
Autor článku - Tatiana Plešová
26. júna 2021
Rastliny sú vskutku rozmanité – čo vyhovuje jednému druhu, inému zas prekáža. Práve neskutočná rozmanitosť dáva šancu adaptabilite aj na tie najextrémnejšie formy prostredia. Pre príklady nemusíme chodiť ďaleko.
Turiec je členitý, cez doliny sa dostaneme až k vrchom týčiacim sa k oblakom. Zdanlivo nehostinné prostredie vytvorilo osobité spoločenstvo rastlín. To je vystavované extrémom počasia, silnému vetru a teplotným výkyvom.

V okolí hradu Zniev rastie Pulsatilla – poniklec. Je známy predovšetkým zo záhrad, patrí k známym skalničkám. Kvitne pomerne skoro na jar v marci a v apríli. Nevadí mu ani chladnejšie počasie a ani keď teploty klesnú pod bod mrazu.
Druhým extrémnym zástupcom je Verbascum densiflorum – divozel veľkokvetý. Patrí k najstarším liečivým rastlinám. Rastie v celej Európe. Obľubuje slnečné svahy a skaly. Divozel je mohutná dvojročná bylina.


V prírode rastie tiež aj Verbascum phlomoides L. – divozel sápovitý. Takisto predstavuje dvojročnú bylinu. Vytvára veľké žlté kvety. V prírode sa vyskytuje veľmi často a biológiou, vzhľadom a vlastnosťami je veľmi podobný divozelu veľkokvetému.
S divozelom som sa stretla v Kláštore pod Znievom a rovnako aj v Nízkych Tatrách.
Naproti tomu , Caltha palustris – záružlie močiarne, obľubuje vlhko a vlhké prostredie. Záružlie je trváca bylina, dorastajúca do výšky 15 – 50 cm. Kvety sú veľké a žltej farby. Kvitne v mesiacoch marec až jún. Rastie pri potokoch, močiaroch a vlhkých lúkach. Vyskytuje sa napr. v mestských lesoch Kláštora pod Znievom.


Medzi rastlinami sú naozaj skutočne veľké rozdiely v nárokoch. Napr. Orchis – vstavač- nádherná rastlina s ešte krajším kvetom. Vzhľadom je tak trochu podobný orchidei. Táto krása na rozdiel od záružlia dáva prednosť suchu. Obľubuje suché lúky a svetlé lesy. Rastie jednotlivo.
Vstavače sú veľmi vzácne a úplne chránené. Vstavač obyčajný má popredné miesto v Červenom zozname.


Ak by ste mali záujem o kartičky rastlín alebo pexeso z nášho Turca napíšte autorke nášho článku Tatiane Plešovej. 🙂 Kontakt na ňu nájdete pod článkom 🙂

Tatiana Plešová
Volám sa Tatiana Plešová. Rastlinami žijem. Milujem prírodu. Príroda je pre mňa veľkou učebnicou, v ktorej sa stále učím čítať. V lese sa cítim šťastná a slobodná.
Posledný článok

Záhady Turca – zakliata panna, boj o miesta v kostole a najznámejší lekár Slovenska
Turiec je región, kde sa história prelína s tajomstvami a legendy ožívajú na každom kroku. Ukryté hrady, záhadné stopy v skalách či príbehy o stratených pokladoch vzbudzujú zvedavosť a podnecujú fantáziu. Niektoré z týchto javov dokáže vysvetliť veda, iné zostávajú...
Naše posledné články
Záhady Turca – zakliaty zemania, skryté zlato a Jánošík v Turci?
Turiec je región, kde sa história prelína s tajomstvami a legendy ožívajú na každom kroku. Ukryté hrady, záhadné stopy v skalách či príbehy o stratených pokladoch vzbudzujú zvedavosť a podnecujú fantáziu. Niektoré z týchto javov dokáže vysvetliť veda, iné zostávajú...
Záhady Turca – Cunami, mimozemšťania, či tajná chodba medzi hradmi?
Turiec ukrýva množstvo tajomných miest z dávnych čias, medzi ktoré patria aj staré hrady a hradiská. No jedno miesto pri Martine vyniká nad všetkými ostatnými. Nenápadný pahorok pri sídlisku kedysi lákal hľadačov strateného Attilovho hrobu. Podľa legiend tu mohol...
Fatranské dvojčatá – Gaderská a Blatnická dolina
Ostrým bralám masívov Tlstej a Ostrej dávajú naplno vyniknúť dve očarujúce hlboké doliny, ktoré ich obtekajú. Väčšia a navštevovanejšia je Gaderská dolina, podmanivou prírodnou krásou však vyniká aj kratšia Blatnická dolina. Do oboch dolín sa pomerne vysoko dá dostať...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať