Prvý rok fungovania projektu Turčianskej záhradky

Autor článku Brano Šimko

28. novembra 2020

Prvý rok Turčianskej záhradky

Čas beží príliš rýchlo. Je to neuveriteľné, ale presne 30. novembra 2019 sme uverejnili náš prvý článok na blogu Turčianska záhradka. Myšlienka založenia tohto blogu, s ktorou som sa pohrával asi 3 roky, dostala reálne kontúry. Dnes po roku písania článkov, tvorby videí a zdieľania vašich fotografií musím povedať, že to bolo skvelé rozhodnutie. Za rok sa nám stalo veľa dobrých vecí. Síce sa celý rok točil okolo vírusu, my sme si vďaka tomuto projektu našli čas uvedomiť si, čo je dôležité. Rodina, súdržnosť, ľudskosť, príroda a náš krásny región. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko sme za rok amatérskeho „blogovania a vlogovania“ stihli.

 Rozpačitý začiatok Turčianskej záhradky

Začiatok – nezačiatok, tak by sa to dalo nazvať. Neviem, či takto začínajú všetci, ale ja som sa poriadne hanbil. Kúpenie domény a štruktúru blogu som zvládol. Potom to prišlo. Po založení blogu by som mal napísať nejaký článok. Ten prvý (s neuveriteľným názvom a obsahom – Prečo blogovať o Turčianskej záhradke) som zvládol. Ale čo teraz. Prišlo rozhodnutie, že to budem robiť anonymne. Aby som si hanbu nerobil. A tak na blogu pomaličky pribúdali články. Fotky do článkov som vyberal tak, aby ma tam nebolo vidno. Po 3 mesiacoch som mal neuveriteľnú návštevnosť – seba samého. Čo som aj čakal, keď som to nikde nepropagoval, nezdieľal a robil anonymne. To sa mi podarilo. Mal som anonymný blog pre jedného čitateľa.

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Založenie Instagramového účtu

Keďže motivácia písania blogu, aby som si ho čítal len ja sám ma už nebavila, rozhodol som sa založiť Instagramový účet Turčianskej záhradky. Opäť anonymne (ako inak). Pamätám si s akým stresom som pridal prvý obrázok a začal som oslovovať ľudí, či by som mohol zdieľať ich fotky. Áno, zdieľať fotky iných ľudí o Turci. To je cieľom tohto účtu. Čuduj sa svete, malo to od začiatku veľký úspech. Ani raz za celý čas sa mi nestalo, že by ma niekto odmietol. Prvé veľké ďakujem všetkým, ktorí sú ochotní zdieľať svoje fotky. A tak sme sa veľmi rýchlo z 0 sledovateľov dostali na prvú 100vku, následne 500vku a za 3 mesiace už nás bolo 1000. Asi po mesiaci založenia Instagramu (asi 4 mesiacoch fungovania blogu) som sa priznal aj Veronike aký projekt tu vzniká. Len otvorila ústa. A potom prišla veľká podpora. Tú som strašne potreboval a okamžite som jej navrhol, či by mi s tým nechcela pomáhať. Samozrejme, že sme sa do toho pustili spoločne. Veľké ďakujem mojej polovičke za všetku tú podporu a pomoc, ktorú mi počas celého tohto prvého roku fungovania projektu Turčianskej záhradky dáva.

Založenie Youtube kanála

Musím povedať, že tvorba videí ma vždy nesmierne fascinovala. Lenže ako točiť videá, keď nemám techniku a žiadne skúsenosti. Vynahradil som to srdcom a chuťou (teda aspoň dúfam). Po polroku Youtube robím videá stále amatérsky, ale od srdca. Prvé video si pamätám ako dnes. Držal som asi 5 minút myšku na tlačítku „Nahrať video“. Po tomto momente je anonymita tohto blogu prezradená. Už sa nemôžeme skrývať za názov Turčianskej záhradky. Skutočne chcem, aby sa dostala von moja osoba? Nakoniec som to odklikol. Video ako som odbehol 100 kilometrov za týždeň po Turci. Pre mňa osobne malo veľký úspech. Vlastne som každú chvíľku kontroloval, či pribúdajú pozretia. Nakoniec sa o tom dozvedela aj regionálna televízia a dostali sme sa do telky. Už nebolo cesty späť a išli sme s pravdou von. Dnes už väčšina ľudí vie, kto stojí za projektom Turčianskej záhradky (a možno aj nie). Opäť veľké poďakovanie každému, kto si odklikne ODBER a rád si pozrie naše amatérske videá. Sľubujem, že spravíme všetko pre to, aby sme sa zlepšili a tie videá mali skutočne lepšiu kvalitu a výpovednú hodnotu.

Na rad prišiel Facebook

Zaujímavé, že sme od začiatku úplne ignorovali Facebook. Najväčšiu sociálnu sieť na svete. Dnes už tam náš účet pomaličky prekonáva aj ten Instagramový. A každý deň sa na sociálne siete pridávajú noví a noví sledovatelia. Za čo vám opäť všetkým veľmi pekne ďakujeme. A budeme veľmi radi, ak o nás dáte vedieť aj ostatným vašim priateľom a kamarátom.

Čo všetko sa nám už podarilo.

Ten dosah, ktorý sme za 1 rok stihli urobiť je neuveriteľný. Ani som nečakal, že za rok sa o nás dozvie toľko ľudí. Pre blog boli zlomové dva články, ktoré majú doteraz najväčšiu čitateľnosť. Sú to 2 články o tom, čo vidieť v Turci. Spolupracovali sme na nich s 20 Turčanmi, ktorí sa podelili o svoje výnimočné miesto. Veľký úspech majú aj rozhovory, ktoré si na starosť zobrala Veronika. Dnes už máme na stránke niekoľko zaujímavých rozhovorov s takými osobnosťami ako je Lucia Hrivnák Klocová, Michal Meško, Marek Geišberg, Martina Töröková, Jaroslav Markovič a doteraz možno menej známymi Adamom Žilákom alebo Zuzkou Ciranovou a inými. Všetkým ďakujem, že nám odpovedali na otázky a nechali nám nakuknúť do svojich životov. Práve tieto rozhovory nás veľmi bavia. Verím, že aj vás. Okrem toho pribudli desiatky článkov o našom krásnom Turci. O tipoch na túry, našich obciach a trošku sme pridali aj z histórie.

Sociálne siete sú pre nás alfa a omega tohto projektu. Je úžasné ako vaše fotografie dokážu zachytiť tú krásu nášho Turca. Väčšina z vás sú amatérski fotografi, ale tie vaše fotky znesú aj tie najprísnejšie kritéria. Sme veľmi radi, že práve náš účet môže tieto vaše fotografie zdieľať. Vždy máme dilemu, ktorú fotografiu vybrať na daný deň. Dnes už to číslo prekročilo 300 vašich fotografií a to nehovorím o stovkách vašich fotografií v príbehoch. Opäť veľké ĎAKUJEM, že nás zdieľate, likujete alebo označujete, či už cez @ alebo #turcianskazahradka. Vtedy vieme, že tento projekt dáva zmysel nie len nám, ale aj vám.

Youtube je zatiaľ iba v plienkach. Je to asi kvôli tomu, že nemám to správne oko a zatiaľ nevieme urobiť také video, ktoré by spĺňalo tie najprísnejšie kritéria. Na druhej strane pre nás má aj takáto amatérska úroveň veľký význam. Verím, že sa každým videom zlepšujeme. Možno sa nám raz podarí urobiť to WAU video, ktoré na náš kanál pritiahne viac sledovateľov. Paradoxne sociálna sieť, ktorá zaberá najviac času a prípravy má najhoršie výsledky. Aj napriek tomu si vážim každého jedného z vás, ktorý na naše video klikne, poprípade nám dá odber. Viem, že to nie je o číslach, ale vždy potešia. Dnes už máme na Youtube viacero videí z rôznych miest v Turci a možno aspoň niektoré ukážu krásne miesta, ktoré tu máme.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

 Tak aký bol rok Turčianskej záhradky

Vďaka vám bol skvelý. Po roku som veľmi rád, že sme sa do toho pustili. Na začiatku boli síce podpichovačky od kamarátov, kde mám kameru a prečo ich netočím. Dnes už to berú ako prirodzenú súčasť mňa a Veroniky. Vďaka vám vznikol akýsi WAU moment. Desiatky zdieľaní, stovky pozretí a tisícky likov sú len čísla. Najviac nás posúva vaša ochota a pomoc, ktorú nám dávate. Vždy nás poteší, keď si s vami môžeme aspoň pár slovíčok popísať. Verím, že raz (keď sa už bude dať) sa z mnohými z vás stretneme aj osobne. Máme  v pláne zorganizovať nejaké stretnutie, tak uvidíme, čo nám budúcnosť dovolí. Držme si spoločne palce a posúvajme tento projekt ďalej a ďalej.

A aká bude budúcnosť tohto projektu?

Verím, že to nebude len ročná záležitosť. Verím, že raz keď príde koniec si povieme, že to nebol stratený čas a malo to význam. Dnes máme ďalšie plány, kam sa posunúť. Tým prvým je, že chceme založiť Občianske združenie a tým možno aj vďaka projektom pomôcť Turcu. Aj keď vieme, že to bude náročné a nemáme s tým žiadne skúsenosti. Dnes už vieme, že nám niektorí z vás budú pomáhať s písaním článkov a som veľmi rád, že sme vám dali možnosť nielen zdieľať vaše krásne fotky, ale aj napísať prostredníctvom nášho blogu pár riadkov. Tak ako som začal s písaním článkov, tak dávame aj vám možnosť sa podieľať svojimi článkami na zlepšení tohto projektu. Rysujú sa nám ďalšie spolupráce a máme ďalšie a ďalšie plány. Verím, že každým takýmto malým momentom sa nám podarí ukázať, že Turiec je krásne miesto a možno si ho všetci Turčania budeme trošku viac vážiť. Žijeme na krásnom mieste.

Na záver by som chcel poďakovať Veronike, lebo bez nej by tento projekt nebol tam, kde je teraz. Jej podpora je neuveriteľná a bez nej by to nešlo. A opäť jedno ďakujem aj vám všetkým, ktorí ste sa dočítali až tu. Len vďaka vám je tento projekt tam, kde je. Ďakujem a verím, že spoločne spravíme tento projekt ešte krajším. A pomôcť nám môžete už dnes. Stačí, ak tento náš článok budete zdieľať, aby sa o našom projekte Turčianskej záhradky dozvedelo, čo najviac ľudí. To je pre nás skutočná odmena, ktorá sa nedá vyčísliť žiadnymi peniazmi.

Váš Braňo a Veronika z projektu Turčianskej záhradky 🙂

PS: Ak ste sa dočítali až na koniec článku a odpoveď na našu súťažnú otázku v texte nenašli, tak vám ju povieme. Boli to presne 4 mesiace, ktoré som Veronike tajil, že tento projekt vznikol.

ĎAKUJEME VÁM VŠETKÝM

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne