Prekvapivá návšteva v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine

Autor článku Brano Šimko

1. februára 2020

Návšteva Múzea Andreja Kmeťa v Martine bola pre nás príjemným prekvapením. Naposledy som ho navštívil na základnej škole v rámci koncoročných výletov. Musím povedať, že od tej doby už prešiel nejaký ten rôčik a ako som sa menil ja, tak sa zmenilo aj toto múzeum. Síce budova ostala rovnaká, ale v jej vnútri nájdeme niekoľko príjemných prekvapení.

Akonáhle sme vstúpili do budovy, tak sme ostali v šoku. Krásne, čisté a hlavne moderné priestory. Jedna miestnosť bola krajšia ako druhá. Expozícia v tomto múzeu nám vyrazila dych.  Poďme sa teda spoločne pozrieť, čo všetko sa v Slovenskom národnom múzeu A. Kmeťa nachádza.

Pár informácií o SNM - Múzeu A. Kmeťa

 • Adresa: Andreja Kmeťa 22, Martin
 • www: www.snm.sk
 • Otváracie hodiny:
  • Pondelok – zatvorené
  • Utorok – Piatok: 9:00 – 17:00
  • Sobota – Nedeľa: 10:00 – 18:00
 • Vstupné:
  • Do 6 rokov – zadarmo
  • 6 – 15 rokov – 2 €
  • Dospelí – 4 €
  • Dôchodcovia – 2 €
 • Vždy prvá nedeľa v mesiaci zadarmo
Budova múzea A. Kmeťa - Slovenské národné múzeum

Kde sa Múzeum Andreja Kmeťa nachádza a prečo ho navštíviť

Múzeum A. Kmeťa sa nachádza v centre mesta Martin na ulici A. Kmeťa 20. Hneď oproti budove múzea sa nachádza martinská pošta, len niekoľko metrov obďaleč je taktiež zástavka MHD. Približne 5 minút chôdze nájdete aj vlakovú stanicu v Martine a opačným smerom ste len niekoľko metrov v centre mesta.

Múzeum sa špecializuje na výskum neživej a živej prírody Turca, čoho výsledkom je realizácia expozície Príroda Turca, kde sa návštevník dozvie podrobnosti o jednotlivých zložkách prírody. Daná expozícia predstavuje jeden z najkomplexnejších pohľadov v rámci expozičnej činnosti na strednom a severnom Slovensku. Okrem množstva iných zvierat, rastlín a skamenelín je vystavený aj osobný stôl Andreja Kmeťa.

TIP pre vás

Navštívte Múzeum A. Kmeťa počas prvej nedele v mesiaci a svoje vstupné budeme mať zadarmo. Táto informácia nás príjemne prekvapila. Prvá nedeľa v mesiaci, počas ktorej je mnoho múzeí, galérií, hradov či zámkov otvorených zadarmo. 

Expozícia v múzeu A. Kmeťa – Príroda Turca

Expozícia Príroda Turca je delená na dva celky. Prvá časť expozície, venovaná neživej prírode, prezentuje jednotlivé obdobia geologického vývoja regiónu Turiec a priľahlých pohorí formou rekonštrukcie prostredia vrátane ukážok hornín, minerálov a skamenelín. Druhá časť expozície je venovaná živej prírode. Príslušné rastlinné a živočíšne druhy sú inštalované do diorám, ktoré predstavujú prostredia jednotlivých biotopov. Tieto exponáty dopĺňajú vitríny s exponátmi stavovcov, bezstavovcov, húb a herbárové položky rastlínZákladné, ako aj špecifické ekologické väzby v biotopoch sú prezentované pomocou grafických schém a diagramov. Nechýba ani zvuková vložka. Stačí udrieť na určené miesta pri vitrínach a budete počuť rôzne zvuky našej prírody.

Okrem toho toto múzeum ponúka aj ďalšie expozície

Krásy turčianskej záhradky – jej obyvateľov z rastlinnej i živočíšnej ríše, no aj prostredie a podmienky, ktoré ich ovplyvňujú. Na jednom mieste sa môžete „prejsť“ po viac ako 1000 nadmorských metroch, do ktorých stúpa Turiec. Po dvoch rokoch od začiatku príprav otvára Slovenské národné múzeum v Martine-Múzeum Andreja Kmeťa dokorán svoje brány s úplne novými expozíciami. Príroda Turca a Kmetianum. Expozícia Kmetianum približuje dejiny Muzeálnej slovenskej spoločnosti, vďaka ktorej vzniklo Slovenské národné múzeum, a to predovšetkým prostredníctvom toho najcennejšieho a múzeu najvlastnejšieho – zbierkového predmetu a taktiež 120 ročnú históriu Slovenského národného múzea, ale aj príbehy osobností, ktoré ho formovali. Expozície sú situované predovšetkým na prízemí, ktoré v rokoch 2012 – 2013 prešiel celkovou rekonštrukciou a modernizáciou.

Prvé a druhé poschodie

Prvá budova Slovenského národného múzea, v ktorej sa začali písať dejiny tejto významnej celonárodnej fondovej inštitúcie, bola postavená v Martine z iniciatívy Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Základný kameň bol slávnostne položený 8. augusta 1906 za prítomnosti prvého predsedu MSS Andreja Kmeťa. Stavba bola realizovaná firmou Hlavaj – Palkovič – Uličný podľa návrhu architekta Milana Michala Harminca. Finančne ju kryla Muzeálna slovenská spoločnosť, pričom takmer polovicu nákladov získala národnou zbierkou. Po ukončení stavby (1907) tu boli v roku 1908 na ploche 780 m2 verejnosti sprístupnené prvé celonárodné historické, archeologické, numizmatické, paleontologické, mineralogické, botanické a zoologické expozície, vrátane rozsiahlej obrazárne a knižnice.

Dejiny a poslanie Slovenského národného múzea prostredníctvom toho najcennejšieho a múzeu najvlastnejšieho – zbierkového predmetu – približuje expozícia Kmetianum. Reprezentatívny výber zo všetkých vedných odborov, ktorý predstavuje klenotnicu zbierkového fondu, rozpráva viac ako stodvadsaťročnú históriu Slovenského národného múzea, ale aj príbehy osobností, ktoré ho formovali.

Na pamiatku najvýznamnejšej z nich, zakladateľa a prvého predsedu Muzeálnej slovenskej spoločnosti Andreja Kmeťa sa už v 30. rokoch 20. storočia mala zrodiť podľa neho pomenovaná prírodovedná expozícia. Čiastočným naplnením tejto myšlienky sa však stala až pôvodná prírodovedná expozícia Príroda Turca (1979) a expozícia Kmetianum (1998) v Múzeu A. Kmeťa. Tieto snahy sa konečne naplnili v nových expozíciách sprístupnených v roku 2017.

Zdroj: https://www.snm.sk/?muzeum-andreja-kmeta-historia-muzea

Pár slov o našej návšteve v tomto krásnom múzeu

Už na začiatku tohto príspevku som písal, že návšteva tohto múzea bola pre nás veľkým prekvapením. Čakal som, že  celé múzeum obehneme za pár minút, no nebolo tomu tak. Skutočne sme mali, na čo pozerať. Keďže sme využili „akciu“ prvej nedele v mesiaci, tak sme mali naše vstupy zadarmo. Neviem, či sa tým chváliť. Už od prvej minúty som vedel, že to bude zaujímavá návšteva. Na začiatku sme si naše bundy odložili do skriniek, na ktorých boli nakreslené rôzne obrázky našej  krásnej prírody. Vybrali sme si „smrekovú“ skrinku a pokračovali ďalej do múzea.

Najprv sme navštívili spodné poschodia, kde sa nachádzali rôzne expozície, či už izba A. Kmeťa alebo rôzne figuríny zvierat, ktoré sa v Turci nachádzajú. Našli sme tu vydry, ryby, vtáky, medvede, srnky a mnohé iné. Neskutočný náklad rôznych typov zvierat očarili predovšetkým našu malú dcérku, ktorá sa na tieto exponáty nevedela vynadívať. Kvitujeme aj možnosť autentických zvukov. Aj keď bolo potrebné riadne trieskať do vitrínok, čo sme pochopili až po pár úderoch ďalších návštevníkov, ktorí v múzeu vôbec nebolo málo. Na spodnom poschodí nájdete aj malý kútik pre deti, v ktorom si môžu spríjemniť túto návštevu. Predovšetkým jemná srsť líšky bola zaujímavým zážitkom.

Na vrchom poschodí nájdete pre mňa osobne menej zaujímavé expozície, ale taktiež stoja za to pozretie. Ak by som mal hodnotiť túto návštevu, tak jej dám 10 z 10 a verím, že sa to tohto krásneho múzea opäť vrátime.

Budova múzea A. Kmeťa - Slovenské národné múzeum
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne