Cez Panošinú na Kľačiansku Maguru
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

19. apríla 2021

Túru na Chatu pod Kľačianskou Magurou poznáme všetci. Je pravda, že sa tam každý z nás rád vracia. My sme sa dnes rozhodli, že sa na chatu skúsime dostať z iného miesta. Začíname na Lipovci a prejdeme cez pamätník na Panošinej a samotnú Panošinú až na chatu. Je to pomerne dlhá túra a náročná na počet kilometrov. Naopak prevýšenie je rovnaké ako keby sme šli z Kľačian, no je to omnoho príjemnejšie a ani sa vám na niektorých miestach nezdá, že idete do kopca. Po ceste máme krásne výhľady. No detaily tejto krásnej túry si prečítajte nižšie.

Turiec - Panošina

Začiatok za priehradou na Lipovci

Naša dnešná túra začína v obci Lipovec. Obec je známa predovšetkým vďaka krásnych jazerám, kde sa môžete v lete schladiť a dobrou reštauráciou Gitka (za reklamu nič nepýtame) :D. Už takmer na začiatku dediny (za prvým mostom cez kanál) je smerovník. My tu ale auto nenechávame a ideme ďalej na koniec dediny. Držíme smer vľava a hore. Motáme sa uličkami a len sem tam si všimneme žltú značku, ktorá nás zavedie až na Maguru. Auto nechávame pri rodinných domoch. Či je to najlepšie riešenie to netuším. Ale auto sme našli v poriadku aj po príchode. Začiatok je mierny. Popri prístrešku a vysekaných leso-kriakoch prechádzame popod elektrické stĺpy. Tu sa nám naskytá krásny výhľad na Lúčanskú Malú Fatru.

Turiec - tiesnavy

A ďalej len lesom

Po pár minútach sa dostávame do lesa. V ňom sa budeme pohybovať najbližšiu hodinu. Je skutočne krásny. Také medveďovo. Keď sa zadívate do lesa, tak tam nájdete stromy rôznych tvarov a veľkostí. To bola skutočne pastva pre oči sledovať to, čo dokáže príroda. Les tu bol úplne nedotknutý. Viedol ním krásny lesný chodník, no svahy boli pomerne prudké. Nebol by som moc rád, keby sa mi šmyklo. Letel by som pekných pár metrov. Napredujeme veľmi rýchlo. Je to len mierne stúpanie. Asi po polhodinke (stále sme v lese) nachádzame v posledných zbytkoch snehu medvedie stopy. Aj náš trhač začal akosi viac ňuchať. Smerovali smerom ku nám, takže už tu musel niekedy prejsť. Boli to stredne veľké stopy. Malinké sme nevideli a tak ideme ďalej. Pred cieľom ešte menšie prudšie stúpanie a dostali sme sa ku pamätníku.

Turiec - tiesnavy

Pamätník Panošiná

Pri pamätníku na chvíľku zastavujeme. Je to pekná spomienka na tých, ktorí padli v SNP počas II. sv. vojny. Okolo pamätníka je to vykosené, takže sa vám naskytnú skutočne krásne výhľady na všetky strany. Nachádzame sa vo výške 900 m.n.m. Vidíme na Suchý, Martinské hole ako aj na časť Žiliny. Taká zaujímavosť. Pri pamätníku sa nachádzaju 2 vojenské prilby. Pamätník bol postavený na počesť všetkých, ktorí padli. Na tomto mieste sa našlo telo vojaka, ale nevedeli identifikovať či to bol partizán alebo Nemec, tak tu postavili pamätník na počesť všetkým. My po chvíli pokračujeme ďalej. Asi po 10 minútach sa nachádzame na vrchu Panošiná. Je to zalesnený vrchol vo výške 1022 metrov. Odtiaľto sa dostaneme na hrebeň a ideme skutočne krásnym lesom, ktorý je opäť nepoškvrnený človekom. Našťastie. Asi po 20 minútach sa dostávame na cestu, ktorou sa na Maguru chodí bicyklom. Odtiaľto to už všetci poznáte. Smerujeme po ceste doľava a dostaneme sa do Sedla Príslop. Tu už len niekoľko 100viek metrov a sme na Magure. Dávame si pivko a šišky a mierime dole.

Turiec - tiesnavy

Slovíčkom na záver o Panošinej

Túra akú mám rád. Nikde nikoho, trošku adrenalínu, človek si zamaká a hlavne máte krásne výhľady. Celkovo sme prešli 14 kilometrov a prevýšenie bolo 800 metrov. Trasa bola z Lipovca – Pamätník – Panošiná – Sedlo Príslop – Chata pod Kľačianskou Magurou – odtiaľ dole do Kľačian a späť na Lipovec. Skutočne to stálo za tie 4 hodiny šľapania. Čakal som, že tu natrafíme na medvedie stopy. To sa mi aj potvrdilo. Vždy mi ľudia hovoria, že tam sú. Veru sú, tak opatrne. Našťastie lesom máte výhľady do diaľky a tak by ste macka nemali vyrušiť. Z vrchu aj z  hrebeňa sú krásne výhľady a to predovšetkým na Suchý, ktorý uvidíte z tej nezvyčajnej strany. Je to krásny kopec. Ku chate pod Kľačianskou Magurou asi netreba písať nič. Super pivko, super šišky, super ľudia, super chata. Bola to krásna túra.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne