Adam Kmeť – Aké je to byť rancherom?
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

21. decembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať mladého ranchera a tanečníka Adama Kmeťa. Ten momentálne pôsobí na rodinnej farme v Dolnom Kalníku, kde sa stará o kone. Taktiež patrí do tanečnej skupiny Shakers Dance Family, ktorí reprezentujú Slovensko aj na zahraničných súťažiach. Mladý a inšpiratívny človek. Verím, že vás bude tento rozhovor baviť rovnako ako nás. Opäť ďalší šikovný Turčan.

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Mnohí ťa poznajú pod prezývkou Funky Ranchero de Kalník. Ako si k nej prišiel?

Prezývka Funky Ranchero de Kalník ku mne prišla prirodzene, rovnako, ako sú pre mňa prirodzenou súčasťou kone, farma, Funk a rancherský spôsob života. Táto prezývka vyjadruje moju podstatu bytia na Zemi.

Vyrastal si pri koňoch, bolo teda asi prirodzené že budeš súčasťou jazdeckého klubu. Stále sú pre teba rovnako veľkou vášňou?

Vyrastal som pri koňoch a farmárske prostredie bolo pre mňa prirodzené, avšak vzhľadom na ďaľšie aktivity, ktorým sa venujem, nebolo jasné, že sa budem venovať primárne jazdeckému klubu. Moje smerovanie podporilo najmä štúdium na vysokej škole v Nitre, kde som študoval odbor hipológia, chov koní a jazdectvo, čo vo mne potvrdilo túžbu venovať koňom čas a energiu. Moja vášeň ku koňom, rovnako ako aj ku životu, nie je pominuteľná, ale naopak narastá.

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Váš jazdecký klub v Kalníku má bohatú históriu, ktorá sa začala písať v roku 1989. Ako si spomínaš na svoje začiatky?

Je pravda, že jazdecký klub otec založil a prvé kone nakúpil v roku 1989. Medzi naše prvé zvieratá, na ktoré si určite mnohí, mladší aj starší, regionálni jazdci spomínajú, patrila kobyla Sendy a žrebce, plemená Welshpony, Cory, Katany a Brod. Tieto kone písali históriu nášho jazdeckého klubu rovnako tak, ako stáli na začiatku jazdeckej kariéry mnohých, dnes už úspešných jazdcov a vlastníkov koní. 
Na svoje vlastné jazdecké prvotiny si spomínam s úsmevom a radosťou. Spolu s bratom a kamarátmi sme sa prezlečení za kovbojov a indiánov naháňali na neosedlaných koňoch po kalnických lesoch, lúkach a hájoch. Neskôr sme túto idylku vymenili za kolbiská a skutočné športové výkony. 

Momentálne ste už šiesta generácia Kmeťovcov čo sa stará o kone. Je to stále také rodinné alebo vám pomáhajú aj ľudia mimo rodinu?

V minulosti sa naša rodina nevenovala iba chovu koní, ale zaoberala sa tiež poľnohospodárskou výrobou. Dnes už chováme iba kone, čo je mimoriadne technicky aj organizačne náročné, na čo by sme sami dvaja s otcom nestačili. Spolupracujeme s tímom ľudí, ktorí nám s chodom farmy a jazdeckého klubu pomáhajú. Ide o veterinára, podkováča, konského zubára, externých trénerov, krmovinára, servisného technika a o mnoho ľudí, ako našich študentov, ich rodičov, partnerov a prevádzky, s ktorými spolupracujeme. Týmto by som všetkým rád vyjadril vďačnosť.  

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Na internete ponúkate tzv. „Vodičák na koňa“. Ako sa dá taký vodičák získať?

Slovné spojenie “vodičák na koňa” v praxi predstavuje súhrn určitých vedomostí, schopností a zručností, ktoré absolvent získa počas absolvovania jazdeckého kurzu v našom klube. 

Môžme napríklad prísť pozrieť koníky len tak s deťmi, alebo ako sa k vám dostaneme?

Vzhľadom na režim, ktorý v jazdeckom klube vládne, sme vyčlenili čas pre “náhodných pocestných”  sobotu. Doobedia pravidelne prebieha jazdecký krúžok pre deti od 4-12 rokov, ktorý je vhodný pre začínajúcich jazdcov. Poobedia sú vyhradené pre návštevy. 

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Videli sme ťa teraz v predvianočnom období na námestí s kočom. Uvidíme ťa tak pravidelne? Je to krásne spestrenie.

Jazdy vianočným Martinom boli naplánované na každý víkend cez advent, od piatku do nedele, až do nového roka, ale samozrejme prihliadame na opatrenia a prispôsobujeme sa.

Prejdime aj k iným tvojim záujmom. Si skvelý tanečník. Zbieral si skúsenosti aj kadetade po svete. Ako to hodnotíš?

Je z môjho pohľadu dôležité, aby umelec mohol cestovať, spoznávať nové kultúry a zaujímavých ľudí, pracovať s nimi a inšpirovať sa. Podieľali sme sa na mnohých veľmi zaujímavých projektoch, ktoré ma rôznou mierou formovali do mojej dnešnej podoby, za čo som veľmi vďačný.

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Tancuješ sólo, aj s tvojou skupinou SHAKERS, účinkoval si v hudobných klipoch aj v tanečnom filme. Čo z toho ťa baví najviac?

Baví ma na tom práve tá rôznorodosť, práca v rozličných podmienkach, pestrosť podnetov, nutnosť improvizácie a tvorby. 

Spoluorganizuješ aj tanečný kemp v Jasenskej doline. Ako to všetko stíhaš? Tanec, tanečné kempy, tábory s koňmi, moderovanie streetových akcií a iné?

Všetky aktivity, ktorým sa venujem ma napĺňajú, nesmierne bavia a preto som ochotný ísť za hranice štandardného nasadenia. Projektom, na ktorých sa podieľam verím a som si vedomý toho, že potrebujú maximálne nasadenia. Žiadne z menovaných aktivít sa vzájomne nenarúšajú, práve naopak, dopĺňajú sa a prirodzene plynú. 

Nezabudni si prečítať aj článok o prvom roku našej Turčianske záhradky

Rozhovory s Turčanmi - Adam Kmeť

Aký máš vzťah k prírode? Chodievaš aj turistikovať tu v okolí? 

S prírodou som od malička spätý. Je mojou súčasťou, je vo mne a ja som v nej. Z prírody čerpám energiu, inšpiráciu a dobré vibrácie. 

Ak by si si mal vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Veľmi krásne spomienky sa mi viažu s mnohými miestami v Turci, ale špeciálne milujem výhľady nad Záborím, túru na Lysec alebo prechádzku Gaderskou dolinou. Krásnych miest je v Turci neúrekom.

Adam, ďakujeme pekne za rozhovor. Osobne si myslím, že si veľká inšpirácia pre mnohých mladých ľudí, ktorí sa chcú stať tanečníkmi a tých, ktorí sa chcú naučiť jazdiť na koňoch. Okrem toho je Adam človek s pozitívnym myslením a mnohí by sme si z neho mohli brať príklad. Adamovi držíme palce, aby si splnil ďalšie svoje sny a ciele.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne