Marek Geišberg: „Najlepšie sa cítim práve v Turci.“
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

15. septembra 2020

Rubrika „Rozhovory s úspešnými Turčanmi“ nám dnes priniesla možnosť vyspovedať jedného z najlepších hercov, ktorí pôsobia v Slovenskom komornom divadle v Martine. Marek Geišberg okrem toho hral v niekoľkých slovenských filmoch a seriáloch, vďaka ktorým ho poznajú diváci po celom Slovensku. Nejedná sa o rodáka z nášho Turca, ale už dlhodobo s rodinou v Turci žije a kariérne pôsobí. V roku 2008 bol nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon Dosky 2008 za postavu Eda v Tangu SKD. Vo voľnom čase sa venuje spevu a svojej rodine. Veľa rozhovorov nedáva, a preto sme veľmi radi, že nám na tých našich pár otázok odpovedal. Ešte raz ďakujeme pekne Marek a sme radi, že ste aj našim čitateľom nechali nakuknúť do svojho súkromia.

MarekGeisberg - Turiec

Prečo práve herectvo? Strednú školu ste študovali s úplne iným zameraním.

Študoval som Strednú záhradnícku školu v Piešťanoch. Otec mal podmienku, že musím vyštudovať strednú školu, ktorá nebude umeleckého zamerania. Po neúspešnom pokuse dostať sa na gymnázium som sa rozhodol ísť na záhradnícku školu. Bola to perfektná škola a mám odtiaľ veľmi veľa zážitkov, ktoré ešte posilnili môj vzťah k prírode. Dnes už neexistuje, o tento odbor už nie je veľký záujem. Škoda.

Aké boli vaše začiatky s herectvom? Pochádzate z hereckej rodiny, bola to u Vás jasná voľba, že pôjdete na VŠMU?

Ako chlapec som navštevoval dramatický krúžok v Trnave pod vedením skvelej dámy p.Benešovej. Mal som príležitosť vyskúšať si aj prácu pred kamerou. Odmalička som sa pohyboval v umeleckom prostredí, výber VŠMU bol v podstate veľmi prirodzený. Môj brat študoval na tejto škole dramaturgiu, ja som teda skúsil herectvo a vyšlo to.

MarekGeisberg - Turiec

Lákali Vás aj iné profesie?

Vtedy veľmi nie, chcel som ísť umeleckou dráhou, ale s odstupom času som zistil, že by som mohol robiť aj niečo iné – čokoľvek, čo je spojené s prírodou.Veľmi sa mi páči predstava mať vlastný statok – farmu,  byť jednoducho sebestačný. Viem, že je to namáhavé, ale taký život by sa mi tiež páčil. Môj dobrý kamarát začal chovať kone, venuje sa jazdectvu a lekciám pre začiatočníkov, pripravuje mladých študentov herectva, aby boli schopní jazdiť na koni. Vo výbave herca veľmi podstatná vec. Práca s koňmi musí byť krásna

V detstve ste bývali kadetade po Slovensku, kde sa Vám páčilo najviac?

Narodil som sa v Rimavskej Sobote, bývali sme v Prešove, potom pár rokov v Martine na Ľadovni, neskôr v Trnave a najviac času som strávil vo Vlčkovciach pri spomínanej Trnave. Po škole som dostal ponuku do Slovenského komorného divadla v Martine, kde som doteraz. Aj keď mám západné Slovensko celkom rád, najlepšie sa cítim tu – v Turci. Tu sú krásne kopce, ihličnaté lesy, divoká príroda a na západe nekonečné  polia, rovina a agátové háje. Má to samozrejme svoje čaro, ale Turiec je Turiec. Je tu aj lepší chlieb..

MarekGeisberg - Turiec

V Slovenskom komornom divadle v Martine máte stály angažmán, nemenili by ste za iné, väčšie mesto na Slovensku?

Nie. V našom divadle sa cítim od začiatku dobre a nemenil by som. Mal som ponuku odísť do Bratislavy, ale odmietol som. Zvykol som si tu, mojej žene Lucii, ktorá je z východu sa tu tiež páči, naši synovia sú tu spokojní. Prečo opúšťať niečo, čo vám vyhovuje?

Účinkovali ste vo viacerých filmoch, seriáloch, hráte v divadle… Čo Vás baví viac?

Každá z týchto prác má svoje čaro. Stáť pred kamerou a stáť na javisku je neporovnateľný rozdiel. Film je napríklad náročnejší, ako seriál. Pri filme je kladený dôraz na detail, veľa veciam sa venuje viac času a pozornosti. Ak hovoríme o dennom seriály, je to väčšinou opačne a tak to vidieť aj na výsledku. Nie je to samozrejme pravidlo. Mal som príležitosť točiť aj zaujímavé seriály, stretol veľmi veľa zaujímavých a šikovných ľudí. Keď je ponuka, vždy sa ju snažím využiť, ak to moje časové možnosti dovolia. Popravde – nie je zase tak veľmi z čoho vyberať. Ale do komerčných bulvárnych programov typu Milujem Slovensko a podobne by som určite nešiel. Záleží od vkusu, každému sa páči niečo iné.

MarekGeisberg - Turiec

Ste aj výborný hudobník. Spolu s bratom ste mali niekoľko koncertov. Máte popri herectve dosť času aj na hudbu?

Mohlo by sa zdať, že popri divadle, nahrávaní audiokníh a sem-tam nejakom točení sa to nedá stíhať, ale ak sa dohodneme včas, nájde sa aj večer pre koncert. To ma baví asi najviac. Začal som hrávať s bratom ešte keď koncertoval iba s ockom. Teraz koncertujeme spolu s Dankom Špinerom a dychovou kapelou Balkansambel zo Žiliny, predtým sme hrávali s Katkou Koščovou, niekedy hráme len sami dvaja. To je pre mňa tá najlepšia psychohygiena. Na každý koncert sa vždy veľmi teším. Keby som mohol koncertovať častejšie, bolo by to fajn. Ale teraz nastala opäť situácia, ktorá kultúre veľmi nepraje a tak sa muselo veľa koncertov zrušiť. Tak to je.

S manželkou, tiež herečkou, ste mali exotickú svadbu, poviete nám o nej?

Zobrali sme sa na slovenskom veľvyslanectve v Soule, v Južnej Kórei. Boli sme tam na zájazde a pri tej príležitosti sme tam absolvovali krátky, veľmi pekný obrad. Oddával nás (vtedy veľvyslanec) pán Bella, tiež Martinčan. Bol to krásny zážitok.

MarekGeisberg - Turiec

Prejavujú sa aj u Vašich detí herecké sklony?

Tak ako som ja hýbal v divadelnom prostredí, tak to majú aj naši synovia. Vedia, čo robím ja, aj moja Lucka. Vnímajú to pozorne, ale ešte si neuvedomujú, čo za tým všetkým je. Starší syn Marek chce byť tiež herec, ale pravdupovediac by som bol radšej, keby sa živil niečím iným. Ak však bude chcieť ísť podobnou cestou, brániť mu nebudem. Jedno viem naisto – nebude to mať ľahké. Matúško je ešte malý chlapec, ktovie, čím chce byť a čím naozaj bude.

Máte čas aj na prechádzky v našej krásnej prírode?

Vždy, keď máme čas ideme do prírody. Niekedy len niekde blízko do lesa, inokedy na poriadnu túru. Sme vášniví hubári. Ja som mal dnes generálku, ale Lucka bola s chlapcami na Holiach. Po premiére ideme na huby, to je jasné. Keď čas dovolí, ideme na chalupu na Kysuce, alebo na Bošácu. Veľmi rád chodím za kamarátom do Podhorian, neďaleko Nitry. Môj brat Martin  zase býva s rodinou v Novej Bani – neskutočný kraj. Cez letné prázdniny chodievame pravidelne k Luckinej sestre na východ, až k Ukrajinským hraniciam. Voľný čas u nás znamená čas strávený v prírode.

MarekGeisberg - Turiec

Ak by ste si mali vybrať jedno obľúbené miesto v Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Ťažká otázka. Takých je naozaj veľa. Radi chodievame do tankodromu za Sučanmi, alebo na vychádzku popri serpetínach nad Turčianskou Štiavničkou. Keď bol Marek ešte maličký, takmer každý deň sme navštevovali park v spomínanej Turčianskej Štiavničke. Ten ale zatvorili, takže sme ho vymenili za park v Mošovciach – tiež nádherné miesto. Sem tam chodievame aj do Turčianskych Teplíc, alebo okolia – napríklad do lesov za Dubovým. Teraz bývame vo Vrútkach, takže do hory je to doslova na skok. Ťažko vybrať iba jedno miesto, v Turci je všade veľmi pekne. Ako v lete, tak aj v zime. Jar a jeseň sa zvláštne skracujú. S napätím očakávam, či bude tento rok sneh. Ak nasneží, obúvam skialpy a idem – smerom hore 🙂

A naopak, chýba Vám v Turci niečo?

Samozrejme. Chýba mi možnosť vycestovať odtiaľto bez toho, aby som musel čakať hneď za mestom v nejakej nezmyselnej kolóne. Či už na Žilinu, alebo Ružomberok. Keď idem do Bratislavy, vždy idem na Kremnicu, akosi som si na to zvykol. Preveziem sa cez celý Turiec a vždy sa utvrdím v tom, aký je to nádherný kraj..

Marek, veľmi pekne ďakujeme za Váš čas a hlavne za možnosť sa o Vás dozvedieť viac. Želáme veľa úspechov v kariérnom ako aj v rodinnom živote. Verím, že sa Vám náš rozhovor s Marekom Geišbergom páčil. Budeme radi za každú spätnú väzbu a ak máte tip na dobrý rozhovor, tak sa s nami podeľte.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne