Rastliny extrému
Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Autor článku - Tatiana Plešová

26. júna 2021

Rastliny sú vskutku rozmanité – čo vyhovuje jednému druhu, inému zas prekáža. Práve neskutočná rozmanitosť dáva šancu adaptabilite aj na tie najextrémnejšie formy prostredia. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko.

Turiec je členitý, cez doliny sa dostaneme až k vrchom týčiacim sa k oblakom. Zdanlivo nehostinné prostredie vytvorilo osobité spoločenstvo rastlín. To je vystavované extrémom počasia, silnému vetru a teplotným výkyvom.

V okolí hradu Zniev rastie Pulsatilla – poniklec. Je známy predovšetkým zo záhrad, patrí k známym skalničkám. Kvitne pomerne skoro na jar v marci a v apríli. Nevadí mu ani chladnejšie počasie a ani keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Druhým extrémnym zástupcom je Verbascum densiflorum – divozel veľkokvetý. Patrí k najstarším liečivým rastlinám. Rastie v celej Európe. Obľubuje slnečné svahy a skaly. Divozel je mohutná dvojročná bylina.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

V prírode rastie tiež aj Verbascum phlomoides L. – divozel sápovitý. Takisto predstavuje dvojročnú bylinu. Vytvára veľké žlté kvety. V prírode sa vyskytuje veľmi často a  biológiou, vzhľadom a vlastnosťami je veľmi podobný divozelu veľkokvetému.

S divozelom som sa stretla v Kláštore pod Znievom a rovnako aj v Nízkych Tatrách.

Naproti tomu , Caltha palustris – záružlie močiarne, obľubuje vlhko a vlhké prostredie. Záružlie je trváca bylina, dorastajúca do výšky 15 – 50 cm. Kvety sú veľké a žltej farby. Kvitne v mesiacoch marec až jún. Rastie pri potokoch, močiaroch a vlhkých lúkach. Vyskytuje sa napr. v mestských lesoch Kláštora pod Znievom.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Medzi rastlinami sú naozaj skutočne veľké rozdiely v nárokoch. Napr. Orchis – vstavač- nádherná rastlina s ešte krajším kvetom. Vzhľadom je tak trochu podobný orchidei. Táto krása na rozdiel od záružlia dáva prednosť suchu. Obľubuje suché lúky a svetlé lesy. Rastie jednotlivo.

Vstavače sú veľmi vzácne a úplne chránené. Vstavač obyčajný má popredné miesto v Červenom zozname.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂

Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Tatiana Plešová

Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa  stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.

Posledný článok

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Koruna Turca – deň druhý – Lúčanská Malá Fatra

Deň číslo 2 nám ani nemohol začať lepšie. Budík na 4:15. Dole Martin ešte sladko spí a my sa preberáme po včerajších 40 kilometroch. Z postele sa stávalo veľmi ťažko a na wc som prešiel ako káčer. Zadok a triesla odreté. Na nohe pľuzgier a chodidlá boleli akoby som na...

Naše posledné články

Koruna Turca – deň prvý – hrebeň Krivánskej Malej Fatry

Koruna Turca – deň prvý – hrebeň Krivánskej Malej Fatry

Práve pri tomto krásnom vodopáde sa začínal môj najväčší turistický zážitok v živote. S kamarátom Fekym sme sa rozhodli za niekoľko dní prejsť tzv. Korunu Turca. 210 kilometrov okolo Turca s prevýšením cez 10000 metrov. Výzva, ktorú som chcel zdolať už roky. Prvý krát...

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov

Tím z Turca vyráža na Majstrovstvá sveta juniorov a mladých jazdcov do holandského Ermela, kde sa na štart náročné preteku na trati dlhej 120 km v konkurencii tých najlepších jazdcov a koní z celého sveta postaví aj jazdkyňa Alexandra Vladárová v sedle kobyly...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne