Cez Teplické Serpentíny na Katovu skalu

Autor článku Brano Šimko

15. decembra 2021

Katova skala je jedno z najnavštevovanejších miest u nás v Turčianskej záhradke. Ikonická skala odjakživa lákala. Vedie na ňu niekoľko trás. Už sme si písali o tej najkratšiej a najpoužívanejšej trase zo Sklabinského Podzámku. Dnes som sa na Katovu skalu vybral zo Štiavničky. Cestou prešiel cez Teplické Serpentíny, ktoré sú aj v zimnou období skutočne krásne.

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke

Začiatok výstupu na Katovu skalu

Auto nechávam na malom parkovisku neďaleko kaštieľa v Turčianskej Štiavničke. Odkedy sa v lete predal, tak sa na ňom začalo vo veľkom pracovať. Pribúdajú aj nové stavby. Verím, že sa čoskoro sprístupní aj verejnosti. Pri parkovisku sa nachádza aj malý altánok a prameň. Po pár minútach prichádzam ku Teplickým Serpentínam. Myslím, že túto lokalitu už netreba nikomu predstavovať. Teraz v zime sú jazerá zamrznuté a popri vodnom kanáliku vznikajú rôzne zaujímavé zamrznuté útvary. Radosť pozerať. Nejeden fotograf by sa tu vyhral. Teplické Serpentíny sú ľahká prechádzka. Až na konci je mierny stupáčik, cez ktorý sa dostanete až na vyhliadku ku Krížu. Odtiaľto je krásny výhľad na celú Krivánsku Fatru. Od Kríža sa vrátim späť asi 200 metrov. Tu sa nachádza rozdvojka. Doprava na Kríž, doľava na Katovu skalu. Mierim tam.

Teplické Serpentíny v Turci

Mierne zdesenie

Akonáhle prejdete od odbočky doľava, tak sa terém mení. Z lesa vychádzate na rúbaň , cez ktorú vedie cesta. Našťastie je chodník prechodený. Moc som v tom nedúfal. Táto trasa je neznačená. Ale domáci označili trasu oranžovými štvorčekom. Ten vás dovedie až na Katovu skalu. Cesta je prudšia, no keď sa dostanete na hrebeň, tak sa zjemňuje. Opäť sa dostávate do lesa. Celkom divočina a zo stromov ma pozorujú vtáky. Sledujem stopy, či neuvidím medvediu stopu, ale okrem párnokopytníkov nič. Vychádzam z lesa a hôrny masaker. Hodila všade dookola. Predomnou sa týči Prieložnica. Po pravej strane sa mi vďaka tejto rúbani otvorí pekný výhľad na Kopu, Nolčovskú Maguru a Krivánsku Malú Fatru. Síce výhľady pekné, ale pocit z takto zničeného lesa nie je moc príjemný.

Prišli sme na Katovu skalu

Prejdete týmto dlhým vyrúbaným úsekom a dostanete sa až na Katovu skalu. Na konci ešte prejdete prudším kopcom, ale nie je to nič náročné. Na Katovej skale je to výhľad, ktorý si jednoducho užijete. Ja som chcel ísť na západ slnka, ale počasie mi moc nevyšlo. Chíľku som sa zdržal a všimol si ďalšie a ďalšie holiny, ktoré vidno z vrchola. Ak by mal niekto odvahu mohol by ich spočítať. Niektoré vznikli po výchrici v roku 2008, no ostatné? Názor už nechávam na vás. Pre zostup nepoužijem rovnakú cestu, lebo teraz v zime sa rýchlo stmieva. Preto zbehnem dole do Sklabinského Podzámku a odtiaľ po ceste späť na Serpentíny.

Pár slov na záver o túre na Katovu skalu

Povedal by som, že pozitíva tejto trasy prevládajú na negatívami. Ale v konečnem dôsledku mi tie naše zničené lesy viac vadia akoby som ich toleroval. Trasa je to pekná. Celý môj okruh meral približne 10 kilometrov a prešiel som ho za 2 hodiny. Nejakú časť som aj bežal. Ak si chcete okolie viac vychutnať, tak rátajte s 3 a viac hodinovou prechádzkou. Na začiatku krásne Teplické Serpentíny, neskôr výhľady na Malú aj Veľkú Fatru. To sú pozitíva. Menšími negatívami je prítomnosť zveriny. Ale, čo by ste čakali v lese, však? A samozrejme holiny. Výhľad z Katovej skaly je krásny. Užite si ho pri západe slnka a máte zážitok, o ktorom budete rozprávať ešte svojim vnúčatám. Chcel by som prejsť ešte trasu z Podhradia, takže si pripravíme článok aj o tom. 

Krásna zimná prechádzka na Katovu skalu v Turčianskej záhradke
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne