Čo vidieť v Turci? Opýtali sme sa vás. Časť 1
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku Brano Šimko

28. mája 2020

Čo vidieť v Turci? Dlho som rozmýšľal ako poňať tento článok a dobre odpovedať na túto jednoduchú otázku. Najprv som myslel, že len sucho vypíšem tie pekné miesta, ktoré v Turci máme. Potom ma napadlo spraviť to úplne inak. Turiec je krásny a haniť ho tým, že by som tieto krásne miesta vyberal sám, som nechcel. Bolo by to príliš subjektívne. Rozhodol som sa osloviť 21 ľudí, ktorí majú k Turcu blízko. Verím, že spoločnými silami vyberieme pre vás to najkrajšie, čo v Turci máme. Už teraz chcem poďakovať každému, kto mi s týmto článkom pomáhal. Opäť raz sa ukázalo, že v Turci žijú skvelí ľudia. To je ten najväčší dar, ktorý tu máme. Fantastických ľudí. A hneď za tým je možnosť bývať v tak krásnom prostredí, akým je Turčianska záhradka. Bez ďalších rečičiek sa poďme pozrieť na 21 pekných miest, ktoré v Turci máme. Článok som rozdelil do dvoch častí, aby to nebolo na jedno čítanie priveľa. Druhú časť môžete nájsť v pokračovaní článku.

turčianska záhradka

Na úvod by som chcel ešte raz poďakovať všetkým, ktorí odpovedali na moju otázku. Som veľmi rád, akým spôsobom k tomu pristúpili a podelili sa s nami o tieto krásne miesta v našom Turci. Poďme sa teda pozrieť, ktoré miesta v Turci vám odporúčajú tí, ktorých som oslovil.

Ktoré miesto v Turci je pre teba najkrajšie a prečo?

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - cillomiro

Ahoj, to je veľmi ťažká otázka, keďže vybrať jedno miesto je pre mňa problém. Ale ak by som mal vybrať len jedno miesto, bude to asi pod Borišovom, schválne nepíšem Borišov, myslím skôr oblasť ako takú. Mám odtiaľ kopec krásnych spomienok, môžem tam ísť tisíckrát a vždy mám ten fajn pocit na duši aký nemám na žiadnom inom mieste v Turci. Proste Borišov je srdcovka.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - kristinajesenska

Vybrať si najobľúbenejšie miesto v Turci je pre mňa ťažké pretože to je môj domov a je priam nemožné vybrať si len jedno miesto . Keďže to musí byť jedno 😁. Bude to asi miesto, kde veľmi rada trávim čas a je mi tam príjemne . To miesto je v Necpaloch pri starom salaši, kde sa nachádza nádherná lipa, pri ktorej sa dá pozerať na ešte krajší západ slnka. Rada tam prídem a vychutnám si tu krásu 😍 a pri tom si aj oddýchnem . Je to veľmi krásne miesto, ale takých je v Turci mnoho!

Turčianska záhradka - Kostolište
Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - jlettrich2

Ktoré miesto v Turci je pre mňa najkrajšie a prečo? Ťažká otázka „Lebo toľko krásy niet v žiadnej krajine ako v našom Turci, v najkrajšej kotline!“ Nakoľko roky sa nedajú zastaviť, tak výšľapy prenechávam tým mladším a ja sa sústreďujem na tie ľahšie dostupné miesta. Patrí medzi ne hlavne zvlnená krajina v okolí Turčianskeho Jasena tzv. Turčianske Toskánsko, ktorá pri západe slnka hrá koncert tieňov a svetiel.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - holla_valerie

Na otázku, ktoré miesto v Turci je pre mňa najkrajšie a prečo, odpoviem vždy rovnako. Je to miesto na sútoku rieky Váh a Turiec v severnej časti Turčianskej kotliny. Miesto, kde som vyrástla. Pri rieke obklopená majestátnymi kopcami Malej Fatry v mestečku, kde cítim pocit bezpečia a domoviny. Tu, vo Vrútkach, moja duša spieva, usmieva sa na hory a namáča nohy v potôčikoch. Lesné chodníčky v okolí poznám naspamäť, v lete tancujem lúkami, kde sa chodím nabiť energiou. Na tomto mieste som sa naučila písať a čítať, dostala prvú pusu pod železničným mostom, naučila sa jazdiť na bicykli a spoznala samú seba. Na kúpalisku v srdci mesta som strávila väčšinu svojho detstva, puberty i dospievania, tu je moja druhá rodina. Vodnopólový klub Vrútok mi dal tak veľa zážitkov, skúseností a priateľov, že sa ani slovami nedá opísať ten krásny pocit vždy, keď na to pomyslím. Pomalý život, známe tváre a budovy mesta plné príbehov. Tu som šťastná, tu v Turčianskej záhradke mi je rozprávkovo. Vo svete je veľa krásnych miest, no len tu sa mi rozbúcha srdce pri pomyslení na tie všetky krásne spomienky, rodinu, kamarátov a pocit ničím nerušeného pokoja. Ďakujem.

turcianskazahradka-bela

Autor fotografie: jlettrich2

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - adamski

Bolo by odo mňa, ako rodeného Turčana, veľmi neúctivé a bezcitné, ak by som mal povedať jedno miesto, ktoré je pre mňa najkrajšie. Pokúsim sa o krátke zhrnutie. Vyšehrad je bránou z juhu, Kľačianska Magura zo Žiliny, Osnica z Oravy, Šíp z Liptova. Masív Veľkej Fatry nás spája s Nízkymi Tatrami, ale naj sú pre mňa lúky a polia Turca, ktoré maľoval aj majster Benka. Dnes už viem prečo. Keby som predsa len mal spomenúť jedno, či dve miesta, určite by som spomenul Pekárovú (bohužiaľ, alebo chvalabohu neznačkovaný chodník) a Havrania skala. Nie sú to notoricky známe miesta, no majú pre mňa značné čaro. Čo však požadujem za viac ako spomenúť krásne miesta Turca, je ich ochrana, úcta a pokora k nim.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - lenkadanovska

Pre mňa najkrajšie miesto u nás v Turci je Borišov. Je to určite hlavne preto, že som tu vyrastala. Chodili sme tam, už keď som bola malé decko😁. Je to taká srdcovka, stále sa tam rada vraciam, je tam naozaj krásne. Myslím, že každý kto toto miesto navštívil, neľutoval. Na Borišov býva aj beh, ktorý som absolvovala minulý rok a nie je to veru žiadna sranda😁. V septembri sa tam dokonca koná 0. ročník duatlonu, môžete sa prísť pozrieť, alebo zúčastniť 😊. Ja chodím na Borišov z obce Necpaly, keďže tu bývam, ale dá sa tam prísť z rôznych smerov. Záleží už na vás. Napríklad táto trasa môže byť krásny celodenný výlet zo Šturca na Kráľovú studňu, kde prejdete po hrebeni na vrch Krížna, Ostredok (ten je mimochodom najvyšší vo Veľkej Fatre), Ploskú a nakoniec Borišov. Je to celodenná turistika, ktorá trvá cca 9 hodín. Záleži od kondície a ako dlho sa zdržíte. Samozrejme si nezabudnite dať pivko na chate pod Borišovom, ktorú som zabudla spomenúť 😊

Turčianska záhradka - Lysec - výhľad na Ploskú
Turčianska záhradka -Čo vidieť v Turci - matejremenar

Určite Gaderská dolina, pretože to je vstup do Veľkej Fatry. Taktiež odtiaľ vedie trasa do jaskyne Mažarná a trasa podľa môjho názoru na najkrajšie kopce Veľkej Fatry, Ostrá a Tlstá. Dolina je tiež vhodná na korčule, čo je veľký plus.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - michaela_sadovka

V Turci je množstvo miest, ktoré sú krásne, ale Sklabinský hrad je miesto, ktoré si ma získalo od prvého momentu a nikdy ma neprestane baviť. Milujem prírodu a neznášam davy. Toto miesto dýcha históriou a aspoň na chvíľu sa v tomto uponáhľanom svete prenesiem do rozprávky. Hrad pôsobí čarovne, mám ho nafotený v každom ročnom období. Pri vstupe do hradu ma spomedzi vysokých gaštanov víta kráľovský výbor – stádo alpských kozičiek. Najviac sa teším pohľadom na malé, bezstarostne šantiace kozliatka. Rada si posedím na lavičke a kochám sa nádherným výhľadom na našu Veľkú a Malú Fatru. Započúvam sa do spevu vtákov a šumu listov, starosti postupne odlietajú a nastupuje pocit slobody a voľnosti. Rozmýšľam, ako to tu asi vyzeralo v dávnej minulosti. Do roku 1944 bol hrad ešte obývaný, potom čo ho vypálili hitlerovské vojská je však v ruinách. Zachovali sa však časti muriva, okná, klenby, časť komína a viac už neprezradím. Príďte preskúmať!

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - fatranec

Lysec domovina moja..Lysec je Veľkofatranský vrch ležiaci mimo hlavného Veľkofatranského magistrálneho hrebeňa. V turčianskej záhradke niet miesta, odkiaľ by Lysec nepútal pozornosť v každom ročnom období. Rozpoznateľný je podľa typických lúčnych úbočí, oku lahodiacimi krivkami, horskými lúkami a farebnou mozaikou lesov v jesennom období nás obdarúva pestrými farbami lístia. Krása, videná z vrcholu s prekrásnou panorámou, ponúka rozhľad na spriatelené chrbty Borišova, Ploskej, Rakytova, či najvyššieho vrcholu Veľkej Fatry Ostredku. Takisto na Krivánsku Malú Fatru aj Lučanskú časť Malej Fatry.

Ďaleké výhľady na Strážovské vrchy, končiare Choča, štítov Vysokých, Západných a Nízkych Tatier. Za dobrej viditeľnosti zdraví ďaleké vrcholy Lysej hory na Morave, či Babej hory na okraji slovensko-poľských hraníc. A celú Turčiansku záhradku mám ako na dlani. Lysec zažil mnoho zmien, od čias koscov a pastierov oviec. Pred niekoľkými rokmi ocenením zachovalých prírodných hodnôť Lysca bolo vyhlásenie Národnej prírodnej rezervácie na jeho strmých severných svahoch. Predmetom ochrany sú zachovalé biocenózy jedľovo-bukovo-smrekovej vegetácie. Oblasť je dôležitá, pretože slúži na vedecké, ale aj náučné a výchovné ciele.

Každý si potrebuje z času na čas vyčistiť hlavu a to nám poskytnú hory. Každú voľnú chvíľu sa snažím byť v horách a nasávať tú atmosféru, ktorú mi ponúkajú. Lysec je práve to miesto, keďže bývam pod ním. Mám to na vrchol len na skok. Je to náš symbol obce Belá-Dulice, ktorý ma nikdy neomrzí. Na vrchole som bol x-krát, ale je vždy rovnaký a vždy iný v každom ročnom období a v každom počasí. Veľmi rád som na vrchole, keď je spln mesiaca, alebo pri západe slnka. Sledovať tie úžasné farby ako nimi slnko maľuje. Toto ma napĺňa. Trochu histórie a počiatky výstupov na Lysec sa viažu na pôsobenie vrútockých turistov v Jasenskej doline.

Historicky prvý výstup v roku 1970, ktorým založili tradíciu organizovania Výstupu na Lysec. Dátum konania sa ustálil na 9. mája, ktorý bol navyše aj pamätným dňom Oslobodenia Československa. Starostlivosť o výstup časom prevzali zanietení turisti z našej obce, ležiacej v priateľskom nárúčí Lysca. V jednotlivých ročníkoch sa vystriedala pestrá paleta ľudí, nápadov i veselých chvíľ, o ktoré v srdečnej spoločnosti turistov nikdy nie je núdza. Tak to malo byť aj tento rok. Jubilejný 50. ročník. Bohužiaľ pandémia to nedovolila. PS: O rok sa vidíme tradične v druhú májovú nedeľu a zabávať sa budeme až do skorého rána.

Turčianska záhradka - Lysec - západ slnka na vrchole
Turčianska záhradka - Kam v Turci - michealakrausik

Jedno najkrajšie miesto asi nebudem vedieť vybrať. Podľa mňa majú všetky miesta svoje čaro a vlastne sú aj zakaždým iné, nikdy to nieje rovnaké. Pri každej zmene počasia alebo času to má inú atmosféru. Milujem všetky kopce v Turci a nemôžem povedať, že je nejaký najkrajší.

Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Na záver prvého článku by som napísal jedno miesto, ktoré je pre mňa srdcovou záležitosťou. Menej navštevované miesto a možno niekoho z vás inšpirujem ho navštíviť. Síce už od svojich 3 rokov bývame v Martine, no moje detstvo bolo poznačené jednou malou dedinkou v srdci Turca. Je ňou Jazernica. Tu som prežil celé svoje detstvo a vlastne takmer všetky pekné spomienky, ktoré z detstva mám, sa viažu k tejto dedinke. Spomínam, ako sme s chalanmi na lúke hrávali futbal, zápasili v snehu, či blate. Hrávali sa rôzne hry, ktoré by vás teraz už ani len nenapadli. Keď už sme boli starší a silnejší, tak sme si chceli postaviť svoju vlastnú skrýšu. A tak sme si našli pekný strom za dedinou. Keď už bunker stál, tak sme zistili, že sa nachádzame v chránenej oblasti a o pár dní na to nám náš bunker zrútili. Pri tomto bunkry sa nachádza krásne jazierko. To je krásne predovšetkým pri východe slnka, keď sa pomedzi stromy predierajú prvé lúče. Má to neskutočné čaro. Vždy keď idem ku jazierku, tak prechádzam okolo stromu, na ktorom sme mali bunker. Ešte stále na ňom môžete nájsť popribíjané klince. Táto malá chránená oblasť za Jazernicou je pre mňa osobne jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme. Možno aj vás inšpirujem, aby ste sa tam šli aspoň na chvíľku pozrieť a načerpať silu z toho pokoja, čo tu vládne.

turcianskazahradka-jazernica
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne