Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

25. augusta 2023

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší kľud. 😀 Dnes sme však spravili výnimku a po veľmi dlhej dobe sme sa s Nikou vybrali na jeden z najkrajších vrchov u nás v Turci a ním je Tlstá. Poďme si teda povedať, čo na tejto túre uvidíte a zažijete.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Jaskyňa Mažarna

Smerujeme na modrú turistickú značku. Tu už je ľudí menej a to hlavne z toho dôvodu, že sme sa dnes vybrali na túru až po obede. Zvyčajne to tak nerobíme, ale chceli sme využiť chvíľku, kým deti spia. Smerujeme k jednej z najznámejších jaskýň na Slovensku. Jaskyňa Mažárna. Má impozantnú vstupnú bránu dlhú takmer 130 m. Jaskyňa nie je zaujímavá len svojím tvarom, ale aj významnými archeologickými objavmi. Našli v nej pozostatky jaskynného medveďa a dôkaz, že jaskyňu osídlil človek v mladej dobe kamennej. Osobne som nikdy nebol hlbšie ako niekoľko pár metrov. Verím, že niekto z vás sa ju rozhodne prebádať za mňa.

turčianska záhradka - tlstá

Ach tie výhľady

Postupne sa začína dolina otvárať a nad vami uvidíte ďalšie skalné bralá. Rozhodne sa oplatí dvihnúť hlavu a kochať sa. Za jaskyňou prejdete na strmí úsek, ktorý vám spríjemňujú reťaze. Za nimi odporúčam zabočiť pár metrov doľava ku krásnemu stromu. Je z neho jeden z najkrajších výhľadov na túre. Vlastne na tom strome už asi ani nepoznám človeka, ktorí by sa nefotil. Prechádzame lesmi až sa nám otvára krásna Ostrá a vtedy vieme, že sme skoro na vrchole.

 

turčianska záhradka - tlstá

Pupok Turca

Nahor stále po modrej, postupne sa za vami ukáže aj hrebeň Veľkej Fatry. Túra ponúka celkovo netradičný pohľad aj na hlavný hrebeň – teda aspoň mne príde iný ako bežne. Rozľahlý vrchol Tlstej ponúka okrem výhľadov na oblasť Turca aj ideálne miesto na posedenie. Miesta je tu skutočne veľa a keď máte šťastie, tak sa vám v diaľke ukáže aj nejaký ten kamzík. 

turčianska záhradka - tlstá

A čo ďalej na Tlstej

V drvivej väčšine prípadov pokračujeme ďalej na Ostrú. Po hrebeni je to skutočne lahoda a máte 2 krásky Turca zvládnuté jednou túrou. Dnes však schádzame na Muráň a do Konského dola. Nechcela sa nám nejako vracať späť tou istou cestou a tak sme zvolili niečo iné. Túra je od tohto momentu akási monotónna. Len ubiehate metre dole a skutočne nemá to konca kraja. Už sme sa aj tešili na dobrú kofolu v penzióne v Gaderskej doline.

turčianska záhradka - tlstá
Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Naše posledné články

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne