Kristína Jesenská
Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Autor článku - Veronika Šimková

24. júna 2021

Rozhovory s úspešnými Turčanmi„. Dnes sme vyspovedali Kristínu Jesenskú, ktorá nás reprezentuje v triatlone. Roky sa venovala plávaniu, no dnes sa už venuje komplexnejšiemu športu – triatlonu, ktorý zahŕňa beh, bicyklovanie a plávanie. Táto Martinčanka je aj členkou Národného športového centra.

Pre tých, čo ťa až tak nepoznajú, si skvelá triatlonistka a reprezentuješ nás po celom svete. Prečo práve triatlon? 

Fu, sama neviem. Asi mi je jeden šport málo :D.
Hlavne ma nebaví pretekať v tom jednotlivom športe osobitne. Na plávaní som povzbudzujúcich ľudí moc nevnímala, na atletike mi to prišla taká nuda, bez atmosféry (ale asi len tu na Slovensku ). Na bicykli osobitne moc nepretekám, je to moja najneobľúbenejšia disciplína.  Na triatlone je najlepšia atmosféra, ľudia nás povzbudzujú všade popri trati a to mňa ženie dopredu. Niekedy mám pocit, že to prežívajú so mnou. Celé ako komplet „triatlon“ ma to veľmi baví. Hlavne je zaujímavé ako sa preteky vyvíjajú, pretože tam sa poradie mení do poslednej chvíle. Je to také bláznivé a prekonávam tam samú seba a to sa mi páči.

Dlho si súťažne plávala. Prečo si s tým prestala?

S plávaním som musela prestať kvôli zdravotným problémom. Mala som totižto stále zapchaté dutiny a bola som chorá tak 2x za mesiac. Dvojfázové dvojhodinovky vo vode mi nerobili dobre. Teraz keď plávam 5x do tyždna 1 hod, je to tak akurát. Po pravde, neskôr ma to plávanie prestalo aj baviť. Plávať zo strany na stranu a počítať kachličky na zemi, nie je bohviečo :D.

Ktorú z disciplín triatlonu máš najradšej? Ktorá ti najviac sedí? 

Túto otázku počúvam stále 😅 a vôbec ju nemám rada. Ja beriem triatlon ako jeden šport. Takže nemám vyslovene obľubenú disciplínu. Vždy ma najviac baví tá, ktorá mi ide najlepšie 😅 – to je asi pochopiteľné.

Turčianska záhradka - Barbora Lilgová

Ako vyzerá tvoj bežný tréning? 

To je veľmi všeobecná otázka. Každý trening je iný. Trénujem 2-3x do dňa. Plávam 5x do týždňa, beh mávam 4-5 x a bicykel 5 x do týždňa. Pomedzi to musím dať aj nejakú posilku, komepnzačné cvičenia, strečing atď. Do tréningu nikdy nerátam, ak sa idem len tak previezť po Turci na bicykli alebo sa chodíme korčuľovať do Gaderskej doliny . To je všetko len doplnok. Tréningy mám rozdelené na úsekové alebo ťažšie a tempové, tzv. ľahšie . V nedeľu mávam vždy deň voľna.

Ako sa pripravuješ na preteky? Aj sa nejak špeciálne stravuješ? 

Príprava na preteky by mala byť stále tá istá. Keď mám pretek v sobotu, tak je to nasledovné. Pondelok a utorok sú tréningy stále normálne . V stredu mám bežeckú vylaďovačku . Štvrtok už len nejaký ľahký bicykel a normálny plavecký tréning . V piatok si chodíme pozriet trať na bicykli, vyskúšame si štarty do vody, plus bežecká rozcvička . V sobotu už všetko na ostro 😀.
Nemám nejakú špeciálnu stravu, aj keď by som asi mala mať, haha. Hlavne sa snažím obmedziť sladkosti a pečivo, pretože to mi robí najväčší problém, ale nie vždy to ide 😀.

Dokončila si všetky preteky, ktoré si odštartovala? 

Myslím, že to sa v triatlone nepodarilo ešte nikomu. Už bolo veľa pretekov, čo som nemohla dokončiť, buď je to pád v skupine na bicykli – pri tomto som si natrhla aj meniskus a rok som nemohla pretekať, ani trénovať alebo to sú zdravotné problémy. Určite, ale bolo viac dokončených pretekov!

Turčianska záhradka - Barbora Lilgová

Čo považuješ za svoj najväčší úspech v doterajšej kariére? 

Mohla by som povedať Majstrovstvá Európy v aquatlone, kde som vyhrala, ale ani z toho som sa tak netešila ako keď som vyhrala Európsky pohár juniorov v Holandsku. Pretože tam bola konkurencia aj mimo Európy, pred štartom som si hovorila, že budem rada, keď skončím v top 10. Nakoniec sa mi podarilo vyhrať a trvalo mi to ešte 20min, kým som si to uvedomila 😀.

Máš nejaký vzor spomedzi triatlonistov? 

Obdivujem všetky triatlonistky a triatlonistov, pretože tento šport je nielen fyzicky náročný, ale taktiež aj psychicky. Samozrejme mám svoje favoritky, ako je napr. Nicola Spirig, ktorá má 3 deti a momentálne dominuje ženskému triatlonu. To je pre mňa niečo nepochopiteľné a úžasné v jednom.

Patrila si (alebo patríš ešte? :D) do Juniorského olympijského tímu. V čom spočíva tento projekt? Otvára ti to nové možnosti? 

Už nepatrím do JOT, pretože už som na to stará, haha. Samozrejme, keď som bola juniorka tak som tam bola zaradená, myslím 3 roky. JOT nam pomáhal finačne plus sme mali rôzne spoločné akcie, kde nás učili ako sa zviditeľniť na soc. sieťach a mnoho ďalších akcií. Bola to skvelá pomoc. Momentálne som zaradená do Národneho športoveho centra.

Turčianska záhradka - Barbora Lilgová

Chcela si s tým všetkým niekedy seknúť a venovať sa niečomu úplne inému? 

Táto myšlienka mi prebehla hlavou rok dozadu, keď som bola zranená a nemohla som trénovať. Nevzdala som sa a trénovala som daľej, až kým ma nezastavil v januári covid19 . Musela som znova prestať na mesiac trénovať. Po covide sa do tréningu absolútme neviem vrátiť. Moje pľúca ma nepočúvaju, tak ako by som chcela. Dokonca tento týždeň som sa vrátila z ME , ktoré som bohužiaľ nedokočila, kvôli tomu, že som sa nemohla nadýchnuť a skolabovala som. Aj vtedy mi napadla myšlienka, že sa už nevrátim nikdy tam, kde som bola. Túto myšlienku som ale rýchlo vyhodila z hlavy, pretože rodičia ma vždy vychovávali tak, aby som sa nevzdávala. Momentálne doprajem telu oddych, absolvujem vyšetrenia a dúfam, že sa čoskoro vrátim tam, kde patrím.

Máš nejaký športový cieľ, ktorý by si si chcela splniť? 

Tak ako každý športovec túži po OH, tak aj ja. To je taký najväčší športový sen .

Máš tu v Turci nejaké obľúbené trasy na behanie a bicykel? 

Samozrejme, na bicykel milujem okruh Belá – Necpaly. Najlepší okruh na rýchly tréning na biku. Zahŕňa to kopček, rovinku kde vietor fúka každých 5 min inak. Parádne podmienky na tréning ‚! Plavanie väčinou absolvujem na plavárni alebo na kúpalisku vo Vrútkach. Keď mám tréning na otvorenej vode ‚, vždy rada navštívim Lipovecké jazierka. Cez zimu, keď máme objemový tréning, behám s maminou po kopcoch – Lysec, Borišov alebo Martinské Hole. Cez víkend keď mám dlhý klus, chodím behať so psami do Necpalskej doliny alebo do Havranova.

Turčianska záhradka - Barbora Lilgová

Keby si si mala vybrať jedno obľúbené miesto v našej Turčianskej záhradke, ktoré by to bolo? 

Nevedela by som vybrať len jedno obľúbené miesto. Celý Tutiec milujem, keď sa vrátim z Bratislavy (štúdium) domov a pozriem sa všade naokolo (hory , polia , priroda , minimum ľudí ), je to ako balzam na dušu.

Turčianska záhradka - Barbora Lilgová

Ďakujeme pekne za rozhovor. Želáme veľa profesionálnych, ale aj osobných úspechov. Veríme, že ste sa o našej mladej a šikovnej triatlonistke dozvedeli viac.

Turčianska záhradka - Veronika Šimková

Veronika Šimková

Som tá druhá polovička našej dvojice. Taktiež už od malička trávim veľa času v prírode a neobsedím na jednom mieste. Dnes som už aj mamina a preto naše výlety naberajú iný zmysel. O tomto projekte som na začiatku ani len netušila, lebo pán manžel sa rozhodol mi to tajiť. Pomáham mu so správou sociálnych sietí a rozhovormi.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Zostaňte v obraze a sledujte najnovšie správy a aktualizácie

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne