Autor článku Brano Šimko
28. februára 2025
Ostrým bralám masívov Tlstej a Ostrej dávajú naplno vyniknúť dve očarujúce hlboké doliny, ktoré ich obtekajú. Väčšia a navštevovanejšia je Gaderská dolina, podmanivou prírodnou krásou však vyniká aj kratšia Blatnická dolina. Do oboch dolín sa pomerne vysoko dá dostať na bicykli, v celej dĺžke ich možno zdolať len pešo.

Gaderská a Blatnická dolina
Gadreská a Blatnická dolina sa nachádzajú na juhozápadnej strane Veľkej Fatry. Sú hlavnými dolinami členitej a skalnej Bralnej Fatry. Spájajú sa tesne pred spoločným vyústením do Turčianskej kotliny. Gaderská dolina je dlhšia, siaha až po hlavný hrebeň pohoria a na mape predstavuje veľký oblúk v tvare polmesiaca. Po Ľubochnianskej a Revúckej doline je treťou najdlhšou dolinou vo Veľkej Fatre. Spolu s dolinou Rovne a Dedošová meria 18 kilometrov. Najjednoduchší prístup do doliny vychádza z Blatnice. Zhora sa do nej možno dostať po žlto značkovanej turistickej značke od Kráľovej skaly alebo po zelenej trase z vrchu Ostredka. Dolinou vedie trasa označená žltými turistickými značkami.
Kde pramení Gaderský potok
Pramenná časť mohutnej Gaderskej doliny siaha do najvyššej časti Hôľnej Fatry. Zhora ju ohraničuje vysoko položený hôľny chrbát s najvyšším vrchom Veľkej Fatry Ostredok (1592 m), Krížnou a Kráľovou skalou. Hlavná dolina vzniká spojením troch strmých dolinových odnoží. Do západnej úboče Ostredku je vrezaná dolina Dolné Veterné, spod Krížnej sa strmo zvažuje dolina Rovne a treťou odnožou je dolina Veľké studienky pod Kráľovou skalou, ktorá nesiaha do hôľneho pásma a je husto zalesnená. V Rovniach v nadmorskej výške 1365 m pramení Gaderský potok, ktorý sa po necelých 17 km spája s Blatnickým potokom.
Horný úsek Gaderskej doliny
Horný úsek hlavnej doliny nesie názov Dedošová. Jej príťažlivosť a krásu umocňujú početné bralné formy. Ľavý bočný svah spolu s bočnou Vrátnou dolinou je súčasťou Prírodnej rezervácie Biela skala (aj keď toto sa zonáciou v roku 2024 menilo) s početnými povrchovými a podzemnými krasovými formami (jaskyne a priepasti). V dolnej časti Vrátnej doliny sa nachádza vodopád. Ďalšie pravostranné doliny sú krátke a strmé. Ležia na vonkajšej strane veľkého ohybu hlavnej doliny, kde je len malá vzdialenosť medzi hlavnou dolinou a dlhým bočným hrebeňom. Ľavostranné bočné doliny ležia vnútri tohto oblúka a sú dlhšie. Dĺžkou, hĺbkou a množstvom brál vyniká dolina Selenec známa aj pod názvom Vlkanová.

Dedošová, Padva a Selenec
Horná časť doliny sa nazýva Padva rovnako ako miestna národná prírodná rezervácia. Chránené územie vyhlásili v roku 1972 na ochranu zachovaných zmiešaných pralesových porastov s výskytom tisu a kosodreviny. Dolná časť doliny má charakter výraznej tiesňavy. Na potoku Selenec sa nachádza niekoľko drobných vodopádov a kaskád. Spojením dolín Selenec a Dedošová vzniká vlastná Gaderská dolina. Zaujímavý je najmä jej spodný záverečný úsek. Keď sa Gaderský potok dostáva do blízkosti zlomového okraja Veľkej Fatry, hlavná dolina sa stáča do rovnobežného smeru s úpätím pohoria. Do kotliny ústi až po spojení s Blatnickým potokom pri chatovej osade Gader pri Blatnici. Na úzkom okrajovom hrebeni medzi dolinou a kotlinou stoja ruiny hradu Blatnica z 13. storočia.
Flóra a Fauna
Rozložitá Gaderská dolina je zaujímavá aj flórou a faunou. Substrát tvorený prevažne vápencami a dolomitmi podporuje druhovú pestrosť a rozmanitosť kveteny. Vďaka nedostupnosti bralného reliéfu sa tu na pomerne veľkej ploche zachovali pôvodné, človekom málo zmenené rastlinné spoločenstvá. Špecifikom doliny sú kamzíky alpského typu, ktoré doviezli z Českej republiky koncom päťdesiatych rokov 20. storočia.

Blatnická dolina
Blatnická dolina je na rozdiel od Gaderskej doliny priamočiara a má dĺžku 8 km. Pramennou časťou nesiaha po hlavný veľkofatranský hrebeň. Zo severnej strany dolinu ohraničuje bočný hrebeň pohoria smerujúci z Kráľovej skaly na západ, ktorý nadväzuje na mohutný bralnatý masív Tlstej a Ostrej. Z opačnej strany Blatnickú dolinu ohraničuje rázsocha kulminujúca dominantným vrchom Drienok. Obvyklým východiskom výletov do doliny je Blatnica, po ktorej dostala aj meno. Z obce vedie zeleno značkovaná turistická trasa. Spevnená cesta umožňuje dostať sa na bicykli až do hornej časti doliny.
Horná časť Blatnickej doliny
Vstup do doliny je možný aj zhora – po zelenej značke od Kráľovej skaly cez Smrekov, po žltej značke z Ostrej dolu Juriášovou dolinou alebo po ďalšej žltej značke Z Drienka cez Rakytovskú dolinu. V pramennej časti Blatnickej doliny, ktorá sa nazýva Pražená sa rozprestiera Národná prírodná rezervácia Veľká Skalná so zachovanými lesnými spoločenstvami a s početnými krasovými javmi. Dolinou preteká Blatnický potok prameniaci na severnom svahu Veľkého Rakytova v nadmorskej výške 1142 m. Pred vyústením doliny z pohoria prijíma sprava Gaderský potok a po necelý 17 sa vlieva do Turca.

Jánošík z Gaderskej doliny
Gaderská dolina oplývajúca nádhernými prírodnými scenériami učarovala aj filmárom. Dokonca stála pri zrode slovenskej kinematografie. Za pôsobivú kulisu si ju zvolili tvorcovia prvého slovenského hraného filmu bratia Daniel a Jaroslav Siakeľovci. Osud rodákov z Blatnice zavial do USA, kde založili akciovú spoločnosť Tatra Film Corporation. Tá v roku 1921 nakrútila nemý film o slávnom zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi, v ktorom hralo aj mnoho Blatničanov. Filmový hôrny chlapec sa časom do Gaderskej doliny vrátil, pretože bola vhodným exteriérom aj pre režiséra Paľa Bielika a jeho dvojdielnu verziu Jánošíka z roku 1962. Nakrúcalo sa najmä pod bralom Sokol v strednej časti doliny.

Branislav Šimko
Som zakladateľ projektu Turčianskej záhradky. Už od malička ma fascinovala príroda a túlanie sa v nej. Okrem toho milujem miesto, v ktorom žijem a tým je Turiec. Z toho dôvodu som rád, že vám môžem priblížiť náš krásny región. Ako zakladateľ tohto projektu mám prsty takmer vo všetkom, čo na ňom nájdete. Fascinuje ma predovšetkým tvorba videí a správa sociálnych sietí.
Posledný článok

Záhady Turca – Cunami, mimozemšťania, či tajná chodba medzi hradmi?
Turiec ukrýva množstvo tajomných miest z dávnych čias, medzi ktoré patria aj staré hrady a hradiská. No jedno miesto pri Martine vyniká nad všetkými ostatnými. Nenápadný pahorok pri sídlisku kedysi lákal hľadačov strateného Attilovho hrobu. Podľa legiend tu mohol...
Naše posledné články
Prechádzka po Martine
Turčiansky svätý Martin Prechádzka nám predstaví pamätihodnosti, pre ktoré sa Martin považuje za najslovenskejšie mesto a za kultúrnu metropolu Slovenska. Zahŕňa miesta, kde sa písali novodobé dejiny Slovákov, ako aj miesta späté s činnosťou viacerých národných...
Podarilo sa – prešiel som celý región Turiec
Za posledných päť rokov som si dal jedinečný cieľ – prejsť celý náš región Turiec. Toto nádherné územie som chcel spoznať do posledného detailu, a tak som sa vydal na cestu, ktorá ma zaviedla do každej dediny, doliny, na každý vrchol a po všetkých turistických chodníkoch, ktoré tu máme. Navštívil som známe miesta, ako aj skryté kúty, ktoré zvyknú ostať mimo turistických máp. Táto cesta bola viac než len výletmi do prírody; bolo to dobrodružstvo, ktoré mi ukázalo, aké je Turiec nádherné a nevyčerpateľné miesto, kde sa za každým rohom skrýva nový príbeh a krása.
Sučiansky hrad – toto bol skutočne hrad?
Túru na Sučiansky hrad som mal v pláne už pomerne dlhú dobu. Chcel som si zmapovať aj posledný hrad, ktorý u nás v Turci máme. Po Blatnickom, Sklabinskom a Znievskom hrade mi totižto do zbierky chýbal už len ten Sučiansky. Pravdu povedať neviem, či ho vôbec hradom...
Chceš od nás dostávať novinky?
Stačí, keď nám dáš tvoj email. Neboj nebudeme spamovať