Výzva: 4 horské chaty za 1 deň
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

25. apríla 2021

Niekedy mám dobrý nápad, niekedy horší nápad a niekedy úplne bláznivý nápad. Výzvu zdolať 4 naše turčianske horské chaty som dostal už dávno. Dlho som to odkladal, predovšetkým som čakal na dobré počasie a dlhší deň. Nakoniec to aj tak nedopadlo tak, ako by som chcel. Podarilo sa mi zdolať 4 horské chaty, teda Chatu na Martinských holiach, Chatu pod Borišovom, Chatu pod Chlebom a Chatu pod Kľačianskou Magurou? Skúsite túto výzvu aj vy?

turcianska zahradka - martinske hole

Chata na Martinských Holiach

Je jedno aký si zvolíte kľuč na túto výzvu. Môžete ich zdolať pešo ako ja, na bicykli alebo lietadlom :D. Ja som šiel pešo a presúval som sa autom. Prvú chatu som si vybral na Martinských holiach. Asi preto, že som to mal ráno z domu najbližšie a na začiatok som chcel niečo, čo poznám. S odstupom času viem, že som si mal dať,,Martinky“ asi posledné, lebo tu chodí veľa ľudí a zvládol by som to podvečer lepšie. Ráno som trochu zaspal a nestihol som ísť na východ slnka. Po hodinke som už bol pri chate a mieril naspäť do auta. Takže Martinky som zdolal ľahko a tú túru určite všetci poznáte. 1. zo 4 chát za mnou 🙂

Útulne vo Veľkej Fatre - Chata pod Borišovom

Chata pod Borišovom

Ako druhú som si vybral Chatu pod Borišovom. Keďže sa mi podarilo zohnať výnimku, tak som mohol autom zastať až pri chate Havranovo. Ono to nakoniec až taký dobrý nápad nebol, lebo som podcenil prírodu a smerom hore bolo poriadne snehu. Kedže bol odmäk, tak som zapadal po pás do snehu a to ma stálo veľa síl. Keby dnes viem, tak idem pekne cez Necpalskú dolinu (aj keď je dlhšia) a hore Balcierovom. Ja som si zvolil cestu z Havranova na Košariská. To bolo super až na to, že je to pocitovo neskutočné medveďovo. Od Košarísk až hore to bolo čisté trápenie. Na chatu som prišiel poriadne vysilený a rozhodol som sa, že naspäť skúsim ísť Necpalskou dolinou. Bolo mi jasné, že ak ma niekto nezvezie aspoň do Belej, tak som na dnes skončil. Našťastie dobrí ľudia existujú a asi 2 kilometre od Balcierova ma do Jeepu naložil horár a zviezol od Necpál. Šťastie som mal aj v Belianskej doline, kde ma ku Havranovu zviezol jaskyniar. Takže 2x také šťastie a dobrodružstvo môže pokračovať. 2. zo 4 chát mám za sebou.

Turčianska záhradka - Chleb

Chata pod Chlebom

Síce mi auto šetrí nohy a kilemetre, tie naše cesty sú za trest. Prvý krát pár minút stojím pri Košťanoch a druhý krát mám nervy, lebo môj nízko položený Hyundai je pre cestu na Zajacovú príliš nízky. Je to des a celý čas idem na jednotke. Na Zajacovú už len s vyšším autom. Odtiaľ idem smerom na Chleb. Celkom fajn, akurát to tempo je už slabučké. Najhoršie to bolo na Generále, tam som sa už riadne trápil. Skutočne to už bolo z nohy na nohu. Po hodine a pol som hore. Keď sme tu šli naposledy trvalo nám to 45 minút. Takže vidíte tu únavu. Tu prvý krát jem. Super kapustničku. Dobil som si baterky a bežím rýchlo dole, aby som stihol aj 4. chatu. 3. zo 4 za mnou.

Chata Kľačianska Magura - turčianska záhradka

Chata pod Magurou

Prišiel som na parkovisko ku ihrisku v Kľačanoch. Asi 5 minút som rozmýšľal, či ísť alebo neísť hore. Nakoniec vyhral zdravý rozum a nešiel som. Dosť ma to mrzelo. No nemal som ani čelovku a slnko už pomaličky zachádzalo za Martinské hole. Takže nakoniec Magura nie. 3 zo 4 za mnou a ja končím. Je to aj trošku na hlavu. Bol som smutný, sklamaný, frustrovaný, ale nakoniec aj dosť unavený z celého dňa. Dnes už s odstupom času viem, kde som spravil chyby. Tou najväčou bolo to, že som mal ešte tak 1 mesiac vydržať. Nevadí. Ja to určite ešte raz skúsim. Niekedy v lete. Verím, že vás to namotivuje a skúsite to aj vy. Dajte nám vedieť, či ste boli úspešnejší ako ja? Na konci článku vytvorím tabuľku, kde sa môžete zapísať. Stačí mi dať vedieť do správy.

Meno

Branislav Šimko

Počet chát

3 chaty

Dátum

31.3.2021

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne