Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. mája 2023

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný ruch a celé miesto krásne ožíva. Vďaka investorovi dostal tento kaštieľ po rokoch opäť nádej na záchranu. Poďme sa pozrieť ako kaštieľ, nové budovy a samozrejme aj park vyzerajú v roku 2023.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Oranžéria

Objekt Oranžérie slúžil na dopestovanie sadeníc pre potreby anglického parku a celoročné pestovanie exotických plodov pre potreby kaštieľa. V súčasnej dobe desaťročia chátrajúci objekt vyžadoval spracovanie príslušných výskumov a projektovej dokumentácie, ako podklad pre jeho obnovu. Táto budova má v budúcnosti slúžiť na rôzne spoločenské udalosti.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Park pri kaštieli Révayovcov

Rozsiahly anglický park – arborétum obklopuje majestátny renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov. Patrí k tomu najkrajšiemu, čo v Turčianskej Štiavničke nájdete. Škoda len, že v súčasnosti nie je pre verejnosť prístupnýRozsiahly anglický park so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi starobylými drevinami oplýva atmosférou ako vystrihnutou z romantického filmu. Park ktorý plynule prerastá do okolitých lesov a vytvára akési arborétum. Možno tu tiež obdivovať zachovanú budovu empírového skleníka, tzv. oranžéria a bývalé rozárium, v ktorom sa kedysi nachádzalo 160 odrôd ruží. Skryté na okraji, v tôni stromov, obklopený šumom lístia stojí niekdajšie rezidenčné sídlo šľachtickej rodiny Révayovcov.

turčianska záhradka - park pri reváyovsom kaštieli

Kaštieľ

Révajovský kaštieľ zo 16. storočia je zasadený do srdca historického anglického parku – arboréta, ktorý plynule prechádza do zeleného lesa. Na kaštieľ má svoje spomienky aj legendárny zbojník Juraj Jánošík, ktorý sa vo filme Martina Friča „Jánošík“ vyhol guľke grófa Révaya, ktorý strieľal práve z jednej terás tohto impozantného šľachtického sídla. Kaštieľ bude slúžiť ako reprezentatívna časť celého rezortu. Bude tu átrium, prezidentský apartmán, wellnese a bazén.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Samotný rezort

Apartmánové byty Révay sa nachádzajú v nádhernom historickom parku z 19. storočia. Apartmány sú riešené ako rezidenčné zóny v blízkosti pôvodne renesančného Kaštieľa Révay, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ momentálne prechádza pamiatkovou obnovou a rekonštrukciou. Apartmány sú zasadené v nádhernom prostredí Veľkej Fatry s výhľadom na hory. Apartmánový komplex spolu s kaštieľom a parkom sa nachádza v malebnej dedine Turčianska Štiavnička, ktorý je vzdialený len necelých 10 km od mesta Martin.

Luxusné bývanie v spojení s prírodou

Ponúkajú neobmedzené možnosti relaxu a oddychu na tisíc spôsobov. Ponúkame vám jedinečnú možnosť kúpy vlastného apartmánu, ktorá je zárukou komfortného oddychu a zároveň aj výhodnej investície. Apartmány budú pripravené vo vyhotovení holobyt alebo v štandardnom vybavení na kľúč. Apartmány Révay sa nachádzajú v siedmych samostatne stojacich apartmánových domoch s dostatočným počtom parkovacích miest. Celý komplex budov ponúka dostatok súkromia, s orientáciou okien do zelene a s výhľadom na park. V celom areáli budú vybudované prístupové asfaltové komunikácie až k apartmánovým domom a dostatok zelených a oddychových plôch so sadovými úpravami. Majitelia a hostia apartmánov navyše budú môcť využívať nádherný priestor historického parku, či už na relax alebo aktívny oddych.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Teplické serpentíny sú len kúsok od tohto parku

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar – skutočne sa tam oplatí ísť?

Končiar nad Trebostovom patril k tým kopcom, ktoré som v Turci ešte neprešiel. Konečne po dlhých rokoch plánovania a odhovárania prišiel čas, aby som na tento vrchol v Lúčanskej Malej Fatre vyšiel. Tento vrchol vôbec nie je také ľahké zdolať ako sa môže zdať. Síce sa...

Naše posledné články

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne