Rastliny extrému
Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Autor článku - Tatiana Plešová

26. júna 2021

Rastliny sú vskutku rozmanité – čo vyhovuje jednému druhu, inému zas prekáža. Práve neskutočná rozmanitosť dáva šancu adaptabilite aj na tie najextrémnejšie formy prostredia. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko.

Turiec je členitý, cez doliny sa dostaneme až k vrchom týčiacim sa k oblakom. Zdanlivo nehostinné prostredie vytvorilo osobité spoločenstvo rastlín. To je vystavované extrémom počasia, silnému vetru a teplotným výkyvom.

V okolí hradu Zniev rastie Pulsatilla – poniklec. Je známy predovšetkým zo záhrad, patrí k známym skalničkám. Kvitne pomerne skoro na jar v marci a v apríli. Nevadí mu ani chladnejšie počasie a ani keď teploty klesnú pod bod mrazu.

Druhým extrémnym zástupcom je Verbascum densiflorum – divozel veľkokvetý. Patrí k najstarším liečivým rastlinám. Rastie v celej Európe. Obľubuje slnečné svahy a skaly. Divozel je mohutná dvojročná bylina.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

V prírode rastie tiež aj Verbascum phlomoides L. – divozel sápovitý. Takisto predstavuje dvojročnú bylinu. Vytvára veľké žlté kvety. V prírode sa vyskytuje veľmi často a  biológiou, vzhľadom a vlastnosťami je veľmi podobný divozelu veľkokvetému.

S divozelom som sa stretla v Kláštore pod Znievom a rovnako aj v Nízkych Tatrách.

Naproti tomu , Caltha palustris – záružlie močiarne, obľubuje vlhko a vlhké prostredie. Záružlie je trváca bylina, dorastajúca do výšky 15 – 50 cm. Kvety sú veľké a žltej farby. Kvitne v mesiacoch marec až jún. Rastie pri potokoch, močiaroch a vlhkých lúkach. Vyskytuje sa napr. v mestských lesoch Kláštora pod Znievom.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Medzi rastlinami sú naozaj skutočne veľké rozdiely v nárokoch. Napr. Orchis – vstavač- nádherná rastlina s ešte krajším kvetom. Vzhľadom je tak trochu podobný orchidei. Táto krása na rozdiel od záružlia dáva prednosť suchu. Obľubuje suché lúky a svetlé lesy. Rastie jednotlivo.

Vstavače sú veľmi vzácne a úplne chránené. Vstavač obyčajný má popredné miesto v Červenom zozname.

Turcianska zahradka - Flora Turca
Turcianska zahradka - Flora Turca

Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂

Redaktor Turčianskej záhradky - Tatiana Plešová

Tatiana Plešová

Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa  stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.

Posledný článok

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

18 túr v Turci, ktoré musíš vyskúšať. Od najľahšej po najťažšiu

Neviete, kam sa v Turci vybrať? Či je túra práve pre vás? Aká je jej náročnosť a či ju zvládtnete? Poradíme vám vybrať tú pravú práve pre vás. Tento článok je výberom toho najkrajšieho, čo v Turci máme od najľahšej prechádzky až po náročnú celodňovú turistiku. Čo si...

Naše posledné články

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Ako najlepšie na Borišov? Skús Duatlon

Borišov je jeden z najkrajších kopcov v Turci. Je veľmi obľúbený a to aj napriek tomu, že nie je príliš ľahké sa na neho dostať. Dôvod je ten, že musíte prejsť veľké množstvo kilometrov Turčianskymi dolinami, aby ste vôbec začali stúpať. Či už si zvolíte Beliansku...

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky...

Výzva – Martinské hole vertikálne

Výzva – Martinské hole vertikálne

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne