianskej záhradke
Kľak v Turčianskej záhradke

Krásna čerešnička na torte – to sú teda výhľady

Počas druhej polovice výšľapu už pôjdete po hrebeni, ktorý je zalesnený. Takže nemáme žiadny výhľad. Našli sme však jedno miesto, kde sa pomedzi stromy dalo vidieť na samotných Kľak. Les končí asi 10 minút pod vrcholom.  Odkiaľ sa začína najzáživnejšia časť celého výstupu, keďže doteraz sa šlo klasickou cestou lesom. K žltému značenému chodníku, ktorým sme sa vybrali z Fačkovského sedla, tesne pred vrcholom pribudne ešte zelená trasa, smerujúca z Vrícka. Postupne sa začne vynárať skalná stena samotného Kľaku. Už len chvíľku a zbadáme vrcholový dvojkríž a pomaly sa ocitnete na samotnom vrchole. Tu nás čaká nemilé prekvapenie. Na vrchole je plno ľudí a dostať sa ku krížu je veľký problém. Aspoň nachvíľu sa nám uvoľnil a tak ku nemu utekáme a robíme si vrcholovú fotečku. Zaujímavé je, odkiaľ sa tu všetci tí ľudia nabrali, keďže sme ich ani na parkovisku ani po ceste veľa nestretli. 

Kľak v Turčianskej záhradke

Vrchol Kľaku je plný ľudí

Vrchol Kľaku je prekvapivo rozľahlý, takže miesto pre všetkých týchto turistov tu nájdeme. Sadáme si na kameň neďaleko kríža a užívame si okolité výhľady. Skala Kľaku je zaujímavá aj tým, že je tvorená akoby niekoľkými terasovitými stupňami. Po chvíli začal fúkať silnejší vietor a tak sme sa rozhodli vrátiť späť do auta. Kľak predstavuje akýsi lokálny symbol tejto časti Slovenska, preto sa pri kríži občas zvyknú organizovať rôzne turistické stretnutia. Možno sme práve na takéto narazili. Netuíšm, pretože sme to ani neskúšali vyzvedať. Ale na vrchole boli všetky vekové kategórie, čo ma potešilo. Na ceste, ani na vrchole sme vôbec nenašli odpadky. Takže veľký palec hore, všetkým turistom. Takto by to malo byť. Čo si hore vynesiem, musím dokázať dole aj zniesť.

Kľak v Turčianskej záhradke

Slovíčkom na záver o túre na Malofatranský Kľak (1352 m.n.m.)

Naša túra na Kľak trvala približne 4 hodiny. Na vrchole sme sa trošku zdržali, ale nečakajte žiadnu rýchlovku. Kľak je obľúbený a hlavne veľmi pekný kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Kľak je poznať už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar v porovnaní s okolitými kopcami. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi. Na vrchole bol slušný počet turistov. Takže moc nerátajte s tým, že na tejto túre budete sami. Podľa toho, čo sme na túre videli, tak ju zvládnu všetky vekové kategórie. Od detí až po dôchodcov. Ja osobne som bol na Kľaku prvý krát. Trošku ma sklamala jediná vec. Dlhú dobu sme išli hustým lesom a nebolo vidieť takmer žiadne výhľady. Tento pocit počas túry mi vynahradili krásne výhľady na vrchole Kľaku. Navyše je tu krásny dvojkríž. Dostať sa k nemu je však umenie. Nakoniec to bola veľmi príjemná túra v krásnom prostredí za krásneho počasia. Odporúčame všetkým.

Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne