Najvyššie vrcholy našich pohorí
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

28. marca 2022

Stojíš dole v kotline a je jedno, na ktorú svetovú stranu sa pozrieš, vždy nájdeš krásny pohľad. Na jednej strane pohoria Malej Fatry, na opačnej strane Veľká Fatra a na juhu zase pohorie Žiar a kúsok sa pozeráš aj na Kremnické vrchy. Vieš, ktoré sú najvyššie vrcholy týchto pohorí?

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Krivánska Malá Fatra – Veľký Kriváň – 1709 m.n.m.

Malú Fatru sme rozdelili na 2 časť. Jej Krivánsku a Lúčansku časť. Tej Krivánskej Fatre kraľuje Veľký Kriváň, ktorý je aj najvyšším vrcholom celého Turca. Turistami často navštevovaný kopec, v každom ročnom období. Tento lúčnatý vrch s vrcholom nad hornou hranicou rozšírenia kosodreviny je výborným vyhliadkovým bodom s kruhovým výhľadom. Veľký Kriváň pokrývajú sčasti suťové polia, časť svahov pokrývajú porasty čučoriedky obyčajnej. Veľká nadmorská výška a hôľnatý vrchol poskytujú kruhový výhľad na okolité vrcholy i pohoria.

Odporúčaná trasa:

Trusalová – Zajacová – Chata pod Chlebom – Snilovské sedlo – Veľký Kriváň

turčianskazahradka-velkykrivan

Veľká Fatra- Ostredok – 1596 m.n.m.

Do roku 2016 bola ako výška uvádzaná hodnota 1 592 m n. m. V roku 2006. Názvoslovná komisia Úradu geodézie, kartografie a katastra SR prerokovala zmenu názvu, polohy aj výšky Ostredku. Názov Ostredok zostal pre najvyšší bod masívu ponechaný, bola tak však pomenovaná južnejšie položená nová kóta. Nadmorskú výšku nižšej z kót úrad spresnil na 1 592,54 m n. m. (zaokrúhlene 1 593 m n. m.) a výšku vyššej z kót upresnil na 1 595,58 m n. m. (zaokrúhlene 1 596 m n. m.). Ostredok je krásnym vyhliadkovým vrchom. Aj nie nie je príliš dostupný a túra ku nemu je náročnejšia.

Odporúčaná trasa:

Blatnica – Gaderská dolna – Dedošová dolina – Drobkov – Sedlo za Štrochmi – Ostredok

turcianskazahradka-ostredok

Fotografia: Rastislav Biarinec / mapy.cz

Lúčanská Malá Fatra- Veľká lúka- 1475 m.n.m.

Vrch leží v centrálnej časti Lúčanskej Fatry, nazývanej Martinské hole. Patrí do katastrálneho územia mesta Martin a obce Stránske. Na severovýchode susedí s vrchom Krížava(1 456,7 m n. m.), na juhu nadväzuje Vidlica (1 466 m n. m.) a Veterné (1 442 m n. m.). Veľká lúka je navštevovaný kopec, kedže sa nachádza blízko vysielača na Martinských holiach.

Odporúčaná trasa:

Martin, Stráne – Hodinovka – Martinské hole, chaty – Krížava, vysielač – Veľká lúka

turčianskazahradka-velkaluka

Fotografia: Jordahl / mapy.cz

Žiar – Chlieviská – 1024 m.n.m.

Predstavuje najvyššiu časť pohoria, čo dokladajú v susedstve ležiace vrchy Zniev (985 m n. m.) a Sokol(1 013 m n. m.). Severozápadnú časť masívu Chlievísk odvodňujú prítoky potoka Vríca, juhovýchodné svahy odvádzajú vodu menšími prítokmi priamo rieke Turiec. Prevažná časť vrchu je husto zalesnená a poskytuje tak len veľmi obmedzené výhľady. Na vrchol nevedie značkovaný chodník a prístupný je lesom z okolitých obcí alebo hrebeňom od Znievskeho hradu.

Odporúčaná trasa: nie je značená

Kláštor pod Znievom – Kláštorská vyhliadka – Zniev – Chlieviská

Alternatívna trasa: nie je značená

Ondrášová – Ondrášovské skaly – Chlieviská 

turčianskazahradka-chlieviská

Fotografia: Miky / mapy.cz

Kremnické vrchy – Flochová – 1316 m.n.m.

Plochý vrchol Flochovej je pokrytý na väčšine územia hustým lesom. Východná časť vrchu je so susedným Svrčinníkom súčasťou národnej prírodnej rezervácie. Práve cez susedný vrch pokračuje hrebeň do sedla Malý Šturec, kde smeruje Cesta Hrdinov SNP. Susednými významnými vrchmi sú na západe Javorová studňa (1 280 m n. m.) a východne ležiaci Svrčinník (1 313 m n. m.), ktorým pokračuje hlavný hrebeň na Skalku(1 232 m n. m.). Južné svahy sú pramennou oblasťou rieky Turiec, severné oblasti odvodňujú prítoky Teplice.

Odporúčaná trasa:

Čierna voda, chaty – Ležisko – Flochová

Alternatívna trasa: 

Turček – Vodná nádrž Turček, vyhliadka – Studený žľab – Handel – Sedlo Flochovej – Flochová

turcianskazahradka-flochova

Fotografia: Dodofarkas 1974 / mapy.cz

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

Turiec s deťmi – prechádzka na Veterné

U nás v Turci nájdete hneď niekoľko krásnych kopcov, na ktoré sa ľahko dostanete z deťmi. Práve Veterné je jedným z nich. Využiť na to môžete cestu autom smerom na Martinské hole odtiaľ to na Veterné máte omnoho ľahšie. A za odmenu Vám budú krásne výhľady na všetky...

Naše posledné články

Výzva – Martinské hole vertikálne

Výzva – Martinské hole vertikálne

Máme pre vás jednu výzvu. Uričte všetci poznáte výstupy na Martinské hole, no pod dlhšej dobe sa nám naskytla aj netradičná trasa popod starú lanovku. Určite túto trasu všetci poznáte, možno ste ju v minulosti aj skúsili, ale na dlhú dobu bola táto cesta zarastená....

Cyklookruh Turčianskymi rozhľadňami

Cyklookruh Turčianskymi rozhľadňami

Napadlo vás navštíviť všetkých 6 rozhľadní, ktoré sa nachádzajú v Turci? Že nie? A pritom je to krásny okruh, na ktorom vidíte veľa zaujímavého. Poďme sa spoločne pozrieť na to, čo nám takýto cyklookruh prinesie. Nezabudnite si to dobre naplánovať, keďže sa jedná o...

Zabudnutá Hadviga v pohorí Žiar

Zabudnutá Hadviga v pohorí Žiar

Takmer zabudnutá dedinka alebo skôr osada. My sme o nej už veľa počuli a vždy sme sa tam chceli vybrať. A keďže nám počasie prichystalo pekný dník nezaváhali sme. Sadli sme do auta smerom na Slovenské Pravno. Tu sa v strede dedinky odbáča doprava smerom na malú obec...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne