Zabudnutá Hadviga v pohorí Žiar
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

11. apríla 2022

Takmer zabudnutá dedinka alebo skôr osada. My sme o nej už veľa počuli a vždy sme sa tam chceli vybrať. A keďže nám počasie prichystalo pekný dník nezaváhali sme. Sadli sme do auta smerom na Slovenské Pravno. Tu sa v strede dedinky odbáča doprava smerom na malú obec Brieštie. Pri príchode do nej zabáčame doľava do malej uličky, ktorá nás zavedie ku futbalovému ihrisku. To je skutočne parádne a jeho sklon je taký, že by som nechcel behať do toho kopca. Auto nechávame tu.
turcianska zahradka - hadviga

Kde začať?

Náš začiatok je v Brieští. Malej obci pod kopcami pohoria Žiar. Sme tu prvý krát a vieme, že z Brieštia máme sledovať poľnú cestu. Tá je náhodou aj značenou cyklotrasou, ktorá spája Kláštor pod Znievom, Polerieku a Kaľamenovú s Turčianskymi Teplicami. Preto je táto cesta ideálna aj na bycikli. My sme dnes na pešo. Od futbalového ihriska mierimi kúsok do kopčeka a potom nás čaká dlhé klesanie až ku smerovníky cyklotrasy. Tou by sme pokračovali doľava do Teplíc, ale my sa vyberieme smerom doprava. Po pravej stane vidíme malý pristrešok.

turcianska zahradka - hadviga

Miesto, kde vám líšky dobrú noc dávajú

Od Brieštia prejdeme asi 2 kilometre a v dieľke pred nami vidíme prvé domy. O tom, že je to skutočná divočina svedčí aj to, že na nás z neďalekej lúky pozerá líška. Tú sme asi nebavili a keď sme sa ku nej približovali, tak vbehla do neďalekého lesíka. Prvé domčeky sú skutočne raritné. Všade dýcha história. Na prekvapenie tu však nájdeme aj úplne nové drevenice. Asi v polke osady je názov Hadviga a my vieme, že sme na správnom mieste. Pri tomto názve je aj malá informačná tabuľa a prameň s pitnou vodou. Pokračujeme ďalej vyššie dedinou. 

turcianska zahradka - hadviga

Hadviga je krásna

Po ceste sa dostaneme až ku dominante celej dedinky. Krásny kostolík a o kúsok vyššie sa nachádza aj malá drevená zvonica. Celý čas nestretneme živej duše. Chvíľku sme si pri zvonici odpočinuli a poobzerali sa. Je čas sa vrátiť späť. Mohli by sme pokračovať ešte o kúsok ďalej a dostať sa na lúky nad Hadvigou. Tie miesta dobre poznám z nášho putovania Korunou Turca. Pri tom ako sme sa vracali späť nám popred cestu prechádzalo niekoľko srniek. Krásny pohľad.

turcianska zahradka - hadviga

Kúsok histórie o Hadvige

Hadviga patrila na ostrov Haureland, ktorého jadro tvorila Kremnica a Nitrianske Pravno. Založili ho v 14. storočí nemeckí prisťahovalci, ktorí mali rozvíjať baníctvo a zúrodniť krajinu. Po čase začali tieto mestá prekvitať, a tak ich na svoje územie prizvali i turčianski šľachtici. Dali im zem, ktorú mali osídliť, rozviť. Na revanš im na istý čas odpustili dane. V prvej nemeckej kolonizácii vznikli Čremošné, Dolná a Horná Štubňa, Sklené, Kremnica založila Dolný a Horný Turček a na pravnianskom panstve vznikli v roku 1392 tri dediny – Jasenovo, Brieštie a Hadviga, dediny roľníkov a drevorubačov.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Kde v Turci sa dá bežkovať?

Kde v Turci sa dá bežkovať?

V Turčianskej záhradke sú ideálne prírodné podmienky pre bežecké lyžovanie. To je jedným z najzdravších športov vôbec. Bežkár pri ňom zapája rovnomerne celé telo a trávi čas na čerstvom vzduchu. Ak dobre nasneží, tak sa v našom regióne nachádzajú kilometre zasnežených...

Naše posledné články

Z Vrícka na Kľak

Z Vrícka na Kľak

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského...

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne