Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

25. augusta 2023

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší kľud. 😀 Dnes sme však spravili výnimku a po veľmi dlhej dobe sme sa s Nikou vybrali na jeden z najkrajších vrchov u nás v Turci a ním je Tlstá. Poďme si teda povedať, čo na tejto túre uvidíte a zažijete.

Turcianska zahradka - Ostra a Tlsta

Jaskyňa Mažarna

Smerujeme na modrú turistickú značku. Tu už je ľudí menej a to hlavne z toho dôvodu, že sme sa dnes vybrali na túru až po obede. Zvyčajne to tak nerobíme, ale chceli sme využiť chvíľku, kým deti spia. Smerujeme k jednej z najznámejších jaskýň na Slovensku. Jaskyňa Mažárna. Má impozantnú vstupnú bránu dlhú takmer 130 m. Jaskyňa nie je zaujímavá len svojím tvarom, ale aj významnými archeologickými objavmi. Našli v nej pozostatky jaskynného medveďa a dôkaz, že jaskyňu osídlil človek v mladej dobe kamennej. Osobne som nikdy nebol hlbšie ako niekoľko pár metrov. Verím, že niekto z vás sa ju rozhodne prebádať za mňa.

turčianska záhradka - tlstá

Ach tie výhľady

Postupne sa začína dolina otvárať a nad vami uvidíte ďalšie skalné bralá. Rozhodne sa oplatí dvihnúť hlavu a kochať sa. Za jaskyňou prejdete na strmí úsek, ktorý vám spríjemňujú reťaze. Za nimi odporúčam zabočiť pár metrov doľava ku krásnemu stromu. Je z neho jeden z najkrajších výhľadov na túre. Vlastne na tom strome už asi ani nepoznám človeka, ktorí by sa nefotil. Prechádzame lesmi až sa nám otvára krásna Ostrá a vtedy vieme, že sme skoro na vrchole.

 

turčianska záhradka - tlstá

Pupok Turca

Nahor stále po modrej, postupne sa za vami ukáže aj hrebeň Veľkej Fatry. Túra ponúka celkovo netradičný pohľad aj na hlavný hrebeň – teda aspoň mne príde iný ako bežne. Rozľahlý vrchol Tlstej ponúka okrem výhľadov na oblasť Turca aj ideálne miesto na posedenie. Miesta je tu skutočne veľa a keď máte šťastie, tak sa vám v diaľke ukáže aj nejaký ten kamzík. 

turčianska záhradka - tlstá

A čo ďalej na Tlstej

V drvivej väčšine prípadov pokračujeme ďalej na Ostrú. Po hrebeni je to skutočne lahoda a máte 2 krásky Turca zvládnuté jednou túrou. Dnes však schádzame na Muráň a do Konského dola. Nechcela sa nám nejako vracať späť tou istou cestou a tak sme zvolili niečo iné. Túra je od tohto momentu akási monotónna. Len ubiehate metre dole a skutočne nemá to konca kraja. Už sme sa aj tešili na dobrú kofolu v penzióne v Gaderskej doline.

turčianska záhradka - tlstá
Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Naše posledné články

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne