Autor článku Brano Šimko
1. mája 2020
Len nedáno som dokončil projekt odbehnúť 100 kilometrov v našej krásnej turčianskej záhradke. Video z neho môžete nájsť na našom Youtube. Pre mňa osobne to bol najväčší bežecký výkon v mojom živote. Chcel som si dať pár dní kľud, aby si telo trošku oddýchlo. No to by nemohlo byť vonku tak nádherne. Preto sme sa rozhodli neleniť a opäť sme išli na naše krásne hory. Tentokrát sme si na túru zvolili náš Malofatranský Kľak. Vrch, ktorý má svoj špecifický tvar. Pohľady na jeho vrchol skutočne stoja za to. Začiatok nebol v Turci, ale to dúfam nikomu nebude vadiť. Začíname totižto vo Fačkovskom sedle. Na výber sme mali aj začiatok vo Vrícku, ale tentokrát sme nechceli túru s veľkým prevýšením.
Pár informácií o túre na Kľak
- Nadmorská výška Kľak:1351 m.n.m
- Nadmorská výška začiatok vo Fačkovskom sedle: 802 m.n.m.
- Prevýšenie: 565 metrov
- Moja dĺžka túry: cca 4,5 km
- Pohorie: Malá Fatra
- Po žltej značke
- Výhodou sú krásne výhľady
Navštívene: apríl 2020
Začíname vo Fačkovsom sedle
Ako som už spomínal vyššie. Na výber ako sa dostať na vrch Kľak máte hneď niekoľko možností. Prístup je v podstate z každej svetovej strany. Zrejme najobľúbenejším východiskovým bodom je Fačkovské sedlo, z ktorého je výstup aj najrýchlejší. A práve túto trasu sme si dnes zvolili aj my. Trasa z Fačkovského sedla ide po žltej značke. Vystúpiť na Kľak však môžete aj z obce Fačkov, prípadne z obce Vrícko (tu túra začína v našom krásnom Turci). Ďalšou možnosťou je ísť z Čičmianskeho rázcestia taktiež po zelenej značke. Turisti, ktorí majú radi dlhé a celodenné túry môžu vyskúšať ísť hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry po červenej značke.
Zaujímavosť pre vás
Krásny Kľacký vodopád – leží východne od Kľaku smerom na Vrícko po zelenej značke. Takže na trase z Fačkovského sedla ho nemáte šancu vidieť a musíte si zájsť pomerne ďaleko mimo trasy a treba rátať s väčším prevýšením.
Začíname pozvoľna
Z Fačkovského sedla je túra asi najprijateľnejšia. Teda zo všetkých spomenutých možností. Priamo vo Fačkovskom sedle parkujeme naše auto na veľkom parkovisku. Peniaze od nás nikto nepýtal, čiže usudzujeme že je bezplatné. Alebo sme mali len kusisko šťastia. Z parkoviska je pekný výhľad smerom na vrchol Kľaku. Ďalší krásný výhľad môžete nájsť aj z vrchu Zniev, o ktorom sme písali v inom článku. Na parkovisku sme nenašli veľa áut. Šli sme v strede týždňa. Mysleli sme si, že na tejto túre bude plno turistov, ale začiatok tomu moc nenasvedčoval. Ale pravdu sa dozviete až v nasledujúcich riadkov.
Po ceste na Kľak prechádzame všetkými terénmi
Trasa z Fačkovského sedla na Kľak vedie spočiatku cestičkou popri lúke. Odtiaľ uvidíte celé sedlo vrátane lyžiarskych vlekov a zjazdoviek. Na rázcestí sa ešte dozviete, že na vrchol to je ešte 1 hodina a 40 minút. Tentokrát je odhad takmer presný. Väčšina trasy vedie po lesnej cestičke. Cesta lesom je príjemná s neustálym stúpaním, ktoré nie je príliš extrémne. Stúpanie je najväčšie hneď pri vstupe do lesa a potom neskôr približne kilometer pred vrcholom. Zle sa chodilo jedine po klzkých kamienkoch. Každopádne od Revánskeho sedla, čo je lúka približne v polovici trasy bol už výstup bezproblémový. Musím ešte napísať jednu vec. Síce sa nachádzame v národnom parku a neviem presne aké sú v ňom pravidlá. Popri celej ceste sme nachádzali medvedí cesnak. Na niektorých miestach ho bol celý les. A tam, kde bol cesnak boli aj húfy ľudí, ktorí ho zbierali. Či je to povolené nechám na posúdenie iných (PS: my sme nezbierali….).
Krásna čerešnička na torte – to sú teda výhľady
Počas druhej polovice výšľapu už pôjdete po hrebeni, ktorý je zalesnený. Takže nemáme žiadny výhľad. Našli sme však jedno miesto, kde sa pomedzi stromy dalo vidieť na samotných Kľak. Les končí asi 10 minút pod vrcholom. Odkiaľ sa začína najzáživnejšia časť celého výstupu, keďže doteraz sa šlo klasickou cestou lesom. K žltému značenému chodníku, ktorým sme sa vybrali z Fačkovského sedla, tesne pred vrcholom pribudne ešte zelená trasa, smerujúca z Vrícka. Postupne sa začne vynárať skalná stena samotného Kľaku. Už len chvíľku a zbadáme vrcholový dvojkríž a pomaly sa ocitnete na samotnom vrchole. Tu nás čaká nemilé prekvapenie. Na vrchole je plno ľudí a dostať sa ku krížu je veľký problém. Aspoň nachvíľu sa nám uvoľnil a tak ku nemu utekáme a robíme si vrcholovú fotečku. Zaujímavé je, odkiaľ sa tu všetci tí ľudia nabrali, keďže sme ich ani na parkovisku ani po ceste veľa nestretli.
Vrchol Kľaku je plný ľudí
Vrchol Kľaku je prekvapivo rozľahlý, takže miesto pre všetkých týchto turistov tu nájdeme. Sadáme si na kameň neďaleko kríža a užívame si okolité výhľady. Skala Kľaku je zaujímavá aj tým, že je tvorená akoby niekoľkými terasovitými stupňami. Po chvíli začal fúkať silnejší vietor a tak sme sa rozhodli vrátiť späť do auta. Kľak predstavuje akýsi lokálny symbol tejto časti Slovenska, preto sa pri kríži občas zvyknú organizovať rôzne turistické stretnutia. Možno sme práve na takéto narazili. Netuíšm, pretože sme to ani neskúšali vyzvedať. Ale na vrchole boli všetky vekové kategórie, čo ma potešilo. Na ceste, ani na vrchole sme vôbec nenašli odpadky. Takže veľký palec hore, všetkým turistom. Takto by to malo byť. Čo si hore vynesiem, musím dokázať dole aj zniesť.
Slovíčkom na záver o túre na Malofatranský Kľak (1352 m.n.m.)
Naša túra na Kľak trvala približne 4 hodiny. Na vrchole sme sa trošku zdržali, ale nečakajte žiadnu rýchlovku. Kľak je obľúbený a hlavne veľmi pekný kopec, ktorý sa majestátne týči nad Fačkovským sedlom. Kľak je poznať už z diaľky, keďže má veľmi špecifický tvar v porovnaní s okolitými kopcami. Tento nádherný kopec je známy najmä svojimi 360 stupňovými výhľadmi. Na vrchole bol slušný počet turistov. Takže moc nerátajte s tým, že na tejto túre budete sami. Podľa toho, čo sme na túre videli, tak ju zvládnu všetky vekové kategórie. Od detí až po dôchodcov. Ja osobne som bol na Kľaku prvý krát. Trošku ma sklamala jediná vec. Dlhú dobu sme išli hustým lesom a nebolo vidieť takmer žiadne výhľady. Tento pocit počas túry mi vynahradili krásne výhľady na vrchole Kľaku. Navyše je tu krásny dvojkríž. Dostať sa k nemu je však umenie. Nakoniec to bola veľmi príjemná túra v krásnom prostredí za krásneho počasia. Odporúčame všetkým.
Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Naše posledné články
Podarilo sa – vydávame kalendár a veci pod značkou Turčianskej záhradky
Ako sa náš projekt rozširoval vznikol nápad vytvoriť si vlastné veci, ktoré by náš projekt reprezentovali. A tak sa Veronika pustila do prípravy našeho loga pre stránku Turčianskej záhradky a rozhodli sme sa pripraviť pre našich fanúšikov šiltovky, tričká, mikiny a...
Podarilo sa – Turčianske lekárničky
V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...
Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose
Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať