Beh na Krížnu a Ostredok – Turiec.RUN 2020

Autor článku Brano Šimko

3. augusta 2020

Tento článok bude tak trošku z inej kategórie. Skôr takej extrémnej, pre odvážne povahy. Prvý krát som sa zúčastnil horského maratónu. Bežalo sa v našej krásnej Veľkej Fatre -o to väčší to bol zážitok to bol. Okrem článku som z tohto behu vytvoril aj video, ktoré nájdete na našom youtube kanály. Bol to môj najdlhší beh, ešte nikdy som neodbehol maratón. Krásna trasa, ktorá ma zaviedla na miesta, kde som nikdy nebol. Krásne doliny, úzke chodníčky, hustý les, strmé stúpania a prudké zbehy. Okrem toho krásne výhľady z hrebeňa. Poďme sa teda pozrieť na túto krásnu trať.

Pár informácií o Turiec.RUN 2020

  • Nadmorská výška začiatok: 505 m.n.m.
  • Nadmorská výška Ostredok: 1596 m.n.m.
  • Prevýšenie celého behu: 1800 metrov
  • Trať: cca 42 km
  • Pohorie: Veľká Fatra
  • Na trase je turistická značka – modrá, zelená a následne žltá
  • Krásne výhľady, zaujímavá trasa

Navštívené: júl 2020

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Fotografia od RALPU

Trošku o TURIEC.RUN 2020

Turiec.RUN je združenie, ktoré organizuje preteky u nás v Turci. Okrem tohto behu zastrešujú aj beh na Drieňok. Na behu v Blatnici boli na výber 3 trate. Prvá viedla na Čertovú bránu a späť. Najmenšie prevýšenie a trať dlhá približne 13 kilometrov. Niečo, pre asfaltérov. Druhá bola už zaujímavejšia (pre mňa). Bežalo sa na Tlstú a Ostrú. Krásta trasa, dlhá približne 18 kilometrov. Myslím, že túto trasu netreba predstavovať. Všetci ju dobre poznajú, ale môžete si o nej prečítať TU. A posledná trasa bola tá, čo som bežal aj ja. Trať dlhá 42 kilometrov, 1800 metrov prevýšenie. Osobne som čakal, čas okolo 8 hodín a veru nebol som ďaleko od pravdy. Keď som si túto trať hodil do mapy.cz vyrátalo mi to chôdzou čas okolo 20 hodín. Takže celodenná túra ako vyšitá.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Fotografia od RALPU

Začiatok v Blatnickej doline a prechod do tej Žarnovickej

Krásny pocit. Stáť na štarte horského maratónu. Nikdy by som nepovedal, že sa mi to podarí. Spoločné odrátavanie posledných sekúnd do štartu, natešené pohľady všetkých okolo mňa a prvé kroky smerom do Blatnickej doliny. Keď to píšem idú mi zimomriavky po rukách 😀 😀 Blatnická dolina bola na zahriatie. Približne 7 kilometrov do mierneho kopčeka a dostali sme sa k Spoju Rakytovských dolín. Vedel som, že za nimi ma čaká prvé stúpanie a na 2 kilometroch sme vyšli o cca 300 metrov na Úbočie Malého Rakytova. Miestami sme museli ísť štvornožky a tak sa už o behu nedalo hovoriť. Ak by sme zabočili doprava na modrú značku, tak dobehneme na Drieňok. My sme však bežali doľava po krásnom úzkom lesnom chodníčku, po ktorom nasledoval prudký zbeh ku Malej Skalnej (Žarnovická dolina). 

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Fotografia od RALPU

Stúpame na Kráľovú studňu a Krížnu

V Žarnovickej doline na nás čakal asi 3 kilometrový úsek po asfalte do mierneho kopčeka. Následne sme zabáčali doľava z cesty na starú zvážnicu, kde už po asfalte nebolo stopy. Popri ceste zurčal potok Teplica. Krásne prostredie. Dostávame sa na Kostolec a nasleduje ďalšie prudké stúpanie na Košariská. Tam som si prvý krát povedal na čo som sa to dal nahovoriť. Tieto pocity ma rýchlo prešli, lebo sme prechádzali krásnym hustým lesom. Ako v rozprávke. Z Košarísk už ide „dialnica“ až na Kráľovú Studňu, kde nás čakala prvá občerstvovacia stanica. Limit dostať sa sem sme mali 4 hodiny. Našťastie som to zvládol za 3 a mohol pokračovať ďalej na hrebeň. Po výstupe naň sa mi otvorili ústa. Krásne výhľady na všetky strany dotvárali krásu tohto behu. Zachvíľu sa na mňa usmieval vysielač na Krížnej vo výške 1464 metrov.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Fotografia od RALPU

Po hrebeni na Ostredok a rýchlo dole

Hrebeň bol najkrajšia časť tohto behu. Úzky chodníček a v okolí samé lúky. Sem tam nejaké kravské hovienko (teda väčšie hovienko). Túto časť som si užíval. Raz sme šli mierne hore a následne mierne dole. Nakoniec sme s úsmevom dobehli na Ostredok. Najvyšší bod Veľkej Fatry. To, čo nasledovalo potom bolo zlé. Po toľkých kilometroch prudký zostup dolu na Drobkov. Na začiatku ešte lúka, ale po chvíľke sme sa ocitli v lese, kde bolo samé blato. Asi 7 krát som padol. Hlava pracovala, nohy už šli do hlucha. Kolená dostali zabrať. To všetko po 30 kilometroch v nohách. Keď som zbadal občerstovaciu stanicu na Drobkove, bolo to ako vykúpenie. Vďaka za ňu. Ľudia na nej my dodali ďalšie sily a podporu. Vedel som, že do cieľa to už nejako dám.

Turčianska záhradka Krížna a Ostredok

Dedošova a Gaderská dolina

Mal som šťastie, že tento úsek celej trasy bol dole kopcom. Napriek tomu už to bolo veľké trápenie. Raz som bežal, rak kráčal. 13 kilometrov v tomto štýle. Nakoniec sa to podarilo a ocitol som sa v cieli pri pamätníku SNP v Blatnici. Tieto dve doliny som si už moc neužil. Dedošová je krásna zvážnica. Len škoda, že je mierne zdevastovaná výrubom, ale na stranách už vidno ako rastú nové stromy. Gaderská je pravý opak. Betónová asfaltka láka cyklistov, bežcov, turistov, kolobežkárov, korčuliarov a tak ďalej. Poriadna plnka a tak som robil menší slalom. Ľudia sú ignoranti a niektorí asi nevideli moje trápenie. O pozdravení alebo podpore bežca ani nehovorím. Škoda slov. Našťastie v cieli to bolo o inom a každý bežec si zaslúžil potlesk.

Slovíčkom na záver

Doposiaľ najkrajší bežecký zážitok. Každý kilometer stál za to. Radosť, opúšťanie, extáza, bolesť, zase opúšťanie a nakoniec neskutočný pocit zadosťučinenia pri prejdení cieľovej pásky. Krásny beh v krásnom prostredí. Ak by som sa mal znova rozhodnúť, či pôjdem vôbec by som neváhal. Ani na sekundu som nezapochyboval, či to stálo zato. A preto, ak ste niečo podobné ešte neskúsili – vyskúšajte. Zájdete si až za hranicu svojich síl a o tom je horský beh. Turiec. RUN 2021 teším sa na teba.

Posledný článok

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca z pohľadu Rolanda Regelyho

Koruna Turca je veľkým lákadlom pre mnohých diaľkových turistov. Preverí vaše fyzické, ale aj psychické sily. Siahnete si takmer na dno svojich síl, ale ten pocit pri je prechádzaní stojí za to. Trasu dlhú viac ako 200 kilometrov, ktorá prechádza všetkými pohoriami...

Naše posledné články

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke

Vďaka projektu Turčianskej záhradky sa môžem dostať aj na miesta, kde by nám inak nepustili a vďaka týmto možnostiam vám ukázať aj takéto miesta. Tento krát sa pozrieme ako vyzerá kaštieľ v Turčianskej Štiavničke, v ktorom sa od roku 2021 rozbehol poriadny stavebný...

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Rodinný okruh pri Kláštore pod Znievom

Asi žiadna dedinka v Turci nezažila taký progres akí sme mohli vidieť v Kláštore pod Znievom. Táto obec sa stala Dedinou roka 2022. Bol to výsledok dlhodobého procesu, keď sa nám obec a jej okolie menilo pred očami. Vďaka tomu pribudlo v jej okolí množstvo zaujímavých...

Kde nájdete lekárničky v Turci?

Kde nájdete lekárničky v Turci?

V roku 2022 vznikol nápad osadiť v Turci niekoľko lekárničiek. Bohužiaľ sa nám na tieto ,,lekárničky" nepodarilo zohnať finančné prostriedky. Či už nejaký sponzor alebo pokus cez Startlab úspech nepriniesli. Pomaličky som si myslel, že tento projekt je odsúdený na...

Chceš od nás dostávať novinky?

Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať

Sleduj nás aj na sociálnych sieťach

Turčianska záhradka - západ slnka na Chlebe

Chceš sa dozvedieť o našich nových článkoch?

Prihláste sa na odber tipov a článkov o Turčianskej záhradke a ako bonus dostanete náš pripravovaný e-book o tom, ktoré miesta sa oplatí v Turci vidieť.

Úspešne si sa prihlásil na odber našich noviniek. Ďakujem krásne