Lucia Jesenská: ,,Najradšej píšem o zaujímavých ľuďoch a projektoch, ktoré ľudia na Slovensku vymýšľajú“
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

27. januára 2021

Rozhovory s úspešnými Turčanmi„. Dnes sme vyspovedali účastníčku Miss 2020, Luciu Jesenskú. Toto mladé dievča sa venuje modelingu. Okrem toho paradoxne rada stojí aj na opačnej strane fotoaparátu ako fotografka. Svoj pozitívny vzťah k médiám dobre zužitkovala. Dnes pracuje ako redaktorka v Startitupe. V rozhovore sa dozviete o súťaži Miss, o tom aké má Lucia plány a aké je to písať pre Startitup.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Pre tých čo ťa až tak nepoznajú, pochádzaš z Vrútok a študovala si na Gymnáziu J. Lettricha, minulý rok si maturovala, ako sa ti darilo?

Keďže maturita bola dobrovoľná, nemusela som maturovať. Avšak nakoľko mi vyšli dve dvojky, rozhodla som sa ísť maturovať. Som rada, že som si to vyskúšala a zažila ten pocit, i keď to bolo stresujúce. Myslím si, že to je niečo, čo by mal zažiť každý. Tak trochu ma to pripravilo na skúšky na vysokej škole, ktoré sú rovnako stresujúce.

Bola si jednou z finalistiek Miss Slovensko 2020, aký to bol pocit keď si sa dostala do finálovej 12tky?

Bola som veľmi šťastná. Možno to znie ako klišé, ale naozaj som o tom snívala a podarilo sa. Tešila som sa na všetko, čo mi Miss Slovensko prinesie a bola som plná očakávaní. Nebudem tvrdiť, že sa všetky očakávania naplnili, no tak to funguje. Veľa ma to naučilo aj po psychickej stránke.

Čo ťa inšpirovalo k tomu aby si sa do takejto súťaže prihlásila?

Modelingu som sa venovala už pár rokov predtým, takže som k tomu mala blízko. Avšak časom som zistila, že sa chcem venovať niečomu s pridanou hodnotou. Aj napriek tomu, že som sa vďaka modelingu veľmi posunula osobnostne, chcela som vyskúšať niečo viac. Práve Miss Slovensko pre mňa predstavoval projekt, kde môžem vonkajšiu krásu prepojiť s vnútorným prežívaním a prispieť do spoločnosti.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Ako prebiehal casting?

Casting mal tri kolá. Prvé bolo prejdenie sa pred porotou v elegantnom oblečení, druhé v plavkách a tretie boli pohovory. Po každom kole vypadávali dievčatá, avšak aj napriek tomu nás po treťom kole ostalo dosť veľa. Preto sme sa museli opäť prezliecť do plaviek a znovu si medzi nami porota vyberala. Bolo to veľmi napínavé. Na castingu som strávila celý deň a bola som unavená, no stálo to za to.

 A čo na to povedala tvoja rodina a priatelia?

Rodina vedela, že po tom veľmi túžim, takže sa tešili so mnou. Mnoho priateľov ani nevedelo, že sa do Miss Slovensko hlásim, takže niektorí boli prekvapení, ale tešili sa so mnou a prežívali to všetko rovnako ako ja. Mám skvelých kamarátov, ktorí ma veľmi podporovali a stále podporujú. Hlavne pred finálovým večerom, keď som čítala správy od mojich kamarátov, som si uvedomila, akí sú skvelí. Mám okruh najbližších ľudí, s ktorými som bola aj spolužiačka, takže sa poznáme osem rokov. A aj tak ma prekvapilo, ako to so mnou prežívajú a zaujímajú sa o dianie v projekte. Vždy sa nájdu aj neprajní ľudia. Naučila som sa prijať konštruktívnu kritiku, no stretla som sa ľudmi, ktorí sú vyslovene neprajní a závistliví. Je to v poriadku, takýmto ľuďom len niekto ublížil alebo sú nespokojní so svojom životom a neprajnosť je spôsob, ako sa s tým vyrovnávajú. Podstatné však je zachovať si hrdosť, pokoru a ísť si za svojim.

Ako si si užila sústredenie v exotickej Gambii?

Gambia bola skvelá. Bolo to pracovné, veľa sme fotili a točili, ale mali sme aj čas pre seba a na oddych. Sústredenie v Gambii bolo naše druhé, takže sme mali priestor sa zblížiť a utužiť kolektív. Emotívny zážitok bola návšteva škôlky, kedy sme videli reálny život Afriky a myslím, že každý z nás si zo stretnutia s deťmi odniesol presne to, čo potreboval. Pre mňa to je obrovská radosť z maličkostí, nevinnosť detí a uvedomenie, ako často sa naháňame za materiálnymi vecami, ktoré časom strácajú na význame. Je to prirodzené, no o to som šťastnejšia, že som mala možnosť vidieť aj takýto kút sveta. Návšteva Gambie ma motivovala k adopcii dieťaťa na diaľku. Žiadne dieťa si nevyberá, do akých podmienok sa narodí. Je preto dôležité myslieť aj na nevyspelé krajiny a uvedomovať si vážnosť situácie, ktorá v týchto krajinách je.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Ako sa ti podarilo skĺbiť maturitu s prípravami na Miss?

Bolo to náročné, aj vzhľadom na situáciu s koronou. Úprimne, dosť som to nechávala na náhodu a hovorila si, že nejako to zvládnem. Práve v časovej tiesni sa dokážem poriadne hecnúť, takže som sa jednoducho spoliehala na to, že to zvládnem. Vedela som, že chcem do školy vložiť rovnako veľa energie ako do Miss, preto som si tú energiu aj takýmto spôsobom rozložila.

Venovala si sa aj predtým modelingu?

Ako som spomínala, venovala som sa modelingu pár rokov predtým. Bola som dvakrát vycestovaná v Istanbule, čo pre mňa bol veľký zážitok, pretože som prvýkrát vycestovala ako 16 ročná. Druhýkrát som šla ako 17 ročná, a keďže som Istanbul už poznala, o to lepšie to bolo. Istanbul je nádherná krajina a som rada, že práve vďaka modelingu som mala možnosť ju spoznať. Okrem toho som mala množstvo fotení na Slovensku. Modeling sa síce pre mnohé dievčatá zdá, ako práca snov, no nie je to pre každého. Ja som si tým prešla ako mladé dievča, veľa mi to dalo, no momentálne mám iné ambície. Aj keď modeling je niečo, k čomu sa rada vrátim, no určite sa mu neplánujem venovať profesionálne.

Vieme, že často stojíš aj na opačnej strane fotoaparátu, čo ťa baví viac?

V tomto sa neviem rozhodnúť. Ako prvé som začala fotografovať a neskôr som začala s modelingom. Fotografia je niečo, vďaka čomu môžeme vyjadriť svoje emócie a zvečniť ich. Veľmi rada fotím ľudí a ukazujem im, ako ich vnímam ja. Ako fotografka som sa zúčastnila niekoľkých súťaží, na ktorých som získala aj pekné ocenenia. To je niečo, čo sa mi páči. Keď vidím, že to, čo robím, má zmysel a ľuďom sa moja tvorba páči. Modeling je skvelý, no časom pre mňa stratil pridanú hodnotu, takže o trošku viac sa vidím vo fotografovaní, aj keď aktívne sa mu momentálne nevenujem.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Si aj šikovná vizážistka, radšej líčiš ostatných alebo seba? Plánuješ sa tomu venovať aj v budúcnosti?

Veľmi rada líčim aj seba, pretože viem, čo sa mi hodí a čo si môžem dovoliť. Zároveň, keď líčim seba, môžem sa naplno vyblázniť a neviazať sa požiadavkami iných žien. Avšak, keď ide o moje klientky, je krásne pozorovať tú premenu. Líčenie vnímam ako umenie a nesmierne ma teší, keď odomňa ženy odchádzajú spokojné. Snažím sa každú ženu, ktorú líčim, viesť k tomu, aby vizáž a vonkajšiu krásu nevnímali ako masku, ale najmä ako vyjadrenie osobnosti a predností každej ženy. Baví ma rôznorodosť žien a to, že sme všetky iné, no zároveň tak krásne. Líčeniu sa určite plánujem venovať aj v budúcnosti, no rada by som to robila komplexnejšie. Ako som už naznačila, chcem to prepájať aj so sebaláskou. Chcem, aby každá moja klientka odchádzala nie len spokojná do momentu, kým si líčenie umyje, ale najmä s dávkou sebavedomia, ktoré si udrží nalíčená, ale aj nenalíčená.

Momentálne študuješ alebo plánuješ štúdium na VŠ?

Študujem v Bratislave na Univerzite Komenského. Konkrétne študujem odbor žurnalistika. Nikdy mi nenapadlo, že práve toto bude odbor, ktorý si vyberiem. Mala som v pláne študovať psychológiu alebo fyzioterapiu. No potom som si uvedomila, že celý život píšem, média ma bavia a chcem sa v tejto oblasti presadiť.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Momentálne pracuješ aj ako externá redaktorka v internetovom médiu, akým témam sa tam venuješ?

Venujem sa tomu, čo ma zaujme. Najradšej však píšem o zaujímavých ľuďoch a projektoch, ktoré ľudia na Slovensku vymýšľajú. Za ten čas, čo som v Startitup, som zistila, že máme na Slovensku obrovské množstvo ľudí, ktorí sú šikovní a zaujímaví. Myslím si, že je dôležité dávať takýchto ľudí do popredia a ukázať ich Slovensku. V dnešnom svete to funguje tak, že byť šikovný nestačí. Medializácia je dôležitá a som rada, ak aspoň takto dokážem ľuďom pomôcť so zviditeľnením.

Pri nedávnom celoplošnom testovaní na Covid – 19 si takisto pomáhala. Čo ťa k tomu viedlo?

Neviem čím to je, ale vždy ma ťahali dobrovoľné práce. Netvrdím, že sa mi úplne chcelo vstávať o piatej ráno a stráviť vonku v zime 15 hodín, no sú za tým iné veci. Spoznala som skvelých ľudí, prispela svojou troškou do spoločnosti. Síce som tam bola ako dobrovoľníčka, bolo to príjemné a hlavne užitočné. Často nám omnoho väčšiu radosť robia práve tie veci, ktoré robíme nezištne a bez vidiny akéhokoľvek zisku. A presne to ma k tomu viedlo, aj napriek únave som sa na konci testovania cítila veľmi spokojne.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Máš rada turistiku? Chodievaš na prechádzky tu v okolí?

Moji rodičia mňa a mojich bratov vždy k turistike viedli. Často sme chodili na výlety a túry, takže turistiku rada mám. I keď v Turci už veľa času netrávim, o to viac si vážim, keď našu prírodu môžem navštíviť. V Bratislave sa tiež dá ísť na mnoho miest, no chýbajú mi hory. Keďže som z Vrútok, takmer celé detstvo som strávila v Jedľovinách. Teraz už si miesta na prechádzku vyhľadávam skôr za účelom zberu byliniek, ktorým sa venujem. Avšak do prírody chodím rada, máme ju krásnu a treba si ju vážiť, pretože i keď sa to niekedy nezdá, má nám čo ponúknuť.

Ak by si si mala vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo?

Nedokážem vybrať iba jedno miesto. Turiec je nádherný a povedala by som, že máme prírodu, ktorú nám mnoho regiónov môže závidieť. Mám veľmi rada Veľkú Fatru, kde sú skvelé možnosti na túru. Tiež je tam niekoľko útulní, v ktorých sa dá stráviť noc, to je veľký zážitok.

Rozhovory s Turčanmi - Lucia Jesenská

Lucka, ďakujeme pekne za rozhovor. Verím, že ste sa o tejto mladej, krásnej a úspešnej žene dozvedeli zaujímavé informácie. Ako vidíte do súťaže Miss sa dostanú aj dievčatá, ktoré to majú v hlave upratané a vedia, čo od života očakávajú. Takže nálepka akéhosi pozlátka v tomto prípade neplatí. Ešte raz veľké ďakujeme.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Naše posledné články

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Najsevernejší bod Turca – hrebeňom Malej Fatry

Keď som si na mape všimol, že najsevernejší bod Turca je v akejsi špičke na mape, tak ma to hneď zaujalo. Začal som zisťovať, kde sa tento bod nachádza a prečo je to vlastne tak. Najsevernejší bod v Turci sa logicky nachádza v pohorí Krivánskej Malej Fatry v...

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Rozhovor s Mišom Jančovičom – zakladateľom značky piva Forest

Dnes sme vyspovedali  Michala Jančoviča. Zakladateľa značky piva Forest. Aktívneho človeka v oblasti kultúry. Veronika Šimková Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a...

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne