Z Vrícka na Kľak
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

27. januára 2023

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského sedla. Preto sme sa ku nim chceli na vrchole pridať. Za náš začiatočný bod sme si však namiesto Fačkovského sedla vybrali malú obec Vrícko pod kopcami Malej Fatry. 
vrchol klaku v hmle

Kde začať?

Na mape treba hľadať obec s názvom Vrícko prejdete autom až na jej koniec a ešte ďalej. Po ľavej strane budete mať Domov sv. Anny. Prejdete až za neho a prichádzate na veľké parkovisku. Tu musíte auto nechať, lebo ďalej do doliny je zákaz vjazdu. Kedysi sa dalo autom prejsť až ku smerovníku Bak, teraz už to nie je možné. Cesta je mierne zľadovatelá, takže hneď na začiatku obúvame mačky a vydávame sa ďalej do doliny. Na Bak to trvá menej ako pol hodinku. Nie je to veľké prevýšenie. Cesta je príjemnou lesnou cestou. Až takmer pri Baku objavujeme spúšť.

Z vricka na klak

Bak a následne Kľacký vodopád

Pri Baku sme prišli na cestu, ktorá je úplne zničená lesnou ťažbou. Na smerovníku môžete ísť doprava smerom do Vríckeho sedla a na Skalky alebo Ostrú skalu. Doľava idete na Kľacký vodopád alebo Kľak. Smerujeme doľava. Cesta je samé blato, zničená po lesnej ťažbe. Nie je to nič príjemné a nie je možnosť sa tomuto úseku nejako vyhnúť. Preto sa zabárame po členky do blata a s miernym frfľaním pokračujeme ďalej. Tu už je cesta prudšia. Našťastie vo väčšej výške namiesto blata nachádzame ľad a sneh. Aspoň mierne potešenie. Asi po ďalšej pol hodinke prichádzame ku krásnemu Kľackému vodopádu. Vďaka zime je výdatný a plný vody. Skutočne krásny. 

klacky vodopad v turcianskej zahradke

Od vodopádu hore na vrchol Kľaku

Od vodopádu už pekne po bielom snehu. Konečne zachádzame zo zvážnice na pekný lesný chodníček pokrytý snehom a bukvicami. Asi pred 2 – 3 rokmi sa tadeto prehnala veterná smršť, ktorá pováľala mnoho stromov. Našťastie je už cesta prechodená a stromy odpratané. Po 20 minútach sa dostávame na čistinku. Odtiaľto sa dá prejsť ku peknej útulni pod Kľakom, ale tam naša cesta dnes nevedie. Smerujeme na vrchol. Prichádzame na 5. stupňa ochrany. Krásny lesík až sa dostaneme ku smerovníku Pod skalou. Tu kedysi stála útulňa, kým ju Nemci nevypálili počas 2. sv. vojny. Nachádza sa tu aj jej fotografia. TU sa takisto napája cesta od Reváňa a kým sme doteraz nestretli ani nohy, tak od tohto miesta už stretáme množstvo turistov.

pod klakom

Vrchol Kľaku

Za pár minút sme na vrchole. Nanešťastie všade naokolo hlboká hmla. Nič nevidno. Do toho sa ešte primiešal aj silný vietor. Takže rýchlo na vrchol ku krížu. Pôvodne sme chceli čakať do 11 hodiny, lebo sa tu zvykne na Silvestra spievať štátna hymna, ale počasie nás po pár minútach čakania vyháňa späť tou istou trasou. Plán bol spraviť okruh cez Ostrú skalu, ale v týchto podmienkach to nie je moc bezpečné.

vrchol klaku v hmle

Slovkom na záver o Kľaku

Celkom nás dnešná túra preverila. Počasie nestálo za moc na to, že je 31. december až príliš veľa blata a málo snehu. Nulový výhľad a silný vietor celkovému dojmu tiež nepomohol. Aj také si dni, ale dôležité je, že sme sa v bezpečí vrátili domov. Za odmenu bol aspoň krásny Kľacký vodopád. Túru si môžete pozrieť aj na našom videu.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne