Ostrá – jeden z najkrajších výhľadov v Turčianskej kotline

Autor článku Brano Šimko

6. apríla 2020

Celý svet sa ponára do smutných správ ohľadom koronavírusu. Možno, keď si budem o pár mesiacov, respektíve rokov čítať tento úvod článku, tak sa na tom zasmejem. Teda aspoň dúfam. Keďže naokolo sa nič iné nerieši, tak som sa rozhodol vyvetrať hlavu od týchto mediálnych správ. Rozmýšľal som, kde som už dávnejšie nebol a je tam krásne. Ako prvá ma napadla Ostrá. Dlho som nerozmýšľal, nasadol som do auta a zamieril smerom na Blatnicu. Pri výstupe na Ostrú máte hneď niekoľko možností, ktorou cestou sa vybrať. Môžete zvoliť výstup cez Mažárnu jaskyňu a Tlstú, cez Gaderskú dolinu a Muráň alebo cez Blatnickú dolinu a Zadnú Ostrú. Pôvodne som ešte netušil, ktorou trasou sa vyberiem. Rozhodnutie prišlo až na parkovisku.

Pár informácií o túre na Ostrú

  • Nadmorská výška: 1247 m.n.m
  • Nadmorská výška začiatok: 505 m.n.m.
  • Prevýšenie: 742 metrov
  • Moja dĺžka túry: cca 16 km
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Najprv po modrej značke, od Muráňa po žltej
  • Výhodou sú krásne výhľady
  • Nezabudnite navštíviť aj  Zadnú Ostrú
  • Jeden z najkrajších vrcholov Veľkej Fatry

Navštívené: apríl 2020

Výstup na Ostrú v Turčianskej záhradke

Blatnica, jedna z najkrajších obcí v Turčianskej záhradke

Celá túra na Ostrú sa začína v krásnej obci Blatnica. Pre mnohých Turčanov je táto obec tou najkrajšou, ktorú v Turci máme. Blatnica je odrazovým mostíkom pre mnohých turistov. Môžete si vybrať tie náročnejšie túry na Tlstú alebo Ostrú. Na výber máte aj ľahšie prechádzky Blatnickou alebo Gaderskou dolinou, okrem toho sa môžete zastaviť na Blatnickom hrade. Naša dnešná túra začína na parkovisku pri pamätníku v ústi Blatnickej a Gaderskej doliny. Keďže sme sa na túto túru vybrali skoro ráno, tak na parkovisko prichádzame medzi prvými. Nezastihli sme tu ani pána, čo vyberá parkovné a tak sme  ušetrili 2 euríčka. Začína nám to dobre. Rozhodli sme sa, že na Ostrú pôjdeme cez Gaderskú dolinu smerom na Muráň po modrej značke a na Muráni odbočíme doprava na Ostrú. Ak by sme šli doľava, tak si to namierime na Tlstú. Pôvodný plán bol z Ostrej prejsť na Zadnú Ostrú a potom strmhlav dole do Blatnickej doliny. Tieto plány sa nám počas túry bohužiaľ zmenili.

 

Zaujímavosť pre vás

Výstup na Ostrú je nielen pekný, ale aj náročný. Je jedno, ktorú z trás si vyberiete. Na konci musíte absolvovať výstup, pri ktorom využijete reťaze. Navyše musíte prejsť cez skalné okno a otvorí sa vám krásna panoráma Turca. Nestojí už len táto časť túry za ten výstup?

Začíname miernejšie a pomaličky pridávame

Z parkoviska ideme po asfaltke smerom do Gaderskej doliny. Dookola nestretáme nikoho. Ani živej dušičky. Asi to bude tým, že je stred týždňa a skoro ráno. Za penziónom odbáčame doprava po modrej značke. Na smerovníku hľadáme Ostrú márne. Držíme sa na smer Muráň (1050 m.n.m.). Začiatok túry je veľmi ľahučký. Kráčame krásnym lesným chodníčkom, ktorý nie je príliš strmý. Aspoň nie na začiatku. Napadané lístie nám krásne šuchoce pod nohami, miestami sa cítim akoby som kráčal po koberčeku. Po 3 kilometroch sa cesta začína zužovať. Lístie striedajú skaly. Tu naša túra dostáva iný rozmer. Oveľa strmší rozmer. Na Muráň to začína byť poriadny zaberák a strmák. Na jednom kilometri prejdeme veľké prevýšenie. Stále sa držíme modrej značky a prichádzame k Muráňu. Na smerovníku máme na výber. Doľava Tlstá približne 1:15 minút a doprava Sedlo Ostrej približne 40 minút. Od tohto momentu sledujeme žltú značku.

Sme na vrchole

Z Muráňa sa nám chodník zúžil na malú cestičku. Na začiatku je tu pomerne problém prejsť cez konáre, polámané stromy a pod nohami a lístím sa nám objavuje ľad. Túra sa nám mierne komplikuje keďže sme prípravu trošku podcenili a máme obuté bežecké tenisky. Miestami sa nám po pravej strane otvárajú výhľady na Tlstú. Stále smerujeme lesíkom a dostávame sa k prvým veľkým skalám, v ktorých vidno rôzne malé diery. Čím viac sa blížime ku nášmu cieľu, tým máme pod nohami viac a viac ľadu. Preto postupujeme pomalšie, ako na začiatku a dávame si väčší pozor, aby sa nám nepošmyklo. Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v sedle Ostrej. Až sem sme stretli iba 8 ľudí. Takže žiadne veľké preľudnenie.

Trošku sme sa občerstvili a smerujeme na Ostrú. Hore reťazami to je vždy veľká zábava, aj keď schodíky už dostali dobre zabrať. Od našej poslednej návštevy sa tu takmer nič nezmenilo. Je tu stále nádherne. Na vrchole sme dnes prví a po iných turistoch ani nohy. Spravili sme si pár fotiek a smerujeme na Zadnú Ostrú. Po žltej značke dole do Blatnickej doliny. Aspoň taký mal byť plán. Bohužiaľ na Zadnej Ostrej sme si to rozmysleli. V lese je stále veľa snehu a nemalo by význam pokračovať ďalej v tejto našej „super“ obuvi. Z toho dôvodu meníme plány a otáčame to opäť do sedla a naspäť na Muráň.

Výstup na Ostrú v Turčianskej kotline

Zaujímavosť pre vás

Vedeli ste, že sme doteraz išli po chodníku Janka Bojmíra? Janko Bojmír, okrem toho že bol učiteľom v Martine, bol významný slovenský značkár – predseda krajskej komisie značenia v Žiline a Banskej Bystrici, ktorý preznačil množstvo chodníkov v tejto oblasti. Spolupracoval pri vydávaní máp a turistických sprievodcov. Takisto organizoval turistické zrazy. 

Cesta dole to už bola rýchlovka

Cestou dole sme leteli. Zaujímavé je, že ani smerom nadol sme veľa ľudí nestretli. Dokopy za celý deň len 13 dušičiek. Ani sme sa nenazdali a boli sme pri aute. Celkom som bol prekvapený v akej rýchlosti sme to celé otočili. Cesta hore mala byť podľa značiek približne 2 hodiny a 45 minút. Dole niečo okolo 2 hodín, takže celkový čas približne 5 hodín. V našom prípade to bolo asi o polovicu rýchlejšie. Viem, čas nie je dôležitý. Táto naša dnešná túra z Gaderskej doliny – Muráň – Ostrá – Zadná Ostrá a späť merala približne 17 kilometrov a prevýšenie bolo 742 metrov. Trošku ma mrzí, že sme museli meniť plány a nedalo sa nám zísť cez Blatnickú dolinu, lebo by to bol krásny okruh. Takto sme sa museli vrátiť späť na Muráň. Nabudúce budeme určite lepšie pripravení.

 

Slovíčkom na záver o túre na Ostrú

Ostrá je krásny kopec. Krásna túra, pri ktorej zažijete nezabudnuteľné výhľady. Z Ostrej je vidieť na celý Turiec, Tlstú, Drienok, Kľak, Malú Fatru a na opačnej strane zase vidíte celý hrebeň Veľkej Fatry. Na konci celej túry zažijete aj dávku adrenalínu, keď musíte prejsť cez reťaze a skalné okno. Kombinácia skál a na nich starých borovíc je oku lahodiaca. Počas tejto túry môžete veľa fotiť a obdivovať a môžete rátať, že plánovaný čas sa vám natiahne. Tu človek naozaj každú chvíľku robí zastávky, aby sa nabažil prírody. Krásna túra, krásny deň. Takto by to malo vyzerať. Na oblohe nebol ani mráčik, a tak sme nachytali dnes potrebný vitamín D. Dúfam, že čoskoro pridáme do nášho zoznamu aj Tlstú a budeme ich mať pekne pokope. Ak si chcete prečítať o iných zaujímavých túrach v Turčianskej záhradke, tak smelo do toho.

Výstup na Ostrú v Turčianskej záhradke
Turčianska záhradka - Branislav Šimko

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne