Čo vidieť v Turci? Časť druhá
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku Brano Šimko

8. júna 2020

Čo vidieť v Turci? Dlho som rozmýšľal ako poňať tento článok a dobre odpovedať na túto jednoduchú otázku. Najprv som myslel, že len sucho vypíšem tie pekné miesta, ktoré v Turci máme. Potom ma napadlo spraviť to úplne inak. Turiec je krásny a haniť ho tým, že by som tieto krásne miesta vyberal sám, som nechcel. Bolo by to príliš subjektívne. Rozhodol som sa osloviť 21 ľudí, ktorí majú k Turcu blízko. Verím, že spoločnými silami vyberieme pre vás to najkrajšie, čo v Turci máme. Už teraz chcem poďakovať každému, kto mi s týmto článkom pomáhal. Opäť raz sa ukázalo, že v Turci žijú skvelí ľudia. To je ten najväčší dar, ktorí tu máme. Fantastických ľudí. A hneď za tým je možnosť bývať v tak krásnom prostredí, akým je Turčianska záhradka. Bez ďalších rečičiek sa poďme pozrieť na 21 pekných miest, ktoré v Turci máme. Článok som rozdelil do dvoch častí, aby to nebolo na jedno čítanie priveľa. Toto je pokračovanie 1. časti, ktorú nájdete tu.

kejty113_fotografia

Fotografia od kejty113

Na úvod by som chcel ešte raz poďakovať všetkým, ktorí odpovedali na moju otázku. Som veľmi rád, akým spôsobom k tomu pristúpili a podelili sa s nami o tieto krásne miesta v našom Turci. Poďme sa teda pozrieť, ktoré miesta v Turci vám odporúčajú mnou oslovení respondenti.

Ktoré miesto v Turci je pre teba najkrajšie a prečo?

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - kejty113

Na Turci mám rada každé zákutie, kopček či lúku. Jedno miesto je pre mňa predsa len výnimočné – Ondrašovská skala. Pre mňa je toto najkrajšie miesto v Turci. Na túto skalu sa dostanete z dedinky Ondrašová. Hore to netrvá ani hodinu. Nevedie tu však žiadny oficiálny turistický chodník, preto je toto miesto tak krásne, lebo nie je veľmi navštevované. Prvý krát som tu zažila asi najkrajší východ slnka. Človek má výhľad zhora na všetky okolité dedinky, pokiaľ nie sú schované pod rannou inverziou. Oproti sa pýšia hrebene Veľkej Fatry a naľavo je vidieť časť Krivánskej Malej Fatry. Na vrchole skaly sa nachádza veľká drevená lavička, ktorá tomu všetkému dodá tu správnu atmosféru. Samozrejme som toto miesto navštívila viac krát a človek tu nájde útočisko aj pre meditáciu, či dobrú knižku.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - gl22xx

Ahoj. Nie som moc na toto. Lebo miest je veľa. Ale najviac mám rád ten kopček medzi Rakovom a Valentovou, hneď vedľa ranča . Sú tam úžasné výhľady keď zapadá slnko . Turiec sa tam vinie a keď sú pri vode kone. Je to parádny výhľad. Na jeseň hmly a v lete po búrke dúha 😃.

turčianska záhradka - Ferrata HZS
Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - lukasmatej

Moje najkrajšie miesto. V Turčianskej kotline je mnoho krásnych dolín, najznámejšia Gaderská je obľúbená pre svoju dostupnosť , krásnu flóru, zachovaný ekosystém, či mnohodruhovú faunu. Moje najkrajšie miesto je na vrchole Pekárová z ktorého je dokonalý výhľad práve na celú Gaderskú dolinu, spolu s najvyšším vrchom Veľkej Fatry , Ostredkom a priľahlými vrcholmi Krížna, Ploská či Tlstá. I keď cesta na vrchol nie je označená, trasu ktorá je náročná, nájde každý.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - michaela_krajanova

Dlho som rozmýšľala aké miesto si vyberiem, lebo je ich toľko, ktoré mi prirástli k srdcu ❤️.. Vždy si vyberám aj podľa ich histórie, zaujíma ma minulosť a z tohto dôvodu som navštívila Borišov (1509,5m n.m) a chatu pod Borišovom. Ako isto viete história existencie chaty na Borišove sa píše od roku 1936. Je to jediná chata v Turci, ktorá počas 2. svetovej vojny nebola vypálená a zásadné stavebné zmeny boli na chate urobené až v 50. rokoch. Samotný Borišov nám poskytuje nádherné scenérie, prekrásne kombinácie farieb najmä na jar a jeseň, kruhové výhľady a takú Ploskú máme z Borišova ako na dlani.

Výstup na Ostrú v Turčianskej záhradke
hloznyfilip

Čo vidieť v Turci!🙂 Som rodák z Martina a tak celkovo mi región Turiec prírastol k srdcu. Pri pohľade z hora je všetkým asi jasné, že jadrom celého Turca je kotlina, ktorá je tou najzreteľnejšou na celom Slovensku. Lem Veľkej a Malej Fatry dal podobu územiu, ktorému by sa len ťažko hľadala obdoba. Od historických pamiatok až po krásne prírodné scenérie, len ťažko sa mi vyberá niečo, čo je najlepšie, najkrajšie a čo tento región vystihuje. Spomeniem však mesto Martin. Okrem toho, že je to kultúrne centrum Slovákov, ponúka veľké množstvo múzeí. V prírode sa tu nachádza dokonca najväčšie na Slovensku. Národný cintorín či budova Matice sú jednoznačne povinnou zastávkou a na záver prechod námestím, kde budovy doslova dýchajú podpisom Deklarácie slovenského národa či Memoranda. Dalo by sa pokračovať. No z Martina by sa patrilo vybehnúť aj niekde na hory. V Turci je mnoho známych miest na turistiku, kde sa to turistami hemží sezónu za sezónou. Mne učaroval Kľak, no ten veľkofatranský. Menej známy, no najvyšší vrchol turčianskej vetvy Veľkej Fatry. Z vrcholu je úžasný výhľad na všetky svetové strany a je ľahko dostupný ako z Podhradia tak zo Sklabinského Podzámku. Turiec proste treba zažiť!

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci- drakmarr

Najkrajšie v Turci je jednoznačne v okolí Slovian a Kláštora pod Znievom♥. Už v škôlke sme sa pred obedom chodievali prechádzať zo Slovian do Kláštora popod horu. Nad Kláštorom je veľká lúka, ja ju volám Lazianske lúky, ale či sa tak volá aj naozaj, to neviem :). Je odtiaľ pekný výhľad na Zniev a na Kláštor. Čím ďalej to tam však začína byť frekventovanejšie, a preto mám ešte radšej prechádzku zo Slovian popod horu k bani nad Ležiachovom. Tu sa chodia prechádzať len miestni a väčšinou len cez víkend. Celý čas máte Tlstú, Ostrú a Drienok ako na dlani a za chrbtom Zniev. Keď prídete nad Ležiachov otvorí sa Vám výhľad na celú Veľkú Fatru a Malú Krivánsku Fatru. Za každej hodiny je tu krásne, ale pri západe slnka ešte krajšie ♥. Dá sa takto isto prejsť aj cez horu, ale to už sú veľmi tajné miesta ;).

drakmarr_fotografia znieva

Fotografia od drakmarr

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - tome_23

Ťažké bolo vybrať to správne miesto, ale nakoniec čo má vždy najviac očarilo prekvapilo a vždy som sa naň rad pozeral pri šlapaní na Maguru je vrch Suchý. Zažil som na ňom krásne chvíle či už keď sme šli hrebeňovku alebo len vybehli na západ slnka a je z neho krásny vyhlad, či už na Martin alebo Žilinu a to je moja srdcovka. ♥️ Je to ťažké vybrať keďže Turiec ja krásny na každú stranu

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - reb_rizma

Je veľmi ťažké vybrať jedno miesto. Snažím sa chodiť na také, kde je minimum ľudí. Takže svoje obľúbené asi nebudem zverejňovať. Napríklad jedna z krásnych ciest je z Martinských Holí na Veterné alebo na opačnú stranu na Minčol. Prečo? Lebo ideš stále po hrebeni Malej Fatry s nádherným výhľadom na všetky kopce naokolo. Cesta vedie pomedzi kosodrevinu a lúčky. Vidieť krásne na Malú Fatru a Veľkú Fatru, Tatry (pokiaľ je viditeľnosť) a samozrejme Turiec. Nevýhoda je, že tu neustále fúka.

Turčianska záhradka - Čo vidieť v Turci - ferencik_mato

Ahoj. Je nesmierne náročné vybrať len jedno miesto. Srdcových lokalít mám veľa. Vzhľadom k tomu, že som „posadnutý“ divokou prírodou, tak by som volil súvislé lesné komplexy od Tlstej až po Smrekov (takzvaná Padva), so zachovalými pralesmi a spústou divokých zvierat. 😉

Turiec - Kláštorské lúky

Fotografia od ferencik_mato

radka_fox

„Každý by si mal z času na čas nájsť chvíľu posedieť si v tichu a samote. Len vtedy sa nám odhalí niečo hlboké a pravdivé.“ Daphne Rose Kingma.

 

Nájsť v dnešnej dobe takéto miesto, kde človek nájde ticho a samotu je ťažké, pokiaľ sa bavíme o miestach, ktoré často a radi navštevujú turisti. Ja a môj verný parťák HugoPes Boss sme behavé stvorenia, teraz neviem kto viac 😀 Už dva roky sa spoločne túlame kade-tade horami -dolami. Pobehali sme spolu už toho veľa, niekedy mám pocit ,že sú miesta, kde sme už boli stokrát a ešte nás neomrzeli. Neviem, či je to zázrak, ale vo Veľkej Fatre ešte existujú také miesta, kde o samotu a ticho nebude
núdza. Jedno z nich je moje momentálne obľúbené. Objavila som ho len nedávno a dnes ho odhalím aj všetkým, ktorí si radi prečítajú, čo pekné sa dá vidieť v Turčianskej záhradke. Kam sa oplatí vyraziť si. Tým čarovným miestom sú dnes za mňa Čremošnianske lazy (789 mnm). Ide o nenáročný výletík alebo skôr prechádzku v okolí v  Turčianskych Teplíc. Lazy sa nachádzajú nad obcou Čremošné v Turčianskej záhradke vo Veľkej Fatre. Ľahko sa tam dá dostať po modrej turistickej značke lesoparkom Bôr z mesta Turčianske Teplice alebo žltej z dedinky Čremošné. Ľudia si sem často vybehnú aj autom, športovci na bicykli. Z lazov sa dá po žltej turistickej značke pokračovať až na Košarisko a odtiaľ na horský hotel Kráľova studňa.

Skoro na vrchole je známy televízor. Slangové pomenovanie lúčky, kde keď si sadnete, obraz máte dokonca lepší ako v telke :-P. Obľúbené miesto romantikov alebo tínedžerov s prenádherným výhľadom na Malú Fatru, pozorovanie západu slnka alebo inverzie je oku lahodiace a dušu uspokojujúce. Nehovorím o tom, že aj výhľad na nočné mesto má niečo do seba. Od televízora, vedie cestička ešte kúsok vyššie a to už sa dostávame k mojej momentálnej srdcovke. Mohutný košatý strom, na ktorom nejaký ľudomil zhotovil hojdačku, ktorá z kohokoľvek z nás na chvíľu spraví opäť dieťa, hojdajúce sa a pri tom pozorujúce rozľahlé lúky , lesy Veľkej Fatry, zavše nejaká srnka prebehne. Počuť len štebot vtákov, ruch lúčnych obyvateľov. To je to ticho a samota, ktoré nám vedia spraviť pokoj v duši a mier v srdci. Ako hovorím ja – čaro obyčajných vecí. Od hojdačky je to len na skok pozrieť sa na Husný vrch (775mnm). Všetko je to prechádzka lúkami. Ak máš chuť urobiť niečo pre seba, spraviť si pekné ráno alebo len tak sa ísť prejsť po nedeľnom obede, vrelo odporúčam. Zabavíš sa, možno si splníš denný limit na kroky a isto sa sem rád opäť vrátiš.

wewerka laska moja

Ja ťažké vybrať jedno miesto. Turčianska záhradka je z každej strany posiata krásnymi poliami, vrchmi, lesmi, lúkami. Mám veľa obľúbených miest, no jedno som si obľúbila obzvlášť. Sú to lúky nad Turčianskym Jasenom smerom do Jasenskej doliny. Je tam krásny výhľad na všetky strany a pri západe slnka hrá príroda skvelé divadlo svetla a tieňov. Najmä teraz pred letom, keď sa započúvate do prebúdzajúcej sa prírody, šumu listov a cvrlikania svrčkov, tak odtiaľ ani nebudete chcieť odísť. Krátka prechádzka alebo dlhší výlet až nad lúky nad Záborím môže byť skvelým spestrením dňa kedy na chvíľku odletíme od reality a vypneme. Verím, že každý z vás má svoje obľúbené miesto, veď je ich tu neúrekom.

turcianska zahradka - martinske hole v zime
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne