Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke
Turčianska záhradka - Kam v Turci - branosimko

Autor článku - Braňo Šimko

9. mája 2023

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný ruch a celé miesto krásne ožíva. Vďaka investorovi dostal tento kaštieľ po rokoch opäť nádej na záchranu. Poďme sa pozrieť ako kaštieľ, nové budovy a samozrejme aj park vyzerajú v roku 2023.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Oranžéria

Objekt Oranžérie slúžil na dopestovanie sadeníc pre potreby anglického parku a celoročné pestovanie exotických plodov pre potreby kaštieľa. V súčasnej dobe desaťročia chátrajúci objekt vyžadoval spracovanie príslušných výskumov a projektovej dokumentácie, ako podklad pre jeho obnovu. Táto budova má v budúcnosti slúžiť na rôzne spoločenské udalosti.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Park pri kaštieli Révayovcov

Rozsiahly anglický park – arborétum obklopuje majestátny renesančný kaštieľ grófskej rodiny Révayovcov. Patrí k tomu najkrajšiemu, čo v Turčianskej Štiavničke nájdete. Škoda len, že v súčasnosti nie je pre verejnosť prístupnýRozsiahly anglický park so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi starobylými drevinami oplýva atmosférou ako vystrihnutou z romantického filmu. Park ktorý plynule prerastá do okolitých lesov a vytvára akési arborétum. Možno tu tiež obdivovať zachovanú budovu empírového skleníka, tzv. oranžéria a bývalé rozárium, v ktorom sa kedysi nachádzalo 160 odrôd ruží. Skryté na okraji, v tôni stromov, obklopený šumom lístia stojí niekdajšie rezidenčné sídlo šľachtickej rodiny Révayovcov.

turčianska záhradka - park pri reváyovsom kaštieli

Kaštieľ

Révajovský kaštieľ zo 16. storočia je zasadený do srdca historického anglického parku – arboréta, ktorý plynule prechádza do zeleného lesa. Na kaštieľ má svoje spomienky aj legendárny zbojník Juraj Jánošík, ktorý sa vo filme Martina Friča „Jánošík“ vyhol guľke grófa Révaya, ktorý strieľal práve z jednej terás tohto impozantného šľachtického sídla. Kaštieľ bude slúžiť ako reprezentatívna časť celého rezortu. Bude tu átrium, prezidentský apartmán, wellnese a bazén.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Samotný rezort

Apartmánové byty Révay sa nachádzajú v nádhernom historickom parku z 19. storočia. Apartmány sú riešené ako rezidenčné zóny v blízkosti pôvodne renesančného Kaštieľa Révay, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou. Kaštieľ momentálne prechádza pamiatkovou obnovou a rekonštrukciou. Apartmány sú zasadené v nádhernom prostredí Veľkej Fatry s výhľadom na hory. Apartmánový komplex spolu s kaštieľom a parkom sa nachádza v malebnej dedine Turčianska Štiavnička, ktorý je vzdialený len necelých 10 km od mesta Martin.

Luxusné bývanie v spojení s prírodou

Ponúkajú neobmedzené možnosti relaxu a oddychu na tisíc spôsobov. Ponúkame vám jedinečnú možnosť kúpy vlastného apartmánu, ktorá je zárukou komfortného oddychu a zároveň aj výhodnej investície. Apartmány budú pripravené vo vyhotovení holobyt alebo v štandardnom vybavení na kľúč. Apartmány Révay sa nachádzajú v siedmych samostatne stojacich apartmánových domoch s dostatočným počtom parkovacích miest. Celý komplex budov ponúka dostatok súkromia, s orientáciou okien do zelene a s výhľadom na park. V celom areáli budú vybudované prístupové asfaltové komunikácie až k apartmánovým domom a dostatok zelených a oddychových plôch so sadovými úpravami. Majitelia a hostia apartmánov navyše budú môcť využívať nádherný priestor historického parku, či už na relax alebo aktívny oddych.

turčianska záhradka - kaštieľ v turčianskej štiavničke

Teplické serpentíny sú len kúsok od tohto parku

Tím Turčianskej záhradky - Braňo a Veronika

Branislav Šimko

Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.

Posledný článok

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

Prírodné pamiatky na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Naše posledné články

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

Prírodné rezervácie na území Turčianskej záhradky

V oblasti Turčianskej záhradky sa stretávame s rôznymi stupňami ochrany prírodného prostredia. Máme tu národné parky, chránené areály, národné prírodné rezervácie, prírodné rezervácie, národné prírodné pamiatky a prírodné pamiatky, ktoré ochraňujú biotopy európskeho i...

Kde sa dá v Turci otužovať?

Kde sa dá v Turci otužovať?

V rôznom počasí vidíme ľudí rôzne oblečených. Niekto sa trasie zimou a prechladne už pri pohľade na človeka v krátkom tričku cez neskorú jeseň. Mnohé je dané dispozíciami, ale ešte viac životným štýlom. Praktickou výhodou otužilcov je zvýšená imunita, vďaka čomu sa...

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne