Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

3. júla 2024

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát sme zašli do menej známych končín Veľkej Fatry. Miesto, kde zažijete skutočnú turčiansku divočinu. Mierime na Veľkofatranský Kľak.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Sklabinský Podzámok

Začiatok našej túry je v obci Sklabinský Podzámok. V Turci pomerne známa obec, z ktorej máte ľahký prístup napríklad na Sklabinský hrad, či Katovu skalu. Tentokrát pokračujeme ďalej smerom do Kantorskej doliny. Avšak pri smerovníku Kaplna, ktorý sa v nej nachádza zamierime doľava do Kľackej doliny. Tu môžete nechať aj auto. Dajte si pozor na začiatku doliny je totižto zákaz vjazdu, ale je tu malé miesto, kde sa dá auto pred rampou nechať. Tu načíname našu túru na Veľkofatranký Kľak.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Úvodné kilometre a turistická nuda

Cestou od rampy sa vyzbrojte poriadnou dávkou trpezlivosti. Hlavne v teplých dňoch je to tu skutočne masaker, pretože vás po ceste idú zožrať rôzne druhy hmyzu. Predovšetkým otravné ovädá. Dá sa povedať, že úvod celej túry je pomerne monotónny a nemá vás čo prekvapiť. Dlho kráčate dolinou, prechádzate okolo malej horárne a postupne mierite do mierneho kopca. Jedine, z čoho som bol smutný je, že celá dolina je vykosená. Kedysi pred mnohými rokmi tu bola akási kalamita a dolina sa z toho stále nedokázala poriadne spamätať. Po oboch stranách cesty, tak nenájdete pekný les, ale veľmi veľa holín. V ktorých prevládajú rôzne vysoké rastliny namiesto pekných lesov. Je to veľká škoda, pretože takto krásny kus je skutočne poznačený neustálou ťažbou. Takto dolinou prechádzame až ku smerovníku Lajošova. Prešli sme približne 3 kilometre a 200 metrové prevýčenie.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Stále nuda a potom poriadny turistický masaker

Túra je naďalej pomerne jednotvárna. Pokračujeme po zvážnici. Takže trasa sa vôbec nemení. Aspoň tie kilometre príjemne ubúdajú. Aspoň sa nám mení les. Konečne po oboch stranách cesty skutočne krásne vysoké stromy. Bohužiaľ tieto miesta striedajú holiny. Aspoň vďaka nim máme pekný výhľad do doliny až na Martin. Takto prechádzame až na Huľkovo. Odtiaľ už pomaličky začína najťažšia časť celej túry. Konečne opustíte zvážnicu a prechádzate doľava do prudkého kopca. Tento úsek je skutočne masaker. Už si ani nespomínam, kedy naposledy som šiel takéto prevýšenie. Navyše to bolo o to náročnejšie, že napršalo a poriadne sa v lese šmýkalo. Ale to nás nezastavilo. Meter po metri sme prešli až na Koškárovskú lúku. Odtiaľ to už na Kľak máme skutočne len na skok. Na 400 metroch prejdete asi 200 metrové prevýšenie.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Ideme do finále – Veľkofatranký Kľak

Od Koškárovskej lúky, kde sa napája aj cesta z Podzámku stále idete hore do kopca. Tentokrát po lúke, kde sa o svoj čas na tejto túre opäť prihlásili otravné ovädy. Pokračujú v našom pomalom obhrýzaní a už teraz som tušil, že z tejto túry prídem poriadne dohryzený. Nevadí pokračujeme ďalej. Aj napriek všetkému ma tento úsek veľmi bavil. Malo to svoje čaro a oblaky sa nám prelievali z jednej strany na druhú. Čarovná atmosféra. Asi polhodinka a dostávame sa na vrchol. Na tomto úseku si tiež neoddýchnete. Ale vrchol Kľaku má skutočne svoje čaro. Pekný les, krásne kvety, okolo sem tam skaly. Nikde ani živej duše. Toto je tá pravá turčianska divočina. Od lúky sme prešli asi 600 metrov a hore nastúpali ďalších 200 nadmorských.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Veľkofatranský Kľak – vrchol

Bohužiaľ dnes bez výhľadov, ale inak by bola celá Malá Fatra ako na dlani a vypĺňa pohľad na západ a sever – lúčanská časť od malofatranského Kľaku cez Martinské hole a Minčol, krivánska časť od Suchého cez Kriváne a Chleb až po Stoh a Veľký Rozsutec. Dlho som poznala pohľad na Malú Fatru len od nás zdola, z Turca. Prvýkrát sa mi odkryl aj iný pohľad práve z Kľaku. Samozrejmosťou je Turčianska záhradka rovno pod nohami okorenená mestom Martin a okolitými dedinkami. Južným smerom sa zabodne pohľad do krásneho prírodného venca Veľkej Fatry. Počnúc zalesneným hrebeňom k Borišovu, vyčnievajúcim Lyscom na boku, Ploskou, Čiernym kameňom vracia sa pohľad liptovským hrebeňom cez Rakytov a Šiprúň naspäť. A hlboko dole pod nami je najdlhšia dolina Veľkej Fatry – Ľubochnianska dolina. Ak je dobrá viditeľnosť, tak dovidíme aj ďalej. Východným smerom sa odkrýva hrebeň Nízkych Tatier, trochu severnejšie vytŕča Veľký Choč, a pri naozaj dobrej viditeľnosti, ktorá je najmä v zime, je odtiaľto krásne vidieť Tatry na čele s Kriváňom. Ale to pravdepodobne zimní fajnšmekri vedia, keďže za dobrej viditeľnosti je vidieť Kriváň cez pol Slovenska.

turcianska zahradka - velkofatransky klak

Veľkofatranský Kľak – zhodnotenie

Ak aj vás bavia túry bez ľudí, tak Kľak vo Veľkej Fatre je skutočne niečo pre vás. Jeden z veľmi záujímavých kopcov. Pre mňa osobne milé prekvapenie. Určite stojí za návštevu. Len si vyberte trošku lepšie počasie ako sme mali my. Pozývam vás teda všetkých na Kľak, príďte sa na vlastné oči presvedčiť, že tento menej známy menovec stojí za návštevu. Zároveň vám prajem veľa šťastia na vychytanie pekného počasia.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Náučný chodník Veľkou Fatrou

Celá trasa náučného chodníka je dlhá 11 kilometrov. Nie je náročná, jej prevýšenie je približne  150 metrov. Tiahne sa hôľnym hrebeňom a na zdolanie tejto celodennej túry postačí primeraná zdatnosť návštevníka a dobré počasie. Náučný chodník je však súčasťou značenej...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne