Z Vrícka na Kľak
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

27. januára 2023

Každý rok chodíme na Silvestrovský výstup na Kľačiansku Maguru. Tento krát sme sa rozhodli to zmeniť. Hľadali sme na internete, kde v Turci sa ešte takýto výstup organizuje a našli sme, že ľudia z Rajeckých Teplíc chodia každý rok na Malofatranský Kriváň z Fačkovského sedla. Preto sme sa ku nim chceli na vrchole pridať. Za náš začiatočný bod sme si však namiesto Fačkovského sedla vybrali malú obec Vrícko pod kopcami Malej Fatry. 
vrchol klaku v hmle

Kde začať?

Na mape treba hľadať obec s názvom Vrícko prejdete autom až na jej koniec a ešte ďalej. Po ľavej strane budete mať Domov sv. Anny. Prejdete až za neho a prichádzate na veľké parkovisku. Tu musíte auto nechať, lebo ďalej do doliny je zákaz vjazdu. Kedysi sa dalo autom prejsť až ku smerovníku Bak, teraz už to nie je možné. Cesta je mierne zľadovatelá, takže hneď na začiatku obúvame mačky a vydávame sa ďalej do doliny. Na Bak to trvá menej ako pol hodinku. Nie je to veľké prevýšenie. Cesta je príjemnou lesnou cestou. Až takmer pri Baku objavujeme spúšť.

Z vricka na klak

Bak a následne Kľacký vodopád

Pri Baku sme prišli na cestu, ktorá je úplne zničená lesnou ťažbou. Na smerovníku môžete ísť doprava smerom do Vríckeho sedla a na Skalky alebo Ostrú skalu. Doľava idete na Kľacký vodopád alebo Kľak. Smerujeme doľava. Cesta je samé blato, zničená po lesnej ťažbe. Nie je to nič príjemné a nie je možnosť sa tomuto úseku nejako vyhnúť. Preto sa zabárame po členky do blata a s miernym frfľaním pokračujeme ďalej. Tu už je cesta prudšia. Našťastie vo väčšej výške namiesto blata nachádzame ľad a sneh. Aspoň mierne potešenie. Asi po ďalšej pol hodinke prichádzame ku krásnemu Kľackému vodopádu. Vďaka zime je výdatný a plný vody. Skutočne krásny. 

klacky vodopad v turcianskej zahradke

Od vodopádu hore na vrchol Kľaku

Od vodopádu už pekne po bielom snehu. Konečne zachádzame zo zvážnice na pekný lesný chodníček pokrytý snehom a bukvicami. Asi pred 2 – 3 rokmi sa tadeto prehnala veterná smršť, ktorá pováľala mnoho stromov. Našťastie je už cesta prechodená a stromy odpratané. Po 20 minútach sa dostávame na čistinku. Odtiaľto sa dá prejsť ku peknej útulni pod Kľakom, ale tam naša cesta dnes nevedie. Smerujeme na vrchol. Prichádzame na 5. stupňa ochrany. Krásny lesík až sa dostaneme ku smerovníku Pod skalou. Tu kedysi stála útulňa, kým ju Nemci nevypálili počas 2. sv. vojny. Nachádza sa tu aj jej fotografia. TU sa takisto napája cesta od Reváňa a kým sme doteraz nestretli ani nohy, tak od tohto miesta už stretáme množstvo turistov.

pod klakom

Vrchol Kľaku

Za pár minút sme na vrchole. Nanešťastie všade naokolo hlboká hmla. Nič nevidno. Do toho sa ešte primiešal aj silný vietor. Takže rýchlo na vrchol ku krížu. Pôvodne sme chceli čakať do 11 hodiny, lebo sa tu zvykne na Silvestra spievať štátna hymna, ale počasie nás po pár minútach čakania vyháňa späť tou istou trasou. Plán bol spraviť okruh cez Ostrú skalu, ale v týchto podmienkach to nie je moc bezpečné.

vrchol klaku v hmle

Slovkom na záver o Kľaku

Celkom nás dnešná túra preverila. Počasie nestálo za moc na to, že je 31. december až príliš veľa blata a málo snehu. Nulový výhľad a silný vietor celkovému dojmu tiež nepomohol. Aj také si dni, ale dôležité je, že sme sa v bezpečí vrátili domov. Za odmenu bol aspoň krásny Kľacký vodopád. Túru si môžete pozrieť aj na našom videu.

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne