Top 10 bežeckých pretekov, ktoré by ste v Turci nemali vynechať

Autor článku Brano Šimko

15. septembra 2020

Narodili sme sa, aby sme behali. Je to doslova jedna z vecí, ktorú robíme najlepšie. U nás v Turci si popri behaní môžete užiť aj krásnu prírodu. Práve vďaka nej môžete zažiť tie najkrajšie behy, aké na Slovensku nájdete. Turiec je ideálny v tom, že takmer v každej dedinke viete nájsť ideálnu trasu. Či už máte radi rovinky, kopce, hory, asfalt, lesné cesty alebo tartan. Možností je u nás neúrekom. Okrem toho sa tu koná množstvo pretekov, kde môžete otestovať svoju formu s inými pretekármi. Či už hľadáte rýchly mestský výbeh alebo ultra-horský beh na 100 km, Turiec vám ponúkne všetko. Je tento zoznam subjektívny? Samozrejme, ale snažil som sa odosobniť. Pri zostavovaní som vychádzal z osobných skúseností, ako aj z odporúčaní priateľov a iných bežcov.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Beh oslobodenia Turian – Memoriál Eda Vojta

Počet kilometrov: 10 kilometrov

Povrch a prevýšenie: asfalt / rovinatá trať

Zvyčajný termin: začiatok apríla

Viac informácií: www.turany.sk

Jeden z najstarších behov u nás v Turci (konkrétne 2. najstarší beh). V roku 2021 by mal písať už svoj 49. ročník. Tento beh patrí aj do Turčianskej bežeckej ligy. Hlavnou myšlienkou je pripomenúť si oslobodenie mesta Turany. Jedná sa o rovinatý beh, ktorý meria 10 kilometrov (hlavný pretek). Povrch všetkých tratí je asfalt a vedie ulicami Turian. Pekná a rýchla trať. Ak máte radi behy po asfalte, tak jednoznačne niečo pre vás.

Na Luciu s Luciou

Počet kilometrov: 8 kilometrov

Povrch a prevýšenie: cesta + lesný porvch a mierne prevýšenie

Zvyčajný termin: okolo 13.12.

Viac informácií: –

Pekný beh v zimnom období (na Luciu). Jedná sa o mladší beh, keďže minulý rok sa konal ešte len 6. ročník. Pekná trať situovaná nad Stráňami (Maritn) vás určite otestuje. Veľkým lákadlom je aj účasť olympioničky Lucie Hrivnák Klocovej, ktorá je hlavnou organizátorkou tohto behu. Kedy si môžete zabehať s olympioničkou? Beží sa po zvlnenej trati zo Stráni do Jedľovín a späť. Celkový okruh má 8 kilometrov. Popri hlavnom behu sú kategórie aj pre deti.

turcianska zahradka - lucia klocova

Beh v srdci SNP

Počet kilometrov: 17 kilometrov

Povrch a prevýšenie: asfalt a prevýšenie približne 260 metrov

Zvyčajný termin: koncom Augusta

Viac informácií: https://kblskpmartin.sk/beh-v-srdci-snp/

Tento rok sa písal už 8. ročník tohto krásneho behu. Bežal sa pri príležitosti 76. výročia SNP. Zaujímavosťou je, že prvý ročník bol v roku 1966 a vďaka Jánovi Holigovi sa tento beh opäť dostal na mapu Turčianskych pretekov. Trať vedie po asfaltovej komunikácii z obce Sklabiňa, ďalej cez obec Sklabinský Podzámok, Turčiansku Štiavničku, Sučany, popri Prefe v Sučanoch späť do Turčianskej Štiavničky, Sklabinského Podzámku a Sklabine. Trať meria 17 km, štart a cieľ je pred obecným úradom v Sklabini.

Zebra Night Run Martin a Turčianske Teplice

Počet kilometrov: oba majú 10 kilometrov

Povrch a prevýšenie: asfalt a tráva – rovinatý beh

Zvyčajný termin: koncom augusta

Viac informácií: https://dobryanjel.sk/2019/06/20/anjelsky-beh/

Ako už názov napovedá jedna sa o dva nočné behy v našom Turci. To, že sa behá v noci má svoje čaro. Krásny pocit, keď všade okolo seba vidíte pobehovať ľudí s čelovkami na hlavách. Do toho sa pridajú 2 pekné trate a výborná atmosféra. Ak ste v noci ešte nebehali, tak vám tento beh v zozname nemôže chýbať. Krásna skúsenosť. Obe trate vedú prevažne po rovine. Treba si však dávať pozor kam šľapete.

Zebra Night run Martin

Beh na Zniev

Počet kilometrov: 5,65 kilometra

Povrch a prevýšenie: horský terén – 475 metrov prevýšenie

Zvyčajný termin: začiatok júna

Viac informácií: http://www.behnazniev.sk/

Tento tradičný beh je veľkým lákadlom pre všetkých, ktorí radi behajú do kopca. Jedná sa o kratšiu trať, ale prevýšenie 475 metrov vás opäť otestuje. Majstrovstvá Slovenska v behu do vrchu – aj toto je veľkým lákadlom na tomto behu. Beží sa z obce Kláštor pod Znievom až ku zrúcanine hradu Zniev. Po rovine behá každý, skús vybehnúť na kopec. To je moto tohto behu.

Beh okolo priehrady Turček

Počet kilometrov: 12,5 kilometra

Povrch a prevýšenie: lesná cesta a asfalt – 373 schodov

Zvyčajný termin: koncom júna

Viac informácií:

373 priehradných schodov. To je teda poriadna nálož pre každého bežca. Následne pekná takmer 12 kilometrová trať v lesnom prostredí priehrady okolo Turčeka. Počas celého „BEHU OKOLO PRIEHRADY“ bude verejnosti sprístupnený (inak uzavretý) priehradný múr vodárenskej nádrže v Turčeku. Poskytuje neopakovateľný výhľad na obec, na samotnú priehradu, aj na okolitú malebnú prírodu Kremnických vrchov. Už tradične sa behá v lete, preto tieto preteky bývajú sprevádzané horúcim počasím, čo z nich robí ešte náročnejší pretek.

Beh okolo priehrady Turček

Beh Gaderskou dolinou

Počet kilometrov: 15 kilometrov

Povrch a prevýšenie: asfalt

Zvyčajný termin: polka augusta

Viac informácií:

Pekný pretek krásnou Gaderskou dolinou písal už svoj 43. ročník. Má dĺžku 15. kilometrov a beží sa po asfalte. Významné bežecké podujatie v Blatnici. Beží sa dolinou a prevažnú časť v tieni v príjemnom lesnom prostredí. Beží sa takmer až po Čertovu bránu.

Turiec.Run – Trail

Počet kilometrov: 13 – 15 – 42 kilometrov

Povrch a prevýšenie: horský terén – 225 m, 1000m, 1800 metrov prevýšenie na jednotlivých behoch

Zvyčajný termin: v strede júla

Viac informácií: http://www.gpt.sk/

Jeden z najkrajších pretekov u nás v Turci. Turiec Trail ponúka na výber 3 trate. Prvá je rovinatá cez Gaderskú dolinu. Druhá je už náročnejšia a prebehnete sa po krásnych kopcoch Tlstej a Ostrej. Posledná je horský maratón, ktorý preverí každého. 42 kilometrov v krásnom prostredí Veľkej Fatry. Prejdete hrebeňom Veľkej Fatry ako aj dvomi dolinami – Blatnickou a Gaderskou. Tú poslednú možnosť som si vyskúšal aj ja a veru bol to zážitok na celý život. Človek si siahne až na dno svojich síl.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Ultra Fatra

Počet kilometrov: 55 kilometrov

Povrch a prevýšenie: horský terén – 3800 metrov prevýšenie

Zvyčajný termin: koncom júla

Viac informácií: http://ultrafatra.sk/

Ultra Fatra patrí k extrémnym bežeckým podujatiam na Slovensku v kategórii ultra trail. Exponovaná trasa preteku vedie cez najvyššie vrcholy, horské lúky, skalnaté bralá a prírodné rezervácie Národného parku Veľká Fatra. Zaručene okúsite nezabudnuteľný návrat do divočiny. Najprv som rozmýšľaľ, či ho zaradiť do tohto zoznamu, keďže sa začína v Harmanci. No nakoniec áno, pretože bežíte celým Hrebeňom Veľkej Fatry a máte krásny výhľad na celý Turiec.

Malofatranská 100

Počet kilometrov: 30, 55 a 112 kilometrov

Povrch a prevýšenie: horský terén – 2290, 3860 a 7510 metrov prevýšenie

Zvyčajný termin: začiatok júla

Viac informácií: https://www.slovakultratrail.sk/news/malofatranska-stovka/

Preteky v pohorí Malej Fatry – ide o dva horské ultramaratóny a trailový beh určené pre jednotlivcov. Trasa Malofatranskej stovky prechádza chránenými územiami NP Malá Fatra a vedie prevažne po tzv. Malofatranskej magistrále. Vedie väčšinou po vyznačených turistických chodníkoch so začiatkom v Terchovej s pokračovaním cez Krivánsku Malú Fatru do Lipovca (cieľ MF50 a MF33) a ďalej cez Lúčanskú Fatru do Fačkovského sedla (cieľ MF100). Veľká časť z trasy stovky vedie lesnými a horskými turistickými chodníkmi s viacerými výraznými stúpaniami a klesaniami. Na trase je niekoľko čiastočne exponovaných úsekov zaistených reťazami a rebríkmi. Predpokladom úspešného dokončenia hlavnej trasy aj trasy MF50 je výborná fyzická kondícia a dostatočné skúsenosti s horskými ultrabehmi.

Malofatranska stovka

Nakoniec som si uvedomil, že vybrať len 10 behov bude veľmi náročné. Preto som musel riadne zvažovať, ktoré sa do výberu dostanú. Turiec je známy tým, že sa tu beží veľa krásny a kvalitných pretekov, ktoré lákajú pretekárov z celého Slovenska. Už teraz sa osprevedlňujem organizátorom pretekov, ktorý sa do môjho zoznamu nedostali. A tak ich aspoň pár spomeniem, keďže sa jedná o krásne preteky a v posledných rokoch aj vysoká účasť pretekárov.

Mošovský ParkRun – jendá sa o sériu 4 behov v okolí Mošoviec (jar, leto,jeseň, zima).

Atilov beh – zimný beh a pekná trať z Košút do Štiavničky. (Polka januára)

Beh oslobodenia Turčianskej Štiavničky – pekný 10 kilometrový beh v okolí Štiavničky. (začiatok apríla)

Beh na Kľačiansku Maguru – Neviem, či tento beh treba viac predstavovať. (začiatok mája)

Folkušovská sedmička – tento beh by som najradšej dal medzi TOP10, ale nevieme, či sa ešte niekedy podarí ho zorganizovať. (začiatok júla)

Beh na chatu pod Chlebom, memoriál J. Morgoša – ďalšie náročné podujatie. (polka júla)

Beh na Hôrky – tiež som zvažoval ho dať do TOP 10, lebo sa jendá o krásne podujatie, ktoré si získava na popularite.(koniec augusta)

Oberstuben Run – pekný beh v okolí Hornej Štubne. (polka septembra)

Martinský beh medikov – toto je tak trošku iná akcia, kde samotný beh ide trošku do ústrania. Teda aspoň podľa mňa. (koniec septembra)

Beh na Čremošnianske lazy – pre mňa náročný beh, keďže idete neustále do kopčeka. (polka novembra)

Dražkovská šestka – ktoré až taká šestka nie je, či? (polka decembra)

Silvestrovský beh zdravia – Vrútky – nerád behám do koliečka. (31.12)

Beháme pre zdravé srdce – Pekný takmer 7 kilometrový okruh v Novom Martine organizovaný maratóncom Miroslavom Vankom. (začiatok januára)

Beh zdravia Turčianske Teplice – Tento beh má dlhú tradíciu a beží sa ulicami Turčianskych Teplíc. Zvyčajne koncom apríla. (koniec apríla)

Na Martina v Martine – kratšia 3 kilometrová trasa cez Martinské námestie. (polka novembra)

Zimná bežecká liga AGGLU – 5 behov v krásnom okolí Turčianskych Teplíc. 5 behov a každý v inom prostredí. Raz asfalt, potom pekná lesná cesta alebo beh do kopca. Táto liga vás určite bude baviť. (zima)

Mošovce TRAIL – Len tak si vybehnúť na Drieňom a spraviť pri tom približne 25 kilometrový okruh? Prečo nie. Výhľady za to určite stoja. (polka júla)

Verím, že som na nikoho nezabudol. Ak áno ospravedlňujem sa. Našli ste si aj vy ten svoj beh?

Posledný článok

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Tlstá – jedno z najkrajších miest, čo v Turci máme

Osobne sa v poslednej dobe (teda už pomerne dlho) snažím vyhýbať často navštevovaným kopcom u nás v Turci. Sú to predovšetkým Martinské hole, Kľačianska Magura, Lysec, či dokonca Ostrá a Tlstá. Vlastne ani neviem, čo je dôvod. Asi starnem a chcem mať na túrach väčší...

Naše posledné články

Tento pretek má veľký potenciál

Tento pretek má veľký potenciál

Už ubehol nejaký ten piatoček odkedy sme prvý krát vyskúšali takzvaný Vertikal na Martinské hole. Obľúbená trasa mnohých Turčanov, ktorí si ešte za dávnych čias lanovky na Hole testovali svoje schopnosti a šľapali hore tou najkratšou možnou cestou. Nás táto trasa...

Cyklo okruh plný atrakcií

Cyklo okruh plný atrakcií

V Turci máme množstvo krásnych cyklotrás. Najviac ľudí asi návštevu naše krásne turčianske doliny. Predovšetkým v lete je to z toho dôvodu, že sa vďaka korunám stromov dokáže skryť pred horúčavami. Navyše v každej doline nájdete aj potôčik, ktorý vás príjemne schladí....

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne