Rastliny extrému
Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Autor článku - Tatiana Plešová

26. júna 2021

Rastliny sú vskutku rozmanité – čo vyhovuje jednému druhu, inému zas prekáža. Práve neskutočná rozmanitosť dáva šancu adaptabilite aj na tie najextrémnejšie formy prostredia. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko.

Turiec je členitý, cez doliny sa dostaneme až k vrchom týčiacim sa k oblakom. Zdanlivo nehostinné prostredie vytvorilo osobité spoločenstvo rastlín. To je vystavované extrémom počasia, silnému vetru a teplotným výkyvom.

V okolí hradu Zniev rastie Pulsatilla – poniklec. Je známy predovšetkým zo záhrad, patrí k známym skalničkám. Kvitne pomerne skoro na jar v marci a v apríli. Nevadí mu ani chladnejšie počasie a ani keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Druhým extrémnym zástupcom je Verbascum densiflorum – divozel veľkokvetý. Patrí k najstarším liečivým rastlinám. Rastie v celej Európe. Obľubuje slnečné svahy a skaly. Divozel je mohutná dvojročná bylina.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

V prírode rastie tiež aj Verbascum phlomoides L. – divozel sápovitý. Takisto predstavuje dvojročnú bylinu. Vytvára veľké žlté kvety. V prírode sa vyskytuje veľmi často a  biológiou, vzhľadom a vlastnosťami je veľmi podobný divozelu veľkokvetému.

S divozelom som sa stretla v Kláštore pod Znievom a rovnako aj v Nízkych Tatrách.

Naproti tomu , Caltha palustris – záružlie močiarne, obľubuje vlhko a vlhké prostredie. Záružlie je trváca bylina, dorastajúca do výšky 15 – 50 cm. Kvety sú veľké a žltej farby. Kvitne v mesiacoch marec až jún. Rastie pri potokoch, močiaroch a vlhkých lúkach. Vyskytuje sa napr. v mestských lesoch Kláštora pod Znievom.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Medzi rastlinami sú naozaj skutočne veľké rozdiely v nárokoch. Napr. Orchis – vstavač- nádherná rastlina s ešte krajším kvetom. Vzhľadom je tak trochu podobný orchidei. Táto krása na rozdiel od záružlia dáva prednosť suchu. Obľubuje suché lúky a svetlé lesy. Rastie jednotlivo.

Vstavače sú veľmi vzácne a úplne chránené. Vstavač obyčajný má popredné miesto v Červenom zozname.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂

Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Tatiana Plešová

Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa  stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne