Cez Teplické Serpentíny na Katovu skalu

Autor článku Brano Šimko

15. decembra 2021

Katova skala je jedno z najnavštevovanejších miest u nás v Turčianskej záhradke. Ikonická skala odjakživa lákala. Vedie na ňu niekoľko trás. Už sme si písali o tej najkratšiej a najpoužívanejšej trase zo Sklabinského Podzámku. Dnes som sa na Katovu skalu vybral zo Štiavničky. Cestou prešiel cez Teplické Serpentíny, ktoré sú aj v zimnou období skutočne krásne.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Začiatok výstupu na Katovu skalu

Auto nechávam na malom parkovisku neďaleko kaštieľa v Turčianskej Štiavničke. Odkedy sa v lete predal, tak sa na ňom začalo vo veľkom pracovať. Pribúdajú aj nové stavby. Verím, že sa čoskoro sprístupní aj verejnosti. Pri parkovisku sa nachádza aj malý altánok a prameň. Po pár minútach prichádzam ku Teplickým Serpentínam. Myslím, že túto lokalitu už netreba nikomu predstavovať. Teraz v zime sú jazerá zamrznuté a popri vodnom kanáliku vznikajú rôzne zaujímavé zamrznuté útvary. Radosť pozerať. Nejeden fotograf by sa tu vyhral. Teplické Serpentíny sú ľahká prechádzka. Až na konci je mierny stupáčik, cez ktorý sa dostanete až na vyhliadku ku Krížu. Odtiaľto je krásny výhľad na celú Krivánsku Fatru. Od Kríža sa vrátim späť asi 200 metrov. Tu sa nachádza rozdvojka. Doprava na Kríž, doľava na Katovu skalu. Mierim tam.

Teplické Serpentíny v Turci

Mierne zdesenie

Akonáhle prejdete od odbočky doľava, tak sa terém mení. Z lesa vychádzate na rúbaň , cez ktorú vedie cesta. Našťastie je chodník prechodený. Moc som v tom nedúfal. Táto trasa je neznačená. Ale domáci označili trasu oranžovými štvorčekom. Ten vás dovedie až na Katovu skalu. Cesta je prudšia, no keď sa dostanete na hrebeň, tak sa zjemňuje. Opäť sa dostávate do lesa. Celkom divočina a zo stromov ma pozorujú vtáky. Sledujem stopy, či neuvidím medvediu stopu, ale okrem párnokopytníkov nič. Vychádzam z lesa a hôrny masaker. Hodila všade dookola. Predomnou sa týči Prieložnica. Po pravej strane sa mi vďaka tejto rúbani otvorí pekný výhľad na Kopu, Nolčovskú Maguru a Krivánsku Malú Fatru. Síce výhľady pekné, ale pocit z takto zničeného lesa nie je moc príjemný.

Prišli sme na Katovu skalu

Prejdete týmto dlhým vyrúbaným úsekom a dostanete sa až na Katovu skalu. Na konci ešte prejdete prudším kopcom, ale nie je to nič náročné. Na Katovej skale je to výhľad, ktorý si jednoducho užijete. Ja som chcel ísť na západ slnka, ale počasie mi moc nevyšlo. Chíľku som sa zdržal a všimol si ďalšie a ďalšie holiny, ktoré vidno z vrchola. Ak by mal niekto odvahu mohol by ich spočítať. Niektoré vznikli po výchrici v roku 2008, no ostatné? Názor už nechávam na vás. Pre zostup nepoužijem rovnakú cestu, lebo teraz v zime sa rýchlo stmieva. Preto zbehnem dole do Sklabinského Podzámku a odtiaľ po ceste späť na Serpentíny.

Pár slov na záver o túre na Katovu skalu

Povedal by som, že pozitíva tejto trasy prevládajú na negatívami. Ale v konečnem dôsledku mi tie naše zničené lesy viac vadia akoby som ich toleroval. Trasa je to pekná. Celý môj okruh meral približne 10 kilometrov a prešiel som ho za 2 hodiny. Nejakú časť som aj bežal. Ak si chcete okolie viac vychutnať, tak rátajte s 3 a viac hodinovou prechádzkou. Na začiatku krásne Teplické Serpentíny, neskôr výhľady na Malú aj Veľkú Fatru. To sú pozitíva. Menšími negatívami je prítomnosť zveriny. Ale, čo by ste čakali v lese, však? A samozrejme holiny. Výhľad z Katovej skaly je krásny. Užite si ho pri západe slnka a máte zážitok, o ktorom budete rozprávať ešte svojim vnúčatám. Chcel by som prejsť ešte trasu z Podhradia, takže si pripravíme článok aj o tom. 

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne