Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. mája 2023

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný ruch a celé miesto krásne ožíva. Vďaka investorovi dostal tento kaštieľ po rokoch opäť nádej na záchranu. Poďme sa pozrieť ako kaštieľ, nové budovy a samozrejme aj park vyzerajú v roku 2023.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Oranžéria

Objekt Oranžérie slúžil na dopestovanie sadeníc pre potreby anglického parku a celoročné pestovanie exotických plodov pre potreby kaštieľa. V súčasnej dobe desaťročia chátrajúci objekt vyžadoval spracovanie príslušných výskumov a projektovej dokumentácie, ako podklad pre jeho obnovu. Táto budova má v budúcnosti slúžiť na rôzne spoločenské udalosti.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Park pri kaštieli Révayovcov

Rozsiahly anglický park – arborétum obklopuje majestátny renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov. Patrí k tomu najkrajšiemu, čo v Turčianskej Štiavničke nájdete. Škoda len, že v súčasnosti nie je pre verejnosť prístupnýRozsiahly anglický park so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi starobylými drevinami oplýva atmosférou ako vystrihnutou z romantického filmu. Park ktorý plynule prerastá do okolitých lesov a vytvára akési arborétum. Možno tu tiež obdivovať zachovanú budovu empírového skleníka, tzv. oranžéria a bývalé rozárium, v ktorom sa kedysi nachádzalo 160 odrôd ruží. Skryté na okraji, v tôni stromov, obklopený šumom lístia stojí niekdajšie rezidenčné sídlo šľachtickej rodiny Révayovcov.

turčianska záhradka - park pri reváyovsom kaštieli

Kaštieľ

Révajovský kaštieľ zo 16. storočia je zasadený do srdca historického anglického parku – arboréta, ktorý plynule prechádza do zeleného lesa. Na kaštieľ má svoje spomienky aj legendárny zbojník Juraj Jánošík, ktorý sa vo filme Martina Friča „Jánošík“ vyhol guľke grófa Révaya, ktorý strieľal práve z jednej terás tohto impozantného šľachtického sídla. Kaštieľ bude slúžiť ako reprezentatívna časť celého rezortu. Bude tu átrium, prezidentský apartmán, wellnese a bazén.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Samotný rezort

Apartmánové byty Révay sa nachádzajú v nádhernom historickom parku z 19. storočia. Apartmány sú riešené ako rezidenčné zóny v blízkosti pôvodne renesančného Kaštieľa Révay, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ momentálne prechádza pamiatkovou obnovou a rekonštrukciou. Apartmány sú zasadené v nádhernom prostredí Veľkej Fatry s výhľadom na hory. Apartmánový komplex spolu s kaštieľom a parkom sa nachádza v malebnej dedine Turčianska Štiavnička, ktorý je vzdialený len necelých 10 km od mesta Martin.

Luxusné bývanie v spojení s prírodou

Ponúkajú neobmedzené možnosti relaxu a oddychu na tisíc spôsobov. Ponúkame vám jedinečnú možnosť kúpy vlastného apartmánu, ktorá je zárukou komfortného oddychu a zároveň aj výhodnej investície. Apartmány budú pripravené vo vyhotovení holobyt alebo v štandardnom vybavení na kľúč. Apartmány Révay sa nachádzajú v siedmych samostatne stojacich apartmánových domoch s dostatočným počtom parkovacích miest. Celý komplex budov ponúka dostatok súkromia, s orientáciou okien do zelene a s výhľadom na park. V celom areáli budú vybudované prístupové asfaltové komunikácie až k apartmánovým domom a dostatok zelených a oddychových plôch so sadovými úpravami. Majitelia a hostia apartmánov navyše budú môcť využívať nádherný priestor historického parku, či už na relax alebo aktívny oddych.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Teplické serpentíny sú len kúsok od tohto parku

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Naše posledné články

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

Podarilo sa – Turčianske lekárničky

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Veľkofatranský Kľak je skutočná divočina v priamom prenose

Keď sa povie ideme na Kľak, tak väčšinu ľudí okamžite napadne ikonický vrchol v Malej Fatre, na ktorého vrchole nájdete krásny dvojkríž. Je pravda, že tento Malofatranský Kľak je omnoho známejší a navštevovanejší ako druhý Kľak, ktorý sa v Turci nachádza. Tento krát...

15 zaujímavých faktov o Turci

15 zaujímavých faktov o Turci

Vitajte v našom regióne, mieste plnom skrytých pokladov a zabudnutých príbehov. Dnes vás vezmeme na cestu, ktorú ste ešte nezažili. Objavíme spolu 15 zaujímavých miest, o ktorých málokto vie. Miesta, ktoré dýchajú históriou, prírodnou krásou a jedinečnou atmosférou....

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne