Navštívili sme prerobenú Chatu pod Chlebom

Autor článku Brano Šimko

15. marca 2022

Posledné dni bolo vonku úplne ukážkové zimné počasie. Ráno sa zobudíte a na oblohe nie je ani obláčik. Ráno sme si vymysleli, že pôjdeme na Chatu pod Chlebom. Odkedy ju prerobili a otvorili, tak sme na nej neboli a je čas to zmeniť.
turcianska zahradka - chleb

Začiatok na Zajacovej

Asi najviac ľudí chodí na Chleb práve z Trusalovej, respektíve Zajacovej. Keďže je zima a môj nízky Hyundai by tam hore nikdy nevyšiel požičiavame si Sportage. Aj v ňom to bolo sranda. Vyjazdené koľaje a aj napriek vyššiemu autu šucháme spodok. Po ceste berieme stopára. No ďalej ako po minomet sme sa nedostali. Boli sme tu prvý, ale zachvíľku prichádzali ďalšia autá. Dnes väčšinou skialpinisti. Zamierili sme po ceste a po pár metroch sa napájate na značku smerom na Chleb. Asi 10 minút a sme na Zajacovej. Ani tu nie je žiadne auto. Väčšina v zime má problém na neupravenej ceste.

turcianska zahradka - chleb

Ach ten Generál….

Tajne som dúfal, že cesta zo Zajacovej bude prešľahaná. Opak bol pravdou, keďže pred 2 dňami napadol sneh a veľa ľudí tu neprešlo. Takže väčšinu času si šliapeme stopu. Krása, keď máme plný ruksak a Veronika nesiem malú Zoe. Prešľapali sme si to až na Generál. Tam už je iný problém. Celý Generál je zlyžovaný a miesta, kde sa vám zdajú pevné vám prepadne noha do snehu. Žiadna zábava. Malá sa nám zobudila a trošku začala špekulovať. Takže zmena a šup na môj hrudník. Pár pesníčiek a už spinká. Čaro horského vzduchu.

turcianska zahradka - chleb

To sme už na chate?

Ani sme sa nenazdali a sme na chate. Celkom rýchlovka dnes. Krásne počasie využilo množstvo skialpinistov a na moje prekvapenie funguje aj vlek pri chate. Takže palec hore. Už zďaleka je vidno, že chata prešla poriadnou rekonštrukciou. No väčšie prekvapenie je vnútri. Tam je skutočne krásna. Usmiata obsluha nás víta a nevadí jej ani moje natáčanie. Dokonca sme dostali aj priepustku pre malého trhača, ale to nikomu nehovorte.

turcianska zahradka - chleb

Pár slov na záver o Chate pod Chlebom

Jednoducho je to zlepšenie o 100 percent. Minimálne. Ubytovacia časť je krásna, svetelná a nová. Trošku ma odrádza, že je to tam všetko na hromade, ale toto je horská chata a nie wellness hotel. Ďalšie plus je, že sa zvýšila kapacita v dolnej časti. Ale povedzme si pravdu, aj tak všetci sedávame vonku a užívame si slniečko. Nám tento výlet vyšiel na jednotku z hviezdičkou. Úplne ukážkové počasie, krásne dlhé výhľady až do Tatier, dobré jedlo a príjemná spoločnosť. Radosť chodiť do hôr. Užívajte si hory a nezabudnite sa na chate zastaviť.

turcianska zahradka - chleb
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne